Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#2791
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
sistemul ala de udat nu l'ai facut ingropat?

#2792
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,551
  • Înscris: 11.03.2006
Ba da, e ingropat. Chestiile alea ca niste bete - microaspersoarele, sunt numai unde am pomi si flori si sunt ceva intre furtun de picurare si spray.
Mi le-a pus ca sa traiasca si iarba dintre pomi. In timp o sa plantez mai mult acolo si intre plante voi asterne mulci si nu va mai fi iarba. Atunci pot pastra microaspersoarele sau pot pune furtun de picurare.
Cand tund iarba scot betele alea care sunt infipte in pamant, dau la o parte furtunul si pot sa tund iarba. Arata destul de nostim cand uda.

#2793
vlad-28

vlad-28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 24.01.2016

View Postcumparator, on 20 iulie 2016 - 22:22, said:

In timp o sa plantez mai mult acolo
Am auzit ca e bun trifoiul Posted Image

#2794
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,551
  • Înscris: 11.03.2006
Posted Image E buna ! Sa vezi cum e sa tunzi trifoiul ala ud dintre pomi...
Sa stiti ca imi pare rau de trifoi. Anul trecut cand nu era prea mult si nici flori nu avea, era rustic, verde, perfect. Chiar am o strangere de inima, nu imi imaginam ca o sa dau cu ierbicid in curte. Am tuns azi aia 30 mp intr-o ora. Daca il uzi creste de te umpli. Daca nu il uzi, gazonul se duce de tot si trifoiul ramane mic dar totusi plin de flori.

#2795
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
nu pune mulci/mulch. pune mai degraba niste piatra in genul lava rock/zgura mare.

muliul asta e cu dus si intors. arata super si miroase minunat cat e proaspat. apoi il bate vantul, se usuca si toata zona arata ca naiba. tb reinprospatat anual. stiu pe cineva ce tocmai a facut schimbarea asta de la mulci la piatra pe o suprafata destul de insemnata. in  ani a cheltuit de  ori

#2796
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.09.2008

View Postargentum, on 20 iulie 2016 - 23:02, said:

nu pune mulci/mulch. pune mai degraba niste piatra in genul lava rock/zgura mare.

muliul asta e cu dus si intors. arata super si miroase minunat cat e proaspat. apoi il bate vantul, se usuca si toata zona arata ca naiba. tb reinprospatat anual. stiu pe cineva ce tocmai a facut schimbarea asta de la mulci la piatra pe o suprafata destul de insemnata. in  ani a cheltuit de  ori
Mie imi place cum arata la mine scoarta asta, nu miroase a nimic, nu se usuca pentru ca e oricum udata zona de sistemul de irigat, nu il ia vantul... Nu a plecat de acolo, nu am mai umplut, chiar am ramas cu 2 saci pe care nu i-am folosit inca [credeam ca imi va intra mai mult]. Si nici nu au mai aparut buruieni deloc in jurul plantelor.

Attached Files



#2797
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
tu ai 3 surcele acolo, nu se pune la socoteala. cand ai ceva pomi sau pui pe o suprafata mai mare... totusi, chiar si asa, vorbim in cativa ani. cred ca sunt aproape 8-9 ani cand am pus prima data. acum vreo 4 ani am mai pus iarasi dar in alte locuri. acum nici nu se mai cunoaste unde a fost.  
a spus, cunosc un caz, unde s;a pus de multi bani. poate de vreo cateva mii de euro. dupa vreo 3 ani s'a renuntat la idee si s'a pus lava. alte mii.

mulchul ala zboara, cand va ploua, cand ca bate vantul etc, va face picioare. daca nu este un deranj sa fie reimprospatat de 1-2 ri pe an, totul e bine. e o solutie buna, cat despre miros, el poate venii din diferite specii de lemn. sunt unele rasinoase de miros f placut. mie imi place foarte mult mulch-ul. doar ca nu e practic.
in fine ati prins ideea. trebuie sa puneti in balanta. pentru unii poate e o solutie.

#2798
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,551
  • Înscris: 11.03.2006
Are dreptate Argentum, scoarta nu isi mentine culoarea. Chiar dupa prima iarna se decoloreaza si incepe sa se faramiteze. Eu o sa am zone mari in care o sa fie pomi si arbusti.
Pe de alta parte nu pot pune piatra pentru ca va fi prea multa si nu imi place. O sa incerc intai cu mulcii in strat nu prea gros peste care o sa pun cativa saci in fiecare an si sa vad cum merge. Arata bine, e lemn care se degradeaza si hraneste solul.

#2799
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
[ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/82/eb/bb/82ebbb6662760b4940e88505a2181333.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://rjgarand.com/homeprojects/images/garden19.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img.allw.mn/content/diy/2013/04/32.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

in ultima fotografie se vede placut la ochi, da acolo e o porcarie si pacat de banii bagati. iarba trebuie separata, trebuie delimitata, in 2 ani o sa napadeasca peste piatra si conturul ala frumos nu o sa se mai vada asa.

desi dupa cum arata, asta de un proiect DIY. dale reciclate de la o alee mai veche, lumini solare ieftine etc.

#2800
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,551
  • Înscris: 11.03.2006
Arata foarte bine piatra asta. Ce este, zgura?

#2801
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
zgura, lava (artificiala)

e destul de usoara, retine apa, e perfecta in jurul copacilor.

#2802
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,551
  • Înscris: 11.03.2006
Chiar e de luat in seama.

In legatura cu formula atasata, pe care mi-a dat-o Marius cu ceva timp in urma, nu sunt lamurita ce sunt cele 2 sume.
Adica inteleg logica, se aduna distantele pentru diferite suprafete. Nu am vazut insa niciodata cum se face bransamentul asta, asa ca nu inteleg care e diferenta dintre primul termen si al doilea.
Ce inseamna ca bransamentul are mai mult sau mai putin de 7m?

Eu am 105 m de extindere, toti pe teren definit ca "spatii verzi", deci c=1. Sa zicem ca imi dau un bransament PE 63, ceea ce inseamna ca ts=840 si tm=22.

Primul termen se refera la primii 7 m si al doilea termen pentru ceilalti 105-7=98m?
Adica 840/7 * 7 + 22*98 = 2.996 ?

Multumesc.

Attached Files



#2803
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Nu stiu sa iti explic, dar asta este calculul primit de la o firma acreditata, atunci cand le-am trimis un email cu povestea mea (extindere pe 90m de drum pietruit)

Quote

I.EXTINDERE CONDUCTA STRADALA DIN PE Dn 90 mm

90 ml x 130 lei/ml = 11.700 lei

II. BRANSAMENT DIN PE Dn 32 mm

- se realizeaza dupa plata unei taxe de racordare care nu poate depasii suma de 2.000 lei

Ambele sume au TVA inclus .

Edited by oMariusRO, 21 July 2016 - 16:23.


#2804
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,551
  • Înscris: 11.03.2006
Daca ne gandim practic, santul si teava de PE ingropata acolo nu pot sa faca mai mult de 30 lei/ml, adica atat cat iese din formula aia.
Proiectarea copy paste sa zicem ca e 1500 lei (desi nici gand de suma asta), avizele 1000 lei inclusiv drumurile pentru ele.
Extinderea pe 100 m pe drum de pamant ar trebui sa fie 5.500 lei cel mult, pe bune. Adica 55 lei/ml. Nu ar avea de ce sa coste mai mult.

Tipa cu studiul mi-a spus ca pentru fiecare extindere de retea ei trebuie sa modifice nu stiu ce autorizatie sau cam asa ceva la ANRE si aia costa mult.
Nu stiu daca e adevarat.

Edited by cumparator, 21 July 2016 - 17:17.


#2805
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
DA fratilor dar pe drumul ala poate sunt gransamente de gaz de apa, de curent, si tu ca sa poti face acea extindere trebuie sa aduci Apa, Gazul si Curentul sa stea langa tine, in caz de nevoie.... si de aici diferenta de pret....zic eu... poate gresesc!

#2806
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Daca ne gandim practic, santul si teava de PE ingropata acolo nu pot sa faca mai mult de 30 lei/ml, adica atat cat iese din formula aia.

Daca ne gandim practic, dar aia de la firmele de gaze nu gandesc nici practic, nici logic. Oricum, astept cu interes sa primesti o oferta scrisa, si sa vad modul de calcul :)

#2807
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,551
  • Înscris: 11.03.2006
Pe strada aia este numai electricitate. Electricitatea e pe o parte a drumului si gazul va fi pe cealalta.
Apa si canalizarea nu cred ca au multe sanse acolo.

#2808
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,551
  • Înscris: 11.03.2006

View PostoMariusRO, on 21 iulie 2016 - 18:16, said:

Daca ne gandim practic, dar aia de la firmele de gaze nu gandesc nici practic, nici logic. Oricum, astept cu interes sa primesti o oferta scrisa, si sa vad modul de calcul Posted Image

Si eu. I-am sunat pe aia de la gaze ieri si nu am ajuns la nici o concluzie. Nu sunt inca gata sa imi prezinte studiul. M-am hotarat sa mai astept cateva zile in liniste. Cica oferta e mai mica decat aia foarte mare, dar tot foarte mare. Posted Image

Vecinul meu cel cu casele a spus ca a primit in toamna oferta de 15.000 EUR la telefon. I s-a spus: "luati un pix si scrieti!" Si-a scris singur oferta.
Mi-a povestit ca s-a dus la ei la Bolintin unde e hogeagul lor si o tipa l-a intrebat rastit: "aveti bani sa trageti gaz?" Conversatie la nivel de manea. Daca n-am ras...Posted Image
Tipul ala pe care ziceam ca l-am luat tare la telefon e obraznic si vorbeste ca un mare smecher. Eu m-am nascut si am copilarit in Rahova, deci ma simt ca in cartier cand vorbesc cu el. Mi-a dat si o lacrima mica de nostalgie.Posted Image

Oricum, studiile astea se fac in acelasi loc pentru cele 3 firme din grup, adica si pentru a ta.

In alta ordine de idei, azi am facut prima ciorba cu patrunjel din gradina mea (ca altceva nu prea e). Mai e vreo luna si mancam si desertul.Posted Image

Edited by cumparator, 21 July 2016 - 18:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate