Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

O jumatate dintr-un duplex

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
Pentru caloriferul in plus: un distribuitor si tevile.
Pentru bideu: tevile de apa calda/apa rece, tuburi si racorduri pentru legatura la canalizare.
Materialele s-au calculat la 150 lei, manopera la 100 lei.

Astea au fost suplimentare fata de standard. Standard am avut 5 calorifere la parter si 4 la etaj, plus utilitatile obisnuite in cele doua bai, inclusiv racorduri pentru masina de spalat.

Luni au zis electricienii ca termina si ei, urmeaza distractia cu tapetarea parterului cu extrudat, inainte de turnarea sapei.

La exterior s-au terminat micile lucrari conexe pe la acoperis (lambriuri, jgheaburi) si "copertina" de la intrare.

Attached File  2014.jpg   217.29K   32 downloads

#38
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Deci la 150 lei ai dat 100 pêntru manopera?

#39
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
Deci da!

#40
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Sper ca nu esti suparat pe mine!Posted Image

#41
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
Nu am motive, e normal ca pe unele solutii tehnice sa avem pareri diferite, de aceea e forum. Din polemici mai invatam cate ceva.
Cu toate astea, tot 6 disjunctoare voi avea. Posted Image
Lumini parter, lumini etaj, prize parter, prize etaj, prize bucatarie si un circuit separat pentru plita cu inductie, cu cabluri de 4 mm.

#42
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
OK....
Sper sa ai dreptate....
Am sa iti pun si eu o poze cu ce am sa fac eu acasa.....:)

#43
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
Ieri am profitat de ultima zi de promotie la catelul cu sapca si am luat usa asta:
http://www.megadoor..../compact-1.html
Pana la urma am rezervat XPS de 5 cm de la Austrotherm, pentru sapa de nivel. Sambata am zi de munca patriotica, vreau sa pun polistirenul cu mana mea, iar la inceputul saptamanii viitoare se va turna sapa. Ma gandesc sa ma inarmez cu fierestraie si cuttere.
Vreau sa lipesc placile de polistiren in cateva puncte. Oare asa ceva e in regula? http://www.dedeman.r...adp3-25-kg.html
Doi saci ajung la ~65 mp?

#44
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 15.01.2006
Torni sapele inainte de tencuire?

#45
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
Da, se pare ca asta e ordinea.

Chestie nasoala: rezervasem (un fel de precomanda) Austrothermul la o retea de bricolaj. Azi ma suna: naspa. S-a dat tot stocul.
Zic np, o sa iau Briotherm de la prakti ... mai naspa, nici aia nu au pe stoc.
Intre timp am obtinut oferte din alte surse, dar mai scump. Posted Image

Intrebare de baraj: pot sa pun EPS 100 in loc de XPS?

#46
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

View Postdan20c, on 28 februarie 2014 - 14:33, said:

Da, se pare ca asta e ordinea.

Chestie nasoala: rezervasem (un fel de precomanda) Austrothermul la o retea de bricolaj. Azi ma suna: naspa. S-a dat tot stocul.
Zic np, o sa iau Briotherm de la prakti ... mai naspa, nici aia nu au pe stoc.
Intre timp am obtinut oferte din alte surse, dar mai scump. Posted Image

Intrebare de baraj: pot sa pun EPS 100 in loc de XPS?
De cat torni sapa? Cu ce o armezi?

#47
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
Habar nu am, dezvoltatorul face treaba asta, eu intervin doar acolo unde vreau imbunatatiri. In casele din vecini a pus sape de 5-6 cm, din ce am observat. Nu stiu cu ce armeaza.

Edited by dan20c, 28 February 2014 - 15:07.


#48
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Nu am vazut pana acum vreun dezvoltator sa armeze sapa.

#49
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postxjl, on 28 februarie 2014 - 21:06, said:

Nu am vazut pana acum vreun dezvoltator sa armeze sapa.
Nici eu. Dar sapa se armeaza? Exceptie la sapa peste incalzire prin pardoseala care parca se armeaza.

#50
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
Peste incalzire in pardoseala sigur se armeaza, vecinul face asa la parter si are pe lista plasa sudata. Meseriasii i-au zis ca poate sa puna linistit si EPS 70 in cazul asta, dar nu stiu ce sa zic, treaba lui.
Pana la urma m-am inteles la pret cu un depozit de materiale pentru XPS Briotherm de 5 cm la 124 lei pe bax (5.9 mp, parca). Banditii n-au vrut sa-mi asigure transportul, o sa bag eu vreo doua ture cu brecul, chiar n-are rost sa caut duba pentru atata lucru. Cu vata supliment, ca nu a ajuns cantitatea ceruta initial, am rezolvat mai simplu. Acum o sa fie un turnulet mai inalt.

#51
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 15.01.2006
Nu se armeaza daca vrei sa-ti crape.
De asemenea, in mod normal, torni sapele dupa tencuiala.

#52
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Nu stiu daca e o regula in asta.....
Poate e mai bine ca nu iti mai "murdaresti" sapa cu mortar......

#53
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
Mda, raportez operatiune reusita. Dar a fost munca de negri ...

De dimineata m-am prezentat la depozitul de materiale dupa polistiren. Pe langa faptul ca n-au vrut sa-l transporte pe santier, erau cat pe ce sa nu mi-l dea. Cica au inventar si nu se poate. S-a rezolvat cu telefoane si insistente.
Primul trensport, 6 baxuri.

Attached File  20140301_093152.jpg   187.1K   43 downloads

Al 2-lea mai lejer, difernta de 5.

Attached File  20140301_114543.jpg   194.98K   58 downloads

Normal ca muncitorii n-au debarasat si n-au curatat zona de lucru, doar saptamana aceasta erau in concediu.
Primii nervi: sa fac ce n-au facut altii. Am carat de acolo tot felul de prostii, caramizi, scule etc. Pe urma am inceput operatiunea de maturare. Ajungand cumva la jumatate, zic sa fac o pauza de la maturat, sa dezlipesc mamaligile de mortar si alte cele de pe langa ziduri. Am dat cu ciocanul de am facut bataturi. La urma totul era ca inainte, am trecut din nou la maturat, de la inceput.
Dupa curatare a urmat montarea efectiva a polistirenului. Partea buna: se taie foarte bine cu cutterul. Pana la final am rupt cateva lame, dar aveam rezerve. Partea prosta: toate tuburile si tevile erau trase cam la misto. Instalatorii au lucrat oarecum organizat, dar dupa electricieni a trebuit sa fac mult lego.
Pe la pranz a venit si vecinul la claca, noroc cu el ca altfel nu terminam azi. Pe la 6 dupa amiaza s-a strigat bingo.

Attached File  20140301_173104.jpg   134.34K   56 downloads   Attached File  20140301_173130.jpg   126.12K   55 downloads   Attached File  20140301_173141.jpg   120.05K   55 downloads
Attached File  20140301_173208.jpg   117.4K   53 downloads   Attached File  20140301_173320.jpg   152.96K   53 downloads

In baie le-am potrivit asa, mai aproximativ. Sa prinda si sapa ...
Am ramas cu o singura placa intreaga, care va sa zica au fost bune calculele initiale.

Intrebare de baraj: luasem doua tuburi cu spuma pentru fixare. Sa fac maine o miscare sa umplu din goluri, pe langa tevi si tuburi? Sau mai bine o las asa ...

#54
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
CE naspa arata masina aia frumoasa cu "coama"!Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate