Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Aplicatii Freeware/ Open Source disponibile pentru Windows, Linux si OS X (inclusiv alternative)

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Una dintre cele mai valoroase aplicatii existente in Linux, OS X si Windows este LibreOffice.
Ultima editie a pachetului pentru limba romana v1.7 din 13/11/2013 care ar fi trebuit sa cuprinda corectorul ortografic (spell checker), despartitorul in silabe (hyphenation) si dictionarul de sinonime (thesaurus) a eliminat, din motive necunoscute, ultima componenta.
Cine este interesat de aceasta extensie va trebui sa urmeze pasii enumerati in postarea urmatoare: http://forum.softped...8#entry14682965

#20
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am creat doua topicuri care ar putea sa va intereseze:
Pidgin in Dropbox sub Windows, Linux si OS X
Thunderbird in Dropbox sub Windows, Linux si OS X

#21
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Si ca sa completez colectia am mai adaugat azi: SeaMonkey in Dropbox sub Windows, Linux si OS X.

Va invit sa contribuiti si voi la dezvoltarea celor 3 topicuri, mai ales in ceea ce priveste partea de MAC OS X.

Pe langa SeaMonkey, un alt browser si client de e-mail bine cunoscut este Opera. Acesta, de asemenea, functioneaza sub Windows, OS X si Linux.
Eu l-am evitat, insa, din cate am inteles pentru altii a devenit un instrument de baza.
Daca cineva dintre voi il utilizeaza, atunci poate ne ofera detalii despre cum se comporta ca si client de e-mail, daca permite cel putin POP3 + SMTP si IMAP, daca permite salvarea mesajelor pe propriul computer, daca este posibila sincronizarea mesajelor salvate pe computer, a conturilor de e-mail si a parolelor, a agendei (cartii de adrese) intre mai multe computere/ sub sisteme de operare diferite utilizand Dropbox sau alt serviciu echivalent etc. Eu nu m-am documentat inca despre aceste aspecte.

#22
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Opera mereu mi s-a parut pueril ca si client de mail, iar de cand au renuntat si la engine-ul propriu de web, am renuntat la el pe desktop.

#23
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu il instalasem mai demult ca web browser alternativ (nu pentru e-mail), dar nu mi-a trezit suficient interesul. Observand ca nu-l utilizez l-am dezinstalat. Ca web browser mi s-a parut ca are unele limitari (nu mai tin minte exact ce nu mi-a placut).
Inteleg ca nu ofera ceva demn de luat in seama nici ca si client de e-mail...
Stiu ca are ca browser fanii lui dedicati pe platforme mobile. Probabil ca aceiasi fani il utilizeaza si pe PC.

Dar in ceea ce priveste browserul Maxthon pe Mac ce parere aveti? In Windows il utilizez, inclusiv pe tableta deoarece permite cautarea vocala in limba romana cu instrumentele de la Google mai bine decat Chrome insusi. Pe Mac cum se comporta?
(Sub Linux se lasa inca asteptat. Este tot in stadiu alpha.)

#24
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am descarcat cateva torrente care contin niste arhive .zip si care la randul lor contin arhive .rar pe care nu le pot extrage.
De exemplu, unul contine fisierele cr-rj200.zip, cr-rj201.zip, ..., cr-rj249.zip de cate 10,004,638 bytes fiecare, mai putin ultimul.
Nu o sa scriu numele torrentului pentru ca ar fi probabil o incalcare a regulamentului forumului (este vorba de o colectie de template-uri pentru Microsoft Word).
In fiecare dintre aceste arhive zip. se afla cate un volum (probabil) de arhiva .rar: Work_Templates_v1.1.part01.rar, Work_Templates_v1.1.part02.rar, ..., Work_Templates_v1.1.part50.rar de cate 10,000,000 bytes fiecare, ultimul volum avand 1,290,045 bytes.
In antetul fiecarei arhive .rar apare stringul "Rar!" urmat de coduri binare si continutul arhivei care este probabil un singur fisier (.zip): "/CORE/Work_Templates_v1.1.zip".
Ei bine, Winrar (una dintre ultimele versiuni) nu stie sa-l extraga. Imi intoarce mesajul: "The archive is either in unknown format or damaged". Am incercat sa extrag arhiva atat sub Linux cat si sub OS X.
La restul torrentelor de acest gen la fel de intampla...
Care program pentru Windows, OS X sau Linux ar putea crea si extrage arhive .rar care nu respecta standardul .rar?
Sau daca este vorba de o singura arhiva splitata, atunci care aplicatie pastreaza acelasi antet de fisier in fiecare portiune putand recombina elementele (fara fisier CRC, ci doar pe baza antetului respectiv)?

#25
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ce clienti de mesagerie instantanee functioneaza pe toate cele trei mari platforme (Windows, OS X, Linux) in afara de Qnext si Trillian?

Am mai gasit o lista de clienti (mai putin cunoscuti): aMSN, BitlBee, Centericq, climm, Coccinella, emesene, Gajim, IBM Lotus Sametime, iCall, Instantbird, Jitsi, Kadu, naim, Psi, Tencent QQ, Tkabber, Zephyr.
Aparent toti acestia functioneaza sub cele 3 sisteme de operare, desi unii sunt discontinuati.

De fapt sunt in cautarea unei solutii care sa imi permita sincronizarea profilului intre Windows, OS X si Linux.
Cu pidgin sunt probleme in OS X. Adium nu se mai conecteaza la conturile yahoo si, oricum, caut ceva care sa functioneze bine pe toate platformele si sa imi sincronizeze arhiva de mesaje.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate