Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

calatorie Noua Zeelandă

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
KIFTI

KIFTI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.09.2013
As vrea ca intr-o perioada de vreo 2-3 ani sa fac o calatorie catre Noua Zeelandă si as vrea sa stiu cam care ar fi orasul cu cea mai "friendly" clima. Ca perioada cred ca cel mai bine ar fi iarna aici, acolo fiind vara. Daca stie cineva rog sa-mi zica si mie.
Multumesc

#2
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
pe bune, te duci in NZ doar ca sa cauti un oras cu o clima cat mai "friendly"???


sau poate citesti asta:
http://www.noi.md/md/news_id/14653 Posted Image

Edited by ferrellroo, 29 January 2014 - 17:17.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O sa-ti raspund peste 2-3 ani, pana atunci lucrurile se mai schimba, si referitor la vize, si la incalzirea globala, etc.

#4
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006

View PostKIFTI, on 29 ianuarie 2014 - 14:42, said:

As vrea ca intr-o perioada de vreo 2-3 ani sa fac o calatorie catre Noua Zeelandă si as vrea sa stiu cam care ar fi orasul cu cea mai "friendly" clima. Ca perioada cred ca cel mai bine ar fi iarna aici, acolo fiind vara. Daca stie cineva rog sa-mi zica si mie.
Multumesc

Cea mai buna perioada, din punct de vedere al temperaturii, in NZ este in Ianuarie-Februarie ... Nu as zice ca se poate vorbi de un oras in mod particular, mai degraba poti vorbi de Insula de Nord vs Insula de Sud, caz in care, daca preocuparea principala este clima, Insula de Nord are un mic avantaj fata de cea de Sud. Destinatia ideala in interiorul Insulei de Nord ar fi Paihia, cel mai nordic punct al NZ, cu toate ca, o excursie in aceasta tara, ar presupune un traseu care sa te poarte macar prin toate zonele 'consacrate' ... Un posibil 'sejur' in Insula de Nord ar fi Auckland-Paihia-Coromandel-Rotorua-Wellington si 'imprejurimile', traseu de circa 2500-3000 km pe o perioada de minim 3 saptamani.

Daca ai timp si rabdare poti citi un review (nefinalizat din pacate) al calatoriei noastre in NZ : http://forum.softped...6#entry12558796

Edited by eugenm, 30 January 2014 - 00:24.


#5
arthas77

arthas77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.04.2008
Noi am fost acum 5 ani si vrem sa ne intoarcem acolo anul asta.
Am stat 3 sapt. in care ne-am plimbat prin toata tara ( din Auckland pina in Invercargill ) cu masina inchiriata.Clima e in general blinda vara, cind am fost noi, dar vintul bate incredibil de tare si de mult timp in special in insula de sud.Daca vrei sa te stabilesti acolo cred ca trebuie sa cauti ceva in insula de nord, acolo sunt cele mai multe joburi si vintul este mai usor de suportat.
Mi s-a parut o tara destul de ieftina comparativ cu Europa (  am cheltuit aprox 2500 euro in 3 sapt. 2 pers. pe mancare, cazare, benzina etc.Comparativ biletele de avion au costat 2000 euro /pers.).Apropo de avion: drumul pina acolo mi s-a parut ingrozitor asa ca pregateste-te bine inainte de calatorie.
Bafta si daca ai intrebari nu ezita!

#6
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View Postarthas77, on 05 februarie 2014 - 19:48, said:


Mi s-a parut o tara destul de ieftina comparativ cu Europa (  am cheltuit aprox 2500 euro in 3 sapt. 2 pers. pe mancare, cazare, benzina etc.

da, pare buget rezonabil...inteleg ca au fost cazari, masina inchiriata, toate celelalte cheltuieli. e posibil sa se fii scumpit intre timp

#7
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postarthas77, on 05 februarie 2014 - 19:48, said:

Noi am fost acum 5 ani si vrem sa ne intoarcem acolo anul asta.
Am stat 3 sapt. in care ne-am plimbat prin toata tara ( din Auckland pina in Invercargill ) cu masina inchiriata.Clima e in general blinda vara, cind am fost noi, dar vintul bate incredibil de tare si de mult timp in special in insula de sud.Daca vrei sa te stabilesti acolo cred ca trebuie sa cauti ceva in insula de nord, acolo sunt cele mai multe joburi si vintul este mai usor de suportat.
Mi s-a parut o tara destul de ieftina comparativ cu Europa (  am cheltuit aprox 2500 euro in 3 sapt. 2 pers. pe mancare, cazare, benzina etc.Comparativ biletele de avion au costat 2000 euro /pers.).Apropo de avion: drumul pina acolo mi s-a parut ingrozitor asa ca pregateste-te bine inainte de calatorie.
Bafta si daca ai intrebari nu ezita!

2500 euro pt 3 saptamini? interesant! te-ai cazat la moteluri/hoteluri sau ai avut rulotă sau cort?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate