Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

MacBook Pro with Retina display

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#127
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Pot cumpara un Apple Care Protection Plan din Romania pt macbook pro-ul meu?

#128
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 blackcat, on 11 aprilie 2014 - 19:26, said:

Pot cumpara un Apple Care Protection Plan din Romania pt macbook pro-ul meu?

Din Romania? Nu le pasa celor de la Apple de Romania...
In Europa singurele tari care beneficiaza de garantia extinsa sunt: https://www.apple.co...re/appgeos.html
Vezi si: https://discussions....875930#10875930

#129
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Niste fuckeri, La cit costa laptopul si rahatul lor de Apple Care chiar e bataie de joc.

#130
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Apple considera ca in Romania nu exista suficienti utilizatori ai produselor lor ca sa fie reprezentati oficial. Pe de alta parte, la fel ca multi alti producatori, probabil ca nu vor sa aiba de-a face cu birocratia si impozitele din Romania.

#131
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Ca in Ungaria sau Franta nu o fi birocratie si impozite... Hai sa fim seriosi.
Si 2 utilizatori daca sunt intr-o tara producatorul trebuie sa ii respecte. Eu unul m-am saturat de producatorii care ocolesc Romania la suport (nu si la vinzari) din motive fictive.

#132
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Mi-am luat si un Apple magic mouse. Slab, mult mai slab decit ma asteptam, mai slab decit un mouse obisnuit pe windows. Am ajuns ca la MBP sa prefer touchpad-ul. :)

#133
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca il setezi intr-un mod corespunzator si te obisnuiesti cu el, atunci vei observa ca 'bate' (aproape) orice mouse de Windows. Iar in ceea ce priveste 'touch-ul' mouse-ului chiar bate orice mouse pentru Windows unde scroll-ul (efectuat pe touch) functioneaza intermitent.
Da, trackpad-ul de pe MBP este superior lui Magic Mouse. Pe mine la un singur lucru ma ajuta mouse-ul: operatia de selectie.

#134
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Tocmai am realizat ca display-ul Retina are o alta densitate a pixelilor pe un MacBook Pro de 15 inch fata de cel de 13 inch.
Astfel modelul de 13 inch are o rezolutie de 2560x1600 pixeli, adica o densitate a pixelilor de 232.22 PPI, in timp ce modelul de 15 inch are o rezolutie de 2880x1800 pixeli, adica o densitate a pixelilor de 226.42 PPI.
De aici rezulta ca un MacBook Pro cu diagonala display de 15 inch are o densitate a pixelilor inferioara unui MacBook Pro cu diagonala de 13 inch.

Conform Wikipedia, display-ul retina are, in general, o densitate a pixelilor cu atat mai mare cu cat dimensiunile dispozitivului sunt mai mici:
Because the typical viewing distance is different, depending on each device's use, the pixels per inch claimed to be of Retina quality can differ, depending on the size of the display, with higher PPI for smaller displays and lower PPI for larger displays: 326 PPI for the smallest devices (iPhone, iPod Touch, and iPad Mini with Retina display), 264 PPI for mid-sized devices (iPad third generation and onwards, including iPad Air), and 220 PPI for larger devices (MacBook Pro).
Sursa: http://en.wikipedia..../Retina_Display

In situatia unui MacBook Pro distanta de vizualizare ar trebui sa fie identica atat in cazul modelului de 13 inch cat si in cazul modelului de 15 inch pentru a fi respectata 'definitia' data de Apple display-ului retina. Deci, in situatia amintita ar fi trebuit ca ambele sa aiba acelasi PPI. Cum modelul de 13 inch are o valoare PPI mai mare, rezulta ca modelul de 13 inch este superior celui de 15 inch din perspectiva densitatii pixelilor.

#135
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Numai ca informatia afisata pe MBP pe ecranul retina este echivalenta cu 1280X800 pixeli. Interesanta abordare, calitate crescuta dar informatie mai putina afisata decit un Full HD. Se poate afisa si full retina dar ar fi scrisul cam mic. Si asa e mic pe 13".

#136
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Este firesc sa se intample asa. Rezolutia este tot 'retina', in schimb DPI Scaling-ul este marit, iar sub OS X aplicatiile sunt optimizate pentru o scalare atat de mare. Asta a fost si motivul pentru care am optat pentru OS X si nu pentru Windows. In Windows o scalare de numai 125% este suficienta ca multe aplicatii sa aiba probleme grave de afisare. Despre ce se intampla la o scalare de peste 150% nici nu mai vorbesc.
Informatiile de la cele doua link-uri de mai sus merita lecturate, mai ales articolul de la primul link: The next-gen MacBook Pro with Retina Display Review.

Se pare ca Apple a efectuat calculele usor diferit fata de mine, desi nu stiu de unde au scos valorile acelea (ideea ramane, oricum, aceeasi):
- MacBook Pro (Retina, 13-inch, Late 2012 and later) displays have a 2560-by-1600 native resolution at 227 pixels per inch with support for millions of colors.
- MacBook Pro (Retina, Mid 2012) and MacBook Pro (Retina, 15-inch, Early 2013 and later) displays have a 2880-by-1800 native resolution at 220 pixels per inch with support for millions of colors.
Sursa: http://support.apple.com/kb/ht5266

Edited by _-_, 27 April 2014 - 21:12.


#137
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Nu stiu daca aici ar trebui sa postez, dar inca nu exista un topic despre iMovie.
Am editat un film facut in concediul de Paste si apoi i-am dat sa-l creeze. Am fost socat de cit de mult i-a luat MBP-ului sa-l genereze. Pai asta sa fie eficienta Apple? Ori iMovie este un soft slabut?
Pe desktop ar fi fost floare la ureche aceleasi operatiuni (mentionez ca am i7 cu 16 GB RAM si placa video GTX 670).

#138
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
iMovie este o prostioara. De ce nu incerci Final Cut Pro X?

#139
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Ca poate n-are bani de el?

#140
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Un program utilizat doar ocazional nu are rost sa il cumperi.
Exista si versiuni freeware bunicele, de exemplu, Avidemux.

#141
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
As dori sa prezint citeva concluzii dupa folosirea acestui laptop in jur de o luna.
Scula in sine este extraordinara, o placere sa lucrezi, se vede ca cei de la Apple au grija la detalii. Simti ca ai in mina o bijuterie, un dispozitiv deosebit pe care nu il are oricine. Dar... cum nici un computer nu exista fara soft, vin si problemele.

Mediul de lucru Apple in general este total defectuos. Am sperat sa nu ajung la aceeasi concluzie ca dupa folosirea timp de aproape un an al unui iPhone 4, dar, din pacate, experienta este dezamagitoare.
Mac OS cel mult laudat pt usurinta in utilizare este de fapt un mare fis, o tentativa de sistem de operare care se chinuie sa copieze ce e bun de la Windows si Linux. Vorbesc serios.

Citeva neajunsuri pe care mi le amintesc acum:
- exportul unor amarite de poze e o problema stelara, ceea ce in Windows e un simplu tras cu mouse-ul, in OSX e o filosofie despre care trebuie sa citesti pagini intregi de help-uri. Si am rezolvat-o asa: export pe desktop la MBP, apoi copiat pe HDD extern. Serios? V-ati timpit? Ca cica nu stiu ce rebuild de baza de date de poze trebuie facuta, am facut si asta si nu merge. DOAMNE!!!
- sistemul de fisiere de la Apple e diferit de Windows si ai nevoie de drivere speciale. Ma rog, si invers e adevarat. Dar am preferat sa instalez pe desktopul windows drivere de apple, ca sa nu am vreo surpriza timpita pe MBP:
- durata operatiunilor e mai mare decit ceea ce ar presupune un i5 cu 8 GB RAM. Trist, dar Windows-ul e in general mai rapid.
- Transferul unor cacaturi de fisiere intre MBP si iPAD este... imposibila prin bluetooth (sau Airdrop). Mai oameni buni de la Apple, voi sunteti cretini? Intre dispozitivele voastre nu se poate??? Sa cad de pe scaun, am citit zeci de pagini pe net si se confirma: IMPOSIBIL. Pai orice laptop windows permite tot felul de transferuri, prin wireless, bluetooth, cabluri ieftine samd. La Apple se spera de circa un an sa apara un update. Si ofteaza fanii pe net ca nu apare...
SI multe altele, dar in general, totul e stingaci si greoi la OSX, de neinteles. Eu m-am obisnuit ca drag-n-drop e baza a orice pe un computer. La Apple nu e asa.
Laptopul e fantastic dar sistemul de operare il strica.
Chestia e ca trebuie sa te obisnuiesti cu o filosofie strimba de lucru si atunci e posibil sa ai productivitate.

#142
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In OS X multe lucruri se fac altfel decat sub Windows.
La topicul de versus s-au mai expus diverse avantaje sau dezavantaje ale lui OS X fata de Windows.
Ca sistem de operare OS X este in multe puncte superior lui Windows. Ca nu este perfect si ca nu are tot ce are Windows bun, asta este altceva.
Dar nu poti ignora avantajele lui OS X.
In timp, dupa ce te obisnuiesti cu avantajele si limitarile lui, vei vedea ca o sa indragesti OS X.
Asta nu inseamna sa renunti neaparat la Windows.
Eu nu as renunta la niciunul. Fiecare imi ofera avantaje fata de celalalt.

http://forum.softped...ndows-vs-linux/

#143
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
@blackcat, instaleaza Windows si ai scapat de probleme. :)

#144
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu prea ajuta. Rezolutia nativa pe MBP Retina este prea mare pentru Windows. Este drept ca Windows 8.1 Update 1 permite o scalare DPI mare, insa multe aplicatii nu sunt concepute pentru asa ceva. In interfata Metro fonturile vor fi prea mici, iar in interfata Desktop vor fi probleme de afisare mergand pana la suprapuneri de butoane, texte unul peste altul, ferestre care ies din spatiul ecranului (si pe care nu poti sa le ridici oricat ca in Ubuntu, de exemplu) etc.

Doar pentru cateva lucruri pe care in Windows le poti face mai usor decat in OS X nu merita instalat in paralel Windows. Spatiul pe SSD este mai pretios.
In schimb, poti cara in buzunarul gentii de la MacBook o tableta cu Windows 8.1.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate