Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Divort/Partaj Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
v3n0m1984

v3n0m1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 03.05.2010
Salutare,

Problema sta in felul urmator:
Suntem casatoriti de un an jumate.
2 copii la activ.
Apartament luat prin prima casa in ianuarie 2012.
Cununia civila a fost in august 2012
Ea e totular de cont eu coplatitor.
Apartamentul este pe numele amandurora chiar daca nu eram casatoriti la momentul respectiv.
Ea cere insistent sa divortam si sa plec din casa "ei". Eu ma tin tare si ma fac ca ploua de dragul copiilor.

In cazul in care se va ajunge la divort nu am nici o problema in a-i lasa casa. Ce ma intereseaza este cum se va realiza asta pe cale legala? Va fii de-acord banca sa trecem casa pe numele ei si sa nu mai fiu coplatitor? Daca raman coplatitor o sa fiu obligat sa platesc si pensie alimentara?
Din cat m-am interesat si eu am ajuns la urmatoarele concluzii:
Ca sa nu mai fiu coplatitor ea trebuie sa fie ori elegibila de catre banca sa suporte creditul singura sau sa gaseasca un alt coplatitor.
Ea trebuie sa imi plateasca jumatate din ratele pana in prezent si jumatate din avans si eventual jumatate din costul renovarii( cel putin al materialelor pentru care avem chitante)-Aici cred ca va trebui sa imi plateasca o sulta lunara sau ceva de genul asta daca nu va dispune de toti banii pe loc.
In conditiile astea eu vvoi plati o pensie alimentara de 1/3 din salariu pana vor face copii 18 ani.

Intrebarea mea este: Am dreptate sau mai este ceva ce ar trebui sa mai stiu?

#2
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Coplata creditului nu te scuteste de pensie alimentara. Probabil nu vei dori sa ramai coplatitor - asa ca poate prelua ea tot, poata gasi alt coplatitor sau se poate "lichida" afacerea.
Nu cred ca iti va da jumatate din rate (poate din avans si investitii) avand in vedere ca ai beneficiat si tu in acest timp de un acoperis deasupra capului (daca nu va intelegeti se va transa in instanta).
Pensia se plateste pana la 26 de ani daca se continua studiile (universitare si postuniversitare).

Edited by T Irina, 30 January 2014 - 12:09.


#3
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010

 v3n0m1984, on 30 ianuarie 2014 - 11:53, said:

Salutare,

Problema sta in felul urmator:
Suntem casatoriti de un an jumate.
2 copii la activ.
Apartament luat prin prima casa in ianuarie 2012.
Cununia civila a fost in august 2012
Ea e totular de cont eu coplatitor.
Apartamentul este pe numele amandurora chiar daca nu eram casatoriti la momentul respectiv.
Ea cere insistent sa divortam si sa plec din casa "ei". Eu ma tin tare si ma fac ca ploua de dragul copiilor.

In cazul in care se va ajunge la divort nu am nici o problema in a-i lasa casa. Ce ma intereseaza este cum se va realiza asta pe cale legala? Va fii de-acord banca sa trecem casa pe numele ei si sa nu mai fiu coplatitor? Daca raman coplatitor o sa fiu obligat sa platesc si pensie alimentara?
Din cat m-am interesat si eu am ajuns la urmatoarele concluzii:
Ca sa nu mai fiu coplatitor ea trebuie sa fie ori elegibila de catre banca sa suporte creditul singura sau sa gaseasca un alt coplatitor.
Ea trebuie sa imi plateasca jumatate din ratele pana in prezent si jumatate din avans si eventual jumatate din costul renovarii( cel putin al materialelor pentru care avem chitante)-Aici cred ca va trebui sa imi plateasca o sulta lunara sau ceva de genul asta daca nu va dispune de toti banii pe loc.
In conditiile astea eu vvoi plati o pensie alimentara de 1/3 din salariu pana vor face copii 18 ani.

Intrebarea mea este: Am dreptate sau mai este ceva ce ar trebui sa mai stiu?
Si cum ea nu este eligibila pentru a prelua creditul doar pe numele ei, tu ești bun de plată.
Singurul tău avantaj este că în urma divorțului nu vei fi ”eligilibil” cu mai mult de 1/3 din veniturile tale. Posibil să nu acoperi nici jumătate din rata care îți revine în calitate de coplătitor. Adică, adio pensie alimentară.

Din toată povestea asta cei care suferă sunt copiii și nu doi adulți iresponsabili.

 T Irina, on 30 ianuarie 2014 - 12:08, said:

Coplata creditului nu te scuteste de pensie alimentara. Probabil nu vei dori sa ramai coplatitor - asa ca poate prelua ea tot, poata gasi alt coplatitor sau se poate "lichida" afacerea.
Nu cred ca iti va da jumatate din rate (poate din avans si investitii) avand in vedere ca ai beneficiat si tu in acest timp de un acoperis deasupra capului (daca nu va intelegeti se va transa in instanta).
Pensia se plateste pana la 26 de ani daca se continua studiile (universitare si postuniversitare).
Vorbești prostii. Nici o instanță nu-i poate reține cu titlul de obligație mai mult de 1/3 din venituri.

Edited by iDorin, 30 January 2014 - 12:29.


#4
v3n0m1984

v3n0m1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 03.05.2010

Quote

avand in vedere ca ai beneficiat si tu in acest timp de un acoperis deasupra capului

Nu asa se pune problema. Ratele reprezinta valoarea apartamentului. Daca il cumparam cu banii jos nu primeam nimic tot din acea cauza? Rata la banca nu o poti trece la capitolul utilitati. Doar nu am cerut jumatate din toate facturile de utilitati platite pana acum....

Eu nu vreau sa divortez nici in ruptul capului. Orice zice si face ea sunt gata sa suport. Dar ma gandesc ca poate sa intenteze ea divort. In cazul asta eu ce optiuni am si ea cu ce se alege?

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

 iDorin, on 30 ianuarie 2014 - 12:17, said:

Vorbești prostii. Orice instanță nu-i poate reține cu titlul de obligație mai mult de 1/3 din venituri.

1. Nicio instanta nu poate.., nu Orice instanta
2. Daca sunt mai multe obligatii de plata se poate retine pana la 1/2 din venit

#6
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013
Doi copii intr-un an jumate...bai nene,ce e in capul vostru?statistica e clara,cele mai multe cupluri se rup in primi 2 ani de casnicie,chiar crede cineva ca el sare din statistica?trist pt acei copilasi nevinovati....

#7
v3n0m1984

v3n0m1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 03.05.2010
Singura obligatie pe care o vad eu este aceea de pensie alimentara. Eu sunt de-acord sa ia casa si sa faca ce vrea ea cu ea. In cel mai rau caz (in care ea nu va gasi un coplatitor eligibil) este oare posibil sa intrerupem contractul si sa dam casa bancii, fara sa fim bagati amandoi in biroul de credite?

#8
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,446
  • Înscris: 01.02.2010

 iDorin, on 30 ianuarie 2014 - 12:17, said:

Si cum ea nu este eligibila pentru a prelua creditul doar pe numele ei, tu ești bun de plată.
Singurul tău avantaj este că în urma divorțului nu vei fi ”eligilibil” cu mai mult de 1/3 din veniturile tale. Posibil să nu acoperi nici jumătate din rata care îți revine în calitate de coplătitor. Adică, adio pensie alimentară.

Din toată povestea asta cei care suferă sunt copiii și nu doi adulți iresponsabili.


Vorbești prostii. Orice instanță nu-i poate reține cu titlul de obligație mai mult de 1/3 din venituri.
Plata pensiei alimentare are prioritate in fata ratelor bancare
Prima data se executa pensia si apoi restu
Studiaza putin codu muncii
Toate cumulate nu pot depasi 1/2 din venit
hai ca iti dau si art de lege sa te lamuresti
ART. 169
(1) Nicio reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.
(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.
(3) În cazul pluralităţii de creditori ai salariatului va fi respectată următoarea ordine:
a) obligaţiile de întreţinere, conform Codului familiei(abrogat*);
Posted Image contribuţiile şi impozitele datorate către stat;
c) daunele cauzate proprietăţii publice prin fapte ilicite;
d) acoperirea altor datorii.
(4) Reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net.

Edited by paznicmare, 30 January 2014 - 12:31.


#9
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010

 AlexEn, on 30 ianuarie 2014 - 12:24, said:


1. Nicio instanta nu poate.., nu Orice instanta
2. Daca sunt mai multe obligatii de plata se poate retine pana la 1/2 din venit
1. Corect, am reformulat.
2. Doar în situația în care veniturile tale permit o poprire de 50%. Dar cum omul și-a cumpărat casa prin credit, prin programul ”Prima Casa”, ma indoiesc ca veniturile lui sunt mai mari de 1500 Ron.

#10
v3n0m1984

v3n0m1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 03.05.2010

Quote

Doi copii intr-un an jumate...bai nene,ce e in capul vostru?statistica e clara,cele mai multe cupluri se rup in primi 2 ani de casnicie,chiar crede cineva ca el sare din statistica?trist pt acei copilasi nevinovati....

Stiu si e foarte trist. dar poate voi intra in amanunte intr-o alta rubrica. Nu de alta dar sa ma descarc si eu nitel in anonimat :)) Problema de aici ma intereseaza strict dpdv legal. Nu vreau sa fiu pus in fata faptului implinit si sa ma trezesc ca dau din colt in colt. Vreau sa fiu pregatit pentru orice scenariu.
off topic: Copii sunt facuti exact cu diferenta de varsta pe care noi (ca parinti) o credem optima si este si numarul maxim pe care ni l-am dorit.

#11
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

 iDorin, on 30 ianuarie 2014 - 12:17, said:

Vorbești prostii. Nici o instanță nu-i poate reține cu titlul de obligație mai mult de 1/3 din venituri.


Mai multa grija in exprimare, te rog! Unde am spus eu ca poate sa-i retina mai mult de 1/3? Eu am spus ca nu il poate obliga nimeni sa ramana coplatitor pentru o casa in care nu mai sta, dar pensia trebuie sa o plateasca! Am 2 colegi intr-o situatie cat de cat la fel (fara divort) - nu au mai putut plati, le-a luat apartamentul banca si la revedere!

Edited by T Irina, 30 January 2014 - 12:37.


#12
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010

 paznicmare, on 30 ianuarie 2014 - 12:31, said:

Plata pensiei alimentare are prioritate in fata ratelor bancare
Prima data se executa pensia si apoi restu
Studiaza putin codu muncii
Toate cumulate nu pot depasi 1/2 din venit
hai ca iti dau si art de lege sa te lamuresti
ART. 169
(1) Nicio reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.
(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.
(3) În cazul pluralităţii de creditori ai salariatului va fi respectată următoarea ordine:
a) obligaţiile de întreţinere, conform Codului familiei(abrogat*);
Posted Image contribuţiile şi impozitele datorate către stat;
c) daunele cauzate proprietăţii publice prin fapte ilicite;
d) acoperirea altor datorii.
(4) Reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net.
Ok, doar că vorbim tot de 1/3 din venituri sau 1/2 în anumite situații.
Ideea este că ea va pierde casa intrând în incapacitate de plată.
Dar poate ne spune omul care sunt veniturile familiei și care este contribuția lui. Mai mult, dacă veniturile sunt fiscalizate.

 T Irina, on 30 ianuarie 2014 - 12:36, said:

Mai multa grija in exprimare, te rog! Unde am spus eu ca poate sa-i retina mai mult de 1/3? Eu am spus ca nu il poate obliga nimeni sa ramana coplatitor pentru o casa in care nu mai sta, dar pensia trebuie sa o plateasca! Am 2 colegi intr-o situatie cat de cat la fel (fara divort) - nu au mai putut plati, le-a luat apartamentul banca si la revedere!
Iar vorbești prostii. Te obligă banca.
Nu știm dacă și în acest caz individa dorește să piardă casa.

#13
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

 v3n0m1984, on 30 ianuarie 2014 - 12:21, said:

Nu asa se pune problema. Ratele reprezinta valoarea apartamentului. Daca il cumparam cu banii jos nu primeam nimic tot din acea cauza? Rata la banca nu o poti trece la capitolul utilitati. Doar nu am cerut jumatate din toate facturile de utilitati platite pana acum....

Daca veti ajunge cu partajul in instanta conteaza si ce venituri ai realizat tu si cat a avut ea. Castigati egal sau nu?

#14
v3n0m1984

v3n0m1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 03.05.2010

Quote

2. Doar în situația în care veniturile tale permit o poprire de 50%. Dar cum omul și-a cumpărat casa prin credit, prin programul ”Prima Casa”, ma indoiesc ca veniturile lui sunt mai mari de 1500 Ron.

Nici asta mnu e problema. Venitul meu este de doua ori si ceva mai mare. si as avea de unde sa platesc. Cea mai mare problema a mea este ca vreau sa ies din acest credit ca sa imi refac si eu viata. Nu pot fii obligat sa platesc un credit la o casa pe care nu o vreau. Nu? Din momentul divortului fiecare e pe cont propriu si isi vede de viata lui. Eu vreau sa imi platesc obligatiile doar fata de copii. Vreau ca in viitor sa imi iau si eu o casa pe cont propriu (bine... tot prin credit dar... intelegeti voi :P)  
Intrebarea cea mare este: In aceasta situatie in cazul unui divort, cum fac sa scap de credit chiar daca ea nu isi gaseste coplatitor?

#15
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

 iDorin, on 30 ianuarie 2014 - 12:40, said:

Iar vorbești prostii. Te obligă banca.
Nu știm dacă și în acest caz individa dorește să piardă casa.

Te obliga banca sa platesti 30 de ani pentru o casa in care nu pui piciorul? Pentru asta exista instanta si partaj!

#16
carth80

carth80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.05.2013

 v3n0m1984, on 30 ianuarie 2014 - 11:53, said:



1.nu face greseala sa pleci si sa o lasi pe ea in casa cu copiii.E argumentul forte care intr-un eventual proces de divort il va face pe judecator
sa gandeasca pe buna dreptate "partinitor" si sa o considere pe mama care vezi doamne are grija de casa ei si de copii ei un parinte mai bun decat un tata care a parasit domiciliul conjugal indiferent de motiv, din indiferenta,rea vointa  si "n" alte motive ce vor fi invocate de avocatul partii adverse chiar daca in fapt lucrurile nu stau asa.
2.Cere custodia copiilor in totalitate si argumenteaza acest lucru chiar daca o vei obtine 1/2
3.Incearca sa procuri dovezi despre faptul ca ea este cea care urmareste spargerea comuniunii conjugale si motivele imputabile din spatele acestor actiuni care iti vor fi utile in proces sau mediere.
4.cauta-ti un avocat tanar specializat in divorturi pentru barbati daca exista asa ceva in Ro

#17
v3n0m1984

v3n0m1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 03.05.2010

Quote

Daca veti ajunge cu partajul in instanta conteaza si ce venituri ai realizat tu si cat a avut ea. Castigati egal sau nu?

Nu o sa dau cifrele exact dar ca sa va faceti o idee: eu castig de 3 ori mai mult decat ea in prezent. Iar per total de cand am luat casa si pana acum raportul a fost cam de 2.7 ori mai mult.

Quote

Nu știm dacă și în acest caz individa dorește să piardă casa.
Nu doreste. Si sincer nici eu nu doresc sa o piarda. Dar nu vreau sa ma trezesc divortat si pe drumuri. Ea neplatind rata, banca se va indrepta impotriva mea. Bine.. banuiesc ca ea avand un venit legitim ii va oprii mai intai ei o suma si dupa aceea imi vor opri si mie.

carth80. Multumesc de sfaturi.
Nu vreau custodia pentru ca interesul meu este cel al copiilor si lor le-ar fii mai bine cu ea. Eu, prin natura job-ului nu pot avea grija de ei asa cum ar trebui.
Nu vreau nici casa. Mi-ar placea ca, in caz de divort, ei sa ramana acolo cu toate bunurile din casatorie. Nu am nici o pretentie.
Singura problema este cu banca.

Nu o sa plec din casa indiferent cate farfurii vor zbura sau cate polonice imi voi lua :P :))

#18
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013
Probabil ca esti tanar si daca se ajunge la divort iti vei reface viata.
Uite o chestie de retinut pt viitor:orice specie de animale are o perioada optima de rut/monta/cuplare,etc,care are menirea de a asigura viabilitatea urmasilor,in cazul omului ea e de 1,5-2 ani,in perioada asta nu trebuiesc facute eforturi constiente de formare a unui cuplu,e mai mult o chestie de hormoni,eh,dupa perioada asta e pa si pusi atractia si trebuie muncit pt mentinerea relatiei,dar cum in societatea actuala nu se cuvine sa lasi femela singura cu puii pe cap,mai bn evitam sa facem copii la inceput pana ne lamurim daca merge treaba si fara hormoni....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate