Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vecin cu probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,932
  • Înscris: 07.11.2007
Deci, hai sa lasam combinezoanele deoparte si sa vedem ce faci in situatia in care rogi vecinul sa zicem, sa isi lege potaia sa nu mai intre in curte si acesta iti raspunde cu injuraturi serioase.
Ce faci, legal?

#20
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013

View Postthalia, on 03 februarie 2014 - 14:28, said:


Ce faci, legal?

Deschizi un topic pe aria potrivită.

Drept civil.

Aici intră oamenii cu soluții extreme, ciocane pentru cuie, tarnacoape, etc.

#21
Rares

Rares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 20.01.2004
In ce sens sunteti vecini? Stati in aceeasi curte sau in case alaturate?

#22
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
da in aria de drept trebuia deschis!

Edited by aazz, 03 February 2014 - 15:00.


#23
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am auzit ca noaptea, fiind intuneric, e mai frig. Si ca atare unele, adica cele 4 cauciucuri se pot dezumfla..
Curios, dar se mai intampla..
Idee e ca daca ventilele au ramas insurubate si nu sunt amprente, pt ca cineva se poarta cu manusi, asta e..
Am ras la faza cu broasca ..Dar cred ca la mintea aluia..
A, nu mai stiu de ce mi-am adus aminte de o faza dintr-un film cu Margelatu..Cand niste cretini se duc la un boier care refuzase sa le platesca taxa de protectie, cu un cosciug prima lux clasa I..Si ii spun ca e gratis..
Aoleu, in ce film era asta? Misterele  Bucurestiului? Ma ajuta cineva? Am un lipsus, lapsus, cum ii zice?
A, sper sa nu faci asa ceva..Nu, deloc. E o gluma tampita ..Si omul ar face o figura...
La judecata de aici, nu cea de apoi...
Pe de alta parte, la dracu, e gardul matale. Gaina care intra ..Ce supa iese dintr-o gaina de tara..MIAMMM..
Ideea e sa nu vada ..

Edited by Prien, 03 February 2014 - 15:04.


#24
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Proces ca ce? Lucruri de genul asta se intampla, asa incat daca nu dovedesti vreo vatamare, vreun neajuns patit de tine... aia e!
Un astfel de proces (in realitate, probabil, mai multe) te costa mult timp, multi nervi si multi bani. Posted Image  Cu final incert, pentru ca, sincer, daca neglijenta lui nu iti provoaca daune, nu vad ce sa obtii. NU poti obtine o hotarare Posted Image  prin care vecinul sa te lase in pace cu orice s-ar gandi.
Nu spun ca nu e deranjantPosted Image , dar e asa mare treaba ca-ti intra gainile? Posted Image Adica, nu i le dai cateva zile, ceva de gen. Abordarea legala te costa atat de mult si e atat de incerta, incat du-te la o duscutie cu un avocat si apoi cauta alta rezolvare. Posted Image Eventual un psihiolog te poate ajuta sa-i gasesti ac de cojoc; majoritatea problemelor de vecinatate nu sunt legale, sunt de omenie si psihologie. Posted Image
Scuza emoticoanele, le baga fi-miu din cand in cand.  Posted Image

#25
adydastudio

adydastudio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 12.12.2006
Din ce vad eu problemele s-ar putea solutiona in felul urmator fara sa te bati cu nimeni:
1. Fa-ti un gard ca lumea, cu fundatie si panotaj din tabla zincata inalta la 2metri prin care sa nu mai poata trece nici cainele sau gainile, si nici sa te vada vecinii;
2. Daca cainele umbla liber(dezlegat) pe strada (sau prin curtea ta) se face o hartie scrisa (plangere) la sectia de politie si primaria de care apartii, pe care ei sunt obligati prin lege sa solutioneze cazul in maxim 30 de zile, ori prin obligarea proprietarului de a-si lega cainele ori de interventia "hingherilor"
3. Daca el parcheaza masina in fata portii tale, la fel, se rezolva printr-o plangere pentru privarea de libertate. Se face asa: cand vezi ca a parcat la poarta, suni la 112 si ii spui ca cineva ti-a blocat calea de acces si nu te lasa sa parasesti domiciliul. Politia va fi obligata sa vina, sa constate si sa ia masuri.
4. Fa-ti un abonament la o firma de paza si securitate.
Astea sunt solutii legale care iti vor genera niste hartii si acte care te vor ajuta foarte mult in cazul in care vei recurge sa-l actionezi in instanta.

Edited by adydastudio, 03 February 2014 - 15:12.


#26
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Bre tare ușor e să dați sfaturi din astea radicale! Când e pentru altul e foarte ușor! Ia să fii direct implicat, să văd dacă chiar și faci cum spui.
Nu spun că nu ar merita, dar credeți că ăla se mută de colo dacă îi dezumfli cauciucurile, sau îi zgârii mașina? Primul impuls dacă aș fi eu bizonul, ar fi să fac la fel vecinei, sau chiar mai rău.  Despre gard, nu e vina lui, la fel de bine poate intra orice câine de pe stradă.
Trebuie ajuns la o înțelegere amiabil, sau cu procese. Soțul tău nu are nimic de spus?

Edited by Digix, 03 February 2014 - 15:16.


#27
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
"sa-l actionezi in instanta"
Da , si dupa te muti .
Crezi ca e asa simplu cu un prost, tot tremura cind aude de politie si instanta, el acolo, la tribunal , e calm si relaxat , de la 8 ani se plimba pe holurile lui , are "pile", toti il stiu ...

#28
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postthalia, on 03 februarie 2014 - 14:28, said:

Deci, hai sa lasam combinezoanele deoparte si sa vedem ce faci in situatia in care rogi vecinul sa zicem, sa isi lege potaia sa nu mai intre in curte si acesta iti raspunde cu injuraturi serioase.
Ce faci, legal?
Gard.

#29
VikingSteel

VikingSteel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 13.12.2006
Fii atenta aci cum il linistesti pe vecin :

1. Faci un chef cu gratare si multa beutura la tine in curte. La chef inviti tot clubul de bikeri din oras.
2. Il chemi si pe vecin la chef, sau si mai bine pui vreo 2-3 bikeri sa-l cheme, atunci va veni, sa se dea la imprieteneala, sa-si mai "faca spate".
3. Ii strecori vecinului in buzunar un telefon cu o manea setata ca ringtone.
4. Cand vecinul e in mijlocul bikerilor beti, tu intri in casa, iti faci un castron de popcorn, te pui langa fereastra si il suni de pe fix :D

P.S. Ai grija sa lasi "uitate" prin curte, asa mai la vedere, vreo 4 bate de baseball infasurate cu sarma ghimpata, vreo 2 scanduri cu cuie,  vreo 10 m de lant, un rug si o canistra de benzina.

#30
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,932
  • Înscris: 07.11.2007
Unele sfaturi sunt haioase, altele la subiect si altele pe langa subiect, oricum va multumesc tuturor.
Am deschis subictul la case, pentru ca la aria de case, casele sunt locuite de oameni, si unii din noi nu am depasit statutul de primata.

Eu cred ca nu am fost inteleasa de unii dintre voi, daca eu Nu deranjez pe nimeni cu nimic si din curtea mea nu ies caini, pisici, gaini samd si vecinul , asta doar un exemplu, eu nu parchez masina la vecini in poarta, eu am gandit casa, chiar si burlanele de pe casa sa curga la mine in curte si nu la el, asa am si eu pretentia sa imi fie respectat perimetrul si intimitatea.
Repet, fac tot ce imi sta cu putinta sa nu deranjez, si am pretentia ca atunci cand se intampla o problema sa fie in mod similar rezolvata.

Laleao, nu ti-ar conveni ca vecinul sa-si puna burlanele casei lui astfel incat  sa curga apa fix pe soclul tau, atunci ce faci, tot asa reactionezi? Sa-i zici sa isi rezolve problema si el sa te ia la injuraturi?
Crezi ca poti inghitii  mizerii de genu?

#31
lordoftheshima

lordoftheshima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 30.04.2007
off topic
@VikingSteel cat costa kilu' de biker?Posted Image
on topic
pentru caine si gaini cel mai indicat e un gard sanatos sau din lipsa de finante un lat(z) de sarma pus pe unde intra cainele...
Pentru calea de acces blocata...cred ca e o lege care interzice asta. sau daca vrei sa fii mai "trendy" plimba o bicicleta de vreo 5-6 ori pe zi... pe langa masina boierului poate se alege cu ceva zgarieturi "involuntare"Posted Image

#32
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 31.10.2010
N-as vrea fiu vecin cu nici unul dintre cei de mai sus. Cine stie ce ii apuca si aplica ideile alea pe mine fara nici un motiv.

Edited by dorurad, 03 February 2014 - 15:41.


#33
adydastudio

adydastudio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 12.12.2006
Un pasaj dintr-o lege care s-ar putea sa va ajute:
"Tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;" constituie sanctiune contraventionala prev.de Legea nr.61/1991 rep.si se sanctioneaza cu amenda de la 200 lei la 1.000 lei.Se aplica si proprietarului cainelui care prin latrat permanent tulbura linistea publica a locuitorilor din zona.Si in proiectul de modificare a Legiinr.61/1991 se prevede expres ca prin zgomot se retine si latratul cainelui.Iar potrivit Codului Civil, vinovat de producerea prejudiciului cauzat de animale este proprietarul acestuia.
"Art. 1.375. - Proprietarul unui animal sau cel care se serveste de el răspunde,independent de orice culpă, de prejudiciul cauzat de animal, chiar dacă acesta a
scăpat de sub paza sa."
Acum nu stiu daca dupa un apel inregistrat la 112 politia din zona dvs. nu v-a lua nici o masura. Eventual daca vedeti ca politistii ce vor veni in urma sesizarii va iau la misto sau nu va iau in seama, mai sunati inca o data la 112 de fata cu ei si raportati faptul ca cei care s-au prezentat nu-si fac datoria si nu pun in practica legea, deoarece favorizeaza pe cei ce au produs infractiunea. Aveti dreptul legal sa faceti acest lucru.

Edited by adydastudio, 03 February 2014 - 15:52.


#34
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Pai eu ti-am zis sa poti dovedi o paguba, daca poti dovedi, atunci merita, poate, sa ajungi in instanta de la 1 la 4 ani. Pentru unii.
Eu nu am inteles care anume era problema, legal, care era paguba.
La apa care se scurge pe terenul tau ai demers legal si destul de sigur: notificare, mediere, daca nu merge, instanta. Orice daune deja facute la soclu le poti recupera.

#35
VikingSteel

VikingSteel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 13.12.2006

View Postlordoftheshima, on 03 februarie 2014 - 15:39, said:

off topic
@VikingSteel cat costa kilu' de biker?Posted Image


Pai sa zicem ca una bucata biker de 100kg te onoreaza cu prezenta pentru vreo 20 de beri, 3 litri de vodka si vreo 30 de mici.

#36
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 31.10.2010

View PostVikingSteel, on 03 februarie 2014 - 15:58, said:


Pai sa zicem ca una bucata biker de 100kg te onoreaza cu prezenta pentru vreo 20 de beri, 3 litri de vodka si vreo 30 de mici.

Mai bine il prinzi tu noaptea pe undeva si-l bati decat sa cheltui bani pentru biker-ii aia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate