Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Ardei

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4071 replies to this topic

#3943
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 28.12.2010
Eu anul asta am avut Kaptur vreo 25 de fire, Traian vreo 10. Traian, gogosarul e vai mama lui. Nu prea a crescut, cativa gogosari mici. Poate isi mai da drumul de-acu incolo ca s-a mai racorit. Kapturul au dat coltul vreo 8-10 bucati s-au ofilit de la chestii vasvulare probabil. Mai am cativa care au cam fost tinuti in loc de virusuri probabil dar restul care au ramas sanatosi sunt frumosi foc si vad ca acum de cand s-a racorit s-au pus pe treaba. Kornelia F1 de la Syngenta a incercat cineva? Eu la anul as pune si niste Kaprima sa vad cum se comporta fata de Kaptur in conditiile mai grele de la mine.

Edited by gabiroa, 09 September 2022 - 20:02.


#3944
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 17.05.2012

View Postgabiroa, on 09 septembrie 2022 - 20:00, said:

Eu anul asta am avut Kaptur vreo 25 de fire, Traian vreo 10. Traian, gogosarul e vai mama lui. Nu prea a crescut, cativa gogosari mici. Poate isi mai da drumul de-acu incolo ca s-a mai racorit. Kapturul au dat coltul vreo 8-10 bucati s-au ofilit de la chestii vasvulare probabil. Mai am cativa care au cam fost tinuti in loc de virusuri probabil dar restul care au ramas sanatosi sunt frumosi foc si vad ca acum de cand s-a racorit s-au pus pe treaba. Kornelia F1 de la Syngenta a incercat cineva? Eu la anul as pune si niste Kaprima sa vad cum se comporta fata de Kaptur in conditiile mai grele de la mine.
la mine TOTI kapia si gogosar afara au piticire de la virusul petelor de bronz ( cel putin asta cred ca e..sau mozaic)..nu a scapat niciun fir din 60 afara, inauntru au scapat cativa, dar dupa ce au facut prima productie s-au infectat si aia si au inceput sa infecteze si restul de habanero si carolina de mai sus.
Habanero si carolina se pare ca sunt mai rezistenti cand sunt infectati la maturitate, au regenerat dupa ce au picat frunzele, dar tot urat arata..Afara pare ca au inceput iar sa fructifice acum, dar mi-ar mai trebui o luna si ceva sa creasca si sa se coaca

Edited by vladuzz7, 09 September 2022 - 20:13.


#3945
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Pana la urma te-ai convins intr-un mod neplacut ca plantele virusate trebuiesc eliminate din cultura, sorry.
La mine au mers ok kapia Napoca F1, anul asta am folosit seminte oprite in productia anterioara.
Au reusit si ardeii albi cu varf ascutit, un soi timpuriu si productiv, habar n-am ce soi ca n-am mai gasit plicul si deja intorc samanta de 2 ani.
Gogosarii slab dar mai bine decat anul trecut 3-4 fructe destul de ok, n-am fost atent unde trebuie (la zona de crestere) si m-au rezolvat afidele.
Ardei iuti foarte slab, n-am avut decat cateva plante din eroare.
Urechea de elefant foarte slab, chiar daca e cel mai gustos si gros in perete eu nu mai pun, nu rezista cu hrana organica si altceva nu folosesc.
La anul vreau sa pun si eu habarero si lemon drop.


#3946
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 17.05.2012

View Postbardu, on 10 septembrie 2022 - 09:21, said:

Pana la urma te-ai convins intr-un mod neplacut ca plantele virusate trebuiesc eliminate din cultura, sorry.
Exact..acum stiu..aveau semne de cand le aveam in alveole, dar am zis ca e doar muscatura de paianjen. Am dat cu vertimec si si au revenit pe loc. Dupa aia cam la o luna au luat-o razna. Am avut afidele alea inaripate, la un moment dat era negru peste tot pana sa vad. Nu mureau cu nimic. Si cred ca de acolo s-a imprastiat in toata gradina. Ori de la afidele alea ori de cand zic cu semnele din faza de rasad.
Aveau un set de frunze ciudate. Cred ca le-am si postat aici.
Si fix alea au avut piticire si bineinteles ca dupa o vreme au infectat si restul, dar mai lent. Dar pana la urma nu a scapat nicio planta din gradina nevirusata..
Spre exemplu habanero chocolate asta din poza pe langa petele negre, cazut frunze etc. S-a si ofilit. Ori de la fuzarioza ori de la virus, ca am vazut ca astea mai sunt simptomele la tsvw
Sper sa nu mai patesc la anul asa..o sa strang frunzele etc..

Attached Files



#3947
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 28.12.2010
Chestia cu musculitele alea ngre ( de fapt sunt afide inaripate ) o patesc si eu in fiecare an. Dupa rasadire in camp e plin de musculite de-astea. Prefera sa stea pe tomate parca in special pe tulpina. La anul am de gand sa folosesc combinatii de insecticide de la bun inceput. Prima stropire o fac atunci cand le scot in balconul deschis pentru calire pel a inceput de mai dupa care cam la 7-10 zile incerc alte combinatii. Sa vedem ce se intampla

Edited by gabiroa, 11 September 2022 - 15:20.


#3948
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 17.05.2012

View Postgabiroa, on 11 septembrie 2022 - 15:19, said:

Chestia cu musculitele alea ngre ( de fapt sunt afide inaripate ) o patesc si eu in fiecare an. Dupa rasadire in camp e plin de musculite de-astea. Prefera sa stea pe tomate parca in special pe tulpina. La anul am de gand sa folosesc combinatii de insecticide de la bun inceput. Prima stropire o fac atunci cand le scot in balconul deschis pentru calire pel a inceput de mai dupa care cam la 7-10 zile incerc alte combinatii. Sa vedem ce se intampla
exact, prima data acolo apar pe tulpina rosiilor, apoi am vazut multe pe fasole afara, dupa erau roi pe toti ardeii..in solar le-am mai controlat, dar nu stiu ce insecticid e mai bun pt ele. Faster parca le-a tinut din frau.

#3949
gpdorin

gpdorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 01.04.2013

View Postvladuzz7, on 09 septembrie 2022 - 19:04, said:

Habanero red apoi chocolate, orange si carolina reaper la final
Ultima poza tot un habanero red e..cred ca peste 150 de fructe are
Am avut mari probleme cu virusul ca mai facea inca o productie probabil
PS: se pare ca am pus aceeasi poza..voiam alta la final, dar tot la fel e inca un fir

super faini! De unde ai cumpărat semintele?

#3950
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 17.05.2012

View Postgpdorin, on 12 septembrie 2022 - 07:23, said:


super faini! De unde ai cumpărat semintele?
de pe ferma-gradina.ro
Pentru la anul am cumparat deja de la un spaniol, sper sa fie la fel de productivi

#3951
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Am in gradina niste ardei iuti gen peperoncino, sunt ca niste Jalapeno minusculi care cresc in buchet si stau cu varful in sus. O sa fac o poza daca nu uit. Plantele nu sunt mari, si ma intrebam daca as putea sa-i transplantez in ghiveci mare, vreo 5L si sa ii tin pe pervazul livingului care e spre sud. Oare vor produce in continuare?

#3952
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Probabil ca se poate, dupa ce culegi toate fructele, "sapi" planta cu o cazma fara sa deranjezi radacina (extrasa compact cu tot cu pamant). E nevoie de lumina directa de la soare, sau alta sursa de uv pentru fotosinteza.


#3953
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View Postcotzi, on 12 septembrie 2022 - 20:13, said:

cresc in buchet si stau cu varful in sus. O sa fac o poza daca nu uit.
Sunt din specia de ardei capsicum anuum, care cresc exact cum spui, in buchet si cu varful in sus, nu sub frunze ca majoritatea tipurilor de ardei.

Sunt oarecum si ornamentali, tocmai datorita felului cum cresc ardeii.

Ii poti muta in ghivece asa cum ai spus.

Daca au destula lumina pot produce in continuare. Singura problema ar fi cu polenizarea in casa, in sensul ca va trebui sa o faci tu, fie prin scuturarea zilnica a plantei cand are flori fie cu ajutorul unei periute mici/betisor pt urechi cu care sa polenizezi individual florile.


Succes!

#3954
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Mersi!

#3955
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Transplanteaza-i acum, ii pui la umbra, ii iei cu pământ fără sa deranjezi radacina.
Ideea e sa nu ii iei prea târziu, sa aibă timp sa se ia bine de pământul din ghiveci.

Știu ardeii, arata frumos, iute ala însă e nasoala.. Sunt aspri rău.

#3956
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020
Se poate transplanta fara probleme. Problema cea mai mare e sa nu iei daunatori. Odata adusi in casa se inmultesc de nu-ti vine sa crezi.

#3957
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004

View Postmama_lor, on 13 septembrie 2022 - 11:56, said:

Se poate transplanta fara probleme. Problema cea mai mare e sa nu iei daunatori. Odata adusi in casa se inmultesc de nu-ti vine sa crezi.

O sa ma uit atent ce bag in casa. Nu am vazut probleme dar o sa casc ochii.


View Postparintele, on 13 septembrie 2022 - 11:44, said:

Transplanteaza-i acum, ii pui la umbra, ii iei cu pământ fără sa deranjezi radacina.
Ideea e sa nu ii iei prea târziu, sa aibă timp sa se ia bine de pământul din ghiveci.

Știu ardeii, arata frumos, iute ala însă e nasoala.. Sunt aspri rău.

Si eu si fiica-mea ii folosim si proaspeti si uscati. Vine frigul, o portie de paste aglio olio e peperoncino te incalzeste in zilele reci de tomana, iarna si iti aduci aminte de ele si a doua zi dimineata Posted Image Unele buchete le usuc si ii faramitez cand am nevoie.

Edited by cotzi, 13 September 2022 - 20:24.


#3958
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Eu te cred. Și știu.
Ziceam doar ca în lumea arderilor iuți mai "comuni" exista și iuteala mai plăcută.
Nu are treaba cu cât e de iute, e chestie de tip de iuteala.
Mi-e mi se pare ca ăștia au o iuteala seaca, aspra, agresiva, iritanta.
Sunt ardei mai sau mult mai iuți care sunt mai plăcuți.
Era doar o paranteza, fiecare cu ce ii place.

Pt genul asta de utilizare eu prefer așa-numita "fideluta".


#3959
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
La ardei vad ca hybrizii sunt mai scumpi si mai greu de gasit la plicuri mici decat la rosii. Asa ca o sa merg pe Ureche de elefant, Corno di torro si Bucur. Are sens sa ma chinui sa aleg altceva? Nu-mi trebuie productie, doar sa nu fie praf la boli si sa aiba gust bun.

La ardei iute, de zece ani cumpar din supermarket pachetele cu 4-5 soiuri de ardei si plantez seminte. Cred ca se numesc F2.  Germinare intre 0 si 100% depinde de pachet. Ardeii ies cam ca si cei din pachet la aspect, dar parca mai iuti

#3960
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 28.12.2010
Eu tot ce am incercat in materie de ardei a fost destul de praf in afara de Kaptur. Anul asta vreau sa incerc Kaprima care ar trebui sa fie cel putin la fel de bun. Si daca voi reusi sa fac si o dezinfectie a solului in primavara poate voi mai limita numarul de mortaciuni datorate bolilor vasculare

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate