Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

O jumatate dintr-un duplex

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
Salutari!

In cursul anului trecut, mai exact prin vara, am dat avans pentru o locuinta, jumatate dintr-un duplex, intr-un mini cartier de 12 duplexuri. Locatie: Cluj Napoca.
Dupa putin timp s-au sapat santuri si s-a turnat talpa, mai prin toamna elevatia si rand pe rand celelalte. Acum este "la rosu", adica zidita si acoperita.
Cateva poze din proiectul constructorului:

Attached File  PUD_3D_05.jpg   75.76K   112 downloads   Attached File  PUD_3D_09.jpg   65.83K   130 downloads   Attached File  PUD_3D_11.jpg   109.76K   127 downloads   Attached File  PUD_3D_15.jpg   94.52K   145 downloads

Ceva dimensiuni, schite mai exacte, desi pe ici pe colo au aparut mici modificari la compartimentare:

Attached File  parter.jpg   203.43K   139 downloads   Attached File  etaj.jpg   263.65K   152 downloads

Suprafata utila este undeva la 126 mp. Nu exista demisol sau beci, insa podul este destul de inalt, util pentru depozitare sau chiar mansardare, pe viitor.
Poza dintr-o etapa intermediara:

Attached File  2013- Copy.jpg   138.4K   144 downloads

Peretii sunt realizati cu Porotherm de 25 cm la exterior si 12 cm pentru compartimentare. Acoperis: tigla Bramac. Pana aici pare ok. Urmeaza distractia:
- termoizolatie tavan etaj cu Isover eco de 10 cm (standard). Am pus bani in plus pentru Ursa sf38 de 12 cm, atat sunt grinzile, iar pacile de rigips se prind direct pe grinzi. Daca se dovedeste insuficient, se ma poate suplimenta pe podeaua podului (astereala parca e termenul).
- termoizolatie placa parter: standard nimic. Trebuie sa cumpar extrudat, care se fixeaza sub sapa autonivelanta. Credeti ca 5 cm e rezonabil?
- geamuri: standard Gealan cu 5 camere si 2 foi. Punem bani in plus pentru 6 camere si 3 foi.
- termoizolatie exterioara: standard polistiren de 10, eps 70 am observata ca foloseste. Punem bani in plus pentru 15 cm eps 80.
s.a.m.d. Probabil o sa-mi mai amintesc pe parcurs.

Am un mic avantaj, majoritatea constructiilor din jur sunt in stadii mai avansate, astfel incat pot urmari mai bine pe parcurs ce se intampla (si corecta, acolo unde e nevoie).
Sa nu uit, un alt avantaj important, toate utilitatile sunt disponibile. Drumul betonat de la strada la case si printre case a fost prima lucrare realizata. La final se va pune si un strat de asfalt.

Am deschis acest jurmal cu speranta ca pe parcurs voi primi idei, pareri si sfaturi. In materie de constructii sunt cam afon, abia in ultima vreme am inceput sa studiez si sa deslusesc diverse lucruri.

#2
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Da-ne si noua locatia pe maps, tare mi-e ca-ti izvorăște un bloc alaturi
cat de mare e curtea din spate ?
cat te-a costat ?

Edited by opop, 30 January 2014 - 23:31.


#3
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
Bloc nu prea are unde sa apara. Posted Image

Attached File  123.jpg   233.8K   120 downloads

Dupa harta: la nord 3 case, una deja se vede. Sud: un grup vreo 6-7 duplexuri, se lucreaza si la alea. Est: albia unui parau. Vest: sunt case.
300 mp cu totul. 90 si ceva de mii.

#4
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Pare ok, deocamdata Posted Image
Cu mirosurile de la groapa de gunoi cum stai ?

Cum e drumu pana la centura ?

Edited by opop, 31 January 2014 - 00:20.


#5
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
Groapa de gunoi? Centura?
Esti sigur ca ai identificat correct zona?
E la 500 m de intersectia Brancusi cu Fagului ...

#6
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013

 opop, on 30 ianuarie 2014 - 23:16, said:

Da-ne si noua locatia pe maps, tare mi-e ca-ti izvorăște un bloc alaturi
cat de mare e curtea din spate ?
cat te-a costat ?

 dan20c, on 30 ianuarie 2014 - 23:39, said:

Bloc nu prea are unde sa apara. Posted Image

123.jpg

Dupa harta: la nord 3 case, una deja se vede. Sud: un grup vreo 6-7 duplexuri, se lucreaza si la alea. Est: albia unui parau. Vest: sunt case.
300 mp cu totul. 90 si ceva de mii.

Peste 90 de mii pentru jumatate de duplex...?!
Ce se intampla la Cluj, in zona aia....? In Bucuresti iti ridici vila individuala cu banii astia.
Am observat ca in orase precum Cluj sau Timisoara preturile sunt cu aproximativ 15% mai mari decat in Bucuresti.
Probabil e nodul civilizatiei in Romania Posted Image

#7
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
Pretul este echivalent cu al unui apartament de 4 camere in bloc construit pe vremea lu' ceasca, intr-o zona buna, de cartier. Nu centru, nu periferie.

#8
gigiumbralegat

gigiumbralegat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.01.2014

 patty1, on 31 ianuarie 2014 - 09:36, said:




Peste 90 de mii pentru jumatate de duplex...?!
Ce se intampla la Cluj, in zona aia....? In Bucuresti iti ridici vila individuala cu banii astia.
Am observat ca in orase precum Cluj sau Timisoara preturile sunt cu aproximativ 15% mai mari decat in Bucuresti.
Probabil e nodul civilizatiei in Romania Posted Image

Probabil Bucurestiul e nodul civilizatiei in Romania? E doar capitala si una infecta, o groapa de gunoi, eu sunt din Bucuresti by the way :)

#9
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Salut si bine ai venit
Pare ok functional, la exterior nu comentez.
Poti incerca la etaj si varianta asta, cred ca e mai ok pt ca ai latime mai mare si la dormitorul de copil. Dormitorul matrimonial oricum e imens.
Unde am pus dulapul ala pe toata lungmiea peretelui poi face lejer dressing inzidit (daca vrei)
Sper sa te ajute.
P.S. Duplex inseamna constructie P+E. Ce ai tu aici e casa cuplata.
Iar o sa ma blameze unii si altii, ca nu esti primul la care am facut observatia asata, dar asta e.. mi-o asum
Ma simt nevoit sa corectez de fiecare data Posted Image (defect profesional)
L.E.Taietura de la parapetul balconului din spate e de maxim efect Posted Image.. Sunt curios cum o sa fie executat..

Attached Files

  • Attached File  Etaj.pdf   4.27MB   57 downloads

Edited by un_arhitect, 31 January 2014 - 19:21.


#10
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
Domnule arhitect, va multumesc mult pentru sugestii. Aveti dreptate, termenul corect este casa cuplata, insa in limbaj popular este cunoscuta sub denumirea de duplex.
Recunosc, propunerile dumneavoastra sunt interesante, insa ele nu pot fi puse in practica. Compartimentarea este deja realizata.
Comparativ cu planul initial, spuneam ca au aparut cateva mici modificari. In primul rand la etaj holul era prea mare, mai ales ca placa s-a turnat cu cel putin 20 cm mai lata ca in proiect. Cam asa arata in varianta finala:

Attached File  dimensiuni etaj.jpg   52.55K   50 downloads

E un desen facut de mine pentru "uz intern", scuzati micile inadvertente. Din pacate, in povestea asta, baia de la etaj a pierdut cativa cm.
Dormitorul matrimonial va fi in camera mijlocie, camera mare era chiar prea mare pentru gusturile noastre. Special usa a fost mutata cativa cm mai la stanga pentru a lasa suficient loc unui dressing cu adancimea de 60-65 cm. Acesta nu va fi zidit, pur si simplu nu-mi surade ideea, cu un dulap mare, custom, cu usi culisante, care va ocupa complet spatiul pe latime si inaltime. Practic, vor ramane putin peste 16 mp utili, absolut suficient pentru un dormitor care nu necesita alte spatii de depozitare.
Camera copilului cred ca e suficienta pentru moment, ca si el e mic. Peste 15 ani, daca va fi nevoie, il mut in camera mare. Aceasta va ramane camera pentru oaspeti, dar pe parcurs poate fi folosita si de copil, pentru diverse activitati.

Balustrada balconului va fi zidita cu bca ingust pe jumatate, Oricum, balconul s-a turnat cu 20 cm mai lat, la cererea noastra.

Designul exterior este intr-adevar ca apa plata. Nu place, dar nici nu deranjaza. Configuratia interioara este bunicica, dar are si cateva scapari. In primul rand baile sunt mici, aproape meschin de mici (3 si 6 mp) si oricat am incercat sa gasim o solutie de marire fara a strica altceva, n-am reusit.

Pentru amenajarea sau configurarea interiorului, mai ales la parter, m-am jucat mai multa vreme cu pcon planner. Cam asa va fi:

Attached File  11.jpg   78.28K   50 downloads   Attached File  12.jpg   74.57K   47 downloads   Attached File  13.jpg   66.51K   53 downloads

Ma rog, am descarcat ce modele am gasit, scarile sunt din alt film, dar ideea general ramane.

Am preferat o bucatarie mai mare, pe un singur perete, din motive practice.

Attached File  bucatarie.jpg   230.9K   54 downloads

Am configurat pe module Gazelle. Am si aici in apartament, e ok. Ignorati culorile, evident la final vor fi cu totul altele. Pe capat vom monta o asa zisa peninsula, se rezolva ulterior.

Baile le-am invartit si sucit de "n" ori, mai exact baia de la etaj, ca la parter nu prea sunt variante. Aici simularea e mult mai aproape de realitate:

Attached File  baie parter.jpg   189.26K   50 downloads   Attached File  baie etaj.jpg   197.75K   46 downloads

Mda, parterul ramane open space, asa vrea nevasta-mea. Eu preferam compartimentare, dar am lasat de la mine. Singura compartimentare suplimentara va fi micul hol de intrare.

#11
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Salut,
Dupa cum am mai spus si in alt post, nu sunt "domnule arhitect", ca suntem pe un forum, nu la o discutie oficiala..
Nu am stiut ca ai ridicata casa, ca nu mai faceam sugestii. Din pacate e tot cu ce te pot ajuta. Poate merita mobilat un pic altfel baia de la etaj, in sensul ca poti incerca sa rotesti cada la 90 de grade fata de cum e acum si sa o asezi pe peretele din dreapta , si pui bideul fata in fata cu vasul de WC, care ar veni  pe peretele cu usa. As face blat de chiuveta pe toata lungimea, cu masina de spalat incorporata in el(sau nu ), si mutat port-prosopul langa vasul de wc , imediat cum intri pe usa in dreapta. Cam atat imi vine in minte la o prima vedere..
La baia de la parter as face rocada inte dus si vasul de wc, cu vasul rotit tot asa, la 90 de grade (nu mai dai cu capul in dus cand intri)
Sper sa te ajute.

#12
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
Done.

Attached File  U1.jpg   101.69K   33 downloads   Attached File  U2.jpg   100.63K   94 downloads

Insa, vezi, apar cateva probleme.
La parter acesul la chiuveta ramane absolut meschin, practic te speli stand cu fundul lipit de cabina de dus. In plus, cred ca-i destul de complicat de mutat canalizarea, care la constructia elevatiei s-a montat in contul din dreapta jos.
La etaj raman 30 cm (la capatul cazii) pe care nu vad cum sa-i folosesc. In plus, accesul la cada va fi mai dificil. Iar nr.3, in baie nu mai ramane spatiu pentru un dulapior inalt (asa-zisul soldat).

Cam asa arata constructia in acest moment (poza facuta azi):

Attached File  20140201_112817.jpg   167.38K   94 downloads

Eu sunt abonat la jumatatea din dreapta.

Edited by dan20c, 01 February 2014 - 22:53.


#13
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Si pe unde intri in casa, pentru ca nu vad nici o scara la intrare? Sau nu este din beton? Pentru ca daca este din beton ar fi trebuit legata de casa.

#14
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
Trebuie sa iasa ca in prima poza din prima postare.
Din elevatie, mai exact placa, sunt niste mustati lasate mai lungi.

#15
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
salut,
fa rocada intre chiuveta si wc, cu wc-ul perpendicular pe peretele exterior (din ce am avzut in poze ai h parapet vreo 13o cm, si e suficient de inalt..
la etaj inca ma gandesc...:D
L.E pentru scurgere la wc poti apela la un gen de racord flexibil/prelungire de racord.aia nu cred ca e o problema.

Edited by un_arhitect, 02 February 2014 - 20:25.


#16
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
Rezolvat.

Attached File  U1.jpg   103.95K   36 downloads

Pare o aranjare foarte buna. Dar ... canalul e tras prin placa elevatiei cam in zona indicata cu rosu. Hai sa zicem ca se gaseste solutie tehnica pentru racordul wc-ului la un metru mai incolo, pe sub cabina de dus. Poate ridicarea nivelului sapei. Dar pe unde urc canalul la etaj? Ca prin spatele dusului nu merge, iar in spatele wc-ului e geamul. Pe miloc, intre wc si dus nu cred ca-i estetic si nici practic, ar trebui printr-un colt.

Plecand de la ideea ta am facut inca o simulare:

Attached File  U2.jpg   103.65K   34 downloads

Aici e un singur dezavantaj: geamul in cabina de dus. Fizic nu incurca prea mult, dar e cam aiurea accesul la geam, prin cabina de dus.  Posted Image

Edited by dan20c, 02 February 2014 - 22:34.


#17
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
ce latime are baia de la parter?



#18
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
1.5
Jos am 2x1.5 si sus 3x2.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate