Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

panasonic dvd home theater sound system sa-ht885

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
kristianklim

kristianklim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.02.2014
Salut,

este pentru prima oara cand intru pe acest site. si am intrat pentru ca sunt un novice in materie de audio.
detin un sistem audio panasonic dvd home theater sound system sa-ht885 si un televizor samsung ue40f6500.
intrebarea mea este daca as putea sa le conectez sa se auda 5.1.
sincer nu stiu cum ar trebui sa procedez sa se auda si din acest motiv am apelat la voi cei cunoscatori.
va multumesc pentru ajutor

#2
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
nu poti .... poate decat stereo si sa dai virtual sound sa se auda la fel in toate boxele...

prea vechi....nu are iesire digitala.....

#3
kristianklim

kristianklim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.02.2014
asa e, prea vechi. dar sa-l pun printr-un amplificator sau ceva de genul asta? sau nu ma ajuta deloc

#4
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
subwooferul este activ, nu??? ia pune o poza cu spatele dvd-ului si cel al subwooferului....

#5
kristianklim

kristianklim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.02.2014
da, subwooferul e activ. cand ajung acasa am sa fac foto si al sa le pun aici
multumesc

#6
kristianklim

kristianklim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.02.2014
foto spate dvd si subwoofer

Attached Files


Edited by kristianklim, 03 February 2014 - 18:49.


#7
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
la tine se va auzi stereo....pentru ca dvd-ul nu are iesire 5.1.....are doar stereo (2.0) deci se va auzi doar subwooferu;l si boxele din fata....

pentru asta iti trebuie un cablu scart (cel mai simplu si indicat....) prin care vei avea si sunet si imagine pe tv... http://www.pcdirectu...vd-and-freeview

sau un cablu 2 rca to 2 rca... ca asta din imagine  http://www.cablejive...cts/RCA-(2-Plug)-Gold-Plated-Cable.html  dar vei avea decat sunet..nu si semnal video

semnal video = daca bagi un dvd cu un film pe home cinema sa se vada la tv....



cablul scart se pune unde este mufa mare neagra....nu ai cum sa-l pui gresit...

cablul rca se pune unde scrie AUX in spatele dvd-ului si la tv unde scrie AUDIO...

Edited by cephalophodes, 03 February 2014 - 21:49.


#8
kristianklim

kristianklim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.02.2014
multumesc mult de informare. prin rca le-am bagat dar se aude cum ai spus si tu subwooferul si boxele din fata. eu doream sa se auda toate dar din cate inteleg e imposibil. ma gandeam sa-mi cumpar niste boxe Magnat Monitor 880 sau Boxe JAMO S406. sincer nu stiu ce sa aleg..pe langa toate astea mi-ar trebui si un amplificator. dar nu stiu ce, si as dori sa pot pune si televizorul prin el.

#9
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

 kristianklim, on 04 februarie 2014 - 09:32, said:

multumesc mult de informare. prin rca le-am bagat dar se aude cum ai spus si tu subwooferul si boxele din fata. eu doream sa se auda toate dar din cate inteleg e imposibil. ma gandeam sa-mi cumpar niste boxe Magnat Monitor 880 sau Boxe JAMO S406. sincer nu stiu ce sa aleg..pe langa toate astea mi-ar trebui si un amplificator. dar nu stiu ce, si as dori sa pot pune si televizorul prin el.

mai poti face altceva...dar asta este doar o improvizatie care te ajuta doar sa ai sunet in toate boxele....si nu o sa ai efecte 5.1 asa cum cred ca ti-ai dori...

poti folosi niste splitere rca....si se vor auzi si boxele din spate ca cele din fata, dar fara central.....asta daca te ajuta...

http://3.bp.blogspot...k1g/s1600/1.jpg

pune o poza cu telecomanda dvd-ului....trebuie sa ai o functie prologic pe ea....

acea va face din stereo->5.1`....dar este un sunet fals (adica sunetul stereo se va auzi la fel in toate boxele)...si nu va mai trebui sa iei splitere..

Edited by cephalophodes, 04 February 2014 - 13:08.


#10
vivisuciu

vivisuciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.06.2010
La sistemul home conema mi s-a stricat DVD-ul, afisajul, ventilator spate, nu am gasit unde sa il repar ca e model vechi. Daca iau un soundbar, se pot conecta la el boxele de la sistemul home conema? Multumesc

#11
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,658
  • Înscris: 24.10.2015
Amplificarea era in unitatea DVD ului sau e in subwoofer? Satelitii erau conectati la subwoofer sau la DVD?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate