Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

Porumbul (II)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
10399 replies to this topic

#10081
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 26.10.2003

View PostFlavianPetrila, on 09 decembrie 2021 - 17:45, said:

Salutari la toată lumea....daca tot se preconizează vremuri grele pe primavara,am de gând sa comand îngrășămintele acum ,pana l 1 ianuarie...
Am soluri destul de acide, în consecinta mi a fost recomandat sa dau cu amendamente..
Acum întrebarea mea este ca....
Este târziu acum de analize de sol, având în vedere ca solul este arat și foarte umed?(Bihor)
Ce recomandați la semanat ca starter?
Triplu 16 sau 18.46?
Suplimentar recomandati uree înainte de pregătit terenul sau nitrocalcar în vegetație, la prasila?
Sunt mai novice în domeniu, asta este al 3 an când fac agricultura mai "serioasa"
Mulțumesc anticipat!
Analize poti sa faci oricand.

18.46 e ok fiindca nu acidifica solul si are continut maxim de substante active.
Deci 18.46 la semanat pe rand si nitrocalcar in vegetatie la prasila. Cantitati ? Cat te tine buzunarul insa ti-as recomanda sa nu depasesti 3500 ron/ha cost total ca nu stim ce productii/preturi vor fi la anul.

#10082
FlavianPetrila

FlavianPetrila

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.09.2020

View Postsavantu, on 09 decembrie 2021 - 23:06, said:


Analize poti sa faci oricand.

18.46 e ok fiindca nu acidifica solul si are continut maxim de substante active.
Deci 18.46 la semanat pe rand si nitrocalcar in vegetatie la prasila. Cantitati ? Cat te tine buzunarul insa ti-as recomanda sa nu depasesti 3500 ron/ha cost total ca nu stim ce productii/preturi vor fi la anul.
Asa mi am facut calculul si eu, sa ma încadrez în 3500 lei/ha.
Ca si cantitati ma gandeam la 200 kg npk la semanat si 150 kg nitrocalcar în vegetație.
Baiatul de la distribuitorul de unde comand eu mi a recomandat sa le fractionez în 100 120 kg de uree la pregatit ,150 npk la semanat si 150 nitrocalcar la semanat ....dar asa as depăși putin targetul de 3500 lei / ha ,dar el ma tot aburește ca recuperez din producție...
Ambele npk se descompun la fel de repede șa le poată folosi planta in anul in care îl administrez?
Zicea baiatul ca 18.46 are o descompunere mai lenta si era bine dat acum, sub aratura.  



#10083
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 26.10.2003

View PostFlavianPetrila, on 10 decembrie 2021 - 09:44, said:

Asa mi am facut calculul si eu, sa ma încadrez în 3500 lei/ha.
Ca si cantitati ma gandeam la 200 kg npk la semanat si 150 kg nitrocalcar în vegetație.
Baiatul de la distribuitorul de unde comand eu mi a recomandat sa le fractionez în 100 120 kg de uree la pregatit ,150 npk la semanat si 150 nitrocalcar la semanat ....dar asa as depăși putin targetul de 3500 lei / ha ,dar el ma tot aburește ca recuperez din producție...
Ambele npk se descompun la fel de repede șa le poată folosi planta in anul in care îl administrez?
Zicea baiatul ca 18.46 are o descompunere mai lenta si era bine dat acum, sub aratura.  
18.46 si 12.52 se folosesc de regula pt fertilizarea de baza, sub aratura, adevarat fiindca fosforul ( ca si potasiul ) sunt relativ imobile vs. azot ( spalat rapid de ploaie si dus in adancime , poluare cu nitrati ). In acelasi timp, fosforul este starterul cel mai necesar.
Ideea este sa bagi 18.46 pe rand, cat mai jos posibil sub samanta. Alternativ , incorporat la pregatire.

Azotul se da fractionat, nu are sens tot la semanat ( gen si uree si npk la semanat ), fiindca va leviga ( se va spala ) in 30-45 de zile si planta are nevoie de el in iulie.

#10084
FlavianPetrila

FlavianPetrila

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.09.2020
Am inteles, mulțumesc pt informații...
Dintre calciprill si terracalco care ati recomanda sau a folosit cineva aceste produse?

Edited by Dany_Darke, 10 December 2021 - 22:36.


#10085
andreizalau

andreizalau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.01.2012

View PostThuraya_123, on 09 decembrie 2021 - 22:03, said:

@AndreiZalau, daca nu te superi, cat azotat pui la semanat si cat in vegetatie?

Sunt incepator si in zona mea am auzit de la unii agricultori ca pun in jur de 300 kg azotat la ha, cat si de la altii ca nu pun deloc.
pana acum am dat 200kg complex pe aratura, 200 kg azotat la semanat si 200 kg azotat la peasila.
la primavara o sa merg cu 200kg complex+ 200 kg azotat la semanat si 200 kg azotat la prasila.
am experimentat si varianta asta si a dat rezultate comparabile cu prima.
avantajul este ca elimin o etapa.

#10086
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
600 kv ingrasaminte la ha e ceva cheltuiala. Peste 2000 lei doar ingrasamintea. Dc nu încerci cu 200 complexe la semănat si 300 azot la Prasit?

#10087
omen66

omen66

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 03.09.2020
Parerea mea e ca cele 300kg de azotat la o singura prasire reprezinta o cantitate enorma pentru porumb. 300kg azotat de amoniu e egal cu putin sub 100kg azot s.a, cantitate pe care porumbul nu o poate asimila intr-un timp scurt, o parte din nitriti ajung in panza freatica din care bem apa (nu stiu de unde beti voi, dar eu de acolo beau), acidifierea solului. Plantele au nevoie de o cantitate de azot in perioadele critice de vegetatie. Nu's expert, dar 2 pasile pot face mai mult rau decat bine prin faptul ca poti scoate apa din pamant foarte usor deschizand crusta.

Undeva trebuie sa existe un compromis, dar sa nu exageram cu dozele de azot. Nu ne-am nascut ingieri, nici voi, nici eu, nu stiu de voi, dar eu asa gandesc si din ce am citit si mica mea practica.

#10088
andreizalau

andreizalau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.01.2012

View Postspecial_murinio, on 12 decembrie 2021 - 17:27, said:

600 kv ingrasaminte la ha e ceva cheltuiala. Peste 2000 lei doar ingrasamintea. Dc nu încerci cu 200 complexe la semănat si 300 azot la Prasit?
cred ca o sa merg cu azotul in doua etape, ca si pana acum
am avut rezultate bune, iar o cantitate asa mare de azot, nu cred ca o sa fie folosita de planta, inainte sa dispara din sol

View Postomen66, on 13 decembrie 2021 - 04:30, said:

Parerea mea e ca cele 300kg de azotat la o singura prasire reprezinta o cantitate enorma pentru porumb. 300kg azotat de amoniu e egal cu putin sub 100kg azot s.a, cantitate pe care porumbul nu o poate asimila intr-un timp scurt, o parte din nitriti ajung in panza freatica din care bem apa (nu stiu de unde beti voi, dar eu de acolo beau), acidifierea solului. Plantele au nevoie de o cantitate de azot in perioadele critice de vegetatie. Nu's expert, dar 2 pasile pot face mai mult rau decat bine prin faptul ca poti scoate apa din pamant foarte usor deschizand crusta.

Undeva trebuie sa existe un compromis, dar sa nu exageram cu dozele de azot. Nu ne-am nascut ingieri, nici voi, nici eu, nu stiu de voi, dar eu asa gandesc si din ce am citit si mica mea practica.
si eu cred ca 300 kg de azot e prea mult la o singura aplicare si ma tem ca e o pierdere prea mare avand in vedere preturile.
nu de nitriti  e vorba in ce zici, ci de nitrati.

#10089
FlavianPetrila

FlavianPetrila

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.09.2020
Salutari!
Vreau sa mi comand ingrasamantul pt primavara, dar am unele nelămuriri pt aceasta cultura...
Cum preturile sunt la cer, vreau sa fac o fertilizare cat mai eficienta dar nu sunt hotărât...
Am un ph in solele pt porumb intre 5-5,2 si 6-6.5...deci usor acid spre acid
Pe lângă fertilizarea de baza cu npk(200kg/ha), sa dau 100-150 kg de uree la pregatit terenul, ca am vazut ca mulți dintre voi ați mai practicat asa sau sa dau 200-250 kg de nitrocalcar la prasila....
Daca sunt care au folosit scheme de fertilizări de genul, sau diferite, poate ne spuneți aici pe forum, deoarece cred ca sunt utile și pt altii, acum cu preturile astea...
Mulțumesc!
Si un an nou fericit și cât mai bogat la toată lumea!

#10090
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
A doua  fertilizare la prăsit  clar .

#10091
icp

icp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 09.01.2012
Ati cumparat careva ingrasaminte chimice si la ce pret?

#10092
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Nitrocalcar la 3200 tona. 🐻 Azotatul de amoniu se invarte pe la 4200. 🧐

#10093
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 26.10.2003
Si eu am luat nitrocalcar la 3200t, nu toata cantitatea, ci ce am nevoie in martie la culturile de toamna. Din fericire am luat DAP in vara, tot cu 3200/t. Macar sa fiu acoperit pe insamantare.

#10094
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
Fosforul aplicat in primăvară la semanat nu va fi niciodată disponibil plantei. Cel mai indicat sa fie aplicat de toamnă sub aratura(în caz ca lucrați clasic) sau la 2 adâncimi diferite în cazul în care faceți strip till.

#10095
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Facă fosforul nu este folosit de plante DC  se mai folosește la semănat?

#10096
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 26.10.2003
Eu personal, din experienta proprie, nu cred ca fosforul dat la semanat nu este folosit. Introdus la 7-8cm adancime, sub samanta, DAPul a dat rezultate excelente. Ca poate nu este folosit in totalitate, ce ramane va ajunge la adancime odata cu aratul.
Cea mai buna fertilizare,conform mai multor carti si  privita singular, este cea pe rand. Este mai eficienta decat cea pe toata suprafata la pregatit sau la arat.
In combinatie, evident de baza la arat + pe rand va da rezultatele cele mai bune.

#10097
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Ajuta sa dam un disc acum pe aratura ? Vb de zonele unde este seceta

#10098
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Pe sudul extrem ar fi risipa de apa in acest moment.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

6 user(s) are reading this topic

0 members, 6 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate