Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Blocare scrollbar in browser la win 7 64biti ultimate

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.12.2004
Configuratia PC : i7 4770 3.4Ghz 8Mb , 16GB RAM Kingston 1600Mhz Pc12800 , MB Asrock H87 Pro4 si HDD SSD Samsung 120Gb

Win 7 64 biti Ultimate , Mouse Microsoft Comfort 3000, BlueTrack, USB, Negru


Placa video : procesorul video din CPU i7 , adica Intel HD 4600 .


In timp ce navighez, scroll bar-ul din dreapta ( browser si windows explorer ) se blocheaza , si degeaba misc mouse-ul ramane pe loc .Doar daca las de butonul mouse-ului, si apas din nou, atunci merge din nou .

Se poate vedea in fisierele video atasate cum face . Am filmat cu iPhone despre ce-i vorba .

Care ar putea fi cauza ? PC-ul in sine nu se blocheaza, i-am dat si un test de memorie, totul pare ok . Am instalat si driverele, n-am conflicte in Device Manager .

1.Placa video sa fie cauza ?

2.Mouse-ul ? Isi pierde din sensibilitate ?

3.Windows -ul ? Ii versiunea Ultimate . Sa incerc cu win 8 sau win 8.1 ?

Am incercat cu : IE 8 , Firefox, Opera , si tot asa face .

Attached Files


Edited by luk2011, 02 February 2014 - 19:09.


#2
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.12.2004
Interesant,ca atunci cand se blocheaza bara de scroll, in timp ce tin butonul din stanga de la mouse apasat,si incerc sa trag in sus si-n jos , bara ramane blocata,dar daca misc rotita de scroll,atunci bara, urca si coboara .
Deci cu rotita de scroll de la mouse, bara functioneaza,doar de la butonul mouse -ui ramane blocat, pana las de buton, si il apas din nou .

#3
RD-Woo

RD-Woo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 15.01.2012
O problema am si eu cu scroll-ul de la mouse. dupa reinstalarea windows 7 64bit nu mai funtioneaza.
lenovo g550

#4
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012

View Postluk2011, on 02 februarie 2014 - 20:28, said:

Interesant,ca atunci cand se blocheaza bara de scroll, in timp ce tin butonul din stanga de la mouse apasat,si incerc sa trag in sus si-n jos , bara ramane blocata,dar daca misc rotita de scroll,atunci bara, urca si coboara .
Deci cu rotita de scroll de la mouse, bara functioneaza,doar de la butonul mouse -ui ramane blocat, pana las de buton, si il apas din nou .

Încearcă cu un alt mouse, vezi dacă face la fel. Se poate ca butonul click stânga să fie defect/ să nu aibă contactul lipit bine. Nu are de a face cu plăci video, windows-uri etc.

View PostRD-Woo, on 02 februarie 2014 - 23:21, said:

O problema am si eu cu scroll-ul de la mouse. dupa reinstalarea windows 7 64bit nu mai funtioneaza.
lenovo g550

Te referi la scroll-ul de pe touchpad, presupun. Ai instalat driver-ul touchpad-ului?  Pentru Windows 7 x64 ai aici driver-ul.

Edited by Ally97, 02 February 2014 - 23:58.


#5
RD-Woo

RD-Woo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 15.01.2012

View PostAlly97, on 02 februarie 2014 - 23:56, said:

Te referi la scroll-ul de pe touchpad, presupun. Ai instalat driver-ul touchpad-ului?  Pentru Windows 7 x64 ai aici driver-ul.

Da, la scroll-ul de pe touchpad. am descarcat driverul, multumesc, insa cand am vrut sa-l instalez mi-a aparut ca reinstalare peste cel vechi.
deci il aveam deja in laptop (lenovo, g550). am reinstalat peste si tot nu functioneaza. orice sugestie este bine-venita. mersi

#6
Gilmark

Gilmark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.01.2015
Am si eu aceasta problema la care nu am gasit rezolvare. Face si pe mouse si pe touchpad ( laptop hp / windows 7 64biti). Personal banui ca ar fi windowsul de vina, este instalat de ceva timp si poate cere rescris. Subscriu: orice sugestie este bine-venita, momentan timpul nu-mi permte reistalarea windowsului. Multumesc

#7
Gilmark

Gilmark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.01.2015
Solved! Deci era activat propritatea Blocare Click! Pentru a o dezactiva intra in Control Panel(Panou de Control)->apoi in Harware si Sunete(Hardware and Sounds)->apoi in Mouse(setarile Mouse-ului)->apoi in meniul Butoane jos de tot debifezi optiunea Blocare click)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate