Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Porumbul (II)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
10400 replies to this topic

#9199
Mircean31

Mircean31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 22.03.2016

 savantu, on 25 septembrie 2018 - 15:07, said:


Se va strica intins.
Merge doar  cotarca/patul/porumbar/etc si chiar si acolo nu la o umiditate atat de mare.

Cam ce umiditate sa aibă sa îl pot recolta fără probleme? Vreau sa încep mai repede ca am marit suprafața anul acesta ,n-am mai avut așa de mult  și plus ca trebe sa fac și prestări .

#9200
victor220779

victor220779

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 18.06.2014

 savantu, on 25 septembrie 2018 - 15:07, said:


Se va strica intins.
Merge doar  cotarca/patul/porumbar/etc si chiar si acolo nu la o umiditate atat de mare.
                                    Eu 2 ani in urma am pus in depozit vreo 200 tone stiuleti aveau umiditate 22%. Iam batozat prin aprilie . Nu au mucegait insa nu sau deloc, in aprilie umiditatea tot 22 era.

#9201
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003
Cu boabele moi la mijloc cred ca are mai mult de 22% in cazul de mai sus.

#9202
Irla

Irla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.06.2017
Ce productii ati facut eu am luat jumate din el si media undeva la 6to pe hectar incoditii fara ploaie timp de 2 luni in primavara si cu ploi multe la sfarsitu lui iunie si iulie

#9203
vip7vip7vip

vip7vip7vip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2013

View PostIrla, on 04 octombrie 2018 - 06:14, said:

Ce productii ati facut eu am luat jumate din el si media undeva la 6to pe hectar incoditii fara ploaie timp de 2 luni in primavara si cu ploi multe la sfarsitu lui iunie si iulie
In Bihor 9, 9.5 TONE ploi au cam fost anul acesta la noi.

#9204
Irla

Irla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.06.2017
Asa am avut anu trecut la noi 9 to media am facut azi am bagat la ala bun in jur 8500 de kg celmai mult si cel mai putin 4000 kg si un pic. Nu zic ca 5 hectare nimic am intors si an pus orz

#9205
victor220779

victor220779

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 18.06.2014
https://agrointel.ro...ista-productii/

#9206
faeton

faeton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.04.2018
Cine cultiva porumb si are experiente pe mai multi ani referitor la cultura asta, care v-ati decis ca ar fi metoda de fertilizare cea mai adecvata?
Exceptand partea din toamna pe care sa zicem se merge pe un triplu sau un DAP.
Care vi se pare metoda mai ok pentru partea de primavara?
In articolul mentionat mai sus... se vorbeste de o fertilizare cu azotat si incorporat inainte de semanat. Dupa o data cu semanatul se mai da un starter, care dupa mine ar contine si destul azot pentru primele faze de vegetatie, daca se opteaza pentru un starter care sa contina si elementul asta.
Care vi se pare logica cu fertilizarea cu azot inainte de semanat? Parerea mea e ca oricum porumbul nu o sa consume cantitatea aia in primele faze de vegetatie si azotul o sa levige in mare parte, plus ca starterul ar fi suficient.
Nu ar fi mai logic sa se vina cu partea aia de azot sau poate nitrocalcar la prasila, cand porumbul deja e plecat bine in vegetatie si are nevoie si putere mai mare de absorbtie?

#9207
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003
Din ce in ce mai multi fermieri aplica azotul inainte de semanat. Motivul e foarte simplu, in perioada aprilie-iunie ploile sunt cam putine si predomina seceta. Aplicandu-l inainte de semanat si fiind incorporat te asiguri ca se va dizolva si va fi la dispozitia plantelor. Daca prasesti in mai si e seceta sporul este mai mic sau deloc fiindca plantele nu au apa ca sa il valorifice. In vegetatie se aplica uree coroborat cu o ploicica, trebuie urmarit cu atentie.

Edited by savantu, 23 November 2018 - 07:31.


#9208
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
La porumb nu se pune problema de levigare a azotatului. Exploreaza terenul pe o adancime mult mai mare decat cerealele paioase. Chiar daca ajunge in sol la 60-80cm, radacinile porumbului o sa-l extraga de acolo.
Incorporat in sol, inainte de semanat, ai siguranta ca azotatul va fi folosit. Daca il administrezi concomitent cu prasila, temeperatura este mai mare si in cazul in care umiditatea lipseste, ai pierderi mari prin evaporare.
Eu ma duc cu 200kg de NPK 20-20-0 concomitent cu semanatul. Si azotat sau uree imprastiat inainte de combinator, cantitatea in functie de teren . Daca dai uree, ar fi mai sigur sa o aplici cu minim 7 zile inainte de semanat, sa nu ai surprize cu biuretul, desi sortimentele actuale contin tot mai putin biuret.

#9209
faeton

faeton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.04.2018

 savantu, on 23 noiembrie 2018 - 07:31, said:

Din ce in ce mai multi fermieri aplica azotul inainte de semanat. Motivul e foarte simplu, in perioada aprilie-iunie ploile sunt cam putine si predomina seceta. Aplicandu-l inainte de semanat si fiind incorporat te asiguri ca se va dizolva si va fi la dispozitia plantelor. Daca prasesti in mai si e seceta sporul este mai mic sau deloc fiindca plantele nu au apa ca sa il valorifice. In vegetatie se aplica uree coroborat cu o ploicica, trebuie urmarit cu atentie.

 rand, on 24 noiembrie 2018 - 12:46, said:

La porumb nu se pune problema de levigare a azotatului. Exploreaza terenul pe o adancime mult mai mare decat cerealele paioase. Chiar daca ajunge in sol la 60-80cm, radacinile porumbului o sa-l extraga de acolo.
Incorporat in sol, inainte de semanat, ai siguranta ca azotatul va fi folosit. Daca il administrezi concomitent cu prasila, temeperatura este mai mare si in cazul in care umiditatea lipseste, ai pierderi mari prin evaporare.
Eu ma duc cu 200kg de NPK 20-20-0 concomitent cu semanatul. Si azotat sau uree imprastiat inainte de combinator, cantitatea in functie de teren . Daca dai uree, ar fi mai sigur sa o aplici cu minim 7 zile inainte de semanat, sa nu ai surprize cu biuretul, desi sortimentele actuale contin tot mai putin biuret.

Am inteles,
In principiu din ce inteleg ca spuneti... voi cam renuntati la partea de azot data in vegetatie o data cu prasila?

#9210
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Anul asta am fertilizat cu 200 kg azotat in vegetatie, porumbul intre 8-10 frunze si nu regret, a plouat abia dupa cateva zile si initial chiar l-am ars destul de tare dar la recoltat am fost foarte multumit cu aproape 12 t la hibrizi timpurii, avand o rasarire neuniforma din start.

#9211
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
https://www.google.r...1BxK-dTLULJEQb5
O analiza a hibrizilor de porumb & in anul 2017

#9212
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
Ceva liste de preturi la saminta de porumb 2019.

#9213
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
reduceri mari la comenzi in decembrie...

#9214
sthefan1

sthefan1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 19.02.2017
Oare de ce?

#9215
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Despre hibrizii Syngenta si.a format cineva o parere? Sunt la un pret ok

#9216
BogdanMihai13

BogdanMihai13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.12.2018
Buna seara . Ce hibrid de porumb si de floare imi recomandati sa seman in zona buzaului ?  Sunt la inceput in agricultura si nu vreau sa arunc bani aiurea pe samanta , vreau ceva raport calitate pret , ok . Va multumesc !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate