Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

pensie sau?...

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012
@Airbag

Bazandu-ma pe diversele postari - majoritatea ineptii, cu erori logice si uneori chiar stupide - ale tale, de pe mai multe topic-uri, cauzate de vasta ta (ne)cunoastere in acest domeniu, iti voi spune ca nu voi mai da curs la niciun comentariu de al tau.

Din punctul meu de vedere, esti o persoana care nu cunoaste foarte multe vizavi de instrumentele financiare si nici macar cunostintele de baza nu exista in posesia ta.
Ai demonstrat ca nu poti face diferenta intre un banal depozit si un cont curent. (sunt doua instrumente diferite). Dar sa iti mai dai cu parerea vizavi de pensii si asigurari....
Majoritatea comentariilor tale sunt incorecte si informeaza in mod gresit cititorii.

Nu pot spune nimic despre cei care au plecat din tara, insa pot felicita si admira pe cei care au ramas in tara pentru ca au convingerea ca pot face lucrurile mai bune si mai bine.
In ceea ce te priveste pe tine, personal, ... nu cred ca se mai poate spune ceva.

Mai fac doar cateva clarificari... ceea ce am spus mai spus face referire doar la comportamentul si cunostintele pe care le-ai afisat (sau nu). Nu am facut referire in niciun fel la personalitatea si caracterul tau.

#20
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Postalexxxxyy, on 04 februarie 2014 - 20:59, said:


Nu pot spune nimic despre cei care au plecat din tara, insa pot felicita si admira pe cei care au ramas in tara pentru ca au convingerea ca pot face lucrurile mai bune si mai bine.


Normal ca ii feliciti,ca iti baga prostii banii in buzunar daca pun botul la un contract de 25-30 de ani.De ce trebe sa prostesti lumea sa se lege cu pl de gard pe 30 de ani la tine cand poa sa economiseasca si benevol cat poate pe luna,odata mai mult o data mai putin si poa sa scaoata banii din cont cand vrea muschii lui fara sa te mai intrebe pe tine.

#21
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Mai aveti ceva de comentat domnu`Alexxxxyy:

Polonia şi-a redus datoriile cu echivalentul a aproape 9% din PIB, la sub 50% din PIB, transferând în contul statului şi anulând obligaţiuni suverane şi bonuri de trezorerie deţinute anterior de fondurile private de pensii într-o acţiune care reprezintă un pas în implementarea unei controversate reforme a sistemului de pensii, scrie The Wall Street Journal.


Succesuri peste tot ai?Posted Image

Edited by Airbag, 07 February 2014 - 07:52.


#22
icy_squirrel

icy_squirrel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.01.2014
Bun, e clar ca nu te poti baza (la modul serios) pe vreun fond privat/pensie privata ca unica alternativa. Nici sa te apuci sa investesti de capul tau nu-i o solutie, ca risti si mai mult (actiuni etc)
Daca economisesti (depozite etc) te trezesti ca dupa cca 20-30 de ani valoarea banului e la 1/2-1/3 din valoarea initiala. Luati in calcul si devalorizarea monedei euro. 1 dolar de acum 30 ani face vreo 30 de centi acum - nu mai stiu cifrele, dar cam pe aici se invart.

Totusi in aceste conditii va intreb - in anul 2014 in Ro un pensionar poate trai cat de cat decent (avand deja apartament si fara boli nu foarte pretentioase) cu 1500 de lei. OK, minim 1200, dar optim ar fi pe la 2000.

Care credeti ca vor fi cifrele in anii 2050? 5-700 EUR? 1200-1500?
Ca e totusi destul de clar ca, a la long, lucrurile merg in directia asta, si usor-usor, iti vor trebui si in Ro 7-800 de euro ca sa poti trai, prin simplul fapt ca se vor scumpi serviciile, abonamentul la transport nu va mai fi 20 de euro ci probabil 50 etc

Apartamentele pe care multi dintre noi le avem vor deveni locuinte sociale si in anii aia vor fi cam la discretie: treptat se vor depopula o parte, o parte vor ajunge ghetouri etc. Oricum chiria va scadea = va ramane aceeasi poate, dar in noul context, cum spuneam, daca azi un pensionar traieste cu 300 de euro, peste 30 de ani, s-ar putea sa traiasca la fel de prost cu 300 cum traieste azi unul cu 100.

Totusi, nu cred intr-o ieftinire masiva... orasele mari nu cred ca se vor depopula, chiar daca populatia apta de munca va mai migra in vest - ceea ce e de asteptat. Populatia rurala va migra spre orase. Mai degraba satele se vor depopula - si asta inteleg ca deja se vede.
Iar de abandonat locuintele vechi nu cred ca va fi totusi cazul - (1) ce vei face cu zeci de mii de blocuri, nu cred ca e economic sa demolezi; (2) betoanele nu-s atat de proaste, cert sunt mai bune ca cele de acum 70-80 de ani, iar la vreme a respectiva o reparatie capitala va fi suficienta; (3) nici strainii mai sarantoci nu locuiesc in sute de mp. Un apartament de 70 mp e totusi rezonabil pt 3 persoane fara pretentii - asa cum inca vor fi 80+% dintre romani multe decenii de acum inainte.

#23
aikido

aikido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 08.11.2005
Icy_squirrel,

Hai sa nu vedem numai drobul de sare...
Nimeni nu poate anticipa ce va fi peste 30 de ani, desi expertii in scenarita apar peste tot. Simplifica putin....
Cum era in urma cu 30 de ani in RO? Ce s-a intamplat in aceasta perioada? Cum a evoluat puterea de cumparare, nivelul de educatie, somaj (caci cei tineri acum vor fi atunci apti de munca atunci sa iti plateasca tie pensia :)))Extrapoleaza putin apoi si vezi cam cum vor evolua lucrurile.
Recomandarea mea este sa judeci intotdeauna personal: ce stiu sa fac, ce venituri pot produce, cati ani voi avea atunci, voi fi bolnav (pregateste un mic fond si pt. astfel de ipoteze), voi avea copii (cheltuieli duble fata de acum), ma pot reconverti profesional, voi fi la tara sau la oras, in RO sau in Suedia? etc etc
Bazeaza-te mai mult pe tine decat pe chirie dintr-un apartament ce va fi cotet atunci (sau nu va mai fi), sistemele de pensii (publice sau private) nu sunt niciodata sigure (gandeste-te daca nu vor mai fi suficienti contribuitori, de unde vor avea surse astfel de fonduri).
Ritmul de dezvoltare acum este altul fata de acum 30 de ani. Mancarea naturala se va gasi greu si va fi scumpa (la ritmul actual de crestere al populatiei), banii vor evolua in forme nebanuite (de aceea uita-te si la alte active - poate o ferma, poate drepturi de autor pe un soft supertare...).
Sa lasam profetiile pt. profeti. Trage tare, invata, munceste, economiseste cate un pic lunar, traieste-ti viata acum si cu putin noroc si mult efort iti va fi bine si atunci.

#24
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postalexxxxyy, on 04 februarie 2014 - 16:36, said:

Cum faci sa stii ca in "romanica se va manca cacat cu portia"?

Pe ce te bazezi tu spunand ca Norvegia sau Australia sunt mai bune ?

Pe ce informatii te bazezi cand afirmi numerele respective  ?

Care sunt fondurile de pensii private care au dat faliment in Occident?

De unde stii ca "romanica e in curu gol"  si pe ce informatii te bazezi cand afirmi asa ceva?

Si ce inseamna ca o tara e "in curu gol" ?



Atat timp cat pentru viitorul ce se doreste, nu se pune astazi (sau maine) ceva bani "deoparte", ca sa nu se astepte de la altii,
putin probabil a se stii ce se va intampla peste zeci de ani, mai ales la varsta pensionarii.

Ceea ce se stie astazi, se vede din experienta colectiva a celor care "sufera" astazi atunci cand primesc pensia si se gandesc la obligatiile si necesitatile lor.

Pentru o situatie financiara sanatoasa se recomanda cunostinte financiare si o educatie in acest domeniu, iar acestea depind de vointa, dorintele si posibilitatile fiecaruia.
Esti telespectator fidel Antena 3 nu?

Edited by Clovis, 09 February 2014 - 09:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate