Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

pensie sau?...

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
icy_squirrel

icy_squirrel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.01.2014
Sunt un angajat IT (cca 35 de ani) care exploreaza posibilitatile de economisire, avand in vedere ca perspectivele sunt destul de sumbre pentru fondul de pensii public.

Prea multe nu stiu, insa ce recomandati pentru batranete? Plata maximala catre fond public vs plata diminuata (PFA style) + pus bani deoparte. Sau pilon ii/iii etc. - Rog ceva linkuri si lamuriri deoarece atunci cand s-au introdus pensiile private nu am fost pe faza (in Romania) si deci nici macar nu stiu mare lucru despre fondul la care sunt inscris.

M-ar avantaja ceva mobil, nu se stie cat mai lucrez in tara.

Mai am ceva proprietati (sa zicem 1 apartament, 1 mic teren) - pe care banuiesc ca ma sfatuiti sa le tin.
Credeti ca apartamentul (fiind unul in stil comunist) va asigura o chirie buna peste 20-30 de ani, avand in vedere ca vor fi o gramada de acest fel (cladiri de 70-80 de ani etc la vremea aia)?

Cum sunt o persoana fara apetit pt risc (mai ales pt finantele proprii) si fara mari cunostinte, credeti ca o simpla economisire ar fi de-ajuns? (Ma gandesc ca inflatia mananca mult din acesti bani in 20 de ani)...

#2
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Cine poate sti ce va fi peste 20-30 ani? In 1990 te gandeai ca vom ajunge in halul in care suntem?
Investitia care a fost valabila in toate timpurile este pamantul. Cumpara terenuri si, la batranete, vinzi cate unul... Desi, si in aceasta situatie, treburile sunt relative. Sa ne gandim doar la cei care au cumparat terenuri inainte de 1945. Le-au fost confiscate de statul comunist iar acum le sunt confiscate, cu japca, de "baieti destepti"... Eu, de pilda, sunt in situatia revendicarii unui mic teren de 450 mp ce a fost al bunicului... De 23 de ani ma milogesc de un stat profund corupt si nu mi s-a retrocedat...
Alegerea iti apartine.
Sincer, la 35 ani eu as pleca definitiv din aceasta tara.

Edited by V_i_c_t_o_r, 27 January 2014 - 17:22.


#3
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
cam aceleasi intrebari mi le pun si eu. Desi, ca si tine, cred ca exagerez. Gandind lucrurile un pic mai la rece - intr'un fel sau altul, oamenii tot vor trai (mai bine sau mai putin bine) si la varsta a treia, mai ales cei care au avut "noroc de meserie" precum noi ITistii. Asadar, din punctul acesta de vedere  cam orice lucru de bun simt ai face va conduce la o batranete linistita. Mai departe, nu mai depinde de tine ca si individ, ci doar de noi ca si societate, ca si prizonieri ai unui sistem de tip *-ism basca acum si global.

De acord cu faptul ca apartamentul comunist , daca va mai exista, nu va mai aduce cine stie ce din chirie /  vanzare. As zice sa ai in vedere sa scapi de el, cand vei considera de cuviinta. Terenul in principiu e bun de tinut, iar cunostinte as zice nu prea avem nici unul in astfel de subiecte. Suntem toti cam in bataia ploii si a vantului.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
nu te limita la o singura varianta.
mergi pe o varianta cu PFA, pastrand pe cartea de munca o suma peste salariul mediu pe economie, iar ce-ti ramane imparte intre o pensie privata si ceva depozite bancare (sau alte investitii similare, de preferat in 2-3 valute)
in felul asta indiferent ce se va intampla pana iesi la pensie ar trebui sa fii ok: o sa ai o pensie mai mare decat majoritatea celorlalti pensionari (nu poti spune ca vei huzuri din ea, dar nici de foame nu o sa rabzi) + alte cateva surse de venit (dobanzi, pensie privata sau chiar bani cash)

le: referitor la apartament si teren, nu prea e momentul potivit sa le vinzi.

Edited by _Smiley_, 27 January 2014 - 17:58.


#5
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006
Da, buna intrebare...si eu mi-am pus-o de multe ori, si inca n-am gasit raspunsul. Oricum, sunt convins ca peste 35 de ani n-o sa-mi dea nici naiba pensie.

#6
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Este mai greu ca oricand de prezis ce va fi peste 30 de ani. Cel mai probabil in urmatorii 10 ani vom asista la schimbari mai profunde decat cele din 89.

#7
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Stii vorba aia, nu-ti tine ouale intr-un singur cos. Tot ce ai sub forma de cash, incearca sa-i convertesti in orice alte investii, mai ales daca sunt lei. Sunt destule fonduri de investiitii de prin afara la care are acces orice om de rand in ziua de azi si care iti pot aduce un return mai bun cu risc minim. Mai ales ca tinutul banilor in banci nu mai e ce era odata. La fel si locuintele/terenurile, in afara de cea in care stai, care daca o ai deja, e bine de avut, nu mai dai chiria aia lunara sa-ti scada din "disposable income", in rest eu as lichida tot (desi asta e probabil greu in Romania de astazi) si i-as pune in fonduri de investitii pe chestii din lumea in dezvoltare, unele tari vestice, bineinteles, impartite riscurile.

Invata sa-ti construiesti/administrezi un portofoliu, nu e chiar fizica cuantica si probabil iti vei multumi mai tarziu pentru decizia luata!

#8
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View Postwiseguy76, on 27 ianuarie 2014 - 18:03, said:

Da, buna intrebare...si eu mi-am pus-o de multe ori, si inca n-am gasit raspunsul. Oricum, sunt convins ca peste 35 de ani n-o sa-mi dea nici naiba pensie.

Daca se va intampla asa ceva degeaba economisesti sau investesti in imobiliare. Un stat care nu mai da pensii dispare ca forma de organizare - imaginati-va hoarde de oameni infometati , fara nici o sursa de venit, fara ceva de munca... unii din ei intr-o forma fizica suficient de buna, altii suficient de disperati - iti vor da in cap tie cand iesi din casa sau copilului tau cand merge la scoala...  Se vor plati pensii cata vreme va exista o forma de organizare statala. Cand nu va mai fi... se va aplica legea junglei...

Edited by T Irina, 27 January 2014 - 19:05.


#9
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012

View PostT Irina, on 27 ianuarie 2014 - 19:05, said:

Daca se va intampla asa ceva degeaba economisesti sau investesti in imobiliare. Un stat care nu mai da pensii dispare ca forma de organizare - imaginati-va hoarde de oameni infometati , fara nici o sursa de venit, fara ceva de munca... unii din ei intr-o forma fizica suficient de buna, altii suficient de disperati - iti vor da in cap tie cand iesi din casa sau copilului tau cand merge la scoala...  Se vor plati pensii cata vreme va exista o forma de organizare statala. Cand nu va mai fi... se va aplica legea junglei...
Pensii se vor plati si pe viitor... Problema sta in marimea pensiei, daca te poti descurca sau nu cu pensia publica.

#10
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012
Salut si felicitari pentru intrebarile pe care si le adreseaza unii in privinta pensiei publice.

In primul rand, exista solutii care sunt la indemana oricui.

In al doilea rand, este necesara o documentare personala si acumularea unor cunostinte de baza despre bani si cum functioneaza acestia. (pentru inceput puteti citi cartile lui Kiyosaki).

Ca si directii de informare, instrumentele financiare de cunoscut si folosit sunt:
* Buget de cheltuieli ( o foaie simpla in excel ce o poti crea dupa bunul plac)
* Depozite curente si la termen ( pentru nevoile urgente ) - privit ca un fond de urgenta si sa nu fii nevoit sa strici fondurile de acumulare
* Fonduri de investitii - ( pot lua o sumedenie de forme, imperios necesara o documentare, chiar si cursuri despre asa ceva)
* Asigurari de viata la termen ( doar pentru protectie in caz de Doamen fereste)
* Asigurari de viata investitionale ( combina partea de fonduri de investitii cu partea de asigurare de viata)
* si asigurari de sanatate

* Diversificare cat mai multa sau oualele in mai multe cosuri.


Nu exista retete sau solutii magice pentru problema pensiilor si care sa functioneze garantat.

In schimb este de foarte mare ajutor sa iti permiti cateva optiuni in momentul pensionarii, iar asta se poate doar in cazul in care ai inceput un plan financiar si de care sa te tii pana vei muri.

View Postwiseguy76, on 27 ianuarie 2014 - 18:03, said:

Da, buna intrebare...si eu mi-am pus-o de multe ori, si inca n-am gasit raspunsul. Oricum, sunt convins ca peste 35 de ani n-o sa-mi dea nici naiba pensie.

View PostStan_Patzitul, on 27 ianuarie 2014 - 18:23, said:

Este mai greu ca oricand de prezis ce va fi peste 30 de ani. Cel mai probabil in urmatorii 10 ani vom asista la schimbari mai profunde decat cele din 89.

Foarte adevarat ca nu se stie ce va fi peste zeci de ani, dar asa a fost de cand e lumea. Si sa fim convinsi sa faptul ca nu va fi nicio pensie sau ca nu vom ajunge la pensie cu siguranta nu ajuta pe nimeni.

Mai mult decat atat, va puteti trezi la varsta de pensie si fara o pensie care sa insemne ceva. ( dar macar aveti satisfactia ca ati avut dreptate la 30 de ani).

#11
icy_squirrel

icy_squirrel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.01.2014
Va multumesc tuturor. Imobiliarele - nu, nu-s pt vanzare deocamdata. Acum nici nu s-ar putea si in plus voi astepta o perioada mai buna.
M-ar interesa ceva fonduri care pot fi administrate inclusiv din strainatate (inclusiv Statele Unite).
De fapt, observ ca mi s-a raspuns in principiu, ramane sa citesc (momentan nu e timp). Totusi cateva recomandari punctuale, pe privat (cate nume) ar fi de ajutor.

#12
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012

View Posticy_squirrel, on 28 ianuarie 2014 - 00:16, said:

Va multumesc tuturor. Imobiliarele - nu, nu-s pt vanzare deocamdata. Acum nici nu s-ar putea si in plus voi astepta o perioada mai buna.
M-ar interesa ceva fonduri care pot fi administrate inclusiv din strainatate (inclusiv Statele Unite).
De fapt, observ ca mi s-a raspuns in principiu, ramane sa citesc (momentan nu e timp). Totusi cateva recomandari punctuale, pe privat (cate nume) ar fi de ajutor.

Stiu ca bancile si firmele de asigurari nu au voie sa deschida (sau cel putin apare un steag rosu) conturi pentru persoanele care au contact direct cu SUA.

Edited by alexxxxyy, 28 January 2014 - 01:06.


#13
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
In romanica se va manca cacat cu portia peste 10 ani.Tireaza-te cat mai ai timp si varsta propice.Lasa investitiile in fonduri de pensii si imobiliare pentru cei care raman in urma.Iti recomand norvegia sau australia.

#14
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006

View PostT Irina, on 27 ianuarie 2014 - 19:05, said:

imaginati-va hoarde de oameni infometati , fara nici o sursa de venit, fara ceva de munca... unii din ei intr-o forma fizica suficient de buna, altii suficient de disperati - iti vor da in cap tie cand iesi din casa sau copilului tau cand merge la scoala...


Pai...nu prea e nevoie sa-mi imaginez, cam vad asta in jurul meu, acum. D-aia am mari indoieli ca o sa mai fie cineva peste 35 de ani sa-mi dea mie pensie. Nu mai zic de asistenta sociala, medicamente, etc.

#15
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Postwiseguy76, on 28 ianuarie 2014 - 06:20, said:



D-aia am mari indoieli ca o sa mai fie cineva peste 35 de ani sa-mi dea mie pensie. Nu mai zic de asistenta sociala, medicamente, etc.

Zi-o asta lui Alexxxyy ca el iti promite pensie privata cu 7-8% peste 30 de ani.Trebuie sa fi prost sa crezi ca daca a dat faliment pensia privata in occident, in romanica care e in curu gol va avea succesuri.

#16
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012

View PostAirbag, on 28 ianuarie 2014 - 01:04, said:

In romanica se va manca cacat cu portia peste 10 ani.Tireaza-te cat mai ai timp si varsta propice.Lasa investitiile in fonduri de pensii si imobiliare pentru cei care raman in urma.Iti recomand norvegia sau australia.

Cum faci sa stii ca in "romanica se va manca cacat cu portia"?

Pe ce te bazezi tu spunand ca Norvegia sau Australia sunt mai bune ?

View PostAirbag, on 28 ianuarie 2014 - 07:57, said:

Zi-o asta lui Alexxxyy ca el iti promite pensie privata cu 7-8% peste 30 de ani.Trebuie sa fi prost sa crezi ca daca a dat faliment pensia privata in occident, in romanica care e in curu gol va avea succesuri.

Pe ce informatii te bazezi cand afirmi numerele respective  ?

Care sunt fondurile de pensii private care au dat faliment in Occident?

De unde stii ca "romanica e in curu gol"  si pe ce informatii te bazezi cand afirmi asa ceva?

Si ce inseamna ca o tara e "in curu gol" ?

View Postwiseguy76, on 28 ianuarie 2014 - 06:20, said:

Pai...nu prea e nevoie sa-mi imaginez, cam vad asta in jurul meu, acum. D-aia am mari indoieli ca o sa mai fie cineva peste 35 de ani sa-mi dea mie pensie. Nu mai zic de asistenta sociala, medicamente, etc.

Atat timp cat pentru viitorul ce se doreste, nu se pune astazi (sau maine) ceva bani "deoparte", ca sa nu se astepte de la altii,
putin probabil a se stii ce se va intampla peste zeci de ani, mai ales la varsta pensionarii.

Ceea ce se stie astazi, se vede din experienta colectiva a celor care "sufera" astazi atunci cand primesc pensia si se gandesc la obligatiile si necesitatile lor.

Pentru o situatie financiara sanatoasa se recomanda cunostinte financiare si o educatie in acest domeniu, iar acestea depind de vointa, dorintele si posibilitatile fiecaruia.

Edited by alexxxxyy, 04 February 2014 - 16:26.


#17
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006

View Postalexxxxyy, on 04 februarie 2014 - 16:36, said:




Pentru o situatie financiara sanatoasa se recomanda cunostinte financiare si o educatie in acest domeniu, iar acestea depind de vointa, dorintele si posibilitatile fiecaruia.


Da, corect. Ia si tu intai o carte de romana clasa a VIII-a, sau macar niste ''almanahe'', duoa aia uita-te putin la televizor, sa vezi in ce tara traim, se pare ca esti cam strain de cauza.

#18
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Postalexxxxyy, on 04 februarie 2014 - 16:36, said:

Cum faci sa stii ca in "romanica se va manca cacat cu portia"?






Am la mine-n sat unul care-si face un gratar special pentru o asemenea perspectiva

View Postalexxxxyy, on 04 februarie 2014 - 16:36, said:


Pe ce te bazezi tu spunand ca Norvegia sau Australia sunt mai bune ?








In ipoteza ca nu va ajunge USL asa departe sa mai "conduca".

View Postalexxxxyy, on 04 februarie 2014 - 16:36, said:


Care sunt fondurile de pensii private care au dat faliment in Occident?





Alea care nu mai dau nici macar 1% dobanda pentru sumele incasate peste 2o de ani.

View Postalexxxxyy, on 04 februarie 2014 - 16:36, said:


Si ce inseamna ca o tara e "in curu gol" ?





Inseamna o tara care-si vinde resursele strategice de viitor numai sa faca pe placul institutiilor financiare straine si lasa poporul propriu sa sufere de foame si frig.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate