Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Interpretare XML

PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!
 La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator
 Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?
 Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Porumbul (II)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
10420 replies to this topic

finescu

finescu

Member

• Grup: Members

rand, on 14 februarie 2014 - 19:13, said:

ai prasit si porumbul erbicidat?

Asta-i o intrebare serioasa?Tu crezi ca daca praseam si porumbul erbicidat, erau stiuletii la fel de mari?In zona mea care praseste mecanic,o ia in barba.Crezi ca aici ploua ca-n Salaj?

ucvph

ucvph

Active Member

Mie mi-e greu sa cred ca prasila face rau porumbului.
Oricum, n-am sesizat nicio ofensa in intrebarea colegului rand.

rand

rand

Senior Member

• Grup: Senior Members

finescu, on 14 februarie 2014 - 19:50, said:

Asta-i o intrebare serioasa?Tu crezi ca daca praseam si porumbul erbicidat, erau stiuletii la fel de mari?In zona mea care praseste mecanic,o ia in barba.Crezi ca aici ploua ca-n Salaj?
Daca citesti lucrarile lui Sarpe, ai sa vezi ca in orice conditii, martorul cu 2 sau 3 prasile (mecanica+manuala) are productie mai buna decat martorul erbicidat.
pai tu ziceai ca ai prasit porumbul neerbicidat :) De ce nu ai luat-o in barba cu el?

finescu

finescu

Member

ucvph, on 14 februarie 2014 - 20:07, said:

Mie mi-e greu sa cred ca prasila face rau porumbului.
Oricum, n-am sesizat nicio ofensa in intrebarea colegului rand.

Da,in zona mea face rau.Sa nu ma innebunesti cu ruperea capilaritatii.
Despre ce ofensa vorbesti,prietene? Eu il apreciez f. mult pe Rand.

rand

rand

Senior Member

Pai tu ai avut doua parcele: 1 - erbicidat si 2- prasit mecanic si poate manual (?). Poate prasila a adus sporul de porductie, si nu hormonalele au produs un minus :)

ucvph

ucvph

Active Member

Capilaritate s-or numi crapaturile alea in care aproape-ti rupi picioarele?
Te asigur ca avem si soluri d-astea si e neaparat necesar sa intervii ca sa prelungesti agonia prumbului in speranta unel ploi.
E drept ca avem si soluri usoare si nisipoase unde o prasila ar fi suficienta, dar 2 nu strica daca timpul permite.
Singurul lucru rau care l-am constata si noi pe randuri martor este bilonarea.

Ravasy

Ravasy

Active Member

Probabil ca are dreptate omul din Constanta.Nu degeaba zicea el ca cine praseste pe acolo se arde.
Fiecare zona cu specificul ei,iar toate studiile din statiuni si institute nu cred ca pot fi aplicate chiar peste tot.De exemplu statiunea Secuieni se afla la 10 km de unde stau eu.In zona aia sunt altfel de terenuri.Ei seamana cu cel putin o saptamana mai drevreme decat noi.Noi nici nu putem intra in camp de moale ce e.E diferenta de teren.Ala e mai usor si mai spre un galbui asa.Productii bunisoare din ce am vazut,se lucreaza finut,etc dar terenul de la noi cat are apa e totul bine si frumos,e...dar si cand s-a intarit s-a terminat smecheria.Nenorocire.Pica multe motoare pe aici sau pluguri cand se intareste.
De asta zic ca tot ce scrie in tratatele alea nu cred ca poate fi aplicat peste tot.La unii se recomanda sistemul no till sau minimium till,la altii inca se poate merge cu plug,650 si disc GD,chiar cu 2 discuiri inainte de semanat.

Acum se zice din batrani ca ''o prasla e ca o ploaie buna'',ba chiar eu am observat un salt considerabil la porumb dupa prasit comparativ cu cel neprasit.Cel putin estetic arata parca mai bine cel prasit dupa cateva zile fata de cel neprasit.Cred ca difera mult si de ani si de modul cum se praseste si de zona si de teren,etc
Sunt unii ce prasesc mai adanc in stil mici biloane.Altii prasesc mai pe deasupra cat sa mai taie din buruieni.
Nu cred ca e ceva batut in cuie in agricultura asta.
Fiecare cu zona,terenul,clima,dotarea,etc lui

Ce am mai observat e ca cei ce prasesc mai adanc asa in stil mici biloane scot multa apa si prea mare lucru nu prea se cunoaste.
Cei care prasesc mai pe deasupra cat sa taie buruiana e treaba ok.

Edited by Ravasy, 14 February 2014 - 21:07.

finescu

finescu

Member

rand, on 14 februarie 2014 - 20:43, said:

Pai tu ai avut doua parcele: 1 - erbicidat si 2- prasit mecanic si poate manual (?). Poate prasila a adus sporul de porductie, si nu hormonalele au produs un minus Posted Image

dl.inginer.sporul l-am avut din cauza neerbicidarii.prasila n-o sa-ti aduca niciun spor.(stiu ca o sa sara multi in sus)Dupa 22 de ani de agricultura,da-mi voie sa nu dau 2 parale pe dl Sarpe,

http://www.agrinet.r...=255&language=1

rand

rand

Senior Member

Neconvingator. Imi mentin parerea ca sporul de productie a venit de la "lisapeta".  :)
Cu hormonalele poti sa ai daune in cultura, dar au un mare avantaj - spectru larg de combatere si pret mic, aproape gratis. Daca respecti doza si perioada de aplicare scapi de buruieni gratis. Marea problema este ca la 3-5 Frunze la porumb, gramineele sunt inca insufficient dezvoltate. SI atunci se prefera sa se astepte pana la 6-7 frunze, moment in care hormonalele afecteaza plantele de porumb.
La grau, daca ai intarzaiat urmarile sunt mai grave.

ucvph

ucvph

Active Member

Ca veni vorba de erbicide, cea mai eficienta combinatie dintre toate incercarile mele a fost Astral+Cambio, si am incercat multe!
Anul trecut mi-am cumparat un cantar pt. bijuterii si mi-am facut cateva mostre de combinatii la bidoane de 5 litri, pompa la spinare si proba in camp cu o saptamana mai inainte.

finescu

finescu

Member

• Nu pot sa ma supar pe tine,se vede de la o posta ca esti baiat super destept.Numai ca eu am inceput sa urasc dicamba si 2,4D,din propria mea experienta, Degeaba sunt ieftine,daca iti mananca un sfert din productie.Le-am folosit la 5 frunze,Merg pe Adengo +Principal,

SaS_100

SaS_100

Member

Si eu tot pe Adengo merg de doi ani si nu m-a dezamagit pana acum, daca il folosesti cand trebuie te multumeste garantat.

rand

rand

Senior Member

nu aveti palamida ( Cirsium)? sau volbura ( convolvulus)?  La mine astea doua sunt buruienile problema. Le combat cu Premiant / Dicopur Top.

Edited by rand, 14 February 2014 - 22:26.

Ravasy

Ravasy

Active Member

Pai inseamna ca eu care am dat 2 litri de sare la porumb pe ha m-am dus pe _(_
De asta nu prea mi-a placut mie cum arata porumbul in 2013..Posted Image dupa erbicidare.Si fenomenul s-a dus chiar in 2-3-4 saptamani.Am zis ca e de la Equip,dar si sarea vad ca afecteaza.Am zis sa bag acolo sa termin odata cu buruienile astea : ))
Acum imi dau seama ce greseli facusem:
-nu am erbicidat preemergent;
-nu am dat ingrasamant;
-nu am dat foliar;
-in schimb am dat 2 litri de sare pe ha.

...cum sa sar eu de 6 tone media in conditiile astea.. Posted Image

Adengo se duce in 200 ron/ha.Mai adaugi si un graminicid si sari bine de 300 ron.Eu stiu,mi se pare cam mult pentru mine.

Edited by Ravasy, 14 February 2014 - 22:38.

finescu

finescu

Member

rand, on 14 februarie 2014 - 22:25, said:

nu aveti palamida ( Cirsium)? sau volbura ( convolvulus)?  La mine astea doua sunt buruienile problema. Le combat cu Premiant / Dicopur Top.

Am ceva palamida si volbura,dar nu-mi pot influenta productia,asa ca renunt cu placere la Premiant,

ucvph

ucvph

Active Member

La mine problema e costreiul si e greu scapat de el cand principala cultura e porumbul.
Adengo dau doar unde am avut paioase si am putut scapa de costrei cu glifosat.
Anul asta cred ca o sa astept sa vad conditiile si decid mai atunci cu ce merg, nu pot sa uit cum am prapadit o groaza de Dual Gold anul trecut.
Daca o fi seceta in perioada aia as miza pe Equip.

finescu

finescu

Member

ucvph, on 14 februarie 2014 - 22:43, said:

La mine problema e costreiul si e greu scapat de el cand principala cultura e porumbul.
Adengo dau doar unde am avut paioase si am putut scapa de costrei cu glifosat.
Anul asta cred ca o sa astept sa vad conditiile si decid mai atunci cu ce merg, nu pot sa uit cum am prapadit o groaza de Dual Gold anul trecut.
Daca o fi seceta in perioada aia as miza pe Equip.

Pai eu zic sa combati costreiul din samanta cu Adengo,si costreiul din rizomi cu  Principal

ucvph

ucvph

Active Member

Cu cel din rizomi ma lupt, Principal e cam scump si o sa creada clientii ca-i jupoi, pe terenurile mele am rezolvat.
Cel mai eficient ar fi cu hibrizi duo-system banuiesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate