Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Partasia de duminica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
151 replies to this topic

#37
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
Maxime si cugetari Spirituale...

Partasia reala se intemeiaza pe viata,nu pe doctrina.
Unitatea este adevarul in care Biserica se glorifica.
Cerurile incep acolo unde inceteaza pacatul.
Trairea noastra,nu numai aspiratia ne califica pentru nunta.
Pacatul a transformat duhul omenesc intr-o camera mortuara,sufletul intr-o ruina iar mintea a fost orbita.
Intelepciunea omului natural i-si are sursa in sine insusi.El respinge tot ce nu poate explica cu propria ratiune.
Calea de a-L cunoaste pe Domnul este aceea de a-L iubi...
Fara mantaua umilintei nu putem vedea cu adevarat...
Ne sacrificam noi propriile dorinte pentru interesele imparatiei?...atunci devenim maturi spiritual,usa care ne cere cele mai mari sacrificii,ne v-a duce intotdeauna la cel mai inalt nivel.
Viata lui Noe a fost o viata care a schimbat epoca...

#38
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
De ce "partasie de duminica". Cum explici? crezi ca duminica inseamna ceva in ochii lui Isus? te inseala diavolul, Enohele.

#39
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postnovember_soul, on 09 februarie 2014 - 14:47, said:

De ce "partasie de duminica". Cum explici? crezi ca duminica inseamna ceva in ochii lui Isus? te inseala diavolul, Enohele.
cred ca aici tu te inseli.
"unul socoteste o zi mai presus...". In cazul lui enohel, Duminica.
nimeni nu are dreptul sa-l judece pentru aceasta, deoarece omul a fost lasat liber in acest sens...

#40
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
Maxime si cugetari spirituale

Noul Ierusalim este un domeniu al harului...Legea cere,Harul produce...
Principiul vietii este o dependenta continua de Dumnezeu,daca stam in sinele nostru il avem coleg de camera pe Satan.
Efortul omului de a masura oceanul adevarului Lui Dumnezeu cu micul sau paharel al mintii este jalnic...
Crucea este puterea Lui Dumnezeu care ne transfera din Adam in Hristos.
In inviere Domnul Isus a adus divinitatea in umanitate.
Cea mai inalta revelatie este aceasta; Dumnezeu a devenit om astfel ca omul sa devina ca Dumnezeu in viata si in natura...dar nu in dumnezeire...


Din Babilon spre Ierusalim-reintoarcerea noastra spre prima dragoste...
Hristos ne da crucea iar crucea ni-l reda pe Hristos...singura cale...
Crucea este centrul si baza guvernarii Lui Dumnezeu,prin cruce Dumnezeu trateaza; pacatul, randuieli,domnii stapaniri ...vechea creatie.


#41
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostDude_2nd, on 10 februarie 2014 - 21:19, said:

cred ca aici tu te inseli.
"unul socoteste o zi mai presus...". In cazul lui enohel, Duminica.
nimeni nu are dreptul sa-l judece pentru aceasta, deoarece omul a fost lasat liber in acest sens...

Ba tu te inseli. Pentru ca Enohel considera Duminica, fiind o zi speciala, in sens ceremonial si recurent ! Daca Enohel ar dedica o duminica pentru studiu si partasie, ar fi OK, cum la fel ar fi marti, joi ori alta zi a saptamanii, insa nu pentru ca e ziua respectiva ci din alte considerente, mai degraba conjuncturale.

#42
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postenohabel, on 09 februarie 2014 - 13:27, said:

Calea de a-L cunoaste pe Domnul este aceea de a-L iubi...
Si cum il iubesti daca El nu te iubeste?

1 Ioan
19Noi Îl iubim pentrucă El ne -a iubit întîi.

Sa iubesti este PORUNCA. Daca o faci inainte de salvare, nu mai este har, ci fapta. Bine, excluzand faptul ca NU POTI sa-l iubesti DIN TOATA INIMA SI DIN TOT SUFLETUL, dupa cum cere El.

Vad ca vrei partasie la minciuni sfruntate, nu sa spui CE SCRIE.

#43
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postzexelica, on 11 februarie 2014 - 16:20, said:

Si cum il iubesti daca El nu te iubeste?

1 Ioan
19Noi Îl iubim pentrucă El ne -a iubit întîi.

Sa iubesti este PORUNCA. Daca o faci inainte de salvare, nu mai este har, ci fapta. Bine, excluzand faptul ca NU POTI sa-l iubesti DIN TOATA INIMA SI DIN TOT SUFLETUL, dupa cum cere El.

Vad ca vrei partasie la minciuni sfruntate, nu sa spui CE SCRIE.

Ce mai faci Zexe ? vad ca ai un palmares frumos de veteran pe forumuri, pacat ca tu crezi numai in tine, te poti lua de mana cu November

Ca sa definim ce este progresul spiritual putem spune asa: mai mult din Hristos si mai putin din noi insine...
Dumnezeu Tatal S-a exprimat pe Sine insusi in si prin umanitatea Domnului Isus.
Domnul insusi este forta de implinire in noi, a tot ceea ce El cere...
Dumnezeu lucreaza in viata noastra pe 2 cai distincte; prin moartea Fiului Sau am fost impacati iar prin viata Fiului Sau santem mantuiti si facuti partasi naturii divine...
Viata crestina biruitoare, nu este o metoda sau tehnica ci este un principiu de viata cu totul deosebit...




La urma urmelor nimic altceva nu poate primi aprobarea din partea Lui Dumnezeu decat viata Lui Isus si lucrarea Sa in tine si manifestata prin tine...
Diferenta dintre crestini si necredinciosi nu consta in calitatea vaselor de lut, ci in comoara care o purtam...sau nu,in vase.


#44
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Stimabile, nu merge sa bagi boantele la credit> Dumnezeu TE FACE si sa crezi si sa faci ce trebuie, daca ai Duhul. Si daca nu ai Duhul, tot te poate opri sa pacatuiesti (Geneza 20:6).

Filipeni 2
13Căci Dumnezeu este Acela care lucrează în voi, şi vă dă, după plăcerea Lui, şi voinţa şi înfăptuirea.

Ezechiel 36
27Voi pune Duhul Meu în voi, şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele şi să păziţi şi să împliniţi legile Mele.

Omul nu are absolut niciun merit, astfel toata slava apartine bunului Dumnezeu.

#45
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
Calea este o persoana,nu o atitudine!,crestinismul intotdeauna implica o cunoastere personala intima a Lui Dumnezeu prin Duhul Sau
Crestinismul in esenta lui nu se bazeaza pe informatie,ci pe revelatie...
Lauda este bujia credintei...
Dumnezeu nu trebuie sa astepte manifestarea istorica a vreunui lucru...
Justificarea ne aduce pacea cu Dumnezeu,sfintirea pacea Lui Dumnezeu...
Calea crucii implica intotdeauna renuntarea la drepturi legitime sau privelegii...
Viziunea este patrunderea luminii divine,consacrarea ar trebui sa rezulte din viziunea spirituala.
In spatele unei revelatii autentice se afla Dumnezeu insusi...
Pentru zidirea de durata a bisericilor Dumnezeu nu foloseste numai darurile ci si dragostea


#46
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Stimabile, crestinismul se bazeaza pe faptul ca, desi nimeni nu merita, totusi, Dumnezeu a hotarat sa plateasca pacatele unora. Pe aceia El ii va sfinti.

Iar revelatia venita de la Dumnezeu poate fi numai de natura descoperirii intelesului Scripturii. Atat. Nu planete, nu viitorul, nu ceva lumesc.

#47
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
Din Babilon spre Ierusalim

Toata istoria poporului evreu este o oglinda si este umbra crestinismului noutestamental din epoca Harului,ap. Pavel face afirmatia aceasta in 1 Corinteni,citez;

11.    Aceste lucruri li s'au întîmplat ca să ne slujească drept pilde, şi au fost scrise pentru învăţătura noastră, peste cari au venit sfîrşiturile veacurilor....

Evreii pentru ca s-au departat de Dumnezeu si nu au ascultat,au fost dusi robi timp de 70 de ani in Babilon,iar dupa ce au trecut cei 70 de ani,Dumnezeu i-a scos de acolo sa se intoarca la Ierusalim si sa rezideasca Templul si sa reconstruiasca Ierusalimul si zidurile lui,ceea ce s-a si intamplat.
Nu intru in amanunte,vreau sa fac doar o paralela,intre ceea ce s-a intamplat atunci si timpul crestinismului actual.
Oare nu la fel este si in timpul actual???.Crestinismul si-a pierdut marturia, s-a degradat si impactul asupra lumii este nesemnificativ,neglijabil, putem spune fara sa gresim; Zidurile Crestinismului sunt daramate si portile arse de foc.
Avem o profetie importanta in apocalipsa, care inca nu s-a implinit citez;

4.  Apoi am auzit din cer un alt glas, care zicea: „Ieşiţi din mijlocul ei, poporul Meu, ca să nu fiţi părtaşi la păcatele ei, şi să nu fiţi loviţi cu urgiile ei!

Aici Dumnezeu vorbeste despre judecata Babilonului,prostituata care sade pe ape mari,si pe fiara''
si zice poporului Sau sa iasa din mijlocul ei...
Temelia Babilonului religios este romano-catolicismul, ca biserica mondiala, apoi avem bisericile de stat, cum e BO etc.apoi bisericile independente, culte si secte
Vrem,nu vrem...trebuie sa recunoastem ca noi crestinii actuali suntem in Babilon robi,dar este nadejde ca putem iesi afara" si se v-a finaliza zidirea Templului si Noului Ierusalim,sotia Mielului.
Cuvantul;Babilon,vine de la Babel,si inseamna incurcatura,incurcarea limbilor,... oare cum este azi?..nu-i asa ca fiecare denominatie,cult secta ,grupare religioasa vorbeste limba ei proprie, si nu se prea intelege cu celalalte???
Babilonul,nu este lumea'' cum se aud desele interpretari,lumea este Egiptul,Babilonul este;orice sistem religios omenesc,care prin efort propriu (caramizi arse in foc) cauta sa zideasca si sa ajunga la Dumnezeu...
Cine v-a auzi glasul din cer(apoc. 18 vers 4), v-a iesi din Babilon si v-a merge la Ierusalim.
Femeia din apoc.12,avea un mare chin ca sa nasca,dar a nascut un copil de parte barbateasca,care a fost rapit la cer.
Copilul de parte barbateasca sunt;Biruitorii,...Domnul Isus are cele mai mari si alese promisiuni pentru; Cel ce v-a birui''




#48
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014
Continuăm??

#49
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostREGLURAL, on 19 mai 2014 - 11:33, said:

Continuăm??

Ce vrei sa continui mai? Este astazi duminica? Eu te-as bana definitiv pe ip, si stii de ce? Perturbi si bruiezi orice discutie serioasa.

#50
Holy_Basket

Holy_Basket

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.06.2014
Este o initiativa buna aceasta, felicitari celui care a avut aceasta idee.Posted Image

Se mai da curs? Posted Image

View PostREGLURAL, on 19 mai 2014 - 11:33, said:

Continuăm??

Eu as vrea sa continuam o partasie in fiecare duminica, intre frati si surori.

#51
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View PostHoly_Basket, on 02 iunie 2014 - 08:22, said:

Este o initiativa buna aceasta, felicitari celui care a avut aceasta idee.Posted Image

Se mai da curs? Posted Image



Eu as vrea sa continuam o partasie in fiecare duminica, intre frati si surori.


Am lipsit o vreme de pe aici dar putem continua, eu unde lucrez acum nu am adunare aproape dar fac studiu biblic duminicile si acum m-am gandit sa impartasesc cu voi despre marturiile din viata de apoi, au fost oameni au fost frati care au avut rapiri in duh si au descris cum au putut viata de dincolo...

Am sa incep cu fratele Gavrila, acest material cred ca se mai gaseste pe internet, eu l-am copiat cu ani in urma, dar am avut si caseta audio acum vreo 20 de ani....e impresionant


ÎNTÂLNIRE CU DUMNEZEU


CUVÂNT ÎNAINTE


Un eveniment memorabil din viaţa apostolului Pavel este amintit în 2 Cor. 12. Referinţa la eveniment este, însă, sumară astfel că nu atrage prea mult atenţia. Dacă evenimentul ar fi fost mai recent, probabil ar fi stârnit mai mult interes.

Dar iată, mai târziu, chiar şi în secolul XX, s-au produs evenimente asemănătoare. Această broşură descrie un eveniment asemănător, care a avut loc în anul 1973. Evenimentul este şocant şi mulţi oameni nu sânt pregătiţi să-l creadă, însă trebuie să recunoaştem că avem cunoştinţe limitate şi că fapte şi evenimente complet străine cunoştinţei noastre aşteaptă să fie cunoscute. Experienţa fratelui Gavril Bărnuţ nu este unică. Evenimente mai mult sau mai puţin asemănătoare, s-au întâmplat în diverse locuri şi timpuri. Cred că cel mai proeminent caz este acela al Mariettei Davis, din statul New York, care a căzut într-o stare de transă timp de nouă zile, în anul 1848. Nimeni, nici chiar medicul, nu a reuşit să o scoată din starea aceea. Când ea şi-a revenit la viaţă, a declarat că a fost în cer, a văzut acolo persoane pe care le cunoscuse pe pământ, dar care trecuseră din viaţă, a văzut îngeri şi de asemenea pe Isus. După revenirea la viaţă, Marietta care înainte nu avusese o înclinaţie religioasă, a manifestat o puternică speranţă în perspectiva intrării ei definitive în Paradisul păcii. Ea a declarat că nu va mai trăi mult pe pământ. Ea a mai trăit şapte luni, murind la timpul şi în modul prezis de ea.

Cazurile de felul acesta nu sunt cu totul neobişnuite pentru secolul XX. Un număr crescând de cazuri de moarte clinică au fost studiate. Cercetătorii posedă un material documentar din ce în ce mai bogat, încercând să facem o comparaţie, găsim că există asemănări izbitoare între relatarea fratelui Gavril Bărnuţ şi relatări ale altor persoane care au trăit în alte locuri şi timpuri şi care au trecut prin experienţe similare. Câteva experienţe asemănătoare pe care le cunoaştem sânt următoarele. Richard E. Eby, un credincios american, s-a aflat în stare de moarte clinică timp de câteva ore, în urma unui accident; evanghelistul indian Sundar Singh, a descris viziunile pe care Dumnezeu i le-a dat în mai multe rânduri; Marietta Davis a descris experienţa deosebită prin care a trecut Asemănările existente între aceste relatări sânt următoarele:

- starea înaltă a lucrurilor din cer este imposibil de descris pe deplin în cuvinte omeneşti;

- fiinţele cereşti se află într-o stare nespus de fericită şi plină de pace;

- acolo nu există imperfecţiunile de aici de pe pământ;

- îngerii au o comportare foarte blândă şi cuvintele lor sânt la fel;

- natura de acolo este minunată, cu flori şi copaci de o frumuseţe de nedescris;

- acolo există un miros plăcut, o aromă puternică care şochează pe orice nou venit;

- vederea pătrunde foarte departe atât orizontal cât şi vertical. Fiecare din punctele
enumerate este prezent cel puţin în două din cele patru cazuri luate în considerare.


Noţiunile incluse în această broşură ca de exemplu, necredinţa oamenilor, revelaţia care schimbă starea oamenilor, iertarea pe care o dă Dumnezeu, pedeapsa pentru cei ce nu se întorc la Dumnezeu şi starea fericită din cer, sânt în acord cu doctrina creştină fundamentală. Viaţa aceasta este trecătoare. Nu avem decât să ne pregătim pentru întâlnirea cu Dumnezeu.

v-a urma

#52
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postenohabel, on 19 septembrie 2015 - 10:33, said:

evanghelistul indian Sundar Singh, a descris viziunile pe care Dumnezeu i le-a dat în mai multe rânduri; Marietta Davis a descris experienţa deosebită prin care a trecut Asemănările existente între aceste relatări sânt următoarele:

Sundar Singh nu a fost evanghelist, deci tot ce ai scris sunt inventii

#53
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postaltul2, on 19 septembrie 2015 - 11:11, said:


Sundar Singh nu a fost evanghelist, deci tot ce ai scris sunt inventii
dar ce a fost? ai citit cartea lui ?

#54
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,535
  • Înscris: 16.03.2004

View Postenohabel, on 19 septembrie 2015 - 11:14, said:

dar ce a fost? ai citit cartea lui ?
Cartea lui...scrisa de te miri ce publicist !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate