Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Ardei

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4071 replies to this topic

#3097
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Paste fericit!
O intrebare: daca as semana zilele acestea niste ardei, credeti ca am vreo sansa sa ii pot planta afara pe 15-20 mai?
Prima serie semanata la inceputul lui martie, fara caldura suplimentara nu prea a avut sanse datorita valului de frig de saptamanile trecute.

 subway_guru, on 21 martie 2018 - 16:59, said:

Ardeiasii mei (parte din ei)...
Ce varsta au ardeii din poza?

Edited by vdingo11, 08 April 2018 - 10:13.


#3098
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da. îi plantezi la sfârșitul lui mai.

#3099
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
O sa incerc ca nu am ce pierde decat cateva seminte.
O sa le pun intai la incoltit in apa ca sa grabesc procesul.
Sper ca pe aceste calduri sa fie situatia altfel.
Dati-mi totusi un sfat: eu le duceam ziua in solar ca este temperatura mai mare. Fiind soare pamantul se usuca repede si cred ca si asta le afecteaza.
Cu ce sa acopar ca sa am umididate dar sa nu se mai usuce asa de repede substratul? Asta pana la rasarire ca dupa merge treaba.

#3100
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cu mranita amestecata cu turba jumătate /jumătate.

#3101
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Eu am semanat anul trecut, pentru cultura a doua, pe 04.04 si am plantat in sera pe 21.06. Plantam mult mai devreme dar am intarziat cu prima cultura de tomate timpurii din cauza vremii capricioase, va aduceti sigur aminte.
Daca semeni acum si le mentii noaptea o temperatura peste 15 gr. C si ziua peste 25 gr. C ai sanse sa plantezi la sfarsit de mai. Pana la germinare mentii 28-30 gr. C.
Uite doua poze, la repicare (30.04) si plantare, in ultima se vad deja bobocii, rasadul era foarte mare.

Attached Files



#3102
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

 silesax, on 08 aprilie 2018 - 10:44, said:

cu mranita amestecata cu turba jumătate /jumătate.
Cand am spus mai sus pamant ma refeream la substrat de rasaduri cumparat la sac de 20 l. Asta se usuca instant la temperaturi mari.

 corsica, on 08 aprilie 2018 - 10:44, said:

Pana la germinare mentii 28-30 gr. C.
Uite doua poze, la repicare (30.04) si plantare, in ultima se vad deja bobocii, rasadul era foarte mare.
Nu am eu conditii sa le mentin temperatura constanta - din acest motiv si ratez germinarea. La tomate ma descurc dar la ardei si vinete, fiind mai pretentioase este mai greu.
Daca le-as avea eu ca cele din pozele de pe 30.04 le-as pune direct in pamant. Asa le-am plantat anul trecut pe 15 mai si s-au descurcat fara probleme.

#3103
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006

 vdingo11, on 08 aprilie 2018 - 10:53, said:

Cand am spus mai sus pamant ma refeream la substrat de rasaduri cumparat la sac de 20 l. Asta se usuca instant la temperaturi mari.


Nu am eu conditii sa le mentin temperatura constanta - din acest motiv si ratez germinarea. La tomate ma descurc dar la ardei si vinete, fiind mai pretentioase este mai greu.
Daca le-as avea eu ca cele din pozele de pe 30.04 le-as pune direct in pamant. Asa le-am plantat anul trecut pe 15 mai si s-au descurcat fara probleme.

Poti incerca metoda de germinare descrisa aici: https://forum.softpe...6#entry22466761 Merge garantat.

#3104
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 08.01.2015

 vdingo11, on 08 aprilie 2018 - 10:41, said:

O sa incerc ca nu am ce pierde decat cateva seminte.
O sa le pun intai la incoltit in apa ca sa grabesc procesul.
Sper ca pe aceste calduri sa fie situatia altfel.
Dati-mi totusi un sfat: eu le duceam ziua in solar ca este temperatura mai mare. Fiind soare pamantul se usuca repede si cred ca si asta le afecteaza.
Cu ce sa acopar ca sa am umididate dar sa nu se mai usuce asa de repede substratul? Asta pana la rasarire ca dupa merge treaba.
Hristos a Înviat ! Acoperiţi cu ziar şi puneţi peste o folie . Merge şi doar cu ziar , dar va trebui să verificaţi la 2-3 zile , deoarece ici-colo , se va usca substratul . Sub nici o formă să nu puneţi doar folie deasupra .

Edited by Solar-1, 08 April 2018 - 16:14.


#3105
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Cam asa arata ardeii mei scosi la racoare pe balcon...vor fi pusi in final afara de Armindeni, nu mai inainte ca sa nu risc o bruma tarzie...
Posted Image

Attached Files



#3106
gradinarugorjean

gradinarugorjean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 12.03.2016
Va salut as dori si eu o schema de plantare ardei kapia gogosar si gras (distanta intre plante pe rand si intre randuri )
Va multumesc

#3107
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Cu scuzele de rigoare, ai pus aceasta intrebare si anul trecut, am crezut ca s-a lamurit problema.

Eu am plantat si in acest an, in sera, pe un singur rand, distanta intre randuri un metru si intre plante 30 cm. Le-am spus sa se opreasca din crestere la sarmele de cultura, adica 2,60 m, sper sa ma asculte.

#3108
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 subway_guru, on 08 aprilie 2018 - 16:02, said:

Cam asa arata ardeii mei scosi la racoare pe balcon...vor fi pusi in final afara de Armindeni, nu mai inainte ca sa nu risc o bruma tarzie...
Posted Image
Io cred ca le-ai dat prea multa lumina!Posted Image
Se poate sa gresesc!Posted Image

#3109
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
I-am semanat prea devreme...

Edited by subway_guru, 20 April 2018 - 08:56.


#3110
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Nu cred ca mai este cazul sa amintesc cine este campion anul asta in sera mea la primul fruct. Las pozele sa vorbeasca, inainte si dupa copilire si rupt primele doua fructe. Nu va uitati ca mai este un fir de buruian ici-colo, nu-mi sta in caracter, dar se va rezolva.

Attached Files



#3111
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Pare a fi Bibic F1. Dupa culoarea vinetie de la baza, culoare care apare inca in stadiul de rasad de cateva zile. Dar poate ma insel....

#3112
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Care-i treaba cu ruptul primelor fructe? Despre copilit, mi-e clar.

#3113
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Primele fructe se rup pentru ca planta sa se dezvolte mai bine. Copilitul si condusul pe doua-trei brate este o arta, urmareste mesajele serrifului.
@cotzi: ai dreptate.

#3114
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cum sa dau la camp un erbicid dual gold înainte de a planta ardeii?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate