Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

pret corect..casa la gata

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Domnilor..........cata rabdare aveti.  Felicitari !

#20
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Daca nu posta aiurea la finalizate nici nu-mi bateam capul.
Sunt mii si milioane de informatii pe forum astfel incat, daca de maine n-ar mai posta nimeni, ai gasi raspuns la 99% din intrebarile sau problemele uzuale pentru urmatorii 20 de ani daca nu se schimba prea multe.
Ai gasi daca ai cauta, ai citi, ai studia. Din cauza lenesilor care n-au ei chef sa citeasca si pun aceleasi intrebari an de an, informatia buna se pierde in miile de pagini, zecile de mii de postari si intrebari puerile, ca apoi sa vina alti si alti lenesi sa spuna ca e prea multa informatie si nu stiu unde sa caute si ce sa gaseasca si sa mai intrebe si ei de 20 de milioane de ori aceleasi lucruri (in general "cat costa o casa", "cat ma duce", "cat e halatu' ").
E un cerc vicios care devine din ce in ce mai deranjant, atata timp cat cine trebuia n-a luat masuri la timpul potrivit (aici ma includ in mod special eu) si probabil e prea tarziu sa mai ia.
Ei nu realizeaza ca practic distrug munca unor useri care au contribuit mult la acest forum si ca discutiile inteligente purtate de-a lungul anilor se pierd in neantul de intrebari puerile cu care mai toti s-au obisnuit.
Asta e, cand informatia e gratis, mura-n gura, doar s-o cauti si s-o citesti, de ce ti-ai bate capul? Mai bine astepti sa isi mai bata altii capul explicandu-ti tie a 4 milioana oara ca pretul unei case depinde. Depinde de atatia factori incat mie mi-a fi greu sa-i identific pe toti si ca cel mai simplu mod este de a te informa, de a pune intrebarile cheie atunci cand n-ai inteles si de a cere oferte pentru a te ilumina. Ca degeaba vrei, speri, crezi pana nu esti pus in fata realitatii. Si eu mi-am dorit dintotdeauna sa conduc/detin un Ferrari F430, dar ma uit pe gogu, vad preturile ma desumflu si imi vad de Honda mea mai departe. Nu ma duc la dealer sau la cei care le vand Sh si le spun "nene, eu am 25.000 de euro in buzunar si vreu Ferrari" ca o sa ma scoata toti in suturi si asta nu din cauza ca sunt ei nesimtiti, ci pentru ca modul de abordare al meu este amuzant.
Crezi ca intereseaza pe cineva cati bani ai in buzunar sau cat de greu i-ai facut? Crezi ca unuia care i-a facut "usor", i-a facut chiar asa usor? Pai fa-i si tu usor si atunci o sa ai mai multi si n-o sa mai ai probleme. In fine, divaghez grav, dar sunt secat de mentalitatea unora care chiar cred ca pot face palate cu bani de 2 Loganuri.
Nimeni, dar nimeni n-a avut atata dram de creier sa puna intrebarea fundamentala "am atata buget, cam la ce suprafata as putea sa ma incadrez astfel incat sa fac o casa buna structural, finisata decent si utilata corespunzator?"

#21
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

 ad_comand, on 27 ianuarie 2014 - 14:44, said:


intrebarea ramane ...la pretul de 250-270 euro /m  construesc o casa de 250 m construiti ,cu firma ,garantie,factura etc...

ma chinuie talentul in seara asta si imi permit sa-ti raspund si eu:

1. da, poti construi cu 250-270e/mpc. insa trebuie sa participi personal, nene! sa bagi la cazma, la ciocan, la internet, la excel, etc...si sa bagi si bere! nu tu! altii! tu bei apa...din putz. si neaprat, putzul sa fie al vecinului.... finisajele le faci cu materiale de la solduri...mai o gresie crapata (da' nu-i bai daca esti creativ), mai un glet expirat, etc...
2. cu firma? da' de ce vrei cu firma? in cautarile tale ai dat de vreo firma care macar sa se apropie de scorul asta?
3. garantie primesti! cata vrei. de la firma aia de care-ti spuneam mai sus...
4. factura?! da' de ce vrei factura?! n-auzi ca tre' sa pui osu' tau personal la lucrare? cum sa-ti tai factura singur?

#22
ad_comand

ad_comand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.01.2014
maine am sa scriu pe forum cit costa la o firma din bucuresti casa  pe care vreau sa o construiesc  la gata(pret extimativ ,pina la definitivarea proiectului)
mentionez ca aceasta firma a construit anul trecut 3 case in baneasa,+ alte lucrari
adevarat este ca am vazut lucrarile,nu am vb si cu proprietarii.acestor case
tot nu cred ca ar costa asa mult 400-500 la cheie..dar vb maine

#23
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Tu poti crede ce vrei. Cand 100 de persoane de pe forum isi fac o casa si pe toti ii duce chiar cu mult peste 400-500 euro/mpc, inseamna ca asta e pretul de constructie. Daca eram doar 1-2 care afirmam asta, inteleg sa fi fost neincrezator.

#24
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Daca tu vrei casa la gata la 250 euro/mp construit, cu factura si garantie, calculele devin cam asa:
- ai 200 euro/mp fara tva (24%)
- ai 150 euro/mp fara profitul firmei (25%)
- acum trebuie sa scazi pretul proiectarii, obtinerii autorizatiilor, obtinerii utilitatilor (electricitate, gaz, apa, canal), facut gard.

Din ce ramane, constructorul trebuie sa iti ia toate materialele de la iarba pana la casa la cheie + scule, utilaje, consumabile etc.
Eu zic ca se poate, dar depinde din ce material vrei casa (se poate si din paie, pamant, zgura, sticle, PETuri, fel de fel!).
(eu am luat in considerare ca materialele nu sunt furate)

Edited by Quantum, 28 January 2014 - 08:55.


#25
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009

 bicosu, on 28 ianuarie 2014 - 08:21, said:

Tu poti crede ce vrei. Cand 100 de persoane de pe forum isi fac o casa si pe toti ii duce chiar cu mult peste 400-500 euro/mpc, inseamna ca asta e pretul de constructie. Daca eram doar 1-2 care afirmam asta, inteleg sa fi fost neincrezator.

Si cu toate astea cu foarte multa munca si implicare se pot obtine disconturi bune (10-15% minim) la materialele de constructii, transport gratuit, la manopera in regie proprie sau firma este diferenta mare sunt aceeasi meseriasi (Dorel), cunosc destui patroni in constructii care arunca cu preturi uriase, fara a fi instare de a face un deviz real conform normativelor dar cu calificare de sofer. Daca un beneficiar isi doreste ca la sapatul santurilor sa foloseasca ingineri este problema lor, dar tot munca necalificata se cheama.

#26
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Omu' si-a facut ieri cont, special sa arunce o "efervescenta" si sa agite spiritele. Nu a fost interesat de celelalte jurnale. A citit un pic pe diagonala si s-a gandit cum sa-i oftice pe "fraierii" care au cheltuit peste 100 k pentru constructia casei. Si noi am construit P + M la gata cu 55 k si dupa ce am descoperit aria aceasta am realizat cat de dobitoc am fost ca am avut incredere in dorel care mi-a facut fundatia de la cota zero si o zidarie din bca de 25 cu stalpisori de sta mata-n coada. Acum stau intr-o garsoniera si sper ca pe a doua s-o fac asa cum trebuie !  Nu stiu cum e in alte zone dar in sud, "desteptii" construiesc palatu' si apoi se intereseaza unde isi fac proiectul...:(

Edited by manuko, 28 January 2014 - 09:03.


#27
ad_comand

ad_comand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.01.2014
dupa cum am promis ,azi revin
  mi-a aratat 3 proiecte,am convenit la un proiect ,am adus unele modificari pe plan ,am mai marit,am micsorat ,ramane sa modifice proiectantul in amanunt,daca ii dau ok
  casa la rosu,fara acoperis(tabla .tigla etc)  240 m construiti ma costa cu firma 42 000 euro,...materiale,manopera.....nu stiu cit as putea sa negociez din acest pret.
  la cheie..fara anexe ,adica put,gard,gradina,foxa  costa pe fiecare operatiune in parte...la un calcul in mare facut impreuna ies pe undeva minim 100 000 euro
  revin diseara cu alte amanunte ,vreau sa ma documnetez la preturile de manopera pt finisaje

#28
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Bine ai venit cu picioarele pe pamant. Cand iti ziceam ieri de 45.000 de euro ma intrebai unde intra banii astia. Pai uite - ai obtinut pret de 42.000 fara acoperis. Adica nici macar nu e terminata la rosu.

#29
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
La jurnale vei gasi o casa la rosu facuta cu 100 euro/mp. Este deschis azi parca thread-ul. Uita-te atent la poze si spune-ne daca asta iti doresti. Dupa care uita-te la celelalte case de pe Jurnale de succes si vezi singur diferentele. .

#30
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007

 ad_comand, on 28 ianuarie 2014 - 14:32, said:

dupa cum am promis ,azi revin
  mi-a aratat 3 proiecte,am convenit la un proiect ,am adus unele modificari pe plan ,am mai marit,am micsorat ,ramane sa modifice proiectantul in amanunt,daca ii dau ok
  casa la rosu,fara acoperis(tabla .tigla etc)  240 m construiti ma costa cu firma 42 000 euro,...materiale,manopera.....nu stiu cit as putea sa negociez din acest pret.
  la cheie..fara anexe ,adica put,gard,gradina,foxa  costa pe fiecare operatiune in parte...la un calcul in mare facut impreuna ies pe undeva minim 100 000 euro
  revin diseara cu alte amanunte ,vreau sa ma documnetez la preturile de manopera pt finisaje
Welcome to Planet Earth! Have a nice trip :))

#31
iona

iona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.07.2011
Citesc ,citesc si iar citesc .Nu ma pricep la conctructii. Vreau sa invat pentru  ca voi construi si eu cit de curind "o casuta ca-n povesti".Sper sa ajung sa si locuiesc in ea ,cu nervii la locul lor,dupa asa o experienta. Concluzie la care am ajuns dupa ce am citit cita bataie de cap presupune aceasta 'aventura". Bafta pentru curajosi.

#32
ad_comand

ad_comand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.01.2014

 bicosu, on 28 ianuarie 2014 - 15:48, said:

La jurnale vei gasi o casa la rosu facuta cu 100 euro/mp. Este deschis azi parca thread-ul. Uita-te atent la poze si spune-ne daca asta iti doresti. Dupa care uita-te la celelalte case de pe Jurnale de succes si vezi singur diferentele. .

 scufitzu, on 28 ianuarie 2014 - 14:43, said:

Bine ai venit cu picioarele pe pamant. Cand iti ziceam ieri de 45.000 de euro ma intrebai unde intra banii astia. Pai uite - ai obtinut pret de 42.000 fara acoperis. Adica nici macar nu e terminata la rosu.
intrebarea ramane... 42 000 euro la care trebuie sa scadem tva,pierderi ale firmei ,profit de minim 30%
                                 ramane in pret platile catre oameni care muncesc efectiv,muncitorii,dirigintele de santier,inginer,sofer ,motorina.tel etc ...
                                 pot construi cu o echipa  la pretul de 30 000 euro cu tot cu acoperis????
alta intrebare....        unde gasesc o echipa care sa fie serioasa?,unde gasesc eu un inginer care sa nu fie mina in mina cu echipa de muncitori ?,materialele teoretic le pot scoate la acelasi                                    pret ca firma de constructii
pt finisari interioare ..in mod sigur o sa am batai de cap cu muncitorii,nu sint seriosi ,iti cer mereu bani ,aproape in fiecare zi ,chiar daca lucrarile nu avanseaza vizibil ,incearca sa te                                                  imbrobodeasca.....,cunosc un baiat care imi poate face toata casa la o calitate buna spre f buna la preturi ok,dar el este singur,daca aduce el cu el oameni sint sigur ca                                    sint mai slabi ca meserie(daca o face singur dureaza 2 ani ,el mi-a renovat apartamentul actual si o casa a parintilor)

scuze pt scris si asezare in pagina ...nu stiu de  ce a iesit asa...soarta

#33
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Din aia 42, manopera e undeva la 25-30% restul sunt materiale.
Din ce ramane scade tva si profit si-ai sa vezi ca mai mult de 2-3000 nu scazi.
Apoi aduni scule, utilaje, consumabile, ca Doreii vin cu mana-n cur, benzina 2-3 luni pe fiecare zi pentru orice fleac le mai trebuie si la final vei ajunge tot acolo, dar cu nervii ceva mai slabi. :)

#34
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Pretul ala de 42.000  nu cred ca contine tva-ul la manopera. Profit minim 30%? Esti din ce in ce mai amuzant. Daca era asa maine ma apucam de constructii. Ieri erai convins ca gasesti firma minune, astazi cauti echipe. Maine o sa hotarasti ca o faci singur. Am o mare rugaminte la tine: nu abandona topicul asta si tine-ne la curent.

#35
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 mihalexmihalex, on 27 ianuarie 2014 - 07:52, said:

Rabdare si tutun! Asta ar cam fi ceea ce ai nevoie...Daca ti-o vei face in regim propriu, fara firma, nu-i vei cheltui nici jumate. Mai este un cetatean care a ridicat cu 20.000...cauta aici pe forum, vei vedea si singur, apoi ia legatura cu respectivul sa-ti detalieze. Cit despre forta de munca, in curind vine primavara si fara doar si poate vei gasi.
Spor!

Ii dai niste sfaturi...

#36
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Ai reusit sa termini proiectul? Ti-a facut inginerul de rezistenta calculul de materiale-manopera? Daca nu, vorbim doar vorbe aici, nimic pe concret. Fiecare proiect are particularitatile lui si nu gasesti 2 proiectanti sa faca un calcul la fel. Deci, intai proiect, calcul de materiale si deabia apoi pretul de executie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate