Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alternative pod Giurgiu - Ruse

Cat spatiu stocare aveti in total...

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...
 Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES
 inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!
 La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Porumbul (II)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
10427 replies to this topic

FeDani

FeDani

Senior Member

• Grup: Senior Members
Este baza, dar nu orice fel de complex, baga la cap, mai rasfoieste si postarile anterioare, de asta exista butonul Search!

s3ekon

s3ekon

Member

• Grup: Members
dupa ceva documentari, cel mai bine se merge cum a zis si katlin, pt a aplica si in vegetatie este nevoie de umiditate in sol, sau o ploicica pt a se valorifica azotul administrat la prasila, altfel sunt bani aruncati degeaba, eu anul acesta am sa procedez cam in felul urmator, cel putin pt cultura de porumb: termin de inchis araturile care mi-au mai ramas, iar in ziua semanatului aplic 150 kg uree cu mig-ul, incorporare cu discul sau combinatorul(daca pun mana pe vre-o scula calumea), si la semanat 150 kg 18 46 0(sau 200 kg 20 20 0)

katlin

katlin

Senior Member

Mi se pare corecta schema insa cu K cum stai?

FeDani

FeDani

Senior Member

Cu un foliar pe baza de K  si Me s-ar rezolva?

katlin

katlin

Senior Member

Foliarele nu pot inlocui fertilizarea de baza.
Undeva trebuie tinut cont si unde bagam ingrasamantul, tot fertilizand de suprafata o sa ajunga sa o ia radacinile in sus.

husqypower

husqypower

Member

Am dat anul trecut 150kg/ha de 15-15-15 si azot in raport 50-50% a mers bine anul asta am zis sa urc un pic cantitatea de azot combinaind 20-20-0 cu azot sa ajung undeva pe la 50%azot si 20% fosfor,k lam lasat pe deoparte fac o incercare si anul asta. Desi ideal ar fi 20-20-0si ureee cind avea 8 frunze prumbul dupa mine dar nam instalatie de ingrasaminte pe sapatoare as putea cu SPC-u dindui jos sectile si patinele de fertilizat raminind doar mecanisumul de fertilizat si furtunele. Ce ziceti???

katlin

katlin

Senior Member

Lasa si patinele.

s3ekon

s3ekon

Member

View Postkatlin, on 07 februarie 2014 - 16:12, said:

Mi se pare corecta schema insa cu K cum stai?
la mine in zona, si daniel stie, de pe la simpozioanele de la scda secuieni, se sta destul de bine cu potasiul

katlin

katlin

Senior Member

Fara o cartare agrochimica la tine in tarla o sa tot bajbaim cu fertilizarile astea.

s3ekon

s3ekon

Member

aici ai dreptate, o sa iau in considerare si o cartare.....

husqypower

husqypower

Member

Asa e fratilor daca nu sti ce PH are solu daca e acid sau alcalin, multe chestii, de la azot in citiva ani pamintu devine acid si is schimba Ph deaceea trebuie sa folosim nitrocalcar la semanat sau in vedetatie si carbonat de calciu toamna inainte de arat, oricum ca gunoiul de grajd nui nimic pe lume!!!

Cit desppre patine ii greu sa fertilizezi cu ele fiind doar la 5cm de rindu de porumb si sunt sanase sa rupi sau sa lovesti fire de porumb cu ele sau mai bine ar fii sa le departezi de rind undeva la 8-10 cm ca orcium planta isi poate lua ca are radacina bine dezvoltata la 5-8 frunze, Ce ziceti???

NU STIE NIMENI UNDE SE GASESTE CARBONAT DE CALCIU CU AZOT REZIDUAL SI UN PRET ESTIMATIV PE TONA????

Edited by husqypower, 07 February 2014 - 17:16.

irimiaciprian1

irimiaciprian1

Senior Member

View PostInsane_, on 07 februarie 2014 - 14:56, said:

Mai offtopic nu ai vazut ca s-a mai pus acceasi intrebare mai sus si a avut raspuns , tu atotstiutorule, s-a mai discutat si pe postul vechi.
iarasi la-ti starnit pe ravasy ,,ca abia il linistisem Posted Image

lucy56

lucy56

Member

Posted Image fratilor sincer am lipsit cateva zile de pe forum si acum am citit postarile toate, si ma tot intrebam in gandul meu... de ce  ii prea simplu de citit, de inteles,credeam ca s-a schimbat ceva deschizand partea 2 a topicului , dar totusi aveam asa o banuiala ca ceva nu o sa fie in regula......si deodata cand am am vazut "postarea"  unui coleg m-a bufnit sincer rasul . prietenii stiu  de ce !!!
se pare ca sindromul bocanitului la taste persista!!!
p.s. rad in continuare....Posted Image

Edited by lucy56, 09 February 2014 - 02:15.

Deyu222

Deyu222

Junior Member

Stiu ca sunt off topic, dar trebuie sa intreb. Cei care aveti culegatoare de porumb pe 1 rand, cam cat timp stati la 1ha si cati litri de motorina consuma?
On topic. Eu anul acesta merg cu 5 saci azot la o saptamana dupa semanat(dat cu mic-ul) sau 4 saci de complexe 20.20.0 + 2 saci de azot(tot dupa semanat), depinde de complexa daca o gasesc mai ieftinica(gasisem la 130 lei sacul de 50kg) si ca erbicid merg pe cele de la sarbi, ieftine si bune( aproximativ 20-25 de euro la ha). Ca seminte merg pe Pioneer PR38A79 si Zp 434. O parere, va rog

Edited by Deyu222, 09 February 2014 - 09:15.

daniel_t115

daniel_t115

Active Member

View PostDeyu222, on 09 februarie 2014 - 09:10, said:

...Eu anul acesta merg cu 5 saci azot la o saptamana dupa semanat(dat cu mic-ul) sau 4 saci de complexe 20.20.0 + 2 saci de azot(tot dupa semanat), depinde de complexa daca o gasesc mai ieftinica(gasisem la 130 lei sacul de 50kg) si ca erbicid merg pe cele de la sarbi, ieftine si bune( aproximativ 20-25 de euro la ha). Ca seminte merg pe Pioneer PR38A79 si Zp 434. O parere, va rog

Mai bine l-ai da inainte de pregatirea patului germinativ, apoi incorporat. Daca il dai dupa semanat fara incorporare (azotatul) si nu ploua, o mare parte se va volatiliza.
Cat despre complex, chiar nu e indicat sa-l dai fara incorporare.

Alin1me

Alin1me

Member

Depinde si de lungimea terenului

lucy56

lucy56

Member

View PostDeyu222, on 09 februarie 2014 - 09:10, said:

Stiu ca sunt off topic, dar trebuie sa intreb. Cei care aveti culegatoare de porumb pe 1 rand, cam cat timp stati la 1ha si cati litri de motorina consuma?
On topic. Eu anul acesta merg cu 5 saci azot la o saptamana dupa semanat(dat cu mic-ul) sau 4 saci de complexe 20.20.0 + 2 saci de azot(tot dupa semanat), depinde de complexa daca o gasesc mai ieftinica(gasisem la 130 lei sacul de 50kg) si ca erbicid merg pe cele de la sarbi, ieftine si bune( aproximativ 20-25 de euro la ha). Ca seminte merg pe Pioneer PR38A79 si Zp 434. O parere, va rog
daca ai ingrasamant nu arunca as pe camp .... baga-l pe rand la semanatoare (complexul) si tot asa azotul la prasit.ierbicide nu stiu ce vrei sa folosesti ...ca seminte a 79 ii bun . inca un sfat :la culegator cauta sa folosesti un tractor 445 pentru ca are o priza mai buna si consum redus.

daniel_t115

daniel_t115

Active Member

Eu i-am zis sa dea la pregatirea terenului luand in considerare faptul ca nu are cu ce sa dea in vegetatie, odata ce a zis ca vrea sa intre cu distribuitorul de ingrasaminte dupa semanat. Atunci cand nu ai semanatoare cu fertilizator si nici cultivator cu fertilizator, cred ca cel mai bun compromis e sa imprastii ingrasamantul la pregatirea terenului.

Edited by daniel_tandara, 09 February 2014 - 13:03.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate