Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#4843
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Post86-APP, on 13 decembrie 2017 - 19:19, said:

Tu nu faci lor cadou ci tie iti faci un cadou ca ai gaze .
Daca ei nu au plan de investitii pe cimpul unde esti tu , si investitia nu este rentabila , nu fac ca nu sint obligati .
Daca tu vrei si vrei , investeste , sa nu astepti poate mai bine de 20 de ani sau o eternitate daca nu se schimba datele pt ei .
Problema apare ca TU nu ai dreptul legal de a detine o instalatie de gaz , asa ca trebuie sa o cedezi MOCA , furnizorului , si sa zici merci ca nu cere bani sa o primeasca , ca el se inhama cu intretinerea ei ...
Deci totul are logica .

Marea problema este monopolul, din cauza asta nu sunt interesati in nici un fel sa ofere servicii de calitate si respect clientilor care le platesc facturile. Banii vin oricum si pot practica santajul prin extinderea retelei sau termene de racordare sau raspuns la cereri....dupa bunul lor plac. Au raspuns la o cerere din august in decembrie, bineinteles ca in raspuns au scris "octombrie" desi in noiembrie nu era disponibil...

Inca un exemplu: in zona noastra anul trecut nu era "investitie de interes", am investit noi atat pe drum public cat si pe servitute. Anul asta brusc investitia este de interes si vor sa faca ei gratuit lucrarea pe drumul de servitute pentru ca altfel nu mai dau ok de bransare , cica nu le mai da voie ANRE...nu stiu ce OUG...etc., bineinteles ca daca e vorba de spaga atunci "se mai poate"...
Asta in conditiile in care anul trecut lucrarea de pe servitute s-a facut bineinteles cu aprobarea lor si firma autorizata.

Probabil ca dupa ce lucrezi o perioada in sistem impartasesti din "logica" insa unii din afara sistemului...inca nu am deprins prea bine dublu-ganditul...
Altfel nu vad cum sa te consideri privilegiat ca le esti client sau fericit ca le dai lor drept de proprietate pe conducta pe care nu era de interes cand trebuia facuta ci doar DUPA ce a fost facuta lucrarea....

#4844
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcatalijns, on 13 decembrie 2017 - 21:16, said:



Marea problema este monopolul, din cauza asta nu sunt interesati in nici un fel sa ofere servicii de calitate si respect clientilor care le platesc facturile. Banii vin oricum si pot practica santajul prin extinderea retelei sau termene de racordare sau raspuns la cereri....dupa bunul lor plac. Au raspuns la o cerere din august in decembrie, bineinteles ca in raspuns au scris "octombrie" desi in noiembrie nu era disponibil...

Inca un exemplu: in zona noastra anul trecut nu era "investitie de interes", am investit noi atat pe drum public cat si pe servitute. Anul asta brusc investitia este de interes si vor sa faca ei gratuit lucrarea pe drumul de servitute pentru ca altfel nu mai dau ok de bransare , cica nu le mai da voie ANRE...nu stiu ce OUG...etc., bineinteles ca daca e vorba de spaga atunci "se mai poate"...
Asta in conditiile in care anul trecut lucrarea de pe servitute s-a facut bineinteles cu aprobarea lor si firma autorizata.

Probabil ca dupa ce lucrezi o perioada in sistem impartasesti din "logica" insa unii din afara sistemului...inca nu am deprins prea bine dublu-ganditul...
Altfel nu vad cum sa te consideri privilegiat ca le esti client sau fericit ca le dai lor drept de proprietate pe conducta pe care nu era de interes cand trebuia facuta ci doar DUPA ce a fost facuta lucrarea....

Pot sa vin cu un exemplu văzut de mine nu din auzite. Firma in apropiere de DN 1 cere branșare la enel. Aia ca nu au capacitate si dau soluție sa cumpere firma transformator si apoi sa il doneze lor. Si nu orice traf ci unul suficient de mare ca sa mai lege niște loturi care nu au contribuit cu nimic. Investiție aprox. 200k euro. Altfel nema curent. Cum e asta ? Este abuz sau nu ?

#4845
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

View Post86-APP, on 13 decembrie 2017 - 19:19, said:

Tu nu faci lor cadou ci tie iti faci un cadou ca ai gaze .
Daca ei nu au plan de investitii pe cimpul unde esti tu , si investitia nu este rentabila , nu fac ca nu sint obligati .
Daca tu vrei si vrei , investeste , sa nu astepti poate mai bine de 20 de ani sau o eternitate daca nu se schimba datele pt ei .
Problema apare ca TU nu ai dreptul legal de a detine o instalatie de gaz , asa ca trebuie sa o cedezi MOCA , furnizorului , si sa zici merci ca nu cere bani sa o primeasca , ca el se inhama cu intretinerea ei ...
Deci totul are logica .

Acum, eu vorbesc despre firma asta de la noi. Nu stiu cum e la altii, am inteles ca unii sunt chiar ok.
Incepand de la studiul de fezabilitate care e facut in bataie de joc de parca toti am fi cretini si pana la bransarea propriu zisa unde trebuie sa dai 100 EUR, nimic din ceea ce fac ei nu e legal.
Ma santajeaza si ma obliga sa fac lucrarea cu ei, desi pot sa aleg orice firma autorizata. Imi fac o oferta de 500 lei/ml, negociem la 185 lei/ml, in timp ce oferta de la alta firma e 100 lei/ml. Le platesc dublu numai ca vor ei asa.

Exista sute de legi si ordine, dar nu are importanta pentru ei, ca sunt monopol. Daca iti permiti sa astepti 3 ani si sa te judeci cu ei, castigi garantat.
Daca nu, faci ce zic ei. E unul dintre cele mai corupte si mai nesimtite sectoare, nu o sa am intelegere pentru ei in veci.
Ia sa vedeti acum cat o sa dureze sa ne branseze fara spaga. Ca altfel ne rezolvau imediat.

#4846
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Post86-APP, on 12 decembrie 2017 - 22:10, said:

Ala a oprit gazul corect . Asa se face .Firmele care au spus cum se face lucrarea au procedat corect .Firma cu care ati facut voi , a facut o hotie pt care poate raspunde si penal .
Voi care ati cerut  o ilegalitate , ar trebui sa fiti deconectati pe veci si dosar penal .
Mai sa fie! Tu tii cu ursul. Rau de tot.
Vedeti voi, de-aia am ales eu sa ma duc off-grid unde-a-ntarcat mutu iapa. Prea multe chestii in lumea asta merg prost si se pare ca ...ne place asa. Ca e legal.

#4847
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
...sau țin cu legea că doar asta este comandamentul zilei ...

#4848
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Am facut curat cat de cat, sa poata pune chitul saptamana viitoare. Fiecare culoare are chitul ei si toate sunt deschise.
A folosit cineva Ceresit CT10, lac de protectie pentru chit? Nu vreau chit inchis la culoare, dar nici sa se murdareasca nu prea imi place.

Attached Files



#4849
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am cumparat CT10..dar inca nu l-am folosit..Voiam sa-l dau pe rosturile albe de la klinkerul pus pe casa..

Am inteles ca e incolora substanta ..insa dupa uscare devine alb?!

#4850
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Eu am dat pe balcon acum o luna, asa ca nu stiu cum se comporta in timp.
Nu mi se pare ca devine alb.

Edited by cumparator, 14 December 2017 - 17:48.


#4851
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View Postpicomouse, on 13 decembrie 2017 - 23:13, said:

Pot sa vin cu un exemplu văzut de mine nu din auzite. Firma in apropiere de DN 1 cere branșare la enel. Aia ca nu au capacitate si dau soluție sa cumpere firma transformator si apoi sa il doneze lor. Si nu orice traf ci unul suficient de mare ca sa mai lege niște loturi care nu au contribuit cu nimic. Investiție aprox. 200k euro. Altfel nema curent. Cum e asta ? Este abuz sau nu ?
Firma la care lucrez acum a avut o situatie similara.
In final, firma a cerut si a primit bransament de medie tensiune (20 kV), iar transformatorul 20/0.4 kV, de 100 kVA, este proprietatea firmei, instalat in curtea firmei, pentru utilizarea exclusiva de catre firma. Din cate am inteles, si contorul de energie este pe partea de 20 kV.

#4852
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Daca as cauta teren acum, m-as gandi in primul rand la utilitati. De unde cautam paduri de tei si alte fonfleuri, acum as lua si intr-o groapa plina cu mocirla, doar sa aiba gaze, curent si canalizare la poarta. Mi-a iesit pe nas.Posted Image

#4853
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
O sa fiu cam offtopic si imi cer scuze. Cine nu vrea sa citeasca, nu citeste. E un pic off.

View Post86-APP, on 14 decembrie 2017 - 00:51, said:

...sau țin cu legea că doar asta este comandamentul zilei ...
E si legea buna, cand e facuta de oameni cu cap si cu bun simt. Dar cand e facuta de hoti, in favoarea hotilor?
Nu mai insist, as mai pune totusi un citat primit pe mail si care se cam potriveste:

“You want to be a barber? No, no, no. [You’ve] got to join the cartel. [You’ve] got to go get a license. Remember what a license is: a license is a government permission to do what is otherwise unlawful, right? How did this happen? People have been cutting hair since memory runneth not to the contrary!”
That’s a quote from my dear friend, Franklin Sanders. During one of our film interviews, he brought up this interesting point.
Think about it: how did cutting hair become inherently dangerous, something the government should regulate?


If you think about it, it’s crazy, isn’t it?
While it seems humorous, it points to a bigger problem—a problem we don’t often recognize. We often think (and act) like slaves. Most of us have been conditioned to think and act like dependent slaves instead of free men. We don’t question why we do things. We don’t question how we do things. And we too often don’t question what we could do instead.
That’s why most of us don’t question the need for a license to cut hair, for example, despite how ludicrous it actually is.
Instead of embracing the heritage of liberty and self-government given to us by the Founding Fathers, most are perfectly happy to remain imprisoned.
And in fact, we often beg for more imprisonment through greater regulation.


The most tragic part, however, isn't that we aren't free. It is that we don't realize we are slaves, becoming more and more restricted every year.
Even the best people have been deceived, unable to think outside of the grid system constraints.
That’s one of Beyond Off Grid’s purposes.  
You see, we wanted to help open people's eyes to the chains surrounding them, giving them the knowledge and tools for breaking free!
Among other things, the film covers the topics of liberty and freedom and includes interviews from several individuals who have recognized the system’s constraints and have sought to a gain freedom from it…despite the challenges.


#4854
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Da, este chiar foarte off topic. Which makes perfect sense 'cause it'a about off-grid Posted Image
De ce nu deschizi un topic despre off-grid? Poate pe domeniu' ala "casa verde" ? Nu de alta, dar eu, spre exemplu, am opiniile mele si intelegerea mea despre off-grid; despre sustenata curentului si aplicabilitatea (faze, drum critic, punct optim de investitii, s.a.m.d.) sa in viata reala. Si ma gandesc sa nu poluam topicul asta.

#4855
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

View Postcumparator, on 14 decembrie 2017 - 22:20, said:

Daca as cauta teren acum, m-as gandi in primul rand la utilitati. De unde cautam paduri de tei si alte fonfleuri, acum as lua si intr-o groapa plina cu mocirla, doar sa aiba gaze, curent si canalizare la poarta. Mi-a iesit pe nas.Posted Image
Mai exact in curte. La poarta la am eu si de 1 an nu reusesc sa le bag in curte

#4856
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

View Postsony, on 15 decembrie 2017 - 06:26, said:

Mai exact in curte. La poarta la am eu si de 1 an nu reusesc sa le bag in curte

Corect. Nici nu vreau sa ma gandesc cum e sa faci asta in Bucuresti.

#4857
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

Mereu am susținut că este mai fezabil să cumperi o casa cu utilități demolabila. Face bine la sănătate.

#4858
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 22.11.2003

View Post86-APP, on 13 decembrie 2017 - 20:13, said:

1. Daca ai cunoaste sistemul de depus actele si sistemul de deschidere ( procedura ) al gazului , ai sa vezi ca poate fi fentat deoarece este in proportie mare automat , iar verificarile ulterioare se fac aleatoriu ...daca se fac .
...dar se mizeaza pe responsabilitatea operatorului si sanatatea mintala a consumatorului !
2.Tu nu poti considera nimic , noi consideram ca pt asta sintem autorizati , si intram in casa ta , ca cei ce-ti vind gazul au decis ca nu vor dureri de cap .
3. Butelia intra strict numai in responsabilitatea ta , si da , butelia se leaga cu furtun nu racord metalic ...dar exista si acolo niste norme .

e ok ...
eram curios de unde atata inversunare in a sustine unele chestii
dar asta cu "noi consideram" mi-a dat raspunsul....
seamana uimitor cu replicile catorva dintre utilizatorii unui alt forum, mai tehnic....
ori este vorba de aceeasi persoana...
ori schema de indoctrinare a lucratorilor din domeniu in a-si apara osul de ros este identica ....

#4859
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdraku, on 15 decembrie 2017 - 23:26, said:


.....
ori schema de indoctrinare a lucratorilor din domeniu in a-si apara osul de ros este identica ....
Foarte civilizat , nimic de zis .
Nu este schema de indoctrinare , ci astea sint regulile dupa care lucram , reguli pe care le-am acceptat cind am hotarit sa ne luam autorizatiile de functionare .
Noi am inteles cum puteam lucra , clientii , mai putin ....
In curind o sa va prezint , daca nu ajunge public , cazul primului client care are plingere penala si care , speram , va lua macar ceva cu suspendare , mai ales ca s-au unit si firme de stat in demersul asta .
Un client care se dadea istet care a vrut sa revolutioneze "sistemul" de introducere al gazului pt o casa .

#4860
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 22.11.2003
teoretic, regulile sunt facute de oameni....pentru oameni ....
practic, depinde ce interese ii mana pe cei ce fac regulile....
si, in ziua de azi, avem destule exemple negative, din pacate....
aruncati numai o privire in zona politica....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate