Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#19
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006
Presupun, si va rog sa ma corectati daca gresesc, ca dispozitia de santier pentru structura e semnata de structurist. Dar daca vreau sa mai adaug o fereastra, se poate face prin dispozitie de santier? Aceasta ar trebui semnata de arhitectul care a semnat proiectul sau de oricare architect?

Tot discutand cu potentiali constructori,  am auzit si un banc. Aflati in pauza de masa, 2 muncitori in constructii faceau integrame. Unul zice:"Un cuvant din 3 litere - metal pretios". Celalalt raspunde "Haur!". "Nu, ma..." zice primul "din 3 litere" al doilea raspunde "Aaaa... atunci e fer!"

Edited by cumparator, 31 January 2014 - 18:43.


#20
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Asta e un aspect de care uitasem...
Orice modificare trebuie asumata de cineva.
Dupa cum bine ai intuit, modificarile structurale sunt semnate de structurist, iar cele legate de fatade/compartimentari interioare nestructurale sunt semnate/stampilate de arhitect.
Problema e ca ambele trebuiesc semnate de cei care au facut proiectul-structuristul initial si arhitectul initial. La tine problema e un pic mai complicata pentru ca proiectantul general (cel initial) din ce am inteles a dat faliment, deci nu mai are calitate juridica.
Daca te hotarasti sa faci alt proiect de structura de exemplu cu altcineva, oricum teoretic iti trebuie acordul proiectantului initial (o hartie stampilata prin care proiectantul initial e de acord cu modificarile aduse).
Tot ceea ce am spus mai sus e dpdv teoretic. Practic, ar trebui sa  cazi la pace cu cei de la ISC si primarie, avand in vedere ca e comuna, nu oras (unde lucrurile sunt un pic mai stricte in sensul ca tin cont de aspectele astea).
La fel procesul verbal de receptie a lucrarii.
Asta e in cazul in care ramai pe autorizatie initiala.
In cazul in care reautorizezi, nu mai ai problemele respective.

#21
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006
Multumesc pentru informatii. Daca asa se pune problema, sigur raman cu autorizatia pe care o am acum, cea valabila pana in martie. Ca sa o obtin a trebuit sa merg la Titu, Bolintin si Targoviste dupa avize (terenul este in jud. Dambovita). Serviciul nu imi permite sa ma mai plimb o data in toate locurile astea. Si structuristul si arhitecta exista pe undeva prin Romania si ii gasesc daca trebuie. Cred ca va fi ok sa semneze arhitecta, chiar daca firma de la care am luat proiectul s-a desfiintat.

#22
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
Primarul din Gulia semneaza si pe reteta bunicii daca e rost de-un Kent, pe care-l cere oricum asa ca n-ar trebui sa-ti faci probleme cu actele.
N-as renunta la 38 in locul tau. Chiar am o casa in Gulia facuta pe 38 cu 10 izolatie si nici nu se aud avioanele :))

#23
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006
Noroc ca primarul din Gulia este ... fumator.Posted Image

#24
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006
Am primit o oferta mai serioasa (zic eu) de la o firma. Am vazut ca au prevazut caramida Porotherm Light (probabil ca a crezut ca structura este pe cadre). O atasez si, daca puteti sa va uitati pe ea, va rog sa va spuneti parerea.
As fi tentata sa folosesc caramida care este prevazuta in proiect, dar vreau sa vad intai costul la rosu. Cred ca diferenta dintre 30 si 38 ar fi cam 2000 lei. De fapt nici nu am hotarat ca o sa fie Porotherm.

Attached Files



#25
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
UN pret super bun, depinde si cine sunt astia.
Despre proiect: pentru AC lasa-l asa, nu modifici nimic.
Pentru executie, du-l la cineva sa ti-l verifice, la un structurist.
Pentru geam, o dispozitie de santier, chiar daca nu e acelasi...
Repet intrebarea, ca eu, una, nu pricep: cand expira autorizatia? Ca daca expira in 15 martie, abia prin mai-iunie poti sa faci receptia, deci ce conteaza AC actuala? Sau care e planul, ca ceva imi scapa.

Despre pret: organizarea cam mare, analizele fier, beton etc. le faci tu, nu ei; daca ai pe cineva extra sa iti urmareasca constructia scoate CQ sau ce ai acolo, mai bine e cineva neutru, din afara.
Intreaba ce include fiecare, de exemplu e cam mult peste 70 mc de umplutura, nu ai terenul drept? E mult si 32 de lei/mc manopera si utilaj. Asigura-te ca sapatura e manuala mai degraba decat automatizata. Intreaba cum si in functie de ce fluctueaza pretul. Inteleg ca nu e fix? Sau da?
Ai un deviz detaliat al lucrarii? Sapatura aia de fundatii include si decopertarea?

#26
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Orice firma care se respecta are angajati CQ si RTE, deci nu pot fii dati la o parte pentru ca sunt cei care supravegheaza lucrarea din partea firmei. Beneficiarul isi poate angaja Diriginte de santier care sa-i reprezinte interesele pentru lucrarea pe care o realizeaza.

#27
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
@ lalea
Din ce am inteles eu, expira autorizatia in martie.Asta inseamna ca expira termenul in care trebuia sa anunte inceperea lucrarilor. De asemenea, ea mai poate fi prelungita un an (asta daca nu cumva a prelungit-o deja)
Daca anunta inceperea lucrarilor inante de expirare, are la dispozitie 2 ani (sau cat a cerut/e scris in autorizatie) pana la finalizarea ei. Sunt 2 lucruri diferite.
Ideea e ca poate declara inceperea lucrarilor la  primarie, sapa eventual fundatiile si se poate opri(,daca se hotaraste se imbunatateasca proiectul are timp)
Are la dispozitie 2 ani apoi ca sa termine casa.

#28
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006

View Postlalea, on 01 februarie 2014 - 14:44, said:

UN pret super bun, depinde si cine sunt astia.
Despre proiect: pentru AC lasa-l asa, nu modifici nimic.
Pentru executie, du-l la cineva sa ti-l verifice, la un structurist.
Pentru geam, o dispozitie de santier, chiar daca nu e acelasi...
Repet intrebarea, ca eu, una, nu pricep: cand expira autorizatia? Ca daca expira in 15 martie, abia prin mai-iunie poti sa faci receptia, deci ce conteaza AC actuala? Sau care e planul, ca ceva imi scapa.

Despre pret: organizarea cam mare, analizele fier, beton etc. le faci tu, nu ei; daca ai pe cineva extra sa iti urmareasca constructia scoate CQ sau ce ai acolo, mai bine e cineva neutru, din afara.
Intreaba ce include fiecare, de exemplu e cam mult peste 70 mc de umplutura, nu ai terenul drept? E mult si 32 de lei/mc manopera si utilaj. Asigura-te ca sapatura e manuala mai degraba decat automatizata. Intreaba cum si in functie de ce fluctueaza pretul. Inteleg ca nu e fix? Sau da?
Ai un deviz detaliat al lucrarii? Sapatura aia de fundatii include si decopertarea?

Sa fiu sincera, nu prea stiu multe despre firma asta. Am primit oferta lor, nu am apucat sa discut/negociez sau sa vad ce au mai construit inca. Pana acum doar am verificat ca nu apar pe Teparul.ro , cel mai demential site si loc-de-dat-cu-capul cu putinta, despre care am aflat foarte recent. Posted Image  
Lalea, este foarte posibil sa fi inteles eu gresit, dar traiesc cu ideea ca trebuie sa incep lucrarea pana la data de 15 martie, dupa care am 1 an sa termin. Parca asa mi-a spus arhitecta de la primarie cand am prelungit autorizatia anul trecut. In general nu prea imi fac griji cu hartiile, ani de zile parte din jobul meu era sa particip la licitatii si sa pregatesc documentatia aferenta, nu poate sa ma mai sperie nimic. Doar ca deocamdata nu cunosc circulatia hartoagelor in constructii. Oricum, sunt sigura ca, la nevoie, primarul fumator de acolo va prelungi ce este de prelungit.
Multumesc mult pentru sugestii, imi notez tot si ii intreb. Terenul este drept, nu ar trebui sa fie nici o problema. De la firma asta am primit numai cele 2 fisiere atasate. Cred ca sunt facute in graba, pe baza extraselor din proiect, mai este mult de discutat cu ei. Pretul ar trebui sa fie fix. Organizarea de santier mi s-a parut si mie mare, o sa discut despre asta.

#29
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006
Fierul din oferta nu este prea ieftin? Parca prin jurnale am vazut mai scump.

#30
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Bancul ala e cu tigani, nu cu muncitori. Nici nu face sens in varianta cu muncitori.

#31
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006

View Postscufitzu, on 01 februarie 2014 - 22:12, said:

Bancul ala e cu tigani, nu cu muncitori. Nici nu face sens in varianta cu muncitori.

Da, ai dreptate in principiu. Cu toate astea, saptamana trecuta am discutat cu un sef de echipa care ii tot dadea cu fer in sus, fer in jos. De haur n-a zis nimic, ca am vorbit doar de constructia la rosu.

#32
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postcumparator, on 01 februarie 2014 - 21:38, said:

Fierul din oferta nu este prea ieftin? Parca prin jurnale am vazut mai scump.
Da. Este un sistem de ofertare un pic nefairplay. Baga la unele articole de deviz preturi mici ca sa atraga, iar apoi tranteste preturi mari la altele pe care nu le poti controla-verifica la sange. Nu numai la fier este pretul mic, mi se pare ca si la polistiren. In plus cand dai un pret de cofraj sau armare il dai cu tot ce include ( sarma, cuie etc ).

#33
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
A, da, am uitat ca in termenul de valabilitate a AC trebuie doar sa inceapa lucrarile... scuze. Multam de amintit.
La inceperea lucrarilor la mine nu a venit nimeni, asa ca ar trebui sa mergi si sa anunti. Ce sa vada? Duci o sapa pe santier si aia e! SE inceope decopertarea. Nu am auzit sa verifice inceperea lucrarilor, se intampla?
Cat despre CQ si RTE, asa e, insa ar trebui sa intre in pretul lucrarii, nu separat. Adica imi pare un pic ciudatel modul asta de aratare a CQului. Sigur, am primit si eu oferte de tipul asta.

Fierul e ieftin? A trecut de 4 lei kilul de fier fasonat? Vad in centralizator 3,35 plus TVA, eu una am dat mai putin, de-aia intreb.

#34
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Pretul este cu tot cu manopera, iar manopera inseamna debitat+fasonat+montat.

#35
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Asa, am vazut asta... si e ieftin?

#36
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Discutia era despre pretul fierului care in oferta este de 2,25+tva = 2,79 ron. Nu cred ca se mai gaseste fier bun la acest pret, nici macar bulgaresc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate