Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

De ce as cumpara un AppleTV ?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013

View PostSfPetru, on 06 februarie 2014 - 09:08, said:

Astea-s bazele la o astfel de achizitie.

Deci raspunsul e simplu: mergi in magazin, uita-te atent la el, ia-l in mana, simte-i greutatea, plimba-l putin dintr-o parte in alta sa vezi daca e aerodinamic, si dupa asta daca iti place il cumperi, nu mai stai pe ganduri. Un cub din ala asezat tactic pe masa din mijlocul camerei contribuie mult la feng-shui-ul incaperii.
folosesc 2 mediaplayere  cu android . un evolio si un rkm -stick fiecare costa cate 450 lei
apple tv  la istyle= 522 lei. apple tv este net superior celor 2 mentionate. fara lag , se misca impecabil. si da arata bestial. care-i problema ?

#20
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Problema este ca AppleTV dinc ate stiu eu nu suporta:
- SAMBA
- mkv
- avi (xvid)
- ISO

The only fly in the ointment is that iTunes and Apple TV still cannot import, stream and play 1080p HD video which is in MKV, AVI, WTV, WMV, FLV, WebM, AVCHD, MPG, DivX, MXF, and VOB etc format

N-are decat sa se miste cu viteza luminii, dar daca trebuie sa convertesc orice fisier video in format compatibil AppleTV, mai bine lipsa!
Asa am niste Playere HDMI cu procesor Realtek, care merg de rup, dar cautam o solutie all in one, dar care sa ofere si mirroring.

#21
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
iTV nu e pentru aia care "cauta", e pentru aia care sint multumiti cu iTunes, hulu, youtube si ce naiba mai ofera.
samba, mkv, xvid, iso, sa fim seriosi, 99% din utilizatori nu inteleg unde au salvat un fisier. E exact ce le trebuie, o extensie relativ simplista a televizorului.

#22
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Pai...
In seara asta am vrut sa pun mbp sa redea wireless niscai muzica de calitate pe un amplificator clasic, NAD. In afara de mufele clasice, are intrare frontala de 3,5mm. Am un cablu de slaba calitate de care sunt nemultumit dar l-am conectat pana la urma.
Totusi, am ramas legat la propriu de amplificator.
As fi preferat ceva fara fir si stau si ma intreb daca nu cumva ragalia asta de apple tv are iesire de 3,5mm pe el sau stereo  pe rca-uri sa le introbag in amplificatorul NAD.
Din ce am vazut, se pare ca si apple expres ar face acelasi lucru.

#23
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Se numeste Airplay.
Cel mai ieftin iesi cu un Airport Express.
Din el scoti fie optic, fie jack 3.5 catre ce vrei tu.

#24
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Da, pe NAD am si DAC cu intrare optica, deci asta ar fi cea mai buna varianta ca isi face el singur si de calitate decodarea de la digital la analog.

Multumesc! ;)

#25
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
E clar ca suntem pe alta planeta...
http://qz.com/182763

Ca idee, cel putin un Hdmi Media player cu Android suporta Airplay.
Xmbc also are suport.


#26
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Pai acum fie vorba intre noi, pe aici nici nu prea folosim pentru ce e facut AppleTV-ul.

Doar o consideratie.
Comparativ cu alte mediaplayere, pot sa spun despre produsele de la Apple, ca sunt o revelatie cand e vorba de usurinta in utilizare, conectare rapida, etc.
Poate daca Apple ar scoate un mediaplayer versatil ar da inca o mare lovitura.

#27
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Apple scoate bani din content, nu hw.
Cum la noi nu exista content platibil (ignore mizeria de voyo), produsele apple sunt inutile, mai ales ca nu suporta mkv, 3D, iso etc

#28
mar71a

mar71a

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 156
  • Înscris: 14.04.2008
Buna seara
Nu s-a mai scris nimic de un an. Zilele astea am intrat in posesia unui Apple TV.
Observ ca s-au facut o gramada de remarci negative. Presupun ca majoritatea nu au, sau nu au avut niciodata un Apple Tv.
Daca ai si alte device-uri de la Apple, atunci este cazul sa incerci Apple Tv.
Este cu siguranta cel mai bun pentru posesorii de IPhone sau MacBook, Imac, etc
Eu am un IPhone 5s si un MacBook Air. Nimic pretentios.
Am ezitat daca sa cumpar sau nu Apple Tv, mai ales dupa reactiile negative de pe forum.
Acum ca l-am luat si nu imi pare rau.
Am reusit sa fac inclusiv cont de iTunes de US.
De Romania aveam dar este destul de limitat, in special la aplicatii.
Acum am pe Apple Tv:
- Netflix (cont platit)
- Hulu (cont platit)
- HBO Now (deocamdata gratis)
- Radio
- Apple Events
- ITunes Radio
- Posibilitatea de inchiriere/cumparare filme direct din magazin Apple
- IMovie Theater (vizionare video/filme de pe cloud Apple sau Mac)
- Podcasturi
- Flickr, Vimeo, Youtube, etc
Sunt si aplicatii care nu functioneaza daca nu esti abonat la o retea de cablu din US.
Cea mai tare treaba este insa rapiditatea aparatului. Este conectat la un tv Samsung care este si el smart si puteam vedea mare parte din aplicatii pe tv cu modificarile aferente (trecerea pe UK sau US la smart), dar viteza cu care se misca este uimitoare si depaseste cu mult smartul tv-ului. La fel si telecomanda care m-a facut sa zambesc cand am vazut-o prima data. Mica, din aluminiu cu doua butoane si unul tip cruce cu ok pe mijloc. Dar realitatea este ca nu iti trebuie mai mult de atat. Totul este atat de bine gandit incat se misca si arata perfect.

Paste Fericit!
Tuturor

Attached Files



#29
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postmar71a, on 10 aprilie 2015 - 20:23, said:

Acum am pe Apple Tv:
- Netflix (cont platit)
no comment
- Hulu (cont platit)
no comment
- HBO Now (deocamdata gratis)
e ok
- Radio
really? ai nevoie de radio pe tv? din cate imi aduc aminte si smart tv-u stie radio.
- Apple Events
who cares?
- iTunes Radio
wow. cat de util
- Posibilitatea de inchiriere/cumparare filme direct din magazin Apple
no comment
- IMovie Theater (vizionare video/filme de pe cloud Apple sau Mac)
?
- Podcasturi
?
- Flickr, Vimeo, Youtube, etc
astea nu le ai si pe un smartv normal?
Dar realitatea este ca nu iti trebuie mai mult de atat.
Totul este atat de bine gandit incat se misca si arata perfect.
realitatea este ca iti trebuie mai mult de atat.
si e atat de bine gandit incat primesti fix doar ce vrea apple si se misca perfect pentru ca nu stie altceva decat ce vrea apple.

realitatea e ca personal nu as da banii pe asa ceva daca as avea un smart  tv. si am...
- filme pot vedea din "cloud" si pot vedea CE VREAU EU.
- browsing pe tv? hai sa fim seriosi. cine face asa ceva? e mult mai comod pe tableta/laptop/pc incat nu vad de ce ai face browsing pe tv.
- youtube, radio si alte aplicatii ai si pe alte smartv.

singura chestie cu adevarat buna e Airplay. daca functioneaza cum trebuie si daca mai ai alte device-uri apple.

Edited by shmu, 14 April 2015 - 10:30.


#30
mar71a

mar71a

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 156
  • Înscris: 14.04.2008

View Postshmu, on 14 aprilie 2015 - 10:29, said:

realitatea este ca iti trebuie mai mult de atat.
si e atat de bine gandit incat primesti fix doar ce vrea apple si se misca perfect pentru ca nu stie altceva decat ce vrea apple.

realitatea e ca personal nu as da banii pe asa ceva daca as avea un smart  tv. si am...
- filme pot vedea din "cloud" si pot vedea CE VREAU EU.
- browsing pe tv? hai sa fim seriosi. cine face asa ceva? e mult mai comod pe tableta/laptop/pc incat nu vad de ce ai face browsing pe tv.
- youtube, radio si alte aplicatii ai si pe alte smartv.

singura chestie cu adevarat buna e Airplay. daca functioneaza cum trebuie si daca mai ai alte device-uri apple.

Acum sigur, fiecare cu parerea lui.
Mie personal la pretul lui mi se pare un device ok. Am dat 340 de ron pe el. Pana la urma este un media player. Nu este calculator. Eu am spus si sustin in continuare ca este super bun. Asta daca vrei sa vezi filme la calitatea originala (Netflix, Hulu, HBO Now, etc). Pentru cine are tv UHD spre exemplu, Netflix are abonamente care contin filme UHD.
Nu cred ca poti compara calitatea pusa la dispozitie de siturile originale cu cea a celor care ofera continut "imprumutat".
Daca esti interesat de filme din "cloud" atunci nu este ceeace iti trebuie.
In privinta radiourilor online cred ca tine de asemenea de preferinte. Sunt insa sute sau mii de radiouri pe diferite teme muzicale si nu numai.
Daca ai si o statie de amplificare este super deoarece Apple Tv are iesire optica pentru conectare audio. Eu nu am asa ceva dar eram curios sa aud cum merge Dolby pe boxele unei statii bune.
Am spus si mai sus ca este foarte rapid. Asta este de fapt lucrul principal. Doar este un Apple. Este imcomparabila viteza Apple TV cu cea a Smart TV-ului , ma refer la functiile online. Netflix nici macar nu mergea direct pe Smart Samsung, este ceva legat de un bug la tv-urile Samsung.
Culmea din toate cele de mai sus singurul care nu prea ma intereseaza este Airplay. Nu ma intereseaza sa vad ecranul telefonului lungit pe televizor.
Acum chestia cu "primesti ce vrea Apple" cred ca este valabil pentru toate device-urile nu numai Apple. Daca nu oferi ceva de calitate incerci cu XBM..., Katrina, IPTV smart si alte aplicatii care nu se vor ridica niciodata la nivelul originalelor.
In consecinta Apple Tv este PENTRU CINE VREA SA PLATEASCA PENTRU CONTINUT. Pentru restul exista solutii ieftine sau chiar gratis.

Edited by mar71a, 14 April 2015 - 22:10.


#31
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Treaba la podcasturi e ca nimeni nu asculta asa ceva in sufragerie. Nu e rau sa le ai dar le folosesti de pe telefon prin bluetooth in masina, nu in casa. Cel putin asa mi se pare mie.
Chestia cu restrictiile poate fi destul de nervanta la un device de streaming. De exemplu nu vezi amazon. Nu stiu daca chiar e necesar, dar ca idee.

Asta cu formate video si stick e un model de folosire pentru care Apple nu are nici un interes. Si nici eu :). De ce as face asa ceva, cind cu 1$ inchiriezi un blueray sau cu vreo 10-15$/luna ai acces la netflix care are o biblioteca gigantica de filme? N-am stocat filme in viata mea.
Apple nu s-a dus niciodata la consumatorul care nu da bani. Targetul lor a fost mereu consumatorul premium, care nu pirateaza sau pirateaza mai putin, care plateste ca sa aiba o scula care merge repede si bine cu ce are deja in casa in locul uneia care trebuie gidilata si setata. Apple TV costa foarte putin, comparabil cu alte scule de streaming, asa ca e clar ca nu e un gadget din care apple face bani, ci doar un portal spre serviciile lor platite.

#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi ca furnizorii de servicii gen Netflix, Hulu, etc, s-au cam prins de chestia cu conturile accesate din afara US si vor sa taie craca. Chiar daca ai platit.
Asa ca in final e o inutuilitate.

#33
mar71a

mar71a

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 156
  • Înscris: 14.04.2008

View Posteiffel, on 04 mai 2015 - 11:47, said:

Vezi ca furnizorii de servicii gen Netflix, Hulu, etc, s-au cam prins de chestia cu conturile accesate din afara US si vor sa taie craca. Chiar daca ai platit.
Asa ca in final e o inutuilitate.
Asa de tare vor sa taie craca ca atunci cand am vrut sa inchid subscriptia la Hulu, mi-au oferit o luna gratis "sa ma mai gandesc"
Banii au acelasi "miros" pentru toti. Principiul este urmatorul: Nu conteaza de unde vin, conteaza cati vin.

Edited by mar71a, 12 May 2015 - 16:46.


#34
nevrozel

nevrozel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 19.09.2004
Salut, cum ti-ai facut cont pe US ca sa si poti plati abonamentele?

#35
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Eu mi-am luat Apple TV pt posibilitatea de streaming de pe laptop. E singura chestie utila. Sa ma uit la voyo (Las Fierbinti) sau filme online (cum face toata lumea in Austria). In rest, Netflix, youtube si alte chestii le am deja in aplicatiile tv-ului, merg mai bine ca la Apple si la rezolutie 4K. Spre deosebire de Apple care ne-a servit un produs fara 4K la sfirsitul lui 2016. Oricum continutul online nu e 4K deci e bine, nu pot sa zic ca am fost pacalit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate