Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Problema placa wifi

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009
Nu sunt utilizator frecvent de linux. M-am "jucat" de-a lungul timpului cu mai multe distributii (de la RH 7.3 la Ubuntu 13.04). A fost de cele mai multe ori un hobby, nu o necesitate. Insa am alocat pentru linux un SSD de 60GB.
Am incercat sa instalez Arch 2014.01 peste un Ubuntu 13.04 (am pastrat partitia home, evident, root-ul fiind curatat).
Am intampinat probleme serioase de conectivitate. Am o gramada de pachete pierdute. Ceea ce se traduce intr-o viteza foarte mica de instalare (download a pachetelor de pe net in medie de 3KB/s).
Placa mea este un Zyxel G 302 V3 (chipset rtl8185). Problema nu apare pe *buntu. In ambele cazuri, din ce vad eu, modulul incarcat este unul generic rtl8180. N-am vazut ca *buntu sa instaleze ndiswrapper. Iar instalarea de Arch in VM de *buntu merge mult mai bine (chiar daca si acolo am vazut anumite probleme).

Ca o nota aparte, la Manjaro aveam conexiune la net in parametrii normali in timpul procesului de instalare, insa la reboot a ramas blocat. Am mentionat Manjaro fiindca face parte din familia Arch.

Orice sugestie este binevenita (in limita unui limbaj decent).


@OriginalCopy. Poti sa-mi trimiti te rog prin PM mirrolist-ul folosit de tine (avand in vedere resedinta)?

PS: V-as ruga sa ramanem la subiect, fara distro-war sau atacuri la persoana, asa cum am vazut pe multe alte topice.

#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Salut, ai putea incerca wicd in loc de Network Manager (vezi wiki Arch- wicd).

#3
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009
Este foarte posibil ca fie sa nu fi inteles eu, fie cunostintele mele de linux sa nu ajute. Asa ca revin cu o nedumerire pe care o am.
Nu am probleme in am lega la router ci observ un numar de pachete destul de important care sunt pierdute. De aici si viteza mica de download.
In momentul asta nu prea vad legatura cu "network manager-ul" folosit, dar asta e posibil din cauza de prima propozitie. In plus, nu stiu cum l-as putea activa in prima faza a instalarii, atunci cand pacman nu este disponibil.

Voi incerca cand voi avea timp liber 2014.02.01.

#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Din câte văd pe wiki sunt unele probleme cu plăcile Realtek: https://wiki.archlin...hp/Wifi#Realtek

Totuși nu ar trebui să fie cazul tău, așa că explică-ne și nouă ce pachete pierdute, când, cum? Te referi cumva la momentul instalării (netinstall?), actualizării sistemului după instalare? Nu cumva repositoriile (mediile de pachete online) nu sunt setate bine? Sau poate vreun server e căzut, de aia nu descarcă acele pachete, poate-ar trebui să schimbi serverele. Serverele trebuie selectate după viteză: https://wiki.archlin...Sorting_mirrors

Până la urmă ai instalat Arch sau problemele sunt la instalare/ update? Cum te-ai conectat la net? Wifi-menu ar trebui să fie ok în prima fază (instalare), după instalare trebuie să-ți instalezi un manager precum wicd sau nerwork manager! https://wiki.archlin...to_the_internet

Pacman este disponibil întotdeauna, chiar și la instalare!!!

Nu te poți plânge de viteza pacman, dar depinde și de servere!

[ https://i.imgur.com/MvKO82M.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by shogun1, 03 February 2014 - 19:04.


#5
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Si de ce ma rog nu folosesti o distributie care "nu" are probleme cu driverul?

LE. Si daca te referi la Network Manager pe Archbang/Archlinux, mai bine te f....ți în el. la mine chiar daca vedea wirelesu nu se conecta. Wicd isi facea treaba.

Edited by xxvirusxx, 03 February 2014 - 19:17.


#6
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Nu e o problema de driver, e o problema cu network manager.
La mine imi mai pica conexiune din joi in paste.
Dar nu ma plang, nu am chef de wicd, nm se integreaza mai bine cu KDE.

#7
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 09.08.2009
Lasa intr-o consola un ping sa mearga timp de cateva ore catre serverul de pe care faci download. Vezi ce procent ai de pachete pierdute.

#8
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Postovilix, on 03 februarie 2014 - 19:26, said:

Dar nu ma plang, nu am chef de wicd, nm se integreaza mai bine cu KDE.

Si a specificat el ce foloseste? Sunt cam "orb" si nu vad bine.......

LE. posibil sa se pupe (network manager) cu KDE, ca pe xfce si lxde a facut caca maca.

Edited by xxvirusxx, 03 February 2014 - 19:38.


#9
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

View Postxxvirusxx, on 03 februarie 2014 - 19:35, said:

Si a specificat el ce foloseste? Sunt cam "orb" si nu vad bine.......

LE. posibil sa se pupe (network manager) cu KDE, ca pe xfce si lxde a facut caca maca.

Ziceam de mine, nu de el.
Ca si mie imi face figuri dar nu renunt la el, pt. ca se integreaza bine in KDE.

#10
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009
Multumesc pentru raspunsuri. As dori insa sa pastram un limbaj decent.

@xxvirusxx. Am zis ca am/avut Ubuntu. As fi vrut sa incerc altceva din motive personale. Avand in vedere ca pe *buntu este ok, nu consider ca am o problema de incompatibilitate.

@shogun1
Cand ma refer la pachete pierdute, am in vedere testat cu ping (de la 10% la 40%). In plus, am parte de un lag imens pana in router. Asta este in timpul netinstall-ului. Ajunsesem dupa ore bun cu instalarea, sa pun xorg-ul minimal. Fara DE sau WM.
Da, am folosit wifi-menu, conform wiki.
Am scris mai sus ca am o viteza medie de 3KB/s.

PS: Revin dupa ce voi incerca cu 2014.02.01.

#11
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Aaa, eu nu mai folosesc KDE de cand cu OpenSuSE 10 sau 9

Dar si eu am avut probleme pe Arch cu Network manager atat pe xfce cat si pe lxde...



Cristian

Te-am injurat cumva si nu e decent??

Edited by xxvirusxx, 03 February 2014 - 19:58.


#12
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Eu folosesc de ani de zile wicd în Kde, tot din cauza ”sughițurilor” Network Manager (acum nu știu cum se mai comportă...) și parțial pentru versiunea CLI wicd-curses!

@Cy_Cristian: lasă netinstall, descarcă dual-iso (torrent), are vreo 500-600 MB. Instalezi, setezi mediile, alegi serverele mai rapide, update, etc.

#13
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 09.08.2009
Daca incerci un ping mai rapid (cu optiunea -f), ce procent de pachete pierdute ai?

#14
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009
@shogun1.

Inseamna ca mi-a scapat mie ceva. Cu dual-iso am instalat. Doar ca am urmat instalarea standard de pe wiki. Mai citesc. Si sper sa revin cu rezultate bune.

#15
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Ia tata un tutorial putin mai simplu (pe asta l-am folosit eu la instalare)

http://blog.gotux.ne...x-installation/

Cat despre wicd, am studiat pe wiki.

#16
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009
@xxvirusxx

Fara suparare, dar "tata" nu are ce cauta in mesajul respectiv.
Pe de alta parte, desi tutorialul este foarte bun, fiind concis, ii lipseste exact ce-mi trebuie mie si anume partea de configurare wifi. Din pacate l-am urmat fara sa instalez niste pachete necesare pt wifi.

N-o sa stau sa studiez care anume a fost problema, insa cu 2014.02.01 netul se misca asa cum ar fi trebuit.
Din punctul meu de vedere, se poate inchide topicul.

Multumesc inca o data tuturor pentru postari.

#17
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Fara suparare

"ia tata" este o exprimare, nu stiu din ce zona esti si nici nu ma intereseaza.
Nu ca ai fi taicamiu Posted Image


PS. Bine ca merge.

Edited by xxvirusxx, 03 February 2014 - 21:18.


#18
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009
A mers totul bine. Acum va scriu din primul meu Arch.
Evident "gogu" a fost un mare ajutor. Mai am destul de configurat, acum sistemul fiind minimalist.
Voi incerca sa bootez din nou cu dual-iso 2014.01.05 pentru a vedea daca problema se reproduce.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate