Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Divort/Partaj Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
v3n0m1984

v3n0m1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 03.05.2010
Sa inteleg ca singurele moduri ca sa scam de banca ar fii:
1: ea sa isi gaseasca coplatitor
2. Sa renuntam la casa.

Ar mai fii ceva si imi scapa?

#20
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007

View Postv3n0m1984, on 30 ianuarie 2014 - 12:56, said:


Nu vreau custodia pentru ca interesul meu este cel al copiilor si lor le-ar fii mai bine cu ea. Eu, prin natura job-ului nu pot avea grija de ei asa cum ar trebui.
Nu vreau nici casa. Mi-ar placea ca, in caz de divort, ei sa ramana acolo cu toate bunurile din casatorie. Nu am nici o pretentie.
Singura problema este cu banca.

Nu o sa plec din casa indiferent cate farfurii vor zbura sau cate polonice imi voi lua Posted Image Posted Image)

Custodia o sa o aveti comuna, tu te referi de fapt la domiciliul copiilor.  In aceasta situatie, daca zici ca nu vrei casa, ea va ramane cu copiii in casa.
Pe de alta parte, zici ca vrei sa iti refaci viata dar nu pleci din casa pe care o imparti cu viitoarea fosta... Nu ti se pare un nonsens aici?

#21
v3n0m1984

v3n0m1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 03.05.2010
Pana la hotararea finala de divort/partaj nu voi pleca din casa. Ea este o persoana foarte imprevizibila si irascibila si nu pot prevede exact cum va proceda in viitor. De aceea eu in calmul meu doresc sa fiu pregatit pentru orice.

#22
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
In contractul de creditare, ce scrie? La mine, eu si sotia suntem in egala masura buni de plata, chiar daca e sa ne despartem, creditul trebuie platit de amandoi, cel putin asa ne-au explicat cei de la banca, cand am facut contractul, nu poate unul plati cu banii din contul lui, atunci se umbla la al doilea, amandoi am dus adeverinte si amandoi am semnat contractul. Nu e cazul la noi de despartire, dar, reiau, cei de la banca ne-au povestit ca amandoi suntem in egala masura implicati in credit, indiferent de relatia ce va fi intre noi in viitor.
In asemenea situatii, daca doar unul dintre parteneri ramane sa plateasca o rata uriasa si celalalt nu va participa la plata ratelor, se va ajunge in situatia ca bunul imobil sa fie scos la vanzare. Daca il scoate banca la vanzare, banca o sa puna un pret al pietii, daca o sa obtina un pret mai mic decat valoarea ramasa de plata din credit, atunci soldul ramas, la fel va fi pe "umerii" amandorura.

#23
v3n0m1984

v3n0m1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 03.05.2010
Multumesc de raspuns. Singura varianta ar fii sa isi gaseasca ea un codebitor agreat de banca sa ma inlocuiasca.

#24
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013

View PostCiubex, on 20 februarie 2014 - 12:14, said:

... nu poate unul plati cu banii din contul lui, atunci se umbla la al doilea, amandoi am dus adeverinte si amandoi am semnat contractul.

Pai aici e nasol! Ca daca unul nu plateste, celalalt nu va mai plati nici el sau daca plateste atunci va iesi in pierdere. Banca ar trebui sa imparta creditul in doua, ca fiecare sa traga ponoasele pe partea lui de cascaval.
Oricum se ajunge la vanzarea apartamentului, mai devreme sau mai tarziu...

#25
sweet_smile

sweet_smile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.01.2014
Ati putea scapa de banca si de probleme daca ati face relatia sa mearga. Din moment ce ai facut 2 copii cu ea si ai luat-o de nevasta probabil ca asta ai dorit si asta te-a facut fericit la un moment dat. Care este motivul divortului si cine il vrea? Apropo....e trist rau pentru un copil sa creasca fara tata mai ales daca este baiat.
Tie nu ti se pare normal sa platesti rate la o casa dar ti se pare normal ca ea sa creasca timp de 20 de ani 2 copii care iti apartin si tie, nu i-a facut singura. Ea are mai multe responsabilitati pe mai multe planuri - financiar, emotional etc .... decat ai avea tu vreodata.

#26
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postv3n0m1984, on 20 februarie 2014 - 13:37, said:

Multumesc de raspuns. Singura varianta ar fii sa isi gaseasca ea un codebitor agreat de banca sa ma inlocuiasca.

Da, asta-i singura varianta.

Edited by ZorbaGrecu, 10 March 2014 - 13:03.


#27
mariana0

mariana0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.03.2014
poate cineva sa ma lamureasca? daca  exista un copil minor iar casa este a lui dinaintea casniciei,copilul intra la partaj?

#28
v3n0m1984

v3n0m1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 03.05.2010

View Postmariana0, on 01 aprilie 2014 - 08:57, said:

poate cineva sa ma lamureasca? daca  exista un copil minor iar casa este a lui dinaintea casniciei,copilul intra la partaj?
Ce legatura are copilul? Partajul se refera la bunurile comune dobandite in timpul mariajului. Pentru copil se numeste custodie. De obicei mama primeste custodia. Dar trebuie sa demonstreze ca ii poate oferi conditii bune de trai. Daca, in urma divortului, sotia ramane pe drumuri, tatal copilului va primi custodia.

#29
mariana0

mariana0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.03.2014
Asa stiam si eu dar am crezut ca s au mai schimbat legile. Multumesc pentru raspuns

#30
cucuriqu

cucuriqu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.05.2019
Buna ziua,
In 2012 am achizitionat un apartament cu fosta sotie prin programul Prima Casa.
Prin acest program avea interdictie de instrainare pe 5 ani pana in 2017. Noi in 2018 am divortat iar eu doresc preluarea apartamentului (creditul este pe numele fostei sotii iar eu sunt coplatitor. Ideea e ca avem toate acordurile insa banca ne spune ca interdictia trebuie "renotata" in CF. Sa inteleg ca eu nu pot vinde apartamentul inca 5 ani de acum incolo (din 2019) sau e valabil pentru perioada 2012-2017? Apartamentul este pe numele ambilor dar interdictia este de 5 ani de la dobandire. Se considera ca apartamentul l.am dobandit in acest caz in 2012 sau 2019?
redau jos textul din acordul bancii..multumesc.
"Avand in vedere dispozitiile art 10 indice 3 din Hotararea de Guvern nr 717/2009 privind aprobarea normelor de implementare a programului “Prima casa”, banca isi va exprima acordul in nume si cont propriu si in numele sin contului statului roman inclusiv in sensul ridicarii temporare a interdictiei de instrainare de 5 ani notate in CF nr 222264-C1-U40 (nr vechi 12242) a Mun Bucuresti – sector 6, in baza contractului de garantare nr PC4_35107 / 31.05.2012 Exclusiv pentru intabularea in CF a actului de partaj voluntar care se va autentifica la notar avand ca obiect imobilul situate in Mun Bucuresti, Sector 6, Aleea X, Nr X, bl X, Scara X, etaj X, apt X, cu nr cad. 222264-C1-U40 (nr cadastral vechi 36/27) din CF 222264-C1-U40 (nr CF vechi 12242) a Mun Bucuresti – Sector 6, sub conditia renotarii acestei interdictii in CF nr. 222264-C1-U40 (nr CF vechi 12242) a Mun Bucuresti – Sector 6, odata cu finalizarea operatiunii de intabulare a actualui de partaj.
In acest scop in termen de 30 de zile de la emiterea acordului Imprumutatul va face dovada printru extras de CF de informare, intabularii in CF a actului de partaj si a renotarii interdictiei de instrainare de 5 ani in favoare bancii si a statului roman conform dispozitiilor legale mentionate mai sus (pe langa indeplinirea conditiilor mentionate mai sus)."

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate