Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Porumbul (II)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
10400 replies to this topic

#8659
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Păi să termin parcela și îmi fac o părere despre cifre, sper și eu la 2 cifre sau foarte aproape. Momentan șomez, n-a mai sosit transportul, 'tui mama lui de rulment la roată!
Tizule, tu ești în altă ligă, când ai întrebat de rezultatele de la Sitaru mă gândeam că vrei să-i faci de râs.
P9241 e hibridul.

#8660
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View Postkatlin, on 18 septembrie 2017 - 12:59, said:

Bine ca iese totusi din 2 cifre tonajul.

View Postkatlin, on 18 septembrie 2017 - 12:59, said:

Vrem cifre bre.


#8661
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View Postmedelin992, on 18 septembrie 2017 - 13:41, said:



In primul citat parca e o cifra, nu?

View Postucvph, on 18 septembrie 2017 - 13:18, said:

P9241 e hibridul.

Cum ti se pare tizule?

#8662
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Mie mi-a luat vantul o cifra.... A dat cu ea de pamant. Bine ca au scapat cladirile cu acoperisurile intregi :)

#8663
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003
Intrebare : cat de mult va uitati cand achizitionati samanta de porumb sa luati hibrizi F1 si nu F3 de exemplu ? Genetica este un factor in alegerea semintei sau doar pretul ?

#8664
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
F1 sau F3 sint generatiile de inmultire? E trecuta pe eticheta sau certificatul de calitate al semintei? ca n-am vazut pina acum.

#8665
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
F3 la samanta certificata de porumb?

#8666
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Dupa parerea voastra daca porumbul are 18 umiditate acum in cat timp scade la 14 ?

#8667
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Timpul rezolva treburile .

#8668
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003

View Postmedelin992, on 26 septembrie 2017 - 07:45, said:

F3 la samanta certificata de porumb?

Pai samanta F1 obtii vreo 500-600kg la un ha. Folosind linii cosangvinizate scoti si 4t de samanta.
Ce fel de porumb crezi ca ai in gama 2-3 de la Pioneer si ceilalti producatori ? F1 poate ai la saci ce costa 1000 ron, samanta premium. La sacii de 200 ron 5+1 gratis hibrizi la sfarsitul perioadei de viata, te asigur ca nu ai poate nici F3.
Care este diferenta ? Pai intre un F1 iti scoate 2-3t in plus la ha cu aceeasi tehnologie fata de variante la a n autofecundare.

#8669
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Eu credeam ca tot ce se vinde este F1. F0 sunt liniile parentale si ce rezulta din ele este prima generatie F1(ce seamana fermierul).
Productie de 500-600 kg la F1? La linii este adevarat, daca faci 7-8 t/ha stiuleti din care sa rezulte 4 t dupa calibrare, cred ca e super productie.
Eu credeam ca hibrizii sunt pusi in grupe in functie de performante si mai ales de marketing.
In F1 se manifesta fenomenul heterozis manifestat dupa incrucisarea a 2-3-4 linii(sau hibrizi) consangvinizate. In F2, F3, nu apar segregari? Vizibile?, adica chestii care nu mai seamana cu F1? Adica un porumb cu talie de 2m si unul de 2,7m? Eu inca n-am vazut lanuri cu diferente intre plante. Mendel a zis-o.
Porumbul este o planta alogama, adica polenizarea se face liber, cu floarea deschisa, autofecundarea o faci doar cu 2 pungi puse, scoase si manipulate a momente potrivite. Sau variante androsterile....

De ce sa dai banii pe F2, F3, cand in camp iti poti face si tu acelasi lucru? Adica ce face firma producatoare de seminte ca F2, F3-ul ei sa fie mai bun ca ala facut de mine??

#8670
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013

View Postspecial_murinio, on 26 septembrie 2017 - 13:31, said:

Dupa parerea voastra daca porumbul are 18 umiditate acum in cat timp scade la 14 ?
In conditiile meteo de zilele astea, adica zile insorite si vant, pierde cam 0,3% pe zi.

#8671
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Si de vine o ceata nu ia inapoi umiditate ?

#8672
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View Postirimiaciprian1, on 26 septembrie 2017 - 14:58, said:

Timpul rezolva treburile .

View Postirimiaciprian1, on 26 septembrie 2017 - 19:34, said:

Si de vine o ceata nu ia inapoi umiditate ?

Omu a pus o intrebare fara a da prea multe detalii. Daniel a raspuns la fel.
E logic ca daca ploua/ceata/uragan/taifun toate calculele se duc dracu. Nu e clar?

#8673
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

View Postsavantu, on 26 septembrie 2017 - 15:57, said:


Pai samanta F1 obtii vreo 500-600kg la un ha. Folosind linii cosangvinizate scoti si 4t de samanta.
Ce fel de porumb crezi ca ai in gama 2-3 de la Pioneer si ceilalti producatori ? F1 poate ai la saci ce costa 1000 ron, samanta premium. La sacii de 200 ron 5+1 gratis hibrizi la sfarsitul perioadei de viata, te asigur ca nu ai poate nici F3.
Care este diferenta ? Pai intre un F1 iti scoate 2-3t in plus la ha cu aceeasi tehnologie fata de variante la a n autofecundare.
Nene Savantule mai ceteste si mata un curs de fitotehnie si numai abera pe aici.Si da uneori, un hibrid si de 120 lei sacul ,il bate la curul gol pe hibridul premium de la Pioneer.Caz real in zona noastra, unde stravechiul OLT sI hibridul sarbesc  Dandy de la firma Agrimax ,au fost peste p 9241,p0023,p9911 si dck 4490 si cu investititi nici pe sfert la ha.

#8674
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003
Daca aberez, rog sa ma corectati. Dar dai pe langa, fiindca n-ai inteles ce am zis. Tu poti sa ai Olt, Dandy sau Fluffy F1 si sa faca pipi pe un hibrid faimos, dar care nu mai are caracteristici de F1.

Nu am studii agrotehnice, am expus informatiile primite de la un importator de samanta de porumb. Ideea era ca din grupele valorice de la orice producator, doar prima si/sau cel mult si a doua au hibrizi F1. Grupele II si IV sunt hibrizi care vor fi scosi curand din oferta, degenerand extrem de rapid. Nu v-ati intrebat niciodata de ce un hibrid esti tinut 5-8 ani si apoi dispare ? Acum 7 ani erau in voga de la Pioneer Florencia, Ribera, etc. Unde sunt acum ? Luati orice catalog din 2010 si vedeti ce hibrizi mai sunt in prezent. Inflatia de hibrizi provine de la faptul ca in goana dupa profit se maximizeaza cantitatea de samanta produsa si nu puritatea si/sau vigoara genetica ( care ar da productii mari ).
Te intreb asadar : care sunt diferentele intre grupele de porumb la Pioneer sau orice alt producator ?

Se intampla chestiuni ciudate cu samanta. Cunosc un caz de un fermier care lucreaza >1000ha si care in semanatoare pune intr-o sectie porumb cumparat si intr-una din productia precedenta. Si are productii record. Decat sa iei porumb la 400 ron dintr-un hibrid pe cale de disparitie, cica ar fi mai profitabil sa iei unul de varf si sa-l amesteci cu porumb din pod.
Discutam de rezultatele obtinute la Diosig si mi-a explicat de ce nu sunt relevante. Cica daca s-ar vrea reflectarea realitatii, in ziua semanatului, ar trebui ca reprezentantii insotiti de martori sa mearga aleatoriu intr-un magazin agricol si sa ia un sac de samanta de pe raft. Dar nu se face astfel.

Edited by savantu, 27 September 2017 - 20:26.


#8675
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View Postsavantu, on 27 septembrie 2017 - 20:24, said:

Nu v-ati intrebat niciodata de ce un hibrid esti tinut 5-8 ani si apoi dispare ?

Pentru ca firmele astea mari investesc foarte mult in cercetare si au cu ce sa vina din spate, ele aduc progresul.
Fundulea care a omologat Oltul in 1991 (?), nu mai are cercetare, bugete, si trage tot de el. Cu ce sa-l mai inlocuiasca? Astia de ce nu vand F2, F3..?

Statistic vorbind, potentialul maxim al hibrizilor creste pe an cu 300-500 kg/ha, astea vin din cercetare, prin noii hibrizi.
Asa ca un hibrid ce a fost omologat acum 10 ani a inceput sa fie depasit!
Tu vezi ce productii se obtin acum? Peste 12 t/ha lejer intr-un an normal. Acum 10 ani nu trecea nimeni de 10 tone.

Genul de afirmatii, ca a semanat 1 rand hibrid 1 rand F2, FXX, am vazut la cineva, candva, undeva...sunt valabile 1 an, 2 ani, si in al treilea dai o mare bula de nu mai incerci experimente cat oi trai.

Cunosc genul asta de fermieri. "Stiu eu domne, asa fac si e bine, lasa-ma cu samanta ta". Sau "Nu-mi spune tu mie ce sa pun in tank-mix, am facut eu anul trecut si mi-a iesit."
Si apoi vine si te suna si te mustreaza ca "produsul tau nu e bun, nu si-a facut efectul", "mi-a ars erbicidul cultura, sunt nenorocit", si cand il iei la puricat afli ca el nu a tinut cont de nicio regula de aplicare, a incalcat toate recomandarile producatorului, pe principiul "stiu eu".

Edited by medelin992, 27 September 2017 - 21:39.


#8676
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Art.48. - (1) Eticheta oficiala de la exteriorul ambalajelor va avea dimensiunile minime de 110 mm x 67 mm si, in functie de categoria semintelor, va avea urmatoarele culori:
a) alba cu diagonala violet - pentru samanta  Prebaza;
B) alba - pentru samanta Baza;
c) albastra - pentru samanta Certificata  si Certificata prima generatie ( C 1);
d) rosie - pentru samanta Certificata a doua si a treia generatie ( C 2 si C3) ;
e) maron - pentru samanta Comerciala (Cc);
f) gri - pentru samanta  necertificata final;
g) verde - pentru seminte in amestec (mixtura).


Samanta  "Certificata" ©, inseamna:
ii) in cazul hibrizilor, samanta produsa in loturi de hibridare, din samanta Baza si care este destinata  productiei pentru consum ;

Samanta  "Baza"  inseamna samanta:
i) produsa de sau sub directa responsabilitate a mentinatorului;
ii) care a fost produsa din samanta Prebaza sau din samanta Amelioratorului a carei identitate este verificata in pre sau postcontrol;
iii) care este destinata producerii de samanta Certificata;


http://www.incs.ro/Anexa%201.htm

Edited by medelin992, 29 September 2017 - 01:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate