Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

De ce sare siguranta pentru iluminat?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Cheama pe cineva sa se uite acolo, e posibil sa ai acolo legaturile slabe sau sa ai sigurantele obosite, ca sa nu zic proaste. Dar tu acum zici de priza. La iluminat fac la fel? Ia legatura cu proprietarul apartamentului si zi-i sa rezolve problema cu curentul cat mai urgent. Nu e de competenta ta, mai ales ca nu ai cunostintele necesare de a remedia personal problema. Daca el zice ca tu sa chemi pe cineva sa iti rezolve acolo, sa ii zici sa iti deconteze banii dati la electrician.

#20
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Ce sigurante is alea?


Mda, m-am lamurit, ceaina...
http://www.sentai.cn...asp?clsID=50281


Le ai grupate cate doua, probabil ai siguranta si pe faza, dar si pe nul. Le era greu sa puna siguranta bipolara. Ai de 10A pentru iluminat si de 16 pentru prize. Oricum, sigurantele alea is niste jeguri. Cel mai bine ar fi sa le schimbi. Nu tu, cineva priceput, daca nu te bagi.

Edited by Lucian_M, 27 January 2014 - 20:46.


#21
b0gdan13

b0gdan13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.03.2009

View PostLucian_M, on 27 ianuarie 2014 - 20:43, said:

Le ai grupate cate doua, probabil ai siguranta si pe faza, dar si pe nul. Le era greu sa puna siguranta bipolara. Ai de 10A pentru iluminat si de 16 pentru prize. Oricum, sigurantele alea is niste jeguri. Cel mai bine ar fi sa le schimbi. Nu tu, cineva priceput, daca nu te bagi.
Si pe prize am tot de 10A. Cele de 16A nu sunt folosite, cred. Daca le opresc nu se intampla nimic.

Edited by b0gdan13, 27 January 2014 - 20:50.


#22
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Mda, instalatorii lui peste prajit. Cheama un electrician, nu te mai obosi. Pregateste si niste bani, o bipolara e vreo 20 lei, una normala e cam 18. Scapi cu maaaaxim 150 lei, daca electricianul e din zona si nu se plimba mult. A, si inca ceva, ia sigurante Schneider, nu te baga la chinezarii.

#23
b0gdan13

b0gdan13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.03.2009
Multumesc pentru raspunsuri!

#24
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Sfaraitul este contact imperfect,probabil la vreo doza,sau s-a rupt sarma de aluminiu pe la vreo priza sau stecher si "face scantei",ceea ce auzi tu.

Daca se aude de la circuitul de la prize,ai sanse sa iti fie topita izolatia la una dintre sarme si sa faca scurt,probabil la priza de la masina de spalat,cea mai des intalnita.

#25
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Cred ca glumesti cu izolatia, daca era dusa, facea poc instantaneu. Nu sunt stranse, cel mai probabil, contactele de la sigurante sau doze. Dar eu zic ca instalatia e facuta de un Gigel care a tras tare sa termine mai repede si a folosit niste sigurante infecte, de toata jena.

#26
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postalexbjorg, on 27 ianuarie 2014 - 21:24, said:

Sfaraitul este contact imperfect,probabil la vreo doza,sau s-a rupt sarma de aluminiu pe la vreo priza sau stecher si "face scantei",ceea ce auzi tu.

Daca se aude de la circuitul de la prize,ai sanse sa iti fie topita izolatia la una dintre sarme si sa faca scurt,probabil la priza de la masina de spalat,cea mai des intalnita.

Si daca e la masina de spalat si are circuite separate pe priza si iluminat, ii sare siguranta de la iluminat? Posted Image  Asta  da logica de "cunoscator"!

#27
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Daca sigurantele sunt Sentai (asta nu e o firma, sunt pur si simplu niste mizerii ordinare fabricate pe vaporu' din Marea Chinei) s-ar putea sa nu ai niciun defect pe circuit si sa sara siguranta degeaba (repet, s-ar putea, nu e sigur). Imi bazez afirmatia pe o patanie ce mi s-a intamplat cu vreo 4 ani in urma, cand un amic m-a rugat sa merg pana la el acasa sa ma uit putin la tabloul de sigurante, ca-i sare o siguranta de pe circuitul de priza DUPA ce scoate toti consumatorii alimentati de pe acel circuit. Mi-am zis in sinea mea ca bate campii, cum sa sara o siguranta atunci cand nu trece niciun curent prin ea? Ei bine, omul spunea adevarul. Cand am ajuns la el l-am pus sa bage in priza toti consumatorii disponibili. Bineinteles ca siguranta (tot Sentai) n-a decuplat deoarece era de 32 A (muuult supradimensionata) nici dupa vreo 15 minute iar atunci, temandu-ma ca se vor incalzi conductoarele din tuburi prea tare, l-am pus sa deconecteze consumatorii. Spre stupoarea mea, la 2 minute dupa ce n-a mai fost consum pe circuit, a cazut sigurantaPosted Image . Dupa ce am schimbat toate sigurantele din tablou cu Schneider, n-a mai fost nicio problema. Coincidenta, si in cazul meu era vorba tot de o persoana care locuia cu chirie in locuinta respectiva, iar proprietarul n-avea nicio treaba (il durea la basca, mai exact).
Am, asadar, vaga presimtire ca dupa schimbarea sigurantei se va rezolva problema. Cineva mai sus pomenea de Schneider. 90% din lucrarile mele sunt realizate cu aparataj Schneider, asa ca subscriu.

PS. Sigurantele decupleaza cate doua acelasi circuit deoarece sunt monopolare, cate una pe faza si nul.

Edited by flomelomanul, 28 January 2014 - 18:27.


#28
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
E, inca unul care recomanda Schneider. Si nici nu-s scumpe (de astea mici zic). Bine am una dubla de 32 A la centrala si a costat doar 50 lei :D, dar aia e alta treaba.

Si subscriu, sentai e un jeg ordinar.

#29
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View PostLucian_M, on 28 ianuarie 2014 - 18:34, said:

E, inca unul care recomanda Schneider. Si nici nu-s scumpe (de astea mici zic). Bine am una dubla de 32 A la centrala ...
32 A la centrala ???? Dar ce centrala ai, daca nu te superi?

#30
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Bulectrica.

#31
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View PostLucian_M, on 28 ianuarie 2014 - 18:47, said:

Bulectrica.
Am crezut ca e pe gaz,de-aia am fost socat, ca la a mea am siguranta de 3 A si e chiar prea mare pentru cei 0,78 A absorbiti in functionare normala.

#32
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Eu as opri de la vanzare sigurantele de proasta calitate.
In locul omului, as desface panoul, ma uit ce tip de sigurante sunt (mono sau bipolare), ma uit la amperaj, iau cate imi trebuie si le schimb, una cate una, ca nu e greu. Iar cand plec din apartament, le pun pe cele vechi inapoi sa ii arat proprietarului ca le-am schimbat si sa imi scada de la chirie. Sau spune-i direct sa ia masuri, ca e mai simplu.

#33
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostLucian_M, on 27 ianuarie 2014 - 19:49, said:

Ca omul are manusi de cauciuc de menaj, nu as avea curaj sa umblu cu alea la cabluri. O manusa de piele e mult peste un jeg de ala infect de cauciuc. Am luat din dedeman niste manusi de piele (de bovina) la vreo 30 lei, sunt destul de bune si pentru umblat la electric, daca nu faci flama sau alta poveste. Ia un cablu monofilar si inteapa o manusa de piele, chiar si de astea pentru iarna, subtirele. Apoi incearca aceeasi treaba cu una de cauciuc, sa imi zici ce iese.

Ca fapt divers, folosesc sigurante Schneider (tot de la dedeman luate), nu sunt probleme la mine in casa.
Daca tu vorbesti de "ghimburele" sau "cadoace" sa stii ca nu-s de electrician ci de lacatus.

#34
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Parca asta e mai important... Nu cunosc termenii scrisi de tine.

#35
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Asa arata ghimburelele sau cadoacele.

Edited by Clovis, 03 February 2014 - 16:48.


#36
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Mda, chestii de finete. Mai dam mult cu mobra-n gâște?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate