Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Ardei

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4071 replies to this topic

#3979
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 07.09.2004
Semintele le-ai recoltat tu sau au fost cumparate? Soiul ciorbagiu de la Florian ar trebui sa corespunda cu ce vrei tu...
Daca vrei un ardei semi iute dar mare (pana la 20-25cm lungime, 3-4 cm grosime spre codita) si productiv incearca Daras F1. Mi l-a recomandat colegul montebanat de la Felnac, de la care am si primit cateva seminte si am fost foarte multumit. Cam la fel ar trebui sa fie si Fortesse F1 dar nu l-am incercat.

Edited by cotzi, 30 January 2023 - 16:33.


#3980
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Ce spuneți?...daca plantez într-un solar ardei iuți și în alte solarii gras,kapia,gogoșar ce probabilitate e sa iuțească cei din urmă?

Edited by decoservicestil, 30 January 2023 - 16:58.


#3981
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
doar daca sunt in acelasi solar.

#3982
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 07.09.2004
Poti sa plantezi si in acelasi solar daca folosesti seminte din comert in fiecare an. Dar daca ai soiuri si recoltezi semintele atunci trebuie sa tii la distanta ardeii indiferent ca e iute, kapia, gras sau gogosar daca vrei sa perpetuezi soiul.

#3983
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012

 decoservicestil, on 30 ianuarie 2023 - 16:58, said:

Ce spuneți?...daca plantez într-un solar ardei iuți și în alte solarii gras,kapia,gogoșar ce probabilitate e sa iuțească cei din urmă?

Sansele sunt zero. Chiar daca se incruciseaza, prima generatie va fi exact ca planta mama. Doar daca vei colecta seminte incrucisate vei avea variante F1 la urmatoarea generatie.

#3984
gpdorin

gpdorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 01.04.2013
Semintele le-ai recoltat tu sau au fost cumparate? Soiul ciorbagiu de la Florian ar trebui sa corespunda cu ce vrei tu...
Daca vrei un ardei semi iute dar mare (pana la 20-25cm lungime, 3-4 cm grosime spre codita) si productiv incearca Daras F1. Mi l-a recomandat colegul montebanat de la Felnac, de la care am si primit cateva seminte si am fost foarte multumit. Cam la fel ar trebui sa fie si Fortesse F1 dar nu l-am incercat.

Multam cotzi!
Am incercat ciorbagiu, nu mi i s a parut iute deloc.
Daras si Fortesse vad ca is numai la cantitate mare.

#3985
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022
De-ar crește așa repede aș pune în pământ în fiecare zi!Posted Image
https://www.youtube....rts/bK4kTTt8vjw

#3986
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Pentru consum proaspat in salata, foarte putin picant, mie-mi place shishito. Mai exista unul italienesc asemanator, tot asa incretit, dar nu e deloc iute.

#3987
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Ambele soiuri sunt foarte productive, nu-ti trebuie prea multe plante din fiecare.

#3988
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Va rog sa recomandati un ardei iute (iutime medie sau peste) foarte productiv si sa il pot planta in camp.Ar fi bine si daca as putea sa gasesc semintele usor (de ex: ddman, leroy). Merci!

#3989
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 28.12.2010
Eu am fost multumit de Cayenne. Pentru mine e iute si a produs in prostie mai am si acum borcane in camara de acum 2 ani. Se gaseste la hypermarketuri ambalat de cei de la Hobby sau pe la Brico de la Verve. Dar au mai murit din plante banuiesc ca de la boli vasculare. Se usca planta deodata cu ardei cu tot. Dar si asa chiar si aia verzi sunt iuti cel putin pentru gustul meu care nu sunt mare amator de ciushca. Intr-un an am avut Jalapeno si au murit toate cele vreo 6-7 plante.

#3990
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022
În 2021 am avut habanero roșu anul ăsta am cumpărat habanero orange, anul trecut nu am pus pentru că am făcut producție peste așteptări în 2021, mai am încă la borcan în beci! Sunt super mulțumit de producție și iuțeală, exact ce-mi place!Posted Image

#3991
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022
Chiar ieri am pus semințele la încolțit!Posted Image

#3992
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 28.12.2010
Pai omul a intrebat de ceva mediu spre iute. Habanero asta nu e de-ala de care daca pui limba pe el iti ies ochii din cap ca la melc?

#3993
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022
Nu chiar, pentru mine e mediu!Posted Image

#3994
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
O fi trips? Parca seamana..l-am prins in capcana albastra pusa deasupra alveolelor..
Mi-e frica si de afide ca am niste loboda prin solar si deja au reaparut( dupa ce acum vreo 3 saptamani am stropit tot solarul cu movento)

Attached Files


Edited by vladuzz7, 12 April 2023 - 10:28.


#3995
pertinax

pertinax

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.01.2023
Salutare, am o săptămână de când am plantat ardeii in solar dar la imbinatura dintre frunza și trunchiu planta are o culoare roșiatică spre violet, sa fie o carență de ceva sau doar adaptarea la noul .ediu? Mulțumesc.

Attached Files



#3996
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
De regula e din cauza temperaturilor mai scazute, nu baga in seama.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate