Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

SERVICE-URI autorizate - DA si NU

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
AdaMarina

AdaMarina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.11.2005
Incep acest topic pentru ca m-am lovit de nenumarate ori de inexistenta unui service decent la produsele electrocasnice. Firmele autorizate au tendinta de a intazia inteventia si de a te stoarce de bani pentru orice nimic. Cele neautorizate, de multe ori sunt depasite de situatie si fac constatari gresite, prelungind astfel nepermis, timpul de reparatie.

Pe de alta parte am citit ca aici, pe forum, nu putem recomanda firme sau persoane care fac treaba buna si deci nu prea stiu cum sa rezolvam situatia. Mi-ar place ca atunci cand vreau sa achizitionez un produs electrocasnic, sa stiu si daca peste 5,6,7 ani voi putea sa-l repar si cum, cu cine !? O astfel de informatie mi-ar schimba in mod cert, optiunea de achizitie a unui brand sau altul.
Persoanele serioase si de incredere, au devenit atat de rare incat, noi, consumatorii, bojbacaim printre fel de fel de neaveniti si snapani (chiar cu brand la usa...) pana sa ne rezolvam situatiile de service.

Cum rezolvam situatiile de service !? Cum ne putem da de stire daca merita sau nu sa apelezi la serviceul autorizat al firmei sau te duci la nea Gica care te rezolva onorabil si repede.
In reclame toti sunt "de calitate", " seriosi", "in 24 de ore" , " costuri minime" - relaitatea ne-a demostrat ca nu este asa!

Primul exemplu este legat de service-ul la firma CANDY!
Nu exista decat un singur service Candy autorizat pe Bucuresti. Daca ai probleme, esti mancat! Te costa la inceput 100 lei deplasarea (pe care o scad din totalul facturii, numai daca repari cu ei...) si apoi iti fac un deviz de te pun sa platesti si ceea ce nu-i stricat! Practic, ei fac legea! Te fac sa te coste peste 400 lei sa repari o masina de spalat rufe cu incarcare verticala! 135 lei deplasarea + 210 programatorul si mai gasesc cate un buton, placa, surub etc. de 95-120 lei.
Deci atentie la service cand achizitionati o electrocasnica! Conteaza, fiindca dupa 5 ani oricum se iveste cate ceva de reparat!

#2
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 11.01.2011

 AdaMarina, on 28 ianuarie 2014 - 10:29, said:

... Conteaza, fiindca dupa 5 ani oricum se iveste cate ceva de reparat!
Electrocasnicele mai nou nu prea tin 5 ani si nici nu se repara sau mai bine zis se repara prin cumpararea unui produs nou :) Sunt cam de unica folosinta  .

#3
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
De ce nu i-ai chemat la tine? Eu asa am facut cu una Ariston si au schimbat un rulment.
Masina de spalat e o chestie foarte simpla, nu inteleg de ce nu s-ar pricepe si serviceurile neautorizate... (exceptand programatorul)

Edited by Quantum, 28 January 2014 - 11:14.


#4
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

 Quantum, on 28 ianuarie 2014 - 11:12, said:

De ce nu i-ai chemat la tine? Eu asa am facut cu una Ariston si au schimbat un rulment.
Masina de spalat e o chestie foarte simpla, nu inteleg de ce nu s-ar pricepe si serviceurile neautorizate... (exceptand programatorul)

Salut, tot o problema de rulment am si eu. imi poti spune cat te-a dus toata afacerea - constatare, piesa, montaj? Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate