Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#5743
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

View Postanaki, on 23 ianuarie 2019 - 09:38, said:

Sunt si furnizori de electricitate ...Posted Image

N-am stiut.

View Postmanghels, on 23 ianuarie 2019 - 09:55, said:

Pai nu au posibilitatea se se 'porteze'..daca-s mari preturile? Aia n-au concurenta?

Da, dar lumea nu e prea informata.

Edited by cumparator, 23 January 2019 - 10:06.


#5744
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

View Postmanghels, on 23 ianuarie 2019 - 09:10, said:

Piata e libera nu? sau iberalizata? Sau era..ca parca vor astia sa plafoneze (daca nu au facut-o deja) pretul la energie pt vreo 2-3 ani.

Nu prea mai sunt in tema cu gazele, dar parca plafonarea nu e la clientul final.

#5745
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 07.09.2008

View Postcumparator, on 22 ianuarie 2019 - 23:57, said:

Am vazut la Pro TV un reportaj despre unii din Voluntari care au primit facturi de gaze mult mai mari. N-au zis despre ce firma e vorba, dar l-am recunoscut pe Ionita, CEO la Premier Energy si pe Garza, administratorul mexican, de paie, al firmei.
https://stirileprotv...l-asa-ceva.html
Eu nu mi-am pus centrala inca, nu am platit nimic pana acum, asa ca nu stiu ce si cum. Oamenii de acolo au spus ca au primit ceva document de la Premier pe spatele unei facturi, asa ca nu au observat, iar facturile din iarna asta sunt mult mai mari decat cele de anul trecut.
Stiu ca sunt mai multi aici pe forum care au gaze de la Premier - Gaz Sud (Pantelimon, Cornetu), asa ca vreau doar sa va atentionez sa fiti atenti. Fiind vorba de firma asta, sigur e ceva adevarat in poveste.
Si inca ceva - ANRE investigheaza, deci putem sta linstiti, nu se va gasi nimic.Posted Image

Am vazut si eu stirea respectiva dar din cate stiu in Voluntari e alta firma, nu Premier. Eu parca am semnat contractul la sfarsitul lui Septembrie, din ce tin minte in contract era stipulat pretul de ~ 160 RON/MWh, asta tradus pe intalesul meu cand citesc contorul si fac calcule, insemana undeva la 2,0x RON/m3 de gaz. Facturile pe lunile Octombrie, Noiembrie si Decembrie se incadreaza acolo, adica daca impart suma de plata la nr m3 de  gaz consumati imi da  ~ 2 RON. Astept sa vad pe luna Ianuarie dar nu cred sa fie ceva modificat, am semnat un contract pe o suma per MWh si nu pot sa schimbe cand vor muschiul lor acesta suma.

#5746
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
In Voluntari era firma Covi care in 2018 a fost preluata de Ligatne, "casuta postala" care detine si Premier.Posted Image Premier se extinde constant. Nu stiu cine e in spatele lor, dar sigur sunt romani de-ai nostri bine conectati politic.
https://www.zf.ro/co...or-ceh-17119184

Probabil ca aia aveau preturi mult mai mici si de aici si cresterea. Cand incep sa consum gaze am de gand sa ma mut la alt furnizor.

Edited by cumparator, 23 January 2019 - 17:30.


#5747
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcumparator, on 23 ianuarie 2019 - 11:11, said:

Nu prea mai sunt in tema cu gazele, dar parca plafonarea nu e la clientul final.
Plafonarea e la nivelul de furnizor primar; la exploatare. Samsarul Posted Image nu are nicio limitare. Mai departe, imaginati-va cel mai defavorabil scenariu pentru utilizatorul final si ... ala e.

#5748
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

View PostDIY, on 23 ianuarie 2019 - 18:36, said:

Plafonarea e la nivelul de furnizor primar; la exploatare. Samsarul Posted Image nu are nicio limitare. Mai departe, imaginati-va cel mai defavorabil scenariu pentru utilizatorul final si ... ala e.

Asa e, cerul va fi limita. Din gaze fac astia gramezi de bani, cum sa limiteze pretul final?!

#5749
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 15.01.2006

View PostDIY, on 23 ianuarie 2019 - 18:36, said:

Plafonarea e la nivelul de furnizor primar; la exploatare.

La producator mai exact.

#5750
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postcumparator, on 22 ianuarie 2019 - 23:57, said:

Am vazut la Pro TV un reportaj despre unii din Voluntari care au primit facturi de gaze mult mai mari. N-au zis despre ce firma e vorba, dar l-am recunoscut pe Ionita, CEO la Premier Energy si pe Garza, administratorul mexican, de paie, al firmei.
https://stirileprotv...l-asa-ceva.html
Eu nu mi-am pus centrala inca, nu am platit nimic pana acum, asa ca nu stiu ce si cum. Oamenii de acolo au spus ca au primit ceva document de la Premier pe spatele unei facturi, asa ca nu au observat, iar facturile din iarna asta sunt mult mai mari decat cele de anul trecut.
Stiu ca sunt mai multi aici pe forum care au gaze de la Premier - Gaz Sud (Pantelimon, Cornetu), asa ca vreau doar sa va atentionez sa fiti atenti. Fiind vorba de firma asta, sigur e ceva adevarat in poveste.
Si inca ceva - ANRE investigheaza, deci putem sta linstiti, nu se va gasi nimic.

Situatia e cam asa: prin septembrie 2018 au trimis instiintari tuturor abonatilor ca trebuie sa semneze contractul cu ei in caz contrar se va intrerupe furnizarea de gaze! Apoi tarziu prin toamna au umblat din usa in usa si i-au pacalit pe multi sa semneze acel nou contract. Multi dintre cei pacaliti sunt enoriasii plimbati de Pandele pe la moaste in fiecare toamna pe bani publici, cumva acest lucru mai indulceste situatia.. Posted Image
Cine a semnat plateste acum kwh 0.165 ron iar cine nu..0.131 ron. Noi inca platim 0.131.

Acum Pandele incearca sa faca pe eroul si sa salveze situatia si sa renegocieze pentru ca e mare scandal dar nimic nu misca in Voluntari fara voia lui, sunt vreo 15 firme infiintate de consiliul local pe subiecte de la salubrizare pana la utilitati. De unde credeati ca a luat duamna Firea modelul..stie din famelie cum se fura banii cu spor...

Preluarea Covi de catre Premier a fost prin fuziune, s-au preluat și contractele, clienții, infrastructura, angajații... Cei de la Covi  au convins oamenii să treacă la tariful concurențial (se pare ca e o alegere ireversibila) dar nu le-au zis nimic de fuziune iar acum cei care au semnat "beneficiaza" de pret concurential pe cand ceilalti raman la pret reglementat stabilit doar de catre ANRE pentru fiecare firma in parte.
Ordinul 220/2018 este de interes pentru clientii Premier Energy.
https://www.anre.ro/...-tarife-gn/2018

Edited by catalijns, 28 January 2019 - 08:26.


#5751
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

View Postcatalijns, on 28 ianuarie 2019 - 08:15, said:

Situatia e cam asa: prin septembrie 2018 au trimis instiintari tuturor abonatilor ca trebuie sa semneze contractul cu ei in caz contrar se va intrerupe furnizarea de gaze! Apoi tarziu prin toamna au umblat din usa in usa si i-au pacalit pe multi sa semneze acel nou contract. Multi dintre cei pacaliti sunt enoriasii plimbati de Pandele pe la moaste in fiecare toamna pe bani publici, cumva acest lucru mai indulceste situatia.. Posted Image


Aia ar trebui sa se impace cu situatia, ca asa a vrut Dumnezo, sa plateasca mai mult.

Edited by cumparator, 28 January 2019 - 10:16.


#5752
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 15.01.2006
Despre ei vorbiti?

https://cetin.ro/inseamna-tara/

#5753
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Chiar ei! Au trecut si ei in final la factura electronica. Am completat adeziunea aia si tot ce mi-au cerut, sa vad daca ma considera demna de factura electronica.Posted Image
Niste golani pusi pe capatuiala.

#5754
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Am primit/completat/trimis si eu saptamana trecuta adeziunea.
Astazi am primit iar aceleasi formulare..... nu am chef/timp de prostii...delete.

Anul trecut prin vara primesc "un biletel" in cutia postala "ati fosta cautat de echipa PE... va rugam sa va prezentati cat mai urgent la sediul...etc"
Ma duc si:
Ei: trebuie sa semnati noul contract...etc
Eu: da-mi sa vad
Ei: cauta prin n-spe cutii... dulapuri..etc... Stiti...nu gasim contractu
Eu: Las ca ma mai cautati cand il gasiti, dar veniti voi la mine

La ultima factura am platit  7.14 lei "abonament revizii verificari 01.12.2018". Am cerut detalii/baza legislativa... vedem daca urmeaza reclamatii

#5755
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Ce sa intampla daca nu semnezi adeziune / contract sau ce-or mai cere ei acolo?!? Si, mai ales, aveti idee ce se intampla daca primesti o cerere dintr-asta, sa te prezinti personal sa rezolvi nu stiu ce, si nu poti s-o faci?

Incerc sa ma abtin sa va spun ce cred eu despre usurinta cu care esti chemat in persoana (in anul de gratie 2019!!) pentru lucruri elementare care, in lumea asta mare, se rezolva online sau (in cel mai nefericit caz) la telefon sau despre modul abuziv in care ti se cere CNP-ul peste tot s.a.m.d. Raman, deocamdata, la intrebarea de mai sus.
Multam!

#5756
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostDIY, on 29 ianuarie 2019 - 00:18, said:

Ce sa intampla daca nu semnezi adeziune / contract sau ce-or mai cere ei acolo?!? Si, mai ales, aveti idee ce se intampla daca primesti o cerere dintr-asta, sa te prezinti personal sa rezolvi nu stiu ce, si nu poti s-o faci?
Nu se intampla mai nimic, ramai pe tarif reglementat. Chiar poti face o cerere catre ei in care sa specifici explicit ca alegi tarif reglementat de ANRE, ai acest drept. Maimutele trimise de ei pe teren au poezia cu intreruperea utilitatilor dar este ilegal si sa iti spuna asta (amenintare) daramite sa iti ia contorul daca tu esti cu plata la zi..
Dar trebuie sa "gandim" in noua "logica" orweliana si sa vorbim in PeSeDeasca....este tara micilor dumnezei si fac cam ce vor pentru ca nu exista o masa critica de populatie cu educatia de baza care sa isi inteleaga interesul si sa si-l apere dpdv legal.

Cu prezentarea in persoana...poate nu stii ca in Ro cererile online se depun la etajul 2...atata se poate! "Lasa ca am trait si asa si a fost bine" - suna cunoscuta replica?

#5757
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Documentele alea pe care le-am completat si trimis la ei sunt pentru factura electronica. Vreau sa primesc de la toti furnizorii facturile pe email si sa le platesc online. Astia sunt singurii care mai trimit facturi prin posta; mi-am pus cutie postala pe poarta special pentru ei. Si eu am mai primit o data ieri formularele pe mail. Am ignorat, sper ca a fost o greseala.

Ideea este ca au planuri serioase de extindere, vor sa ia tot ce e in jurul Bucurestiului, dar sunt prezenti si in alte judete si au spate foarte solid. Nici cei care lucreaza acolo nu stiu cine sunt actionarii. Sunt hoti, combinatori si smecheri cum n-ati vazut si trebuie citit atent tot ce iti dau sa semnezi. Eu am pierdut contractul semnat cu ei (sincer nu mi-a pasat de el, ca am de gand sa ma mut la alta firma cat de curand), dar mi-au zis vecinii ca printre altele scrie ca esti obligat sa stai la ei cel putin 1 an. Din cate stiu, asta e ilegal. Fac tot felul de prostii din astea si se bazeaza pe faptul ca marea majoritate a oamenilor nu se descurca in hatisul de reglementari. Ai zice ca o firma care furnizeaza gaze e una serioasa, de incredere, asa ca oamenii se lasa pacalti.

Vara asta ma apuc si eu de studiat. Pana atunci nu cred ca o sa am consum serios de gaze.

Am mers o singura data la punctul lor de lucru din Bolintin Vale, cand am depus cererea de bransare si le-am spus clar ca nu mai calc pe acolo. Am condus km intregi prin gropi pana la genunchi, de am regretat ca am luat micul dejun.
Strategia lor e sa te intimideze, dar si tu poti sa fii cat vrei de nesimtit cu ei. In afara de faptul ca intotdeauna le-am spus pe sleau ce cred despre ei, ca le-am inchis telefonul in nas cand ma enervau, cand m-am intalnit cu CEO-ul lor i-am spus ca merg din casa in casa in satele unde vand ei gaz si le spun oamenilor ca au dreptul sa se mute la alta firma. N-ai fi zis, dar a avut mare efect. Ei se bazeaza pe faptul ca oamenii nu stiu ce drepturi au.

Vinovat este numai ANRE, institutia tipic romaneasca, corupta pana in maduva oaselor.

Edited by cumparator, 29 January 2019 - 10:24.


#5758
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 25.06.2006
Dosar cu sina nu cer?
Oare firmele astea au niste departamente de ocolire a legii?

#5759
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
M-am dus la intalnirea cu CEO-ul cu sute de pagini printate si adnotate. Au ramas cu gura cascata, ei nu stiau legile si imi spuneau tot timpul ca alea sunt asa, orientative, nimeni nu tine cont de ele. Nu toate firmele sunt asa, unii sunt seriosi si te poti intelege cu ei. Din pacate s-au intors vremurile in care prospera firmele de raketi, cu spate politic si pusi pe furaciuni. Pestele de la cap se impute. Pacat, au fost cativa ani in care se parea ca se indreapta lucrurile.

#5760
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postcumparator, on 29 ianuarie 2019 - 10:05, said:

Vinovat este numai ANRE, institutia tipic romaneasca, corupta pana in maduva oaselor.
Asta e de fapt adevaratul stat paralel, aceste institutii (aproape toate) penetrate total de politruci, spagari si beizadelele lor au devenit niste munti colosali de prostie. Uneori (rar) cand gasesti un om decent/normal pe acolo ramai efectiv mirat!
In acelasi timp mesajul transmis in paralel e ca altii nu ne lasa sa ne 'dezvoltam"...dar de fapt in primul rand noi nu suntem interesati de treaba asta ci doar sa furam fiecare cat poate de mult. Apoi sa avem un moment zero ca sa ramanem linistiti cu ce am furat ...pentru ca "indrazneste sa crezi!"

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate