Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Banatul Montan - un colt de rai cu 10 ATRACTII UNICE!

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#73
gpopovici

gpopovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 26.08.2009
Dupa, toata iarna aceasta splendida, am ramas cu un video de un minut cu drona in Banatul Montan:
https://www.facebook...26071520753878/

Scrieti-ne ce locuri ati vrea sa vedeti, si nu gasiti informatii in aplicatia zonei, iar noi va raspundem cu drag: https://app.banatul-montan.ro/

Edited by gpopovici, 03 April 2018 - 20:08.


#74
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 24.11.2009
Confirm (pe pielea mea) sfatul cu mașina personalã...în mai, anul acesta am petrecut 6 zile de concediu la Anina și în afara de cascada Bigãr și cãlãtoria cu "semeringul bãnãțean" nu am putut face altceva, deși îmi doream Lacul Beiului, Beușnița samd. Între Reșița și Potoc (un posibil punct de plecare spre Ochiul Beiului) nu existã decât un singur autobuz ce pleacã din Reșița la 12.30...deci în cazul meu (cazare în Anina) a trebuit sã las la datorii alte obiective. Minusuri mari ale autoritãților locale : lipsa marcajelor spre obiective de ex, din șoseaua Anina - Oravița nu sunt indicatoare spre peștera Ponor-Plopa sau cãtre peștera Ponor Uscatã,  Cabana Buhui este FORESTIERÃ, oferã cazare dar cu mâncare din traistã ( dupã un traseu de 3-4 ore și taxa de 10 lei - intrare în parcul național mã așteptam sã pot bea un ceai sau o cafea) , complexul Mãrghitaș era închis ( am zãbovit vreo 30 de min în curte fãrã sã vãd pe nimeni acolo), accesul turiștilor la lacul Mãrghitaș este printr-o concesiune privatã pe ale cãrei porți era "Accesul persoanelor neautorizate strict interzis", în stațiile de transport în comun nu existã niciun panou cu ore, autobuze.
Natura a compensat aceste lipsuri, dar nu aș mai reveni curând acolo.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   455.34K   18 downloads
  • Attached File  2.jpg   653.63K   18 downloads
  • Attached File  3.jpg   1.78MB   19 downloads
  • Attached File  4.jpg   1.56MB   19 downloads
  • Attached File  5.jpg   2.25MB   18 downloads
  • Attached File  6.jpg   577.51K   16 downloads

Edited by mie1dor, 08 June 2018 - 10:35.


#75
gpopovici

gpopovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 26.08.2009
Cea mai frumoasa zona a Romaniei!
Bucurati-va de aceste locuri, mandriti-vă cu ele si aratati-le tuturor printr-un share!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EX-XdFYX2hI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

00:00: Lacul Ochiul Bei
00:12: Calea ferată Oravița - Anina
00:19: Drumul pitoresc Reșița - Anina
00:22: Lacul Poiana Mărului
00:28: Cascada Bigăr
00:34: Cheile Gârliștei
00:39: Statuia lui Decebal
00:41: Munții Semenic
00:46: Lacul Gozna-Valiug
00:50: Muntele Mic
00:56: Satul lacustru de la Berzasca
00:59: Caii sălbatici de pe insula Ostrov (lângă Moldova Nouă)
01:06: Lacul Iovanu
01:11: Râul Sebeș
01:17: Cheile Corcoaiei
01:30: Scările de la Inelet
01:37: Lacul Poiana Mărului
01:44: Lacul Mărghitaș
01:48: Mănăstirea Nera
01:55: Cheile Nerei
01:57: Morile de apă de la Rudăria
02:02: Cazanele Dunării și golful Dubova
02:06: Muntele Semenic
02:15: Lacul Secu
02:23: Lacul Văliug-Gozna
02:30: Valea Cernei
02:35: Transalpina bănățeană - Drumul in serpentine spre Muntele Mic
02:42: Cetatea Tricule
02:46: Lacul Trei Ape
02:53: Muzeul de locomotive cu abur din Reșița
02:57: Râul Cerna la vărsarea în Dunare la Orsova
03:01 Mănăstirea de la Poiana Mărului

Orice informatie gasiti aici: https://app.banatul-montan.ro/

Edited by gpopovici, 28 October 2018 - 15:44.


#76
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009
Cea mai frumoasa zona a Romaniei!
Bucurati-va de aceste locuri, mandriti-vă cu ele si aratati-le tuturor printr-un share!



Foarte frumos "Banatul montan" cu ce ofera natura dar  in ceea ce priveste implicarea autoritatilor locale cum ar fi primariile, consiliul judetean, directia silvica, etc situatia este sub orice critica. Am fost zilele acestea la Cheile Nerei iar dupa ce am iesit de pe drumul national inspre Sasca Montana drumul judetean era distrus, ca si dupa razboi.Apoi drumul forestier inspre pastravarie a fost execrabil, o bataie de joc pentru cei care vreau sa viziteze zona, riscai sa ti se rupa masina. Rusine pentru autoritatile din acea zona!

Edited by spaily, 01 May 2019 - 22:08.


#77
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 spaily, on 01 mai 2019 - 22:08, said:

Cea mai frumoasa zona a Romaniei!
Bucurati-va de aceste locuri, mandriti-vă cu ele si aratati-le tuturor printr-un share!



Foarte frumos "Banatul montan" cu ce ofera natura dar  in ceea ce priveste implicarea autoritatilor locale cum ar fi primariile, consiliul judetean, directia silvica, etc situatia este sub orice critica. Am fost zilele acestea la Cheile Nerei iar dupa ce am iesit de pe drumul national inspre Sasca Montana drumul judetean era distrus, ca si dupa razboi.Apoi drumul forestier inspre pastravarie a fost execrabil, o bataie de joc pentru cei care vreau sa viziteze zona, riscai sa ti se rupa masina. Rusine pentru autoritatile din acea zona!
Care drum ar fi mai bun de la Orsova spre campingul de la Cheile Nerei (Potoc), pe sud pe la Moldova Noua - Sasca sau pe nord, pe la Bozovici - Oravita?

Edited by d-ardeleanu, 14 June 2019 - 11:20.


#78
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 d-ardeleanu, on 14 iunie 2019 - 11:20, said:

Care drum ar fi mai bun de la Orsova spre campingul de la Cheile Nerei (Potoc), pe sud pe la Moldova Noua - Sasca sau pe nord, pe la Bozovici - Oravita?
Ambele sunt praf, din pacate...dar am mers pe nord si am coborat pe sud...

#79
gpopovici

gpopovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 26.08.2009

 d-ardeleanu, on 30 octombrie 2019 - 11:59, said:

Ambele sunt praf, din pacate...dar am mers pe nord si am coborat pe sud...
Dumneavoastra siguri ati fost pe ruta:
Orsova - Iablanita - Bozovici - Oravita - Potoc? Cu exceptia portiunii Oravita - Potoc care este plina de gropi, restul drumului e ca in palma. Pe parcurs se pot vizita Morile de la Rudaria si Cascada Bigar

si pe ruta: Orsova - Moldova Noua - spre Oravita - Intersectie Sasca Romana - intersectie Potoc - Potoc? La fel, cu exceptia drumului de la Sasca Romana la Potoc, pana la Moldova Noua drumul e foarte bun si spre Oravita este acceptabil. Se pot vizita Cazanele Dunarii, Cetatea Trikule, Cetatea Drenkova, Satul lacustru, Morile de apa de la Sichevita, Insula Ostrov.

Edited by gpopovici, 30 October 2019 - 12:08.


#80
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 gpopovici, on 30 octombrie 2019 - 12:06, said:

Dumneavoastra siguri ati fost pe ruta:
Orsova - Iablanita - Bozovici - Oravita - Potoc? Cu exceptia portiunii Oravita - Potoc care este plina de gropi, restul drumului e ca in palma. Pe parcurs se pot vizita Morile de la Rudaria si Cascada Bigar

si pe ruta: Orsova - Moldova Noua - spre Oravita - Intersectie Sasca Romana - intersectie Potoc - Potoc? La fel, cu exceptia drumului de la Sasca Romana la Potoc, pana la Moldova Noua drumul e foarte bun si spre Oravita este acceptabil. Se pot vizita Cazanele Dunarii, Cetatea Trikule, Cetatea Drenkova, Satul lacustru, Morile de apa de la Sichevita, Insula Ostrov.
La dus am mers pe Bozovici-Oravita-Potoc-camping, de la Oravita este asfalt plin de gauri, iar la intrarea spre camping este drum forestier, plin de gropi cu noroi...cascada Bigar foarte aglomerata, dar frumoasa...
Inapoi am coborat din munte pe drumul Potoc-Sasca-Carbunari-Coronini, retin drumul lung prin padure, plin de praf si denivelat...interesant popasul lacustru de la Berzasca, malul Dunarii frumos...
Din ceea ce am vazut, ar mai trebui puse indicatoare la unele intersectii, pentru ca nu exista semnal GSM peste tot si navigatia da rateuri...

Attached Files


Edited by d-ardeleanu, 31 October 2019 - 15:38.


#81
gpopovici

gpopovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 26.08.2009

 d-ardeleanu, on 31 octombrie 2019 - 15:36, said:

Inapoi am coborat din munte pe drumul Potoc-Sasca-Carbunari-Coronini, retin drumul lung prin padure, plin de praf si denivelat...interesant popasul lacustru de la Berzasca, malul Dunarii frumos...
Din ceea ce am vazut, ar mai trebui puse indicatoare la unele intersectii, pentru ca nu exista semnal GSM peste tot si navigatia da rateuri...

Da, ati ales un drum judetean complet neasfaltat sau foarte putin. Varianta pe Moldova Noua este pe DN57 ce face legatura Orsova - Moldova - Oravita. La 17 km de Oravita este drumul spre Sasca.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KWpllD7ee0c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am adunat intr-un video cele mai specataculoase si frumoase atractii din Banatul Montan. Le puteti vedea pe toate intr-o saptamana sau maxim 10 zile. Este obligatoriu sa aveti masina.

Edited by gpopovici, 31 October 2019 - 16:15.


#82
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 gpopovici, on 31 octombrie 2019 - 16:23, said:

... Am adunat intr-un video cele mai specataculoase si frumoase atractii din Banatul Montan ...

Am apreciat şi apreciez pe topic informaţiile despre obiective turistice mai puţin cunoscute din Banat. Dar e cam mult să le numim "cele mai spectaculoase şi frumoase".

Eu cred că cele mai impresionante atracţii din Banat sunt trecute cu vederea şi nu înţeleg de ce. Nu am citit niciun cuvânt despre ele pe topic. E vorba de câteva peşteri extraordinare, mult mai spectaculoase şi frumoase din punct de vedere turistic decât multe alte obiective.
Despre Peştera Comarnic există destule informaţii şi oricine îşi poate organiza o vizită. Însă despre Peştera Popovăţ nu există informaţii practice pentru turişti (sau cel puţin eu nu am găsit şi mi-ar plăcea să aflu). Şi ar mai fi şi alte peşteri. Eu zic că ar trebui să figureze la loc de cinste în topul atracţiilor din Banat şi să se găsească pe topic suficiente informaţii legate de cum poţi să le vizitezi.


Sănătate şi toate cele bune !

#83
gpopovici

gpopovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 26.08.2009
Cele mai cunoscute si apreciate locuri din Banatul Montan, pentru viitoarele voastre excursii!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IwlH1T8gJ_k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#84
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 gpopovici, on 14 mai 2020 - 09:33, said:

Cele mai cunoscute si apreciate locuri din Banatul Montan, pentru viitoarele voastre excursii!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IwlH1T8gJ_k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cascada e cumva Vanturatoarea?

#85
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Aşa pare. Nu am ajuns, dar am tot văzut poze.


Sănătate şi toate cele bune !

#86
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,461
  • Înscris: 30.10.2003
Escapadă de weekend în zona Băile Herculane. Trei obiective turistice mai puțin cunoscute

„În apropiere de Băile Herculane, avem trei obiective turistice foarte puțin cunoscute, care în altă țară ar fi foarte apreciate și căutate: Râpa Neagră, lângă Mehadia, Cetatea de la Mehadia, Sfinxul Bănățean, la 1 km de Băile Herculane”, spun reprezentanții Banatului Montan,
https://www.facebook.com/banatulmontan/posts/5064098026951197

Edited by Bursul, 30 October 2021 - 11:46.


#87
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 Bursul, on 30 octombrie 2021 - 11:46, said:

... trei obiective turistice foarte puțin cunoscute ... Sfinxul Bănățean ...

Hai să fim serioşi !
Sfinxul e extrem de cunoscut.

Deci ar rămâne doar 2 obiective ...


Sănătate şi tcb !

#88
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Tocmai intors de la Herculane, am vizitat Grota cu aburi, Crucea Alba si apoi izvorul Jelarau...frumoasa natura, cu ale ei culori!
Pentru viitor imi propun traseul mai lung Crucea Alba-Domogledul Mic-Mare-Cheile Feregari

#89
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 d-ardeleanu, on 01 noiembrie 2021 - 08:03, said:

... Pentru viitor imi propun traseul mai lung Crucea Alba-Domogledul Mic-Mare-Cheile Feregari

N-am ajuns niciodată pe vârfurile Domogled, dar la Crucea Albă am fost de mai multe ori, ca şi în Cheile Feregari şi la Piscul Ciorici.
O dată am fost în Cheile Pecinişcăi, tot o dată de la Crucea Albă am urcat până la Grota lui Şerban, tot o dată am fost la Cascada Cociu.
Toate astea se întâmplau în perioada 1995 - 2002, când încă jucam şah în concursuri, şi am petrecut şi câteva revelioane la Herculane tot în perioada aia. Ţin minte că era îngheţată cascada Cociu pe 3 ianuarie 2001.

Avantajul iarna este că foioasele nu mai au frunziş, iar priveliştile de sus cu Băile Herculane îţi taie respiraţia.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 01 November 2021 - 10:41.


#90
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 23.03.2015

 d-ardeleanu, on 01 noiembrie 2021 - 08:03, said:

Tocmai intors de la Herculane, am vizitat Grota cu aburi, Crucea Alba si apoi izvorul Jelarau...frumoasa natura, cu ale ei culori!
Pentru viitor imi propun traseul mai lung Crucea Alba-Domogledul Mic-Mare-Cheile Feregari

singura parte naspa e ca de la Cheile Feregari trebuie sa te intorci la masina pe sosea vreo 3 Km, in rest superb traseul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate