Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

BETON CELULAR USOR, BCU, BETON SPUMOS.

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
grenadierul

grenadierul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.01.2011
Va salut pe toti.

Vreau sa continuam discutia referitoare la BCU, BETON SPUMANT, BETON CELULAR USOR, si sa impartasim noi pareri.

Doresc sa fac o constructie si sa folosesc acest material de constructie pentru peretii neportanti si pentru sapa termoizolanta.
Urmaresc sa torn monolit betonul celular usor in cofraje de polistiren de la "casa perfect.md", asemanator amvic, vedeti poza dar
NU cu polistiren la interior, IL VOI INLOCUI CU PLACI DIN MAGNEZITA, FIBROCIMENT, poate cu gips carton verde amorsat in prealabil (voi face niste experimente in santier sa vad daca nu se umfla cu gips carton).

La cofrarea peretilor vreau sa las spatiul corespunzator pentru coloane, pentru turnarea ulterioara a lor cu beton armat.
Vreau sa pun furtunele pentru electricitate prin care voi trage ULTERIOR cablurile electrice (ca sa nu deranzeze in perioada lucrarilor de baza), furtunul PVC va avea lungimea doar pana la baza peretelui, ulterior dupa terminarea constructiei cand se va introduce cablul, va fi prelungit pana unde trebuie.
Cablurile pentru plafon vor fi executarea prin pardoseala de la etajul urmator, unde ulterior va fi turnata sapa termoizolanta si sapa de nivelare.

Deasemenea la preparare amestecului voi introduce fibra de polipropilena pentru armarea, EVENTUAL CIMENT MARCA 500, in loc de 400.
nisip fara lut granulatie maxim 2mm, eventual spalat. Daca voi gasi, o sa inlocuiesc o parte din nisip cu furnal, cenusa, praf de calcar.
Dupa cofrarea planseului (sistem profesional de cofrare DOKA - PERI, altele ), tras cu laserul, vreau sa aplic peste panourilor DOKA/TEGO aceste PLACI DE MAGNEZITA, PLACI DE OXID DE MAGNEZIU, MSL (au diverse denumiri), care sunt rezistente la umiditate si au rezistenta de 3 ori mai mare decat rigipsul
Imbinarile dintre placi se fac cu un silicon care se poate gletui ulterior fara aplicarea suplimentara a plasei de imbinare specifica la rigips.

La peretii despartitori de 10-12-15cm, vreau sa fac carcas din profile de gipscarton din 40/40, doar pe inaltime, deasemenea introduc instalatiile prin el, acopar cu magnezita sau gips carton verde(daca nu se umfla) si torn beton celular usor.

Astfel rezultatul final urmaresc sa fie: pereti/tavan interiori drepti si finisati, cu instalatia electrica PARTIALA inglobata. Eventual se va aplica o mana de glet de finisare suplimentara inainte de vopsire.
Pereti exteriori termoizolati fara manopera ulterioara de lipire a polistirenului si cheltuiala adezivului, plus lipirea polistirenului este in proportie de 100% si distantierele inlocuiesc diblurile ulteriare


Astept parerile voastre de orice natura. Eventual cine a mai construct cu BCU turnat in cofraj
Vreau sa impartasim cunostinte comune si sa facem lumina cu acest material care, dupa parerea mea, facut cu grija este foarte eficient energetic si financiar.

Attached Files


Edited by grenadierul, 29 January 2014 - 14:09.


#2
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Puteai macar sa acoperi sigla firmei respective, altfel se poate interpreta ca este reclama pe fata.

#3
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

 grenadierul, on 29 ianuarie 2014 - 13:57, said:

Pereti exteriori termoizolati fara manopera ulterioara de lipire a polistirenului si cheltuiala adezivului, plus lipirea polistirenului este in proportie de 100% si distantierele inlocuiesc diblurile ulteriare

Am o nelamurire in legatura cu capacitatea izolatoare a BCU

R=d/lambda  , unde
R=rezistenta termica in fct de grosimea materialului
d=grosimea materialui
lambda= conductivitatea termica a materialului-- este0.04pt polistiren si 0.2 pt bcu comform retetelor de la foton2000.
Deci R=2.5 la grosime polistiren de10cm  si R=1 la Bcu grosime de 20 cm deci de cel putin 2 ori mai slab izolat.
Rezulta ca ar trebui izolare cu polistiren

Edited by sailor62, 29 January 2014 - 15:26.


#4
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

 sailor62, on 29 ianuarie 2014 - 15:25, said:

Am o nelamurire in legatura cu capacitatea izolatoare a BCU

R=d/lambda  , unde
R=rezistenta termica in fct de grosimea materialului
d=grosimea materialui
lambda= conductivitatea termica a materialului-- este0.04pt polistiren si 0.2 pt bcu comform retetelor de la foton2000.
Deci R=2.5 la grosime polistiren de10cm  si R=1 la Bcu grosime de 20 cm deci de cel putin 2 ori mai slab izolat.
Rezulta ca ar trebui izolare cu polistiren
Daca citesti atent descrierea facuta, vezi ca se spune ca acest bcu se toarna in cofraje de polistiren.

#5
grenadierul

grenadierul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.01.2011

 xjl, on 29 ianuarie 2014 - 14:30, said:

Puteai macar sa acoperi sigla firmei respective, altfel se poate interpreta ca este reclama pe fata.
mi-am dat seama de la inceput, dar nu am gasit nici o poza fara reclama lor, cica sunt unici producatori si poate de aceea isi pun sigla.
exista si la amvic cofraje din acestea numai ca sunt pe ambele parti cu polistiren ceea ce nu ma aranjeaza.
Mersi pentru remarca oricum

 sailor62, on 29 ianuarie 2014 - 15:25, said:

Am o nelamurire in legatura cu capacitatea izolatoare a BCU

R=d/lambda  , unde
R=rezistenta termica in fct de grosimea materialului
d=grosimea materialui
lambda= conductivitatea termica a materialului-- este0.04pt polistiren si 0.2 pt bcu comform retetelor de la foton2000.
Deci R=2.5 la grosime polistiren de10cm  si R=1 la Bcu grosime de 20 cm deci de cel putin 2 ori mai slab izolat.
Rezulta ca ar trebui izolare cu polistiren

Dintre toate materialele de umplutura a cadrelor cele mai termice materiale sunt BCA si BCU(acesta in functie de greutate poate fi mai termic decat BCA-ul), asta nu inseamna ca o termoizolare suplimentare nu este necesara. Un confort termic suplimentar nu strica niciodata.
Optez pt BCU deoarece este mult mai econom, mai ales daca il produci singur in santier si in sistemul combinat care il urmaresc cred ca voi economisi nu doar la turnare ci si la lucrarile ulterioare

Edited by grenadierul, 31 January 2014 - 20:16.


#6
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,109
  • Înscris: 04.02.2011
Iată ce am găsit, se poate combina beton ușor cu polistiren și rezultă un material superizolant!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/27v7Oq-q9xs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu personal aș face direct pereții interiori și exteriori și doar aș turna acest material între.

#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,109
  • Înscris: 04.02.2011
Se poate prouce în regim de amator.
diyaircrete.com/howtomakeaircrete/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate