Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie

Monitor cu consum URIAS
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#37
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Ar trebui sa fie inca preturile de anul trecut, cand eu am avut oferta de la Bad..c la 2.35-2.39 de lei plus TVA fier deja fasonat in santier (transport inclus). Sigur, bulgaresc, nu mai exista romanesc la acel moment. Ca au incercat sa mi-l vanda ca romanesc, si asta e la fel de sigur.
Oferta e din martie 2013.

Din ce stiu eu, firmele isi mai asaza pretul cu manopera; am avut manopera de 1.2 cu tva inclus. Per total, e tot acolo. Vorbesc de oferta fara negociere in ambele cazuri.

Sigur, tu poate stii mai multe, eu vorbesc numai din experienta mea.

#38
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,516
  • Înscris: 11.03.2006
De fapt, la genul acesta de oferte poate ca ar trebui sa ma intereseze numai pretul total / mp si calitatea materialelor. Adica la un pret dat si fix, sa stabilesc prin contract ca betonul sa fie C16/20 de pompa si insotit de toate actele, fierul sa fie romanesc sau bulgaresc (zic si eu), polistirenul cu densitate de "atat". Nu prea mi-ar pasa ca ei au pus anumite chestii mai scumpe si unele imposibil de ieftine, daca se respecta pretul total si se pun material decente.
E drept ca eu inca nu cunosc capcanele contractelor in constructii, doar am dat putin cu nasul de ele.  Cand am vrut sa incep constructia acum 2 ani, am primit o oferta "la rosu" de la o firma care tocmai construise casa unei prietene din care lipsea tocmai...caramida. Imi facusera un pret "la rosu" de vreo 30.000 EUR parca si caramida era pusa la finisaje. Cum ar veni, din casa mea la rosu ar fi lipsit tocmai "rosul". Posted Image Cred ca mai am oferta si acum.

Edited by cumparator, 02 February 2014 - 18:01.


#39
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,516
  • Înscris: 11.03.2006
M-am hotarat cam 95% la tigla portugheza. Am primit o oferta de 7.000,- lei cu tot cu TVA, transport inclus. Acoperisul meu are 135mp. Mi se pare ok. Cam cat costa montajul tiglei?
Atasez planul sarpantei.

Attached Files



#40
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Ai acoperis in 2 ape, eu am avut unul sprijinit pe toate laturile pe cladire, asta inseamna mai multe coame, ramificatii de coame etc. M-a costat tigla cam 9500 de lei la 156 mp de acoperis si intreg acoperisul m-a dus la peste 20000 de lei cu tot inclus: montaj, sipca, burlane etc.
Pretul tau pare bun, dar ai mult mai putine accesorii la tigla de camp fata de mine; sigur, ai si niste tigle laterale in plus.

#41
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,516
  • Înscris: 11.03.2006
Am inteles. Sa ma astept la cel putin dublu cu montaj si accesorii. Oricum, nu am negociat inca nimic la tigle, am vrut numai sa vad cam cat ar costa. Inteleg ca ar fi loc de negociat. Am primit oferte de la 2 distribuitori si din start diferenta intre ele era mare.

#42
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Verifica si cantitatile.

#43
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,516
  • Înscris: 11.03.2006
Oferta este facuta cam fix. De exemplu, sunt 40 de tigle de camp in plus. Cam cat ar trebui sa iau in plus?

#44
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Nu multe pentru ca nu ai taieturi....nu ai lucarne....

#45
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postcumparator, on 04 februarie 2014 - 16:28, said:

Oferta este facuta cam fix. De exemplu, sunt 40 de tigle de camp in plus. Cam cat ar trebui sa iau in plus?
De ce nu iei pachet complet: materiale+manopera. In felul asta poti controla totul fara batai de cap, si ai si garantie la lucrare. Stiu ca toate firmele care vand tigla au si montaj.

#46
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,516
  • Înscris: 11.03.2006
Multumesc pentru informatii. I-am intrebat daca monteaza si astept raspunsul.

#47
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,516
  • Înscris: 11.03.2006
Din pacate, cel care mi-a facut oferta destul de buna la prima vedere si pe care am atasat-o pe pagina 2 si-a dat cu firma in cap. I-am spus ca dintr-o eroare a pus in oferta caramida Porotherm Light, dar zidaria trebuie sa fie portanta, iar el mi-a raspuns ca nu e problema, poate sa puna orice caramida, dar PTH Light poate fi folosita ca portanta. Posted Image Moartea pasiunii!

#48
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Da.....exact ce am spus mai sus, o oferta pentru agatarea lucrarii si apoi ....costuri suplimentare.

#49
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,535
  • Înscris: 10.05.2007
El se referea la faptul ca managerul (constructor nu e) habar n-are ca pth light e neportanta. Adica habar despre constructii cat am eu despre crosetatul in 3 ochiuri incrucisate :D

#50
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View PostAstrul, on 05 februarie 2014 - 10:40, said:

El se referea la faptul ca managerul (constructor nu e) habar n-are ca pth light e neportanta. Adica habar despre constructii cat am eu despre crosetatul in 3 ochiuri incrucisate Posted Image
Iar eu ma refeream la faptul ca a facut oferta pe o caramida mai ieftina ca apoi sa ceara bani in plus pentru caramida care trebuie de fapt.

#51
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,516
  • Înscris: 11.03.2006
Pe cand ma pregateam sa depun documentatia pentru ATR la Electrica, am vazut ca este o greseala in hartia pe care am luat-o anul trecut de la primarie, de prelungire AC. In loc sa scrie "prelungire Autorizatie de Construire" , scrie "prelungire Certificat de Urbanism". Persoana care a emis documentul s-a pensionat vara trecuta. M-am dus la primarie unde m-am inteles cu oamenii foarte greu, pentru ca, nu stiu de ce, le intrase in cap ca vreau sa prelungesc autorizatia a doua oara si ei imi tot spuneau ca nu se poate. In mod ciudat, cand am sunat persoana in charge de acolo dupa cateva zile sa vad ce solutie au la problema mea, mi-a spus "Este foarte grav, sa stiti, nu se mai poate prelungi autorizatia". Posted Image

O sa rezolv, pentru ca nu am chef sa iau din nou avizele alea pentru autorizatie. Terenul este amplasat in jud. Dambovita si avizele se iau din Targoviste, Titu, Bolintin.

Altceva as vrea sa intreb. In proiectul de rezistenta nu am inclusa si terasa de 20 mp, pe care totusi as vrea sa o fac odata cu casa. Cum se face terasa asta? Trebuie armata serios sau merge doar cu plasa? Imi trebuie ceva documente suplimentare pentru ea?

#52
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
:) Iti trebuie documente si daca iti schimbi culoarea geamurilor.
Totusi, eu cred ca merge o sapa armata si aia e, dar nu iti pot spune cu siguranta, poate-ti zice un nene din domeniu...

#53
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,516
  • Înscris: 11.03.2006
Multumesc, Lalea.
Terasa apare in proiectul de arhitectura, dar nu apare nimic despre ea in cel de rezistenta. Parca imi amintesc ca mi-a spus arhitecta despre asta si eu am zis ok.
Am dat proiectul unui structurist sa il verifice, astept sa vad care este parerea lui.

#54
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,516
  • Înscris: 11.03.2006
Am rezolvat cu autorizatia de construire gresita, am declarat ca incep constructia pe 10 martie si am depus actele pentru ATR. De fapt au fost depuse de cel care a facut multe bransamente in zona, inclusiv unicului meu vecin.
In plan am pus un X unde este stalpul de curent in capul strazii, primul lot este teren viran, al doilea lot este construit, iar al treilea este al meu. In fata este o casa la vreo 50 de metri in fundul unul lot lung, la dreapta balarii si in spate un frumos lan de porumb. Cel putin asta era plantat anul trecut. Liniste si pace (cand nu trece vreun avion pe deasupra).
Chestia este ca vecinul de pe lotul 2 si-a tras curent prin cablu subteran, deci nu ma ajuta cu nimic. Eu trebuie sa trag tot de la stalpul din capul strazii. Omul cu bransamentul a cerut cablu subteran, dar mi-a spus ca se teme ca solutia data de Electrica va fi extindere de retea, cu stalpi si tot tacamul. Drumul nu este de servitude, este drum comunal. Nu inteleg, nu se urmarea sa se ingroape cablurile care atarna pe stalpi?
Oricum, toata chestia asta cu carpirea retelei dupa cum se descurca fiecare este atat de ... romaneasca! Ca Miorita.

Attached Files


Edited by cumparator, 27 February 2014 - 20:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate