Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Motorola cumparata de Lenovo

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#37
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

View Postn3utr1n0, on 30 ianuarie 2014 - 14:46, said:

in cativa ani nu cred ca apple va mai fi pe primele locuri la nimic.

Sunt două categorii la care mă îndoiesc că vor pierde: customer satisfaction şi venituri.

#38
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View Postwirespot, on 30 ianuarie 2014 - 15:15, said:


Sunt două categorii la care mă îndoiesc că vor pierde: customer satisfaction şi venituri.

permite mi sa am alta parere

#39
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View Postn3utr1n0, on 30 ianuarie 2014 - 15:24, said:


permite mi sa am alta parere

Asta dacă nu ne vor surprinde cu niște modele reușite de iPhone 6. Altfel o să rămână de oaie în câțiva ani și vor avea soarta BB/RIM.

#40
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostOuroboros, on 30 ianuarie 2014 - 17:16, said:

Altfel o să rămână de oaie în câțiva ani și vor avea soarta BB/RIM.

Stii de cati ani aud povestea asta? Ghici ce? Apple are in continuare vanzari record. Alaltaieri au anuntat vanzarile pe ultimul trimestru: 51 de milioane de telefoane in trei  luni (cincizeci si unu de milioane, 51.000.000). Comparatia cu Blackberry este total inutila pentru ca BB nu a vandut niciodata cat Apple si nu a avut vreodata cifra de afaceri atat de mare. Ce sa mai vorbim de patente, gama de servicii, continut etc. Deci e ca si cum ai compara nucile cu perele, sau merele cu murele Posted Image.

Sursa: http://goo.gl/6imm1o

Edited by filip.serban, 30 January 2014 - 17:30.


#41
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View Postxymzar, on 30 ianuarie 2014 - 12:32, said:

Dar cati dracu bani au astia?

PS De nu o sa vorbim toti chineza in 25 de ani!
http://money.cnn.com...china-mandarin/

Bani, vin din raportul foarte bun dintre costuri si venituri. Aceiasi retetata ca si la apple.

Da, acum sunt nr1 in productia de la pc, insa piata de pc este continua scadere.
Achizitia Motorola le da un imbold zdravan pe piata dispozitivelor mobile in special pe piata americana.

O mutare foarte pragmatica. In total dezacord cu mutarea Google de acum cativa ani (Deh, cand visezi la cioara de pe gard, patentele...).

#42
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View Postfilip.serban, on 30 ianuarie 2014 - 17:21, said:

Stii de cati ani aud povestea asta? Ghici ce? Apple are in continuare vanzari record. Alaltaieri au anuntat vanzarile pe ultimul trimestru: 51 de milioane de telefoane in trei  luni (cincizeci si unu de milioane, 51.000.000). Comparatia cu Blackberry este total inutila pentru ca BB nu a vandut niciodata cat Apple si nu a avut vreodata cifra de afaceri atat de mare. Ce sa mai vorbim de patente, gama de servicii, continut etc. Deci e ca si cum ai compara nucile cu perele, sau merele cu afinele Posted Image.

Sursa: http://goo.gl/6imm1o

Nu mă interesează asta cifra lor de afaceri in prezent, așa și Noki era pe plus în 2007. Faptul că se va produce un iPhone cu ecran mai mare de 5 spune totul: și-au dat seama că așa nu mai merge în următorii sani. Vor să rămână pe profit, logic. Posted Image
Cât despre patente, patentele Apple sunt de tot râsul comparativ cu ce au Moto, Sony, Ericsson. Patent pt forma dreptunghiulară, patent pe pinch to zoom, slide to unlock...Niște căcaturi de patente.

Edited by Ouroboros, 30 January 2014 - 17:33.


#43
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Neah, Sandisk are cel mai tare patent de pe piata la ora asta.
Cat de apple, cu rahaturile alea ale lor de patente ia trage tu un ochi la cate sicane le-au facut celor de la samsung.
SI totusi sa nu uitam ca ei adus trendul touch scren unde este azi. NU nu sunt apple fanboy, sunt irationali de scumpe, insa au si meritul lor.

Astia de la google insa au pierdut procese cu patentele Motorola in brate...

#44
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostOuroboros, on 30 ianuarie 2014 - 17:31, said:

Nu mă interesează asta cifra lor de afaceri in prezent, așa și Noki era pe plus în 2007. Faptul că se va produce un iPhone cu ecran mai mare de 5 spune totul: și-au dat seama că așa nu mai merge în următorii sani. Vor să rămână pe profit, logic. Posted Image
Cât despre patente, patentele Apple sunt de tot râsul comparativ cu ce au Moto, Sony, Ericsson. Patent pt forma dreptunghiulară, patent pe pinch to zoom, slide to unlock...Niște căcaturi de patente.

Alea sunt patentele de care stii tu, pentru ca pe alea s-au judecat pana acum, dar ei au un portofoliu impresionant de patente proprii, pe langa faptul ca sunt bagati prin tot felul de organizatii detinatoare de patente impreuna cu multe alte firme mari. La fel, comparatia cu Nokia este inutila, pentru ca Nokia nu a fost niciodata atat de mare. De fapt nici macar o singura alta companie nu a fost atat de mare, deci precedente nu exista.

#45
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View Postfilip.serban, on 30 ianuarie 2014 - 17:45, said:


Alea sunt patentele de care stii tu, pentru ca pe alea s-au judecat pana acum, dar ei au un portofoliu impresionant de patente proprii, pe langa faptul ca sunt bagati prin tot felul de organizatii detinatoare de patente impreuna cu multe alte firme mari. La fel, comparatia cu Nokia este inutila, pentru ca Nokia nu a fost niciodata atat de mare. De fapt nici macar o singura alta companie nu a fost atat de mare, deci precedente nu exista.

De aici și responsabilitatea mare care apasă pe umerii lu' Tim. Nișa lor e îngustă. Nu-și permite să i se îngusteze nișa. Mai ales în SUA.

#46
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,051
  • Înscris: 10.04.2006

View PostOuroboros, on 30 ianuarie 2014 - 17:31, said:

Nu mă interesează asta cifra lor de afaceri in prezent, așa și Noki era pe plus în 2007. Faptul că se va produce un iPhone cu ecran mai mare de 5 spune totul: și-au dat seama că așa nu mai merge în următorii sani. Vor să rămână pe profit, logic. Posted Image
Cât despre patente, patentele Apple sunt de tot râsul comparativ cu ce au Moto, Sony, Ericsson. Patent pt forma dreptunghiulară, patent pe pinch to zoom, slide to unlock...Niște căcaturi de patente.

Imi place ce cunostinte vaste ai despre toata industria asta daca patenele Apple se rezuma la pich-to-zoom Posted Image
Si la fel ca si altii, cat timp Apple vinde intr-un singur trimestru cat Nokia in toata istoria de cand s-a dat pe Windows Phone, mai degraba m-as abtine de la comparatii cu BB sau cu Nokia.


Si ontopic, cred ca are o mare legatura cu faptul ca Google si Samsung au dat-o la pace masiv in ultimele zile:
- Au semnat un acord de sharing al patentelor pe 10 ani de zile. In industria asta 10 ani de zile reprezinta o eternitate: unde era Google sau Samsung acum 10 ani de zile?
- Samsung a spus ca o lasa mai usor cu interfetele custom, ultimul Nature UX nu mai avea nici o treaba cu Google - toate serviciile erau pe undeva ascunse si arata mai mult a Flipboard decat a Android.
- In schimb, ca sa fie baiat bun, Google a vandut acum Motorola ca sa nu mai reprezinte o competie pentru Samsung

Probabil se vrea a incepe o noua era de tipul Wintel - Samsung fiind Intel si Google fiind Microsoft.

Cat despre Motorola, acum fiind la un loc cu Lenovo, a ajuns #3 ca producator mondial, dupa Samsung si Apple si in fata LG, Nokia sau HTC.

Edited by Nenea Zap, 30 January 2014 - 18:48.


#47
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Adevarul e ca dupa miscarile din ultimele zile n-ai cum sa nu consideri ca sunt legate intre ele. PE langa astea, mai exista si zvonul conform caruia Google ar renunta la gama Nexus, urmand ca dispozitivele cu "vanilla" sa fie cele "Google Edition".

#48
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View PostNenea Zap, on 30 ianuarie 2014 - 18:39, said:

Imi place ce cunostinte vaste ai despre toata industria asta daca patenele Apple se rezuma la pich-to-zoom Posted Image
Îmi permit și eu să fac ca tine...să prezint numai ce îmi convine. Vroiam să văd dacă reacționezi...cap pătrat! :D

#49
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,051
  • Înscris: 10.04.2006

View PostOuroboros, on 30 ianuarie 2014 - 19:51, said:

Îmi permit și eu să fac ca tine...să prezint numai ce îmi convine. Vroiam să văd dacă reacționezi...cap pătrat! Posted Image

Ca de obicei, doar mistouri si jigniri poti.

#50
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
@Ouroboros, la urmatoarea jignire subtila, ca cea de mai sus, stai pe tusa zile bune. Ia-o ca pe un avertisment fara puncte.

#51
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View PostMur_, on 30 ianuarie 2014 - 23:18, said:

@Ouroboros, la urmatoarea jignire subtila, ca cea de mai sus, stai pe tusa zile bune. Ia-o ca pe un avertisment fara puncte.
Hai na, mie mi-a placut exprimarea, a fost asa de inocenta Posted Image

Revenind la subiect, oare vom mai avea update la moto x/g la urmatorul android? Posted Image

#52
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postlex404, on 30 ianuarie 2014 - 23:42, said:

Hai na, mie mi-a placut exprimarea, a fost asa de inocenta Posted Image

Revenind la subiect, oare vom mai avea update la moto x/g la urmatorul android? Posted Image

Cu siguranta. Chestiile astea sunt planificate pe ani de zile (ma rog, 18 luni in cazul Google). Sa nu crezi cumva ca de update-uri se ocupa Google. Tot Motorola.

#53
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

View PostNenea Zap, on 30 ianuarie 2014 - 18:39, said:

Probabil se vrea a incepe o noua era de tipul Wintel - Samsung fiind Intel si Google fiind Microsoft.

Într-un fel e inevitabil, când au de-a face principalul producător de soft cu principalul producător de hardware dintr-o categorie. Tot ce face unul dintre ei e influențat într-un fel sau altul de celălalt.

#54
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View PostMur_, on 30 ianuarie 2014 - 23:18, said:

@Ouroboros, la urmatoarea jignire subtila, ca cea de mai sus, stai pe tusa zile bune. Ia-o ca pe un avertisment fara puncte.

Da să trăiți! Nu m-am putut abține. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate