Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

O jumatate dintr-un duplex

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
Aseara nevasta-mea m-a intampinat cu o idee: a vazut diverse modele frumoase de usi glisante, gen:

Attached File  usi-duble-glisante-3110777_big.jpg   12.72K   84 downloads

Dupa multe luni in care a refuzat sistematic separarea bucatariei de living, acum s-a sucit. Am trecut repede pe configuratorul de bucatarii, dar intr-un spatiu de 2.8x3.5 m nu ma incadrez de nici o culoare cu ceva care sa corespunda functional. Solutia: sa furam o bucata din living, care oricum e mare la limita exagerarii.

Attached File  parter.jpg   184.98K   86 downloads

Oare iese ceva in forma asta?

Edited by dan20c, 04 February 2014 - 10:41.


#20
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013

http://forum.softped...8#entry14621663
Ceva pareri sau sugestii?

#21
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Salutari......
Cum esti??
5 disjuncoare la tot duplex-ul asta?Posted Image

#22
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
Schitele de amplasare pentru termice (pregatite si listate sa fie mura-n gura pentru instalatori):

Attached File  calorifere parter.jpg   73.49K   37 downloads   Attached File  calorifere etaj.jpg   67.53K   42 downloads   Attached File  bucatarie instalatii 2.jpg   54.42K   38 downloads

Inca nu stiu prea bine ce centrala sa aleg: clasica (Buderus U042) sau in condensatie (Viessmann Vitodens 100-W).

#23
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
Pentru extrudat (sub sapa) am doua variante: Austrotherm sau Briotherm. Primul asa impresia ca e mai rigid. Al 2-lea e mai no-name, dar se lauda cu o conductivitate mai mica si e cu aprox. 8% mai ieftin. Sugestii?

Inca o intrebare: cu ce se poate taia (rapid si ieftin) extrudatul de 5 cm? E suficient un cutter? Trebuie fierestrau? Exista scule speciale?

#24
gigiumbralegat

gigiumbralegat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.01.2014
Da, pt extrudatul de 5 e de ajuns un cutter bun, eventual unul cu magazie (rezerve de lame) , eu de fapt vreau sa.ti las o sugestie daca tot vb de *ieftin, referitor la distribuitoarele de caldura; nu stiu daca te.ai apucat de instalatie, dar un distribuitor de bronz pt 4-5 calorifere, in magazin costa cat nu face, adica cateva sute bune de lei, iar instalatorul tau ar putea sa ti.l confectioneze din fitinguri (tot de bronz daca vrei) cu o valoare mai mica de jumatate de pret fata de magazin. Ca si randament nu va exista nici o diferenta intre cele doua, si nu e nici greu de conceput, iar daca cineva iti spune ca nu e asa, atunci experienta lui practica e mediocra. Sunt multi care 'cunosc' instalatiile de pe net, nepunand mana pe vreo cheie ;) Sper sa.ti fie de folos.

#25
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

View Postgigiumbralegat, on 20 februarie 2014 - 12:39, said:

Da, pt extrudatul de 5 e de ajuns un cutter bun, eventual unul cu magazie (rezerve de lame) , eu de fapt vreau sa.ti las o sugestie daca tot vb de *ieftin, referitor la distribuitoarele de caldura; nu stiu daca te.ai apucat de instalatie, dar un distribuitor de bronz pt 4-5 calorifere, in magazin costa cat nu face, adica cateva sute bune de lei, iar instalatorul tau ar putea sa ti.l confectioneze din fitinguri (tot de bronz daca vrei) cu o valoare mai mica de jumatate de pret fata de magazin. Ca si randament nu va exista nici o diferenta intre cele doua, si nu e nici greu de conceput, iar daca cineva iti spune ca nu e asa, atunci experienta lui practica e mediocra. Sunt multi care 'cunosc' instalatiile de pe net, nepunand mana pe vreo cheie Posted Image Sper sa.ti fie de folos.
Mai concret te rog! Descrie-ne putin cum se face un distribuitor ieftin si bun. Din ce piese/componente ?

#26
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Desigur ca se poate confectiona un distribuitor, chiar si cu aerisitor si robinete pe fiecare tur/retur la pret mai mic.
Dar nu merita efortul si riscul.
Inseamna ca la fiecare circiut de 5 calorifere sa ai cate 19-20 de imbinari, ceea ce poate duce la...

#27
gigiumbralegat

gigiumbralegat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.01.2014

View Postdanmannx, on 20 februarie 2014 - 14:32, said:

Mai concret te rog! Descrie-ne putin cum se face un distribuitor ieftin si bun. Din ce piese/componente ?

Pai daca ne uitam la distribuitorul din magazin, constatam ca sunt mai multe teuri care fac un intreg (distribuitor), numai ca nu vedem imbinarile deoarece asa a fost turnat, cu iesiri/intrari pentru 3, 4, 5 calorifere etc. Asa ca, daca avem de facut distributia pentru 4 calorifere spre exemplu, vom avea nevoie de 8 teuri, 4 pentru tur si 4 pt. retur. Pentru a face legatura, intre teuri vom folosi cate un niplu, in total 6 pe orizontala, pentru 2 distribuitoare tur/retur. Astfel s-a creat distribuitorul, prea multe fitinguri nu sunt. Iar la coborari (iesiri retur/ intrari tur) montam cate un robinet, ca si la majoritatea celor din magazin de altfel, iar dupa robinet piesa de legatura in functie de tipul de teava pe care il folosim.

View PostAstrul, on 20 februarie 2014 - 15:39, said:

Desigur ca se poate confectiona un distribuitor, chiar si cu aerisitor si robinete pe fiecare tur/retur la pret mai mic.
Dar nu merita efortul si riscul.
Inseamna ca la fiecare circiut de 5 calorifere sa ai cate 19-20 de imbinari, ceea ce poate duce la...

Desigur ca doar un domn inginer ma putea contrazice :)) Unde sunt 19-20 de imbinari acolo? iar efortul chiar nu e mare, cat despre risc, am spus si mai sus, nu exista, unde am risc intre teuri? Poate daca as folosi zincate, care au filetele proaste sau pori inca din fabricatie, ca nu degeaba e 2 lei unul. Si domnul inginer ar trebui sa stie ca un aerisitor in caseta de distributie nu face prea mare servici, deoarece aceste casete sunt montate mai jos de nivelul radiatorului de regula, pitite undeva sa nu stricam estetica locuintei, si cum aerul e mai usor ca apa... ;)

#28
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Monteaza tu un aerisitor pe distribuitor si s-ar putea sa ai o surpriza.
Atata timp cat tevile pleaca in jos si nu in sus, aerul prins in distribuitor nu va lua niciodata calea tevii catre calorifer.

#29
gigiumbralegat

gigiumbralegat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.01.2014
E unul dintre putinele lucruri, care tine mitul de *ieftin si bun in picioare. Folosim fitinguri noi, fara prea mare bataie de cap, cu acelasi randament, dar la un pret mult mai mic.  ''take care now..

#30
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

View Postgigiumbralegat, on 21 februarie 2014 - 11:08, said:


Pai daca ne uitam la distribuitorul din magazin, constatam ca sunt mai multe teuri care fac un intreg (distribuitor), numai ca nu vedem imbinarile deoarece asa a fost turnat, cu iesiri/intrari pentru 3, 4, 5 calorifere etc. Asa ca, daca avem de facut distributia pentru 4 calorifere spre exemplu, vom avea nevoie de 8 teuri, 4 pentru tur si 4 pt. retur. Pentru a face legatura, intre teuri vom folosi cate un niplu, in total 6 pe orizontala, pentru 2 distribuitoare tur/retur. Astfel s-a creat distribuitorul, prea multe fitinguri nu sunt. Iar la coborari (iesiri retur/ intrari tur) montam cate un robinet, ca si la majoritatea celor din magazin de altfel, iar dupa robinet piesa de legatura in functie de tipul de teava pe care il folosim.



Desigur ca doar un domn inginer ma putea contrazice Posted Image) Unde sunt 19-20 de imbinari acolo? iar efortul chiar nu e mare, cat despre risc, am spus si mai sus, nu exista, unde am risc intre teuri? Poate daca as folosi zincate, care au filetele proaste sau pori inca din fabricatie, ca nu degeaba e 2 lei unul. Si domnul inginer ar trebui sa stie ca un aerisitor in caseta de distributie nu face prea mare servici, deoarece aceste casete sunt montate mai jos de nivelul radiatorului de regula, pitite undeva sa nu stricam estetica locuintei, si cum aerul e mai usor ca apa... Posted Image

Ca sa terminam cu ideile proaste,
preturile sunt luate de la acelasi magazin

pret distribuitor 4x3/4=35.70ron x 2 buc = 71.4

pret niplu 3/4 = 4.28 x 6 buc = 25.68 ron
pret t 3/4 = 11.01 x 8 buc = 88.08 ron
total = 113.76 ron
diferenta = 42.36.
O sa ai foarte multe imbinari si implicit riscuri de curgere.
Hai totusi sa folosim distribuitoarele facute de fabrica - sa lasam romanismele de 2 lei .
Sa faci din T-uri bici sa si pocneasca!

#31
gigiumbralegat

gigiumbralegat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.01.2014

View PostAstrul, on 21 februarie 2014 - 11:10, said:

Monteaza tu un aerisitor pe distribuitor si s-ar putea sa ai o surpriza.
Atata timp cat tevile pleaca in jos si nu in sus, aerul prins in distribuitor nu va lua niciodata calea tevii catre calorifer.

:))) dar nici aerul din radiator sau din instalatie per total, nu o sa-l scot prin distribuitor. Eu oricum il montez de regula, dar ca sa ajute, nicidecum ca ar fi singurul pe care ma pot baza.

#32
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Cine-a zis ca-i singurul? Se monteaza atat la radiator cat si la distribuitor.

#33
gigiumbralegat

gigiumbralegat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.01.2014

View Postdanmannx, on 21 februarie 2014 - 11:25, said:

Ca sa terminam cu ideile proaste,
preturile sunt luate de la acelasi magazin

pret distribuitor 4x3/4=35.70ron x 2 buc = 71.4

pret niplu 3/4 = 4.28 x 6 buc = 25.68 ron
pret t 3/4 = 11.01 x 8 buc = 88.08 ron
total = 113.76 ron
diferenta = 42.36.
O sa ai foarte multe imbinari si implicit riscuri de curgere.
Hai totusi sa folosim distribuitoarele facute de fabrica - sa lasam romanismele de 2 lei .
Sa faci din T-uri bici sa si pocneasca!

A, deci intrebarea ta initiala era una ironica.. Eu am si spus ca unii cunosc instalatiile de pe net ;) Daca vrei, imi spui si mie din ce material e distribuitorul asta de 35 de lei? sau da-mi linkul catre site te rog.

#34
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
De obicei informatiile se platesc dar in cazul tau am sa fac o exceptie Posted Image

http://www.italcom.r...0&nota=&cp=1.00

#35
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
Miercuri dupa-amiaza s-au finalizat instalatiile, toate caloriferele pleaca din distribuitoare, parter si etaj, nu s-a legat nimic cu T-uri. Pe langa ce ofera dezvoltatorul standard, am pus inca un calorifer si utilitatile pentru un bideu. Am platit in plus 250 lei (manopera si materiale).
De miercuri s-a apucat si electricianul de lucru.

#36
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Cat ai platit si pentru ce....
Daca vrei sa imi spui....
Merci!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate