Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Spaga/mita controlori si soferi regie autonoma de transport in comun

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Fapta controlorilor unei regii autonome de transport in comun (RATX) de a primi sume de bani pentru a trece cu vederea si a nu amenda calatorii prinsi fara bilet, sau fapta soferilor de a primi sume de bani cu scopul de a le inlesni calatorilor accesul in autobuz fara sa cumpere/composteze bilet se numeste?

1. luare de mita
2. primirea de foloase necuvenite

Constituie aceasta fapta infractiune? Si daca da, unde se sesiseaza/reclama, la DNA, politie, parchet, corpul de control al ministrului etc?

Edited by shadowgign2, 01 February 2014 - 00:23.


#2
bogdan286

bogdan286

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.04.2007
Luarea de mita presupune primirea de bani sau acceptarea unei promisiuni mai inainte ca functionarul public (cel in cauza) sa indeplineasca necorespunzator sau sa nu indeplineasca atributiunile de serviciu.

Primirea de foloase necuvenite presupune primirea de bani sau acceptarea unei promisiuni dupa ce functionarul public (cel in cauza) nu si-a indeplinit corespunzator sau nu a indeplinit atributiunile de serviciu.

Deci in acest caz particular este: luare de mita. Constituie infractiune si se sesizeaza in raport de calitatea subiectului activ al infractiunii ( al infractorului ). Daca este functionar public cu atributii de control competenta este a DNA-ului iar in alte cazuri de coruptie, competenta este cea de drept comun si plangerea poate fi facuta la politie.

Edited by bogdan286, 01 February 2014 - 00:35.


#3
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Persoanele respective se numesc "descurcarete"
Poti sa bagi reclamatii la toate institutiile de mai sus

#4
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
lasa DNA-ul.. ai reclamat'o bine aici. Sa auzim povestea!

#5
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008

View Postnicu131, on 01 februarie 2014 - 00:35, said:

Persoanele respective se numesc "descurcarete"
Poti sa bagi reclamatii la toate institutiile de mai sus

Corect. Sunt persoane descurcarete pe spinarea ta. Pierderile se platesc tot din bugetul local, adica banii tai, ai tuturor.

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sincer, nu pricep care-i problema. Ai calatorit fara bilet sau abonament. Aia te-au prins si in loc sa te amendeze, iti cer spaga.
Matale, ca om corect, ca doar de aia s-au luat de matale, vrei sa ii reclami.
Vechea faza cu hotul care striga hotul. Si ii pare rau ca a fost prins, nu ca furat..
Dzeule mare..
De aia eu am grija sa am in cardul de calatorii bani. De ce sa fiu papagal si in loc de 1,4 lei sa dau 20 sau 50? Adevarul e ca prostia se plateste..

#7
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View Postshadowgign2, on 01 februarie 2014 - 00:18, said:

Fapta controlorilor unei regii autonome de transport in comun (RATX) de a primi sume de bani pentru a trece cu vederea si a nu amenda calatorii prinsi fara bilet, sau fapta soferilor de a primi sume de bani cu scopul de a le inlesni calatorilor accesul in autobuz fara sa cumpere/composteze bilet se numeste?

1. luare de mita
2. primirea de foloase necuvenite
Un raspuns pertinent l-ai primit de la bogdan26 si n-are rost sa reiau ce a scris el pentru ca a punctat exact ce trebuia.
Voiam doar sa spun ca in cazul infractiunii de "Primire de foloase necuvenite", functionarul respectiv trebuie sa indeplineasca un act legal si la care este obligat conform fisei postului, meseriei respective.
Plus ca primirea de bani se face intotdeauna dupa indeplinirea actului respectiv. Deci nici nu poate fi vorba de primire de foloase necuvenite.
In cazul de fata este vorba de savarsirea infractiunii de "luare de mita", nefiind vorba de un subiect activ cu atributii de control, functia de control nu se refera la controlarea persoanelor in autobuz ci atributiile unui manager, director etc.

Dar, avand in vedere ca astazi, 1 februarie, a intrat in vigoare Noul Cod Penal, fapta de "Primire de foloase necuvenite" nu mai este incriminata intr-un articol separat dar nici dezincriminata ci in cadrul infractiunii de "luare de mita".

#8
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008

View PostPrien, on 01 februarie 2014 - 07:53, said:

Sincer, nu pricep care-i problema. Ai calatorit fara bilet sau abonament. Aia te-au prins si in loc sa te amendeze, iti cer spaga.
Matale, ca om corect, ca doar de aia s-au luat de matale, vrei sa ii reclami.
Vechea faza cu hotul care striga hotul. Si ii pare rau ca a fost prins, nu ca furat..
Dzeule mare..
De aia eu am grija sa am in cardul de calatorii bani. De ce sa fiu papagal si in loc de 1,4 lei sa dau 20 sau 50? Adevarul e ca prostia se plateste..


Cu tot respectul, dar te bagi ca musca'n  ***. Ti-am mai atras atentia si pe alt topic ca te bagi aiurea fara sa stii ce vorbesti.
Nu am fost prins fara bilet asa cum eronat afirmi sus si tare ci am surprins in repetate randuri soferii si controlorii luand bani de la calatori.

Eu m-am saturat ca toti nespalatii sa circule aproape gratis si eu sa platesc ~1400 ron pe an doar pe abonament. Si nu mai pun la socoteala banii dati pe benzina pe un an intreg.
Asta este nemultumirea mea, ca soferii baga banii de bilete in buzunar astfel ca regia iese pe pierdere si in consecina nu are bani de investit in autobuze, in confortul calatorului etc.
In plus de asta se fura motorina autobuzelor din cate am inteles plus multe alte magarii. Ba, daca va place sa stati in mocirla, nu aveti decat, dar nu ii trageti si pe ceilalti dupa voi in mizeria voastra

http://www.romaniali...isi-311325.html

[

Edited by shadowgign2, 01 February 2014 - 20:05.


#9
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Ce spaga ? nici nu se mai chinuie sa le ceara biletul :)))))))))
Partea trista este ca fara politist poti sa-i intorci spatele.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R7HteFpUNSA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Prietena mea a uitat ca-i expira abonamentul si a fost prinsa fix cu o zi dupa ce i-a expirat. Pentru studenti bursieri e 13 lei pe toate liniile la mine in oras, deci nu s-a pus problema ca s-a apucat de facut economii.

Ma bucur ca am putut sa dau spaga 5 lei la controlori, eu fiind student ca ea Posted Image

Edited by keeekeeess, 04 February 2014 - 00:06.


#11
v3n0m1984

v3n0m1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 03.05.2010
Bai frate, cand ii vedeti dati repede SMS si gata. Nici spaga, nici amenda. Pot ei sa comenteze si sa faca pe cocosii cat or vrea.Din momentul in care ai primit sms de confirmare ca ai abonamentul activ pe ziua respectiva nu mai au ce sa iti faca. Eu daca dau un sms din asta o data la 3 luni e bine, si asta pentru ca mi-e lene sa cobor sau ma grabesc si nu mai am chef sa astept. In momentul cand voi avea aer conditionat in toate mijloacele de transport si caldura iarna, cand vor veni mai des in orele de varf, si vor pune controlori in fiecare masina/tramvai/troleu atunci imi voi lua bilet.

Edited by v3n0m1984, 17 July 2014 - 15:46.


#12
v3n0m1984

v3n0m1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 03.05.2010

View Postv3n0m1984, on 17 iulie 2014 - 15:45, said:

Bai frate, cand ii vedeti dati repede SMS si gata. Nici spaga, nici amenda. Pot ei sa comenteze si sa faca pe cocosii cat or vrea.Din momentul in care ai primit sms de confirmare ca ai abonamentul activ pe ziua respectiva nu mai au ce sa iti faca. Eu daca dau un sms din asta o data la 3 luni e bine, si asta pentru ca mi-e lene sa cobor sau ma grabesc si nu mai am chef sa astept. In momentul cand voi avea aer conditionat in toate mijloacele de transport si caldura iarna, cand vor veni mai des in orele de varf, si vor pune controlori in fiecare masina/tramvai/troleu atunci imi voi lua bilet.
S-a terminat cu SMS-ul... Ochii cat cepele sau luati-va belet :D

#13
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
[ http://storage05transcoder.rcs-rds.ro/storage/2016/06/03/609224_609224_3_6controlori.mp4.snapshot.4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum controlorii de bilete/abonamente de la RATB au veste reflectorizante...Posted Image
[ http://jurnalul.ro/thumbs/int/2016/05/09/ratb-reintroduce-plata-calatoriei-prin-sms-de-pe-telefonul-mobil-18536716.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Plata prin sms a calatoriei cu vehiculele RATB a fost reintrodusa de curand.

*Sa speram ca de acum incolo vor dispare cazurile de coruptie in randul controlorilor!

Edited by xmanyacs77, 12 July 2016 - 07:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate