Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#6085
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006
Am facut si asta si merge la grosimi mai mici, dar la grosimea pe care o are, cade mai bine cand e uscat.

#6086
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008

 cumparator, on 22 mai 2019 - 20:47, said:

Pur si simplu a cazut. A stat vreo 6 luni pe pereti, dupa care s-a desprins. Pana la urma am avut noroc ca nu ne-a picat in cap.
Si la mine a crapat adezivul la cateva plinte de gresie montate in bucatarie (nu se dezlipesc..dar au o fisura vizibila de aproape)..Ghici ce..a dat mesteru cu glet pe acolo pe jos..ca nu stia ca pun plinte de gresie..Credea ca lipsesc altceva..La braul montat pt blat nu a dat cu glet..acolo totu-i in regula (deocamdata).

#6087
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006
Cam asa e si la mine. Desi nu e pus glet pana jos, o parte din plinta de gresie sta pe glet. Pe alea le las asa deocamdata, macar nu iti cad in cap la o adica.

#6088
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006
Am intrebat la IKEA si masina de spalat vase e produsa de Electrolux. Sincer nu stiu daca sa o iau. Am intrebat in ce tara e produsa si mi-au spus ca in sistem apare ceva de genul "product of IKEA. designed by IKEA". Nu prea am incredere in Electrolux, am un frigider care nu e chiar in regula, s-a stricat imedat ce a iesit din garantie. Altfel masina pare destul de OK si are 5 ani garantie.
Stiti ceva despre asta?

Edited by cumparator, 23 May 2019 - 15:40.


#6089
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Eu am luat MSV de la Ikea, sa se potriveasca fara bataie de cap, in "peisaj". Nu am absolut nici o problema cu ea, dupa aproape trei ani de cand am instalat-o. Doar ca eu stiu Ikea colaboreaza cu Whirlpool (MSV, frigidere) si Electrolux (plite, cuptoare). Ca idee, pe cartea tehnica zice sa "call Whirlpool" pentru service.

#6090
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006
Poate depinde de model. Mie imi trebuie de 45 cm si au numai unul.
Din acelasi motiv as lua si eu de la ei, adica sa se potriveasca cu mobila. In plus, am inteles ca daca cumperi din alta parte trebuie sa iei de la IKEA sistemul de prindere. Pare o complicatie, asa ca as prefera sa merg pe varianta mai sigura si sa o iau pe aceea pe care o au.

Edited by cumparator, 23 May 2019 - 17:26.


#6091
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006
Am comandat Electroluxul de la IKEA.

#6092
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006
Am terminat de ciocanit peretele din bucatarie, Dau pe el cu CT17 ca sa nu cada praf, nu?

#6093
ioanok

ioanok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.10.2007
@cumparator: cum ai procedat cu bucataria dela Ikea, ai fost efectiv in magazin sau online? Ma intereseaza subiectul, dar fiind din Iasi, numai online ar fi varianta.
Multumesc!

#6094
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006
Am fost in magazin.
Mi-am facut proiectul pe planificatorul lor, care e foarte bun. Obtii o lista de produse cu codurile lor, pe care poti sa le comanzi online.
Daca te duci in magazin, oamenii lor mai stiu niste smecherii. De exemplu pentru corpurile de baza planificatorul a prevazut montarea pe sine care se prind de perete. Consultantul din magazin a scos sina si a mai pus niste picioare suplimentare. De asemenea, am vrut sa verifice cineva care se pricepe toate maruntisurile. Chiar au facut niste modificari.

Cred ca poti sa le comanzi si online, dar sa fiti foarte atenti, inclusiv cu plinta, panouri de umplere, amortizoare pentru usi - chestii pe care eu nu le-am stiut si mi-a folosit ajutorul lor.
In magazin au modificat pe proiectul meu, au scos o proforma si eu am platit-o la casa.

Au un serviciu (cu plata) de planificare prin Skype. Sau daca vrei, ma duc eu intr-o zi in magazin, vorbesc cu consultantul lor si cu tine la telefon, pe baza proiectului facut de voi in planificator. Intr-o zi lucratoare, ca in weekend mai bine te impusti decat sa intri in IKEA, e o aventura si sa parchezi. Nu stiu exact cand, dar curand, se deschide si al doilea magazin in Bucuresti. Ala e mult mai accesibil pentru mine.

Edited by cumparator, 24 May 2019 - 10:07.


#6095
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Au vreo aplicatie sau soft online (IKEA) cu care sa ma joc pana ajung si eu in faza in care sunteți voi?

#6096
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006
Este asta  https://www.ikea.com...shplanners.html

#6097
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 cumparator, on 24 mai 2019 - 08:39, said:

Am terminat de ciocanit peretele din bucatarie, Dau pe el cu CT17 ca sa nu cada praf, nu?
As recomanda Weber GR 100
https://www.google.c...mOJn63edzulHfM:
E(ra) vreo 65 lei, dar e bun.

#6098
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006
Am citit ca trebuie folosit inainte de placare. Adica nu pot sa il dau acum sa nu mai curga praf din perete si sa plachez pesteo saptamana?

Edited by cumparator, 24 May 2019 - 15:19.


#6099
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Ba da, e numa' bine ca are timp sa se intareasca. Devine ca un smirghel.

#6100
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

 ioanok, on 24 mai 2019 - 09:15, said:

@cumparator: cum ai procedat cu bucataria dela Ikea, ai fost efectiv in magazin sau online? Ma intereseaza subiectul, dar fiind din Iasi, numai online ar fi varianta.
Multumesc!
Am citit ca are de gand Ikea sa deschida si la Iasi, punct de colectare comenzi. In Cluj s-a deschis deja. E doar pt configurare mobila si sunt acolo oameni care te ajuta. Poate s-a deschis deja :)

#6101
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 16.03.2007

 cristobob, on 24 mai 2019 - 15:08, said:

As recomanda Weber GR 100
https://www.google.c...mOJn63edzulHfM:
E(ra) vreo 65 lei, dar e bun.

il gasesti la 47 lei in leroymerlin, trebuie sa ma duc sa iau si eu vreo doua galeti. dau cu prostia asta peste tot, sa n-am probleme cu priza. aveti grija la geamuri. mi-a sarit pe un geam, s-a intarit si nu se mai poate indeparta nici macar mecanic, efectiv a intrat quatzul ala in el.

https://www.leroymer...r100-5-kg/15566

Edited by laffin, 25 May 2019 - 08:39.


#6102
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Eu am pus faianta direct pe tencuiala, nu pe tinci sau glet. Si nu am dat cu amorsa in schimb echipa respectiva a facut o solutie cu adeziv CM11, ceva foarte apos care au dat-o cu bidineaua pe zona respectiva cu o zi inainte de a monta faianta. Gen cum ai da cu strop pe perete inainte de tencuiala, doar ca in cazul asta era apa cu putin CM11.

Edited by Mirel_85, 25 May 2019 - 09:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate