Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Problema tastatura laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Nita94

Nita94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.01.2014
Am un prieten care nu prea se pricepe la calculatoare si are un laptop pe care nu-i mai merg unele taste. Laptopul respectiv nu e stricat din punct de vedere fizic. Cel mai probabil a apasat o combinatie de taste si s-au activat acele "combinatii" . Tastatura e asemanatoare cu  asta: http://img11.aprod.h...op-notebook.jpg



Cum as putea sa revina la tastele obisnuite? Stiti vreo combinatie ? Sau vreun mod de resetare a tastaturii la setarile initiale? Daca scoate acumulatorul tastatura mentine setarile?

#2
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
Se mentin setarile, pt ca laptopul ar eo baterie pe placa de baza. :) DAR ce taste nu merg ?.

#3
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Nu am auzit de vreo resetare la tastatura - Dar pot spune cum sa o testeze: Intra in bios si tine apasat pe taste: Ar trebuie sa scoata zgomotul ala BIP daca tine apasat orice buton: Verifica toate tastele: Daca nu bipaie vreuna = defect fizic.

#4
Nita94

Nita94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.01.2014
Sunt sigur ca nu are defecte fizice tastatura. O sa-l intreb maine ce taste nu-i merg.

#5
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
Eu cred ca se refera la activarea tastelor fn ... . Sa ne zica ce taste nu merg.

Ok, asteptam.

Edited by Vodafonee, 29 January 2014 - 22:49.


#6
Nita94

Nita94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.01.2014
De la Q la M astea sunt tastele care merg: qrtyui[asdfghjkll;zxcvnm

Combinatii de taste sau ceva de genul stiti? Sau poate stiti cumva daca bateria de pe placa de baza e usor de ajuns la ea. Daca e doar capul din spate e ok, dar daca ma e de demontat ceva as prefera sa-l "repare" tot din combinatii de taste.


Sau in BIOS daca ar da Load default settings ar merge?

Edited by Nita94, 30 January 2014 - 18:59.


#7
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

 Nita94, on 30 ianuarie 2014 - 18:37, said:

De la Q la M astea sunt tastele care merg: qrtyui[asdfghjkll;zxcvnm

Combinatii de taste sau ceva de genul stiti? Sau poate stiti cumva daca bateria de pe placa de baza e usor de ajuns la ea. Daca e doar capul din spate e ok, dar daca ma e de demontat ceva as prefera sa-l "repare" tot din combinatii de taste.


Sau in BIOS daca ar da Load default settings ar merge?
Eu sincer nu am auzit de setare bios care sa poata dezactiva anumite butoane(inafara desigur de tastatura numerica): Poate sa dea si reset pe Default - macar se convinge ca nu este vreo setare de la calculator.

Daca a facut proba aia in bios si tastele respective nu au scos sunet, sau mai simplu: Intra la setare parola la bios si incearca acolo ce taste nu merg.
Cat de usor se poate ajunge la bateria de la bios? Depinde de model: La unele doar dai capacul din spate jos si ajungi la pastila, la altele este putin mai complicat.
Cauta pe google.

Edited by Mos-Nicolae, 30 January 2014 - 19:33.


#8
Nita94

Nita94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.01.2014
Ii spun sa scoata bateria CMOS. Dupa ce o lasa 10 minute afara, ar trebui ca tastatura sa revina la setarile default nu?

#9
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

 Nita94, on 30 ianuarie 2014 - 20:07, said:

Ii spun sa scoata bateria CMOS. Dupa ce o lasa 10 minute afara, ar trebui ca tastatura sa revina la setarile default nu?
Nu stiu ce ai inteles tu din ce am scris eu: Daca tu ai placere sa te uiti la amicul ala cum se chinuie sa scoata spatele la laptop si la urma sa caute bateria - in speranta ca nu atinge ceva pe acolo... totul sa o scoata timp de 10 minute - In situatia in care poti cauta pe google daca exista vreo varianta prin care poti intrerupe din bios anumite taste(altele inafara de tastatura numerica).
Eu am prins laptopuri care nu se resetau prin simpla scoatere a bateriei.

Daca vrei un sfat pentru amicul tau: Vizita la garantie cu sistemul, vizita la service daca nu mai are garantie: Sincer am vazut pe forumul asta laptopuri stricate prin lucruri mai simple ca faza asta cu cautat bateria.

#10
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Am intalnit si eu asa ceva la un laptop, nu mergea cateva taste.
Am dat tastatura jos, am taiat 1-2 mm din banda, am conectat-o la loc si a mers fara probleme Posted Image

PS. Intreaba-l daca a varsat ceva pe ea.

Edited by xxvirusxx, 30 January 2014 - 20:26.


#11
Nita94

Nita94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.01.2014
Am scris si mai sus: Tastatura nu are o problema fizica. Adica nu a varsat nimic pe ea, nu a fost lovita, etc. L-am intrebat de prima data daca i-a facut ceva fizic si a zis ca este sigur ca n-a varsat nimic pe ea sau sa o loveasca.  E genul de om care are mare grija de electronice.

Laptopul e un model mai vechi de Fujitsu . Un model de prin 2005, daca imi amintesc eu bine.





#12
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Noi te-am inteles - Ti-am raspuns ca din bios noi nu stim vreo setare sa faca treaba aia: Cel putin eu am avut vreo 20 de laptopuri de la toate firmele posibile si nu mai stiu cate sisteme desktop: Adica poti intra in bios si meniul ala este asa de simplu si la vedere.
Daca vrei sa dai la amicul ala un sfat: Amice, aia mi-au zis sa te duci cu el in garantie/service ca in bios nu exista optiunea asta, nu din cate stiu ei.

La urma partea sincera: Am desfacut cateva laptopuri/netbookuri: Este munca pentru persoane atente - cu scule potrivite si se lucreaza intr-un anumit fel - Daca te apuci acuma sa desfaci un laptop cu gandul de a ajunge la o baterie de Bios - in situatia in care sigur nu ai mai desfacut vreun laptop - Ce naiba: Noi de cateva zile zicem sa mearga cu el la service ca in bios nu stim de vreo setare... si tu tot bagi mesaje cu orice infara de rezolvare.

Vizita la service si apoi postezi aici care a fost problema.

#13
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Cel mai sigur spune-i sa reseteze setarile se poate rezolva si din control panel sa verifice tastatura de la sectiunea respectiva!

#14
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
De 9 ani s-o fi stricat saraca tastatura.

#15
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,340
  • Înscris: 01.09.2012
Am si eu o problema cu tastatura de la laptiop . Ideea este ca atunci cand ii dau drumu si intru in orice sa scriu ceva pur si simplu nu merge sa scriu ( driver-ul il vede ) apoi dupa nenumarate restarturi isi revine si merge fara probleme . Am windows 10 pe el instalat

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate