Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Vermicompost si Rame pt. Compost.

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ibogdandx

ibogdandx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.01.2014
Buna Ziua. Sunt interesat in procurarea unor rame pt. vermicompost ! Problema e ca nu stiu de unde sa cumpar ramele . Am nevoie de "Hibrid rosu de california " Eisenia Fetida . Daca stie cineva de unde pot achizitiona asa ceva va rog sa lase un reply.
Multumesc.

#2
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Aoleu, nu stiam ca exista si râme hibrid casnice.
Alea rosii de balegar ce au se inmultesc mai greu sunt mai capricioase? La peste erau taman bune :)

#3
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007
Din cate stiu, California red nu este tot una cu Eisena foetida. Eisena este rama rosie de belagar, ce o gasesti peste tot.

#4
ibogdandx

ibogdandx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.01.2014
Sincer nu ma pricep super bine. Din cate am citit nu e chiar tot una
http://en.wikipedia..../Eisenia_fetida Nu stiu ce sa mai cred : )
Oricum , intrebarea ramane . Daca nu stiti pe cineva ce vinde rame rosii ? Si nu , nu de la magazinele de pescuit , ei vand 20-25 de rame la 3 lei sau cat cutia. Ma intereseaza un vanzator en-gros sa cumpar 1kg - 1kg jumate.

#5
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Cauta un morman de balegar ( de cel putin un an ) si cumpara de acolo o roaba, iar intr-un sezon o sa fii surprins cat de multe rame vei avea. Am experimentat eu, am umplut o cada cu balegar (din acele de fonta ce se schimba de prin apartamente), am udat continutul toata vara iar excesul / humusilul / l-am colectat si l-am folosit la udat legumele din solarii. In toamna am fertilizat terenul cu ce era in cada, erau multe, multe rame de toate marimile dar si foarte multe oua.

#6
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Chiar si cu balegar proaspat merge daca nu te grabesti, il faci gramada si`l uzi cat poti de bine. Ca sa pastreze umezeala pe timpul verii il poti acoperi cu un strat subtire de pamant, poate chiar plantezi niste bostani porcesti in jurul gramezii ca sa se catere sa faca jungla deasupra mormanului de kaka. Spre sfarsitul verii iti garantez o ferma in toata regula de râme rosii de balegar. Eu asa gaseam prin August cand desfiintam rasadnita incalzita cu balegar proaspat pus in primavara.

#7
aurelde

aurelde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 26.06.2017
omu´crede ca poate perfectiona natura ! :)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rj7nrOjhMtk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by aurelde, 14 July 2017 - 17:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate