Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Matca, un fel de Mecca în legumicultură ?

- - - - -
  • Please log in to reply
843 replies to this topic

#739
npggp

npggp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 10.01.2012

 EuTm, on 02 decembrie 2015 - 01:10, said:

Mircea e in Ghana acum, in afaceri cu 6 zerouri.
Off topic, am vazut si eu sera lui Mircea Stoica (sigur nu se compara cu cea a lui Menegeru)
EuTm m-ai facut curios cu afacerile de 6 zerouri in Ghana, e cumva miner de aur ca si americani din Jungle Gold ? Tare mi-a placut emisiunea aia Posted Image

Edited by npggp, 02 December 2015 - 15:51.


#740
EuTm

EuTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 21.11.2013
A lui Mircea Stoica era din lemn, ca si a mea, dar teapana si bine construita, cu cap, deasupra celor din Matca. O solutie de compromis fata de cel putin de zece ori mai costisitoarele sere profesionale. Un hectar de solar din lemn, lemn bila, costa maxim 60.000 de euro, cu tot cu folie si manopera. Evident ca nu se compara cu ceea ce are Menegerul, care a impins lucrurile mai departe si care merita toata admiratia pentru realizarea lui. M.S. se ocupa tot de legume, dar in Africa.

#741
npggp

npggp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 10.01.2012

 EuTm, on 02 decembrie 2015 - 16:44, said:

M.S. se ocupa tot de legume, dar in Africa.

Interesant ...

#742
EuTm

EuTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 21.11.2013
http://m.modernghana...roduction-.html

#743
npggp

npggp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 10.01.2012
Mersi pentru articol, deci cele 6 zerouri sunt pentru o cauza nobila, ii doresc mult succes.

#744
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Pozata din avionul de Chisinau, Matca arata ca este pregatita sa cucereasca Tecuciul.

Attached File  Matca din avionul de Chisinau.jpg   246.52K   150 downloads

Oare care sa fie sera menegerului? :)


P.S. Tecuci este mica aglomerare de case din stanga sus.

#745
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Cred ca asta, poate ne spune chiar el.

Attached Files



#746
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Eu cred ca am identificat sera :)

#747
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Nu ne spui si noua?
Nu cred ca este alta localitate in tara mai ''albita'' ca Matca, respect pentru toti legumicultorii de acolo.
Referitor la sera menegerului, eu dau cu presupusu, stiu ca este construita pe locatia fostului solar, undeva 220 x 22 m. Ce zici menegere?

Attached Files



#748
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Maine, 23.01.2016 - Simpozion Marcoser in com. Balta Doamnei, la mine in Prahova. Daca nu intervine nimic in programul meu voi fi prezent.
Cred ca este interesant de stiut, poate mai sunt doritori din zona.

#749
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Sa ne povestesti si noua!

#750
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Sper sa fiu prezent si va povestesc.

#751
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

 subway_guru, on 22 ianuarie 2016 - 21:54, said:

Sa ne povestesti si noua!

In anii trecuti imi propuneam sa ajung la Simpozionul celor de la Marcoser organizat la Balta Doamnei, Prahova insa mereu intervenea ceva si anulam. Anul acesta a fost posibil si nu imi pare rau ca am petrecut acolo 3 ore, in total au fost vreo 5, am intalnit cativa prieteni care nu-i  vazusem de ani buni, multi de peste doua decenii.
Deci, prezentarea a avut loc la caminul cultural din localitate unde in urma cu 25 – 30 de ani participam la  cu totul alte manifestari, specifice varstei de atunci. Din partea Marcoser au participat Marius Petrache, Costel Pohrib, Catalin Petrache si un alt domn, director zonal, imi pare rau, nu i-am retinut numele.
Au fost 5 sectiuni principale: prezentarea firmei de la infiintare si pana astazi, un material prezentat de Costel Pohrib, prezentarea foliilor  comercializate de firma, o prezentare a unei doamne de la Camera de consultanta agricola PH si tombola, unde s-au acordat 5 premii si alte 4 premii celor care au fost mai activi la raspunsurile de la intrebarile prezentatorilor, in special cei din primele randuri, care au ridicat mana mai sus.
Cea mai interesanta prezentare a  fost cea a al lui Costel Pohrib care a tinut  peste o ora, referitoare la  modul de hranire al plantelor, dereglari nutritionale, carente de elemente, aici s-a insistat mult pe lipsa de magneziu, fier,calciu, potasiu, etc.
Tratatia pe masura, cafea, alune, covrigei, suc, bere, pitza, etc, nu stiu daca a fost din partea firmei sau din partea Primariei, atat stiu ca primarul in functie (de pe timpul lui ceasca) a murit anul trecut si probabil cel ce ii tine locul este in campanile electorala – cu alte cuvinte organizare ireprosabila. Pe fiecare scaun era o plasa cu ceva materiale si un formular care dupa ce a fost completat de fiecare, a participat la tombola amintita mai sus.
Una peste alta cred ca a fost o reusita, cu o remarca, materialul prezentat de Costel Pohrib a fost excelent, mult peste nivelul de intelegere a majoritatii celor prezenti, sper sa nu supar pe nimeni.
Ce m-a surprins, din cei aproape 200 de participanti, nu cred ca am vazut mai mult de 10 fermieri sub 30 de ani, majoritatea, ca si mine, trecuti de 50 de ani, sau mai bine.
Altceva, si inchei: pe timpul raposatului, localitatea Balta Doamnei din Prahova era cea mai frumoasa din judet, cu oameni tineri si harnici, case noi si frumoase, ARO si Dacia 1300 in fiecare gospodarie, majoritatea se ocupau cu legumicultura, acum, imi pare rau ca trebuie sa o spun, localitatea are o medie de varsta foarte ridicata, tineretul a plecat peste mari si tari sau in capitala, cred ca asta este valabil pentru toata tara.
Si pentru a fi si putin on topic, nu vreau sa supar moderatorii, am vizitat localitatea Matca prin 1993, sper sa mai am posibilitatea sa o fac, cred ca cei de acolo sunt cu mult inaintea noastra, a prahovenilor, din cauza/datorita, nu stiu cum este corect, ca la ei nu a plecat tineretul ca la noi, cred -  sper sa nu ma insel.
Respectul meu tuturor legumicultorilor din cel mai mare bazin legumicol din tara.
PS: Menegere, esti vedeta si in Prahova, toti vorbesc de tine la superlativ!
Numai bine,
Marian Radu, Brazi, Prahova

Attached Files


Edited by corsica, 23 January 2016 - 18:53.


#752
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Matca este una dintre cele mai moderne comune a judetului Galati. Si asta datorita muncii oamenilor de acolo.Din '93 pina acum e o diferenta de la cer la pamint, tinerii, chiar daca unii dintre ei au plecat, s-au intors si cu banii cistigati afara au facut solarii in Matca.

Edited by virg72, 24 January 2016 - 12:14.


#753
hortifuntrei

hortifuntrei

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 330
  • Înscris: 16.06.2015
Hello!

Attached File  IMG_20160130_134637.jpg   930.71K   213 downloads

#754
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Super!...si a trecut si proba cu viscolul!!!
:)
Ne poti oferi si ceva detalii?

Edited by subway_guru, 30 January 2016 - 21:49.


#755
hortifuntrei

hortifuntrei

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 330
  • Înscris: 16.06.2015
S-a inclinat intr-un capat vreo juma de metru da inca rezista.

#756
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
horti, tu esti Lacatus ?
esti frumusel, bre, semeni cu lupul din Scufita rosie :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate