Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Ardei

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4071 replies to this topic

#19
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

View Postsubway_guru, on 02 martie 2014 - 14:18, said:

La soiuri, singura conditie ar fi sa pastrezi seminte de la un numar suficient de plante 'mama' (majoritatea referintelor spun minim 10), pentru a nu degenera!
Aici m-am pierdut total. Cum adica seminte de la un numar suficient de plante mama?
Si tot nu m-am lamurit de urmatorul lucru: daca eu cumpar de ex un plic de gogosar Stef cu a spus colegul mai sus si la vara ii iau semintele, exista vreo diferenta intre semintele culese de mine si cele din plic?

Edited by vdingo11, 02 March 2014 - 16:59.


#20
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Din ce am inteles eu este sa iei cel putin 10 seminte de pe planta mama pentru anul urmator

#21
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Adica sa iei semintele de la vre`o 10 plante mari si sanatoase (de la cel mai mare si mai frumos fruct de pe fiecare) care au fost din samanta certificata, zice guru.

#22
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Exact, seminte de la minim 10 plante diferite, sanatoase si frumoase...altfel apare fenomenul de 'inbreeding'.

#23
TMifune

TMifune

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.11.2011
j

Edited by TMifune, 05 March 2014 - 14:07.


#24
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Dupa cum unii deja stiu ma pricep de numa'numa la legumicultura. Poze cu prima mea serie de ardei cumparati in plic de la PENNY ambalati de Agrosel. Voi posta din cand in cand evolutia plantelor mele ca sa ne dam cu parerea...Acuma fiecare cat se pricepe. Eu cum m-am priceput pana acum asa am facut. Am citit jumatate din postarile de la legume dar mai am de studiat.
Acum ca si super hobby vreau sa va intreb daca e ceva de hibridul asta ca pe site nu zice nimic. Oare m-am orientat bine? Se cheama California wonder.
Mai mult ca sigur imi voi opri undeva la maxim 25-30 de fire ca-ci nu-mi permite spatiul pentru mai mult.


Semintele le-am plantat la gramada in 2 vase pe data de 17 februarie si deja au 17 zile de la plantare. Ambele se prezinta la fel. Plantele par viguroase dupa parerea mea. Le mai las sa creasca putin si probabil le voi transfera in cutiute individuale dupa care direct in curte.

Mai am o serie de ardei gras galben  de la SEM-LUCA soi Lucinde (despre care iar habar n-am nimic) pe care l-am semanat pe 24 februarie iar de 2 zile vad ca au inceput sa sparga pamantul si sa iasa afara...Am semanat intr-o jardiniera de flori in cateva zile pun si poze. Azi imi trebuia un obiectiv macro sa fotografiez acesti ardei asa ca-i voi mai lasa cateva zile si pun fotografii cu ei...Sper sa va placa imaginile mele ca de gradinarie nu vorbim inca :))

Attached Files



#25
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
California wonder ala e soi nu`i hibrid, nu m`a impresionat cu mai nimic. Mai bune sunt semintele luate de la ardei grasi rosii iarna de pe la marketuri... ai sanse sa`ti iasa ceva mai bun din f2 alea.

#26
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
California wonder e blocky rosu? Slabut, asa ceva nu in gradina...dc vrei genul scoti banul pt un hibrid bun dar nu face.
Personal prefer doar un gras extratimpuriu sau timpuriusau ambele, iar tot ce are perioada mai lunga pana la fructificare pun kapia, nu se compara cu grasul la gust, dulceata, etc.
Deci un gras ascutit cu rod abundent,extratimpuriu...devreme e bun orice...un gras mai blocky galben pt copt, salata si eventual congelat pt gatit...in rest capia ll the way.

#27
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
ce stiti despre hungarian sweet wax si despre barbara??

#28
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
deci e clar...renunt la ele...dar ce pun asa din scurt mai ales ca nu prea am de unde sa iau cantitate asa mica de seminte... Bine ca am pus in paralel si Ardei gras galben Lucinde tot la plic cumparat de la un magazin Agroland...nici astia nu zic mare lucru de soiul respectiv...Deci? voi ce ati pune pentru consum propriu?

#29
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
kapia - ureche de elefant. As pune totusi si california ala daca tot e rasarit, cateva fire de proba ca sa vezi cum se fac in zona ta (?) si ce merita/nu merita pus. Anul asta experimenteaza tot ce prinzi, la anu deja stii ce ai de pus (chiar daca o sa strangi N plicuri si ganduri mari). Abia dupa 2-3 ani te potolesti si pui mai putine :)

#30
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Pai eu o sa fac experimente toata viata :)) Nu cred ca o sa ajung sa fac tone de legume vreodata. dar cine stie ce-ti rezerva viitorul. Inca nu m-am mutat la curte ca am casa in constructie dar ma pregatesc. Gradina am folosit-o de la inceput adica de 2 ani. Ureche de elefant nu as pune prea multe fire ca sunt inca limitat cu gradina din cauza spatiului ocupat de materialele de la casa. Am vrut ardei gras. Si daca era rosu era mai bine. oricum pastrez toate plicurile ca sa stiu ce nu mai cumpar si alta data:))

#31
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Semintele le poti pastra un an-doi maxim, dupa care-si pierd capacitatea germinativa!
Are cineva o idee cum poti 'resuscita' la viata niste seminte mai vechi?

#32
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
se poate asa ceva? adica daca-i mort...invie mortu'?

View Postparintele, on 06 martie 2014 - 20:05, said:

California wonder e blocky rosu? Slabut, asa ceva nu in gradina...dc vrei genul scoti banul pt un hibrid bun dar nu face.
Personal prefer doar un gras extratimpuriu sau timpuriusau ambele, iar tot ce are perioada mai lunga pana la fructificare pun kapia, nu se compara cu grasul la gust, dulceata, etc.
Deci un gras ascutit cu rod abundent,extratimpuriu...devreme e bun orice...un gras mai blocky galben pt copt, salata si eventual congelat pt gatit...in rest capia ll the way.
Parinte dar ardei umpluti tot din capia urechile elefantului?

Si da zi-mi ce hibrid

Quote

Deci un gras ascutit cu rod abundent,extratimpuriu
sa pun si eu repede pana nu-i tarziu

Edited by StudioOne, 06 March 2014 - 23:53.


#33
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Nu e chiar mort, dar necesita respiratie buson la buson!
:)


#34
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
sfatul meu e sa semeni si poate iti ies cateva fire sa ai de samanta...despre ce seminte e vorba?

#35
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Ca sa rasara, normal ca trebuie mai intai sa semeni...intrebarea era cum pot fi ajutate!
Un sfat 'profesionist' avem?

#36
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postsubway_guru, on 06 martie 2014 - 23:21, said:

Are cineva o idee cum poti 'resuscita' la viata niste seminte mai vechi?

Buson la busson? :)

Hai bre gurule! Tu centrezi si tot tu dai cu capu? Mi-ai anticipat contraatacul :)

Edited by meganedoi, 07 March 2014 - 01:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate