Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Ardei

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4071 replies to this topic

#505
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Multumesc de lamurire, nicoretro,nu am fost atenta la detaliile intrebarii la care a raspuns seriffu si nu intelegeam de e e musai repicat!

#506
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Plantele de pe care se culege trebuiesc repicate. Motivele le-ati citit in posturile anterioare. nicoretro a fost si mai amplu in explicatii. Dorim internoduri scurte si plante solide, in special in camp, pentru ca acolo vor fi batute de vant. Ah....si mai trebuiesc si calite bine. Inainte de plantare, mai sistati apa. Lasati-le sa sufere un pic. Tulpina trebuie sa fie tare in momentul transplantarii. Eu voi semana ardeiul petru camp in prima decada din martie. Ii voi repica la aproximativ 2 saptamani si dupa repicare ele vor stagna cca 10zile, pana isi vor dezvolta radacinile. Pentru ardei in spatii protejate, recomand dirijarea pe doua brate si ruperea primelor 3 flori, pentru a permite plantei sa inradacineze mai bine. Eu nu am facut asa, dar voi face. Am ajuns la 12kg/mp la kapia din solar, fara copilire, la samanta de la mine, adica nu am semanat hibrid. Plante foarte viguroase, fructe fara numar, dar nu prea am avut uniformitate si s-au copt mai greu, fiind la cam a 3-a inmultire. Ce am remarcat la unele plante, cele care au mers in sus pe un brat sau doua a fost o mult mai buna uniformitate a fructelor.

Pozele cu rodul de sus au fost facute mai tarziu, iar celelalte au fost facute mai la inceput, la primele culegaturi. Am mai postat pozele, dar nu in sectiunea dedicata, sper sa nu fie problema(asta e pentru scaiba cu s mic:) )

Attached Files

  • Attached File  161.jpg   136.23K   213 downloads
  • Attached File  160.jpg   125.55K   229 downloads
  • Attached File  328.jpg   213.28K   221 downloads
  • Attached File  341.jpg   221.8K   221 downloads
  • Attached File  307.jpg   202.51K   214 downloads


#507
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Nu vãd de ce nu ar merge la tãvi de 24 sau de 28 când la Matca pun la furtun de plastic de 50 mm diametru și aratã foarte bine... scurți și groși.

#508
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
@serrifu

ce soi / hibrid de ardei capia sunt cei din poza ?

Edited by peticel31, 18 January 2015 - 15:01.


#509
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Pai a spus clar omul, samanta inmultire proprie!
Pentru cei ce vor sa se distreze in cantitati mici, consultati www.pepperseeds.eu

#510
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Foarte frumosi. Ce schema de plantare ca nu imi dau seama din poze. Imi par foarte apropiati. Semintele proprii au provenit de la un hibrid initial?

#511
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Da, au provenit de la un hibrid initial, dar nu ma intreba din care hibrid, pentru ca habar nu am. Mama a vazut in piata, a luat 5kg cred, ma rog, i-a platit omului cat a vrut el ca sa-si aleaga numai ce a vrut ea si de atunci am acest soi derivat din hibrid. Dar, ma repet, se coace greu si nu am mai mult de 11kg in lada. La hibrid sta altfel treaba, intra vreo 13kg, e mai grea si se coace mai repede. Oricum, ideea e simpla. La orice cultura, costul semintei este cel mai neglijabil. Intretinerea ei costa de o gramada de ori mai mult. Schema de plantare a fost: 40 intre randuri, 30 pe rand si 95 intre randuri(duble). Pentru conducerea pe doua brate voi opta pentru 40-40-95. Vreau sa faca rodul unu`si unu`, n-are sens sa las tot buchetul. Am pierdut si ceva timp cu palisarea. Am pus stalpi din lemn din 4 in 4 metri si 3 randuri de furtune de picurare ca sa o sustina. Si mai e ideea ca o culegi destul de greu asa, plantele au fost extrem de stufoase fiind lasate sa creasca la voia sortii. Dar, per total sunt multumit de recolta obtinuta avand in vedere cat am investit. Am recoltat 4 tone de pe 2000 de fire, ajungand in medie, la 2kg de kapia per planta. Dar, insuficient raportat la faptul ca in camp se pot obtine 1.5kg/planta, la hibrid. Concluzia e simpla... Nu e rau, dar se putea mult mai bine in conditia in care aveam hibrid si era condus pe doua brate. Invatatura de minte pentru 2015. Pentru cei care traiti din asa ceva, recomand cu caldura hibrizi, conducere pe doua brate si lucrat ca la carte cand vine vorba de ingrasaminte si stropit cu ce trebuie. In mare, in 2015 voi folosi pe o parcela si produse de stropit din agricultura bio ca sa vad randamentul lor.

Ah...si ca sa nu mai vorbesc de momentul in care am scos plantele din solar, la sfarsit de noiembrie. Am strans o remorca de plante...adica, vrea sa zic ca varful incarcaturii era mai sus decat cabina tractorului, u650:). Si mai erau si foarte foarte grele, fiind verzi....

#512
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
In al patrulea an era deja F5, departe de F1
:)


#513
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
La ardeiul capia care vi s-a parut cel mai productiv hibrid si cam ce productie a dat la hectar?Ce schema de plantere a fost folosita?

#514
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Ce parere aveti despre Olympia f1 de la zki ?Daca aveti si poze as fi foarte recunoscator.

#515
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Puteti recomanda va rog un soi de ardei gasi de care ati fost multumiti?
Multumesc.

#516
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Recenzii foarte bune pentru ardei gras, am vazut si auzit la Bibic sau Vanessa, fie in camp deschis...fie in spatii protejate.

#517
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

View Postserrifu, on 08 februarie 2015 - 10:58, said:

Recenzii foarte bune pentru ardei gras, am vazut si auzit la Bibic sau Vanessa, fie in camp deschis...fie in spatii protejate.

Astia vad ca sunt F1 iar eu vreau soi.
Pun vreo 100 de fire si cred ca scot cat de pe vreo 50 de hibrizi dar pentru familia mea este ok. Pacat ca se gasesc semintele de hibrizi numai la cantitati mari.

#518
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Eu cultiv Bibic F1, pentru umplut si California Wonder, pe care l-am incercat anul trecut si am fost foarte multumit.

#519
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Galben supeior a incercat cineva?

#520
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Dar Clause Madona f1 a mai pus cineva?

#521
saramariare

saramariare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.02.2014
fratilor am uitat de tot de pe aici as dori niste referinte despre ceva ardei KAPTUR,,FLAMINGO,CAMPARI,CECIL,BIANCA,POTOMAC,STANLEI,,gogosari BIHAR,KABALA,GOGOMAX rog pareri si pareri

#522
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007

View Postsaramariare, on 13 februarie 2015 - 20:33, said:

fratilor
Frate,
Ma bucur ca ai reusit a II-a postare intr-un an si iti urez spor la citit.
Ce-mi place la tine este ca ai pus la profil locatia, cu aproximatie. In urma cu foarte multi ani (25 - 30)  vindeam legume pe axa Brasov, Sighisoara, Targu Mures, Reghin / Cluj / Sovata, Odorheiu Secuiesc, Miercurea Ciuc, Targu Secuiesc, Covasna, Sfantu Gheorghe si iar Brasov, incepusem chiar sa vorbesc ungureste, sa nu ma intelegi gresit, nu am nimic cu fratii nostri maghiari. Atunci, tanar fiind, aveam un mare defect: nu puteam sta mai mult de 1- 2  ore intr-o piata. Cautam, mereu, cel mai bun (pentru mine) pret. Ce vremuri!
PS: eu incerc anul asta, in Prahova, zona de campie, Kaptur si Kabala, in spatiu neprotejat. Deja am semanat din 03.02.2015.
Scuze de putin off-topic.
Numai bine!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate