Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vom ajunge la deflatie?

Partaj succesoral

IFN-urile mi-au distrus scorul FI...

Sfat achiziție laptop
 Maneaua la concertele Coldplay

Ce este cu aceasta inflație ...

Duster 2011 carplay

Portare inapoi la Telekom
 Telecabina Piatra-Neamț - Ma...

Am lovit o masina

Comanda US

Cum sa reduc caldura din apartame...
 Dual-boot Windows 11 Pro cu Kubun...

Favorizarea femeilor atragatoare

Inlocuire baterie JBL Go 2

Cum se scot banii de la NN ?

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

wizake

wizake

¯\_(ツ)_/¯

• Grup: Senior Members

cumparator, on 26 iulie 2022 - 22:06, said:

Atunci nu te uita decat dupa 3 ani, ca mine.Posted Image

eu chiar intrebam serios Posted Image

Edited by wizake, 27 July 2022 - 08:29.

draku

draku

Active Member

• Grup: Members
Eu la fiecare vidanjare, o data pe an, vorbesc sa lase 10-15 cm de namol si lichid pe fundul fosei.
Apoi umplu cu apa si se reactiveaza singura....

cumparator

cumparator

Guru Member

wizake, on 27 iulie 2022 - 08:29, said:

eu chiar intrebam serios Posted Image

Nici eu n-am stiut, in plus nu imi place, asa ca am ignorat.
Mi-a explicat omul ala ca trebuie sa vezi diferenta dintre camere (la mikne se vad toate 3 de sus cand deschizi capacul), in ultima camera sa fie apa curata ( mai curata cred ca ar fi realist), nivelul sa nu fie depasit. Daca ai gura de vizitare la dren, sa te uiti in el sa vezi ce e acolo, daca e uscat, apa sau altcevaa. La mine toate erau aiurea, o sa ma uit de acum inainte, sper sa mai fie drenul bun de ceva.

Edited by cumparator, 27 July 2022 - 11:58.

wizake

wizake

¯\_(ツ)_/¯

Mda, eu nu am lasat gura de vizitare la dren
o sa incerc sa arunc si eu o privire

cumparator

cumparator

Guru Member

Pana una alta, am asta...
Nu stiu cine e in stare sa arunce pe strada asa ceva, ma depaseste.
E deja sefa, iar eu sunt ca omul care trebuia sa treaca raul cu capra, varza si lupul, ca am 2 caini si o pisica mica.

Ma enerveaza pozele astea aplecate.

Attached Files

Edited by cumparator, 30 July 2022 - 10:07.

manghels

manghels

Senior Member

Si eu m-a rezit cu 4 pisici in loc de una. Aveam una in casa (Luna) apoi am mai capat 2 mici..siacu vreo luna a mai aparut una care parca s-a nascut aici..A venit si nu a mai plecat..Deci 2 catele..si 4 matze..Din pacate e plin de catei si pisici pe drumurile patriei.

cumparator

cumparator

Guru Member

Asta a mea se intelege acum cu cainii, iar cu catelusa care mi-a intrat vara trecuta in curte si care are 1 an si jumatate, se joaca toata ziua. Adica se joaca pe bune, sar una pe alta, se tavalesc prin iarba, alearga impreuna.

Avand in vedere ca drenul de la fosa e vai mama lui, am hotarat sa nu mai evacuez apa de la regenerari in fosa, asa ca am scos dedurizatorul din priza 10 zile, l-am bagat azi si i-am dat regenerare manuala.
Eu credeam ca la spalare se evacueaza vreo 30 l de saramura, dar nu e asa deloc. E o gramada, 100 si ceva de l, poate chiar 150. Am pus scurgerea intr-un butoi care s-a umplut repede, asa ca a trebuit sa arunc tot timpul saramura pe geam. Si e sarata. A fost o greseala sa o bag in fosa. O sa iau o pompa mica de ape uzate, sa scot saramura din butoi in curte, sa nu mai trebuiasca sa o arunc cu oala, pe geam. Exista si alta solutie?

Edited by cumparator, 11 September 2022 - 21:21.

manghels

manghels

Senior Member

Asa-i..pot sa fie și peste 150l la regenerare. Eu dau saramura în fosa..si nu simt vreo diferența de biosistem-mirosuri. Fosa o vidanjez toamna asta când voi face și o verificare-spalare a drenului si a canalizării interioare..dar am verificat vizual vizitarea din capătul drenului și nu ajunge nimic acolo, asta însemnând ca inca nu s-a comasat pana spre capăt.

Aruncata în curte, sarea aia nu afectează spațiul verde? Sau ai un loc anume unde o deversezi?

Edited by manghels, 12 September 2022 - 06:55.

cumparator

cumparator

Guru Member

Am gropi cu pietris, unde se scurge apa de pe acoperis. Eu nu am burlane, am niste lanturi care atarna din jgeaburi.
O sa duc acolo saramura.

draku

draku

Active Member

• Grup: Members
Dedurizatorul poate sa evacueze apa la o diferenta de nivel de pana la 2 metri ( inaltime)
Asa ca daca te incadrezi cu evacuarea in limita asta, nu mai ai nevoie de butoi si pompa
E bine totusi de verificat si manualul sau de consultat vanzatorul...

manghels

manghels

Senior Member

Si la mine e setat sa duca apa sarata evacuata la vreo 50cm mai sus de el..si merge fara probleme. Nu am vazut vreo specificatie in manual legat de asta..dar avand in vedere ca e o pompita ce impinge apa..sunt sanse mari s-o poata ridica mai sus.

cumparator

cumparator

Guru Member

N-am stiut. Am comandat pompa si furtun deja.
Poate foloseste o pompa mica in casa, pana la urma.

cumparator

cumparator

Guru Member

Am luat asta.
https://www.emag.ro/...0/pd/DK2NBLBBM/

cumparator

cumparator

Guru Member

OK, am anulat comanda. De fapt, n-am ce face cu pompa aia. Multumesc ca mi-ati zis. Sper sa merga cu furtunul pus pe geam, e cu vreo 30 cm mai sus decat evacuarea dedurizatorului.

Am usa de lemn si desi imi place foarte mult cum arata, e groaznica. Bate vantul prin ea, nu mai zic de ploaie, cand loveste vreo furtuna dinspre vest.
Am primit o oferta de usa termopan Salamander cum am si ferestrele, 123 x 233 cm, adica 2,87 mp, la 1150 EUR.  Model obisnuit, cu pui si niste geamuri.
Cum vi se pare pretul asta pentru StreamLine? Blue Evolution 82 este cu 100 EUR mai mult, 1250 EUR.

In plus, va trebui sa scot usa de lemn, nu stiu cum va fi cu pragul care are de-o parte gresie si de cealalta granitul de pe terasa si cu reparatiile la pereti. Sper ca astea vor fi doar pe interior, ca pe exterior ar fi dezastruos sa trebuiasca sa fac - la decorativa, de exemplu. Efectiv nu mai gasesc  oameni pentru lucrari mici.

Edited by cumparator, 12 September 2022 - 17:52.

cumparator

cumparator

Guru Member

Multumesc inca o data, am evacuat saramura pe geam, pana la groapa cu pietris. Posted Image  E perfect. Si fosa vad ca si-a mai revenit, nu mai am acumulare de lichid la capatul drenului, se scurge in pamant pana acolo. Credeam ca o sa avem canalizare pana acum, de vreme ce atat tevile alea cat si cele de apa sunt ingropate peste tot, de cativa ani deja. Se pare ca au furat vreun milion de EUR, iar acum e ancheta.

Chiar trebuie sa-mi schimb usa de la intrare. Sa iau una de aluminiu, in loc de PVC?

Edited by cumparator, 21 September 2022 - 17:46.

DIY

DIY

Senior Member

Euam oscilat intre aluminiu si PVC si am ales, pana la urma, PVC. Aluminiul (din ofertele pe cate le-am avut) avea o performanta, termica, mai slaba.

LE Eu mi-am dorit, foarte mult, lemn. Lemn! Lemn! Lemn! Si pentru ferestre si pentru usa. Nu m-au convins producatorii iar exprienta ta, din pacate, imi confirma temerile.

Edited by DIY, 21 September 2022 - 20:12.

cumparator

cumparator

Guru Member

Efectiv nu mai pot! Trebuie sa stiu in permanenta de unde bate vantul, sa pun chestii in usa cand ploua. Cand ploua torential intra 20l de apa in casa, nu 3 stropi. Se intampla rar, dar se intampla.
E frig ca naiba in hol. Poate or fi alte usi mai bune decat a mea, dar ma indoiesc ca ajunge vreuna la performanta astora noi. Ma doare sufletul, ca imi place usa, dar o sa o scot si o sa o bag pe foc.

E destul de mare golul, nu stiu cum arata PVC vs aluminiu. Nici nu poate sa fie prea moderna, casa nu e asa. Trebuie sa ma uit putin.
Am vazut ca si cea de aluminiu e izolata cu spuma poliuretanica, nu e chiar tabla goala.

wizake

wizake

¯\_(ツ)_/¯

Eu am usa de aluminiu la intrare, iar referitor la izolatia pe care o ofera , are coeficientul Ud=0,92 W/m2K.

Totusi, iarna daca pun mana pe ea la interior, e destul de rece. Si holul de la intrare (vestibul inchis) iarna e mai 'racoros'. Daca e incuiata (are mai multe puncte perimetral) atunci nu bate vantul. Daca e doar inchisa, nu preseaza asa tare pe garnituri, si posibil sa se simta vantul.

E cu spuma intre foile de tabla, cum zici si tu. Imi place f mult aspectul. La usile de PVC nu imi place ca tocul si pragul e cam 'grosolan'

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate