Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Porumbul (II)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
10409 replies to this topic

Deyu222

Deyu222

Junior Member

• Grup: Members

View Postlucy56, on 09 februarie 2014 - 10:47, said:

daca ai ingrasamant nu arunca as pe camp .... baga-l pe rand la semanatoare (complexul) si tot asa azotul la prasit.ierbicide nu stiu ce vrei sa folosesti ...ca seminte a 79 ii bun . inca un sfat :la culegator cauta sa folosesti un tractor 445 pentru ca are o priza mai buna si consum redus.

Lucy legat de culegatoare cu un u445, ai idee cu viteza sa merg cu ea, cam cat consuma o scula din asta la 1ha? Unde am eu terenul e mai in pamanta, sa nu am probleme la urcat dealurile cu ea in cultura ma refer?
Erbicide foloesc de la sarbi, o sa pun niste poze, dar cand o sa iau catalogul Talisman+Dikamin400/Velox(monocotiledoane+dicotiledonate) + foliare 4kg la ha 20.20.20. Legat de erbicide le dau cand porumbul are 5-6 frunze, si nu are deloc buruieni. Niste erbicide, care fata de la noi, chiar isi fac treaba, nu zic ca la noi nu sunt, dar sunt scumpe. Am cumparat pentru grau Tezis 2 euro plicul nici gram de buruiana. La noi nu am incercat nimic, pentru ca nu am incredere.
A79 il pun intr-un sol ne muncit poate de 10 ani. Sper sa nu ma dezamageasca.
Nu bag ingraseminte la semanat pentru ca semanatoare nu are, iar la prasit cultivatorul nu are. Anul trecut am dat la cineva complexe cand porumbul era destul de maricel si tot au intrat in pamant, acum, parerile sunt impartite. Ne-am adunat toti aici pentru a invata unul de la altul. Va multumesc

SaS_100

SaS_100

Member

View PostDeyu222, on 09 februarie 2014 - 13:13, said:

Lucy legat de culegatoare cu un u445, ai idee cu viteza sa merg cu ea, cam cat consuma o scula din asta la 1ha? Unde am eu terenul e mai in pamanta, sa nu am probleme la urcat dealurile cu ea in cultura ma refer?
Eu zic sa postezi aici http://forum.softped...rumb/  despre culegatoarea de porumb sa nu mai umplem topicurile cu lucruri neinteresante.

lucy56

lucy56

Member

View PostDeyu222, on 09 februarie 2014 - 13:13, said:

Erbicide foloesc de la sarbi, o sa pun niste poze, dar cand o sa iau catalogul Talisman+Dikamin400/Velox(monocotiledoane+dicotiledonate) + foliare 4kg la ha 20.20.20. Legat de erbicide le dau cand porumbul are 5-6 frunze, si nu are deloc buruieni. Niste erbicide, care fata de la noi, chiar isi fac treaba, nu zic ca la noi nu sunt, dar sunt scumpe. Am cumparat pentru grau Tezis 2 euro plicul nici gram de buruiana. La noi nu am incercat nimic, pentru ca nu am incredere.
A79 il pun intr-un sol ne muncit poate de 10 ani. Sper sa nu ma dezamageasca.
Nu bag ingraseminte la semanat pentru ca semanatoare nu are, iar la prasit cultivatorul nu are. Anul trecut am dat la cineva complexe cand porumbul era destul de maricel si tot au intrat in pamant, acum, parerile sunt impartite. Ne-am adunat toti aici pentru a invata unul de la altul. Va multumesc
cu 445 cu a2a credca ar fi cel mai indicat zic eo mai ales daca are si tocator.consum mult mai mic fata de 650. la ingrasamant nu stiu ce sa zic ....dar eo nu sant de acord, pentru ca se face multa risipa, bine acuma dat cu migul mai ramane ceva si pe la anul dar ii riisipa multa.la erbicide daca ai folosit asa ceva si o mers bine zic sa continui mai ales daca este si ieftin...

Edited by lucy56, 09 February 2014 - 16:34.

NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

Member

View PostDeyu222, on 09 februarie 2014 - 09:10, said:

Stiu ca sunt off topic, dar trebuie sa intreb. Cei care aveti culegatoare de porumb pe 1 rand, cam cat timp stati la 1ha si cati litri de motorina consuma?
On topic. Eu anul acesta merg cu 5 saci azot la o saptamana dupa semanat(dat cu mic-ul) sau 4 saci de complexe 20.20.0 + 2 saci de azot(tot dupa semanat), depinde de complexa daca o gasesc mai ieftinica(gasisem la 130 lei sacul de 50kg) si ca erbicid merg pe cele de la sarbi, ieftine si bune( aproximativ 20-25 de euro la ha). Ca seminte merg pe Pioneer PR38A79 si Zp 434. O parere, va rog
Semintele de zp la ce pret le cumperi si de unde.Am o oferta de zp 606[smederevo] la 130lei fara tva sacul de 25000 seminte este ok?

Deyu222

Deyu222

Junior Member

Parerea mea ca da, Eu am mers anul trecut pe zp 434 care este foarte bun in soluri mai nisipoase. L-am luat de la sarbi la 30 Euro sacul, deci eu zic ca merita bani. Uite aici o oferta de preturi http://www.sem-luca....INTE - 2014.pdf
Dar totusi fao 600?
http://translate.goo...iw=1280&bih=894

Edited by Deyu222, 10 February 2014 - 13:54.

NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

Member

Pe zp 606 sumi agro il dau la fao 520,nu este nici o problema ca este tardiv, il recoltez stiuleti ,avind in vedere ca anul trecut am avut eleonora de la pioneer fao 700,acum trec la hibrizi din grupa 600.Probabil voi avea zp 606,ns 640,ns 6030 si as 72 toti hibrizi sarbesti plus ceva de la limagrain si maisadour.

Deyu222

Deyu222

Junior Member

Zp pun de vreo 3 ani si nu ma dezamagit. In 2012, la ce seceta a fost mi-a dat 6 tone la ha pe cand oltul era mare si frumos, dar fara rod. Incearca si 434 e un hibrid super.

katlin

katlin

Senior Member

• Grup: Senior Members
Sa inteleg ca ZP e peste Olt?

ucvph

ucvph

Active Member

Zp434 nu se apropie de dkc4590 sau f73 de exemplu, vorbesc de ce-am avut eu, cu f73 in aceeasi tarla l-am avut anul trecut.
In plus nu are aspect comercial deloc, foarte urat arata gramada de boabe fata de dekalb sau pioneer, pentru mine care nu am sute de ha e important si aspectul la vanzare.
E ieftin intradevar, in 2012 am dat 98 lei pe sac 25000 de seminte, de la semluca cu transport gratuit.

Nu e peste Olt, nicigand.

NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

Member

View Postkatlin, on 10 februarie 2014 - 15:01, said:

Sa inteleg ca ZP e peste Olt?
Se zice ca hibrizii noi de la institutul zp, zp 600,zp 606, zp 666 ar fi peste olt din punct de vedere al calitatii boabelor.Problema la olt este ca se usuca primavara urmatoare daca ii dai mancare ca lumea.Pretul este cam acelasi.

Deyu222

Deyu222

Junior Member

Oltul este foarte pacatos la cules, nu se desface deloc. Depinde de zona unde este pus. Sa nu uitam zp-ul este sarbesc, deci au institut de cercetare la sarbi, nu la noi, ce fac, fac pentru zonele lor, nu pentru a le noastre. La mine a prins foarte bine in zona mea, sud, Mehedinti. Eu zic ca este. Parerile sunt impartite

ucvph

ucvph

Active Member

La cules stiuleti Oltul se culege cel mai usor, se depanuseaza cel mai bine si tulpina se toaca usor, in schimb se simte umiditatea din plin la buncar, daca te pacalesti sa umpli buncarul pana la refuz se basculeaza tare greu.
Ca fapt divers, e bataie pe loturile de Olt la facut baloti din tocatura rezultata, semn ca si animalele-l apreciaza.
Dar, cum spunea si Nosztalgia, se usuca greu.

geims

geims

Junior Member

vreau si eu cateva sfaturi referitor la densitate as vrea sa pun 65000plante/ha Fao 350 kws ?.Maine vorbesc si stabilesc cantitatea de samanta ce o achizitionez.Nu am depasit niciodata 60000 si as vrea sa incerc mai mult anul asta.
Referitor la ingrasaminte as da:
~complex 20.20.0. - 150kg la semanat pe rand.
~fertilizare de baza 1 - 250kg azotat de amoniu
(in vegetatie cu prasila 1)
~fertilizare de baza 2 - 50kg azotat de amoniu
(in vegetatie cu prasila 2)
~fertilizare foliara - 2,5kg murtonik gold 20.20.20
(odata cu aplicarea erbicidului )
Pana anul acesta aplicam complexul cu mic-ul si apoi intram cu combinatorul ,anul asta intentionez sa imi iau o semanatoare second gaspardo si o sa -l dau cu semanatoarea pe rand odata cu semanatul.
Nu tine racoare la boabe in procesul de germinatie cum am mai auzit de la altii?
In afara am vazut ca dau majoritatea pe rand dar am vazut cazuri si pe toata suprafata.

FeDani

FeDani

Senior Member

• Grup: Senior Members
Ti-as recomanda Kinemas sau 9361, poti merge linistit cu 65 k plante, mai ales cu schema de fertilizre care ai propus-o. E f bine la semanat pe rand complexul.

geims

geims

Junior Member

Mersi ,da kinemas am ales cu 445lei/50000boabe.

Edited by geims, 10 February 2014 - 19:15.

SaS_100

SaS_100

Member

View Postucvph, on 10 februarie 2014 - 17:55, said:

La cules stiuleti Oltul se culege cel mai usor, se depanuseaza cel mai bine si tulpina se toaca usor, in schimb se simte umiditatea din plin la buncar, daca te pacalesti sa umpli buncarul pana la refuz se basculeaza tare greu.
Ca fapt divers, e bataie pe loturile de Olt la facut baloti din tocatura rezultata, semn ca si animalele-l apreciaza.
Dar, cum spunea si Nosztalgia, se usuca greu.
Ai foarte mare dreptate, si eu m-am fript cu buncarul, l-am umplut pana cadea porumbul din el. La mine nu era problema bascularea pentru ca am pompa buna dar imi era frica sa nu plesneasca vreo ureche de la buncar sau chiar un suport... doar cateva buncare le-am umplut asa in rest maxim 80% iar cu facutul de baloti pfff il mananca vacile ca pe siloz aproape. Eu si anul acesta seaman Olt, nu ma intereseaza ca se usuca greu am timp sa-l vand.... iar kws krabas  pentru mine anul acesta o sa fie ceva nou, sunt si eu curios ce o sa fie la toamna.

lucy56

lucy56

Member

imbalotati strujenii de la olt? care este ordinea la lucrare? recoltezi stiuleti , apoi coasa si apoi baloti ? iese bine? recoltati mai verde??? ?

ucvph

ucvph

Active Member

Ai citit printre randuri!
Se baloteaza tocatura rezultata in urma culegatorii, se mai lasa cateva zile sa se usuce bine.
Anul trecut s-au smecherit baietii, mai intai au strans cu grebla si dupa aceea balotat, la final de multe ori a costat mai mult balotatul decat culesul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

1 members, 3 guests, 0 anonymous users

Stefan143763

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate