Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

pret corect..casa la gata

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
ad_comand

ad_comand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.01.2014
salut
ce vreau ...
sa-mi construesc o casa anul acesta..140-180m  utili cu etaj,garaj,beci sub garaj,caramida ,termopane rehau ,finisari interioare normale..parchet ,
unde       ...mogosaia
pret maxim 60 000 euro ...numai constructia casei..
anexe...costuri separat..fosa,magazie,gard,etc
ce doresc de la acest forum ...oare gasesc o firma care sa :faca proiect complet, sa construiasca la cheie,garantie conform legi
mentionez ca aceasta firma va construi pe bani mei ...materiale,transport etc...adica bani se dau in momentul achizitiei de material,betoane..etc,in momentul finalizari anumitor puncte scrise in contract...
nu imi doresc ....discuti  cu constructorul de genul...a crescut pretul la....sti ca nu am calculat bine,mai trebuie...etc

ps ...firma imi calculeaza pretul pe manopera, pretul cu materiale la rosu
        apoi la finisari pretul normal..iar daca doresc ceva mai scump ..este problema mea ,dar pretul pe manopera ramine acelasi
        mentionez ca am un teren de 800 m

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Nu vei gasi ce doresti la pretul si conditiile propuse de tine.


(n-ai mentionat nici locatia, care poate fi in varf de munte, sau in delta, n-ai mentionat stilul arhitectonic dorit, nici toate dorintele privitoare la tehnici si tehnologii).
(de ce ai mentionat marimea terenului? nu intereseaza pe nimeni)

Edited by Quantum, 27 January 2014 - 05:20.


#3
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 09.09.2006
Frate, mă dor ochii de la stilul ăsta de scris (și de la gramatica șchiopătândă, da' aia e altă poveste). Te rog frumos, scrie normal, folosește semnele de punctuație și alineatele așa cum ai învățat în ciclul primar. Hai că nu e greu...
Prima: secțiunea asta e pentru locuințe FINALIZATE. Topicul trebuia să-l deschizi la "Jurnal construcție". Poate o să-l mute un moderator.
A doua: Da, există firme de genul pe care îl cauți tu, mai ales în București.
A treia: Detaliază ce te gândești să acopere acei 60000€ pentru construcția casei. Dacă ăsta e tot bugetul tău, la ce suprafață ai anunțat (180m2 UTIL, cu garaj și subsol) e clar insuficient pentru o construcție LA CHEIE executată de o firmă. Gândește-te că 24% din orice chestie se întâmplă în șantier e numai TVA. Ca reper, la dimensiunea aia a casei, la roșu o să te coste pe undeva spre 40000€, ba chiar mai mult din cauza garajului și a subsolului. Se pare că nu-ți dai seama cât de scump e garajul ăla. De obicei, îți mai trebuie de două ori pe-atât pentru casa la cheie. De-aia îți sugeram să detaliezi ce te gândești să acoperi din suma aia.

#4
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Rabdare si tutun! Asta ar cam fi ceea ce ai nevoie...Daca ti-o vei face in regim propriu, fara firma, nu-i vei cheltui nici jumate. Mai este un cetatean care a ridicat cu 20.000...cauta aici pe forum, vei vedea si singur, apoi ia legatura cu respectivul sa-ti detalieze. Cit despre forta de munca, in curind vine primavara si fara doar si poate vei gasi.
Spor!

#5
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 09.09.2006

 Quantum, on 27 ianuarie 2014 - 05:13, said:


(n-ai mentionat nici locatia, care poate fi in varf de munte, sau in delta, n-ai mentionat stilul arhitectonic dorit, nici toate dorintele privitoare la tehnici si tehnologii).
A zis în primul (și singurul) post că e în Mogoșoaia...

 mihalexmihalex, on 27 ianuarie 2014 - 07:52, said:

Daca ti-o vei face in regim propriu, fara firma, nu-i vei cheltui nici jumate. Mai este un cetatean care a ridicat cu 20.000
...și că vrea firmă să-i facă casa la cheie, de la A (proiect) la Z (gata de mutat în ea).

Edited by buntzi, 27 January 2014 - 08:26.


#6
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Dupa cum spune Mihalex ti-o poti face cu putin noroc si cu 10-15.000 daca cauti suficient si esti dibaci.
Se poate face cu orice pret, depinde insa si din ce vrei sa fie casa respectiva.

#7
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 03.11.2006
15000?
De 15000 iti iei o masina SH. De 15000 faci doua-trei concedii exotice.
Iti spun eu ce o sa faca cu 15000 - o sa isi cumpere fierul, caramida si betonul. ATAT.
Daca era doar 15000 toata lumea avea cate doua case.

#8
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Sunt atat de multe variabile la mijloc incat nu ai cum sa obtii un raspuns la intrebarile tale. In orice caz, 60.000 eur e o suma foarte mica pentru ce vrei tu. Cu 45.000 abia te incadrezi la rosu.

La 180 mp utili ar fi vreo 250 construiti. Daca o faci din caramida si beton, din cate jurnale am citit si din cate am vazut cum a fost la mine, fac un calcul pur estimativ (numai dupa ce o sa ai un proiect detaliat o sa sti exact la ce sa te astepti):

15 tone de fier - 10.000 eur;
160 mc de beton - 8.250 eur
60 mc caramida exterior- 2.000 eur
20 mc caramida interior - 800 eur
10 mc lemn sarpanta - 1000 eur.
Manopera:10.000 eur
Acoperitoare: 3.000 eur
15 mc lemn cofraje - 1.500 eur

Pentru beci vezi ca iti cresc costurile destul de mult. La fel si garajul ala.

Deja ai ajuns la  mai bine de 50% din buget numai la etapa la rosu fara maruntisuri care te vor usca si alea (nisip, pietris, plasa, cuie, sarma, utilitati pentru santier, mortar, etc)

De aici incolo incepe distractia. Tamplaria - cateva mii bune, instalatiile cateva mii bune - sa zicem in total - vreo 10,000 eur. Pai mai faci tencuielile, gletul, sapele si ai ramas fara cascaval inainte ce a incepe distractia cu pardoseli, gresii, faiante, obiecte sanitare, usi interior, utilitati, centrala termica, termosistem, tencuiala decorativa, trotuare perimetrale, corpuri de iluminat, scari, balustrada etc etc).

Si asta intr-un scenariu superoptimist al carui scop a fost doar sa iti dai seama cam care ar fi in mare cheltuielile indiferent din ce faci casa. De fapt ce optiuni ai? Caramida, lemn, BCA. La toate, in total la final nu sunt diferente enorme.

Iar ce zici tu la interioare ca daca vrei ceva mai scump, pretul la manopera sa ramana acelasti, e o aberatie. Spre exemplu la gresie se ia o manopera/mp iar la piatra naturala e alta mancare de peste. Una e manopera la parchet laminat si alta la parchet masiv, una la lavabila si alta la tapet.

Edited by scufitzu, 27 January 2014 - 10:49.


#9
ad_comand

ad_comand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.01.2014

 Quantum, on 27 ianuarie 2014 - 05:13, said:

Nu vei gasi ce doresti la pretul si conditiile propuse de tine.


(n-ai mentionat nici locatia, care poate fi in varf de munte, sau in delta, n-ai mentionat stilul arhitectonic dorit, nici toate dorintele privitoare la tehnici si tehnologii).
(de ce ai mentionat marimea terenului? nu intereseaza pe nimeni)
mogosoaia...

 buntzi, on 27 ianuarie 2014 - 05:14, said:

Frate, mă dor ochii de la stilul ăsta de scris (și de la gramatica șchiopătândă, da' aia e altă poveste). Te rog frumos, scrie normal, folosește semnele de punctuație și alineatele așa cum ai învățat în ciclul primar. Hai că nu e greu...
Prima: secțiunea asta e pentru locuințe FINALIZATE. Topicul trebuia să-l deschizi la "Jurnal construcție". Poate o să-l mute un moderator.
A doua: Da, există firme de genul pe care îl cauți tu, mai ales în București.
A treia: Detaliază ce te gândești să acopere acei 60000€ pentru construcția casei. Dacă ăsta e tot bugetul tău, la ce suprafață ai anunțat (180m2 UTIL, cu garaj și subsol) e clar insuficient pentru o construcție LA CHEIE executată de o firmă. Gândește-te că 24% din orice chestie se întâmplă în șantier e numai TVA. Ca reper, la dimensiunea aia a casei, la roșu o să te coste pe undeva spre 40000€, ba chiar mai mult din cauza garajului și a subsolului. Se pare că nu-ți dai seama cât de scump e garajul ăla. De obicei, îți mai trebuie de două ori pe-atât pentru casa la cheie. De-aia îți sugeram să detaliezi ce te gândești să acoperi din suma aia.
uite o problema ....daca te dor ochi nu citi,daca am greseli ...soarta ...
daca vrei sa ajuti ...ajuti ..simplu nu ?
si acum detaliez...vreau un beci sub garaj..3/3..,apoi de ce ar fii scump garajul?,un perete lipit de casa .placa este aceiasi cu placa etajului ,mai tebuie o fundatie si 3 pereti..cit sa coste ?
da ...beciul este mai scump..
de ce sa coste 40 000 la rosu ?
mentionez ca nu am proiectul...acum caut proiectant,si constructor...

#10
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Rapeste-ti macar 10 minute inainte de a posta la nimereala. Procesul de construire a unei case nu se face aruncand un post intr-o sectiune unde oamenii au casele finalizate.

#11
ad_comand

ad_comand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.01.2014

 scufitzu, on 27 ianuarie 2014 - 10:45, said:

Sunt atat de multe variabile la mijloc incat nu ai cum sa obtii un raspuns la intrebarile tale. In orice caz, 60.000 eur e o suma foarte mica pentru ce vrei tu. Cu 45.000 abia te incadrezi la rosu.

La 180 mp utili ar fi vreo 250 construiti. Daca o faci din caramida si beton, din cate jurnale am citit si din cate am vazut cum a fost la mine, fac un calcul pur estimativ (numai dupa ce o sa ai un proiect detaliat o sa sti exact la ce sa te astepti):

15 tone de fier - 10.000 eur;
160 mc de beton - 8.250 eur
60 mc caramida exterior- 2.000 eur
20 mc caramida interior - 800 eur
10 mc lemn sarpanta - 1000 eur.
Manopera:10.000 eur
Acoperitoare: 3.000 eur
15 mc lemn cofraje - 1.500 eur

Pentru beci vezi ca iti cresc costurile destul de mult. La fel si garajul ala.

Deja ai ajuns la  mai bine de 50% din buget numai la etapa la rosu fara maruntisuri care te vor usca si alea (nisip, pietris, plasa, cuie, sarma, utilitati pentru santier, mortar, etc)

De aici incolo incepe distractia. Tamplaria - cateva mii bune, instalatiile cateva mii bune - sa zicem in total - vreo 10,000 eur. Pai mai faci tencuielile, gletul, sapele si ai ramas fara cascaval inainte ce a incepe distractia cu pardoseli, gresii, faiante, obiecte sanitare, usi interior, utilitati, centrala termica, termosistem, tencuiala decorativa, trotuare perimetrale, corpuri de iluminat, scari, balustrada etc etc).

Si asta intr-un scenariu superoptimist al carui scop a fost doar sa iti dai seama cam care ar fi in mare cheltuielile indiferent din ce faci casa. De fapt ce optiuni ai? Caramida, lemn, BCA. La toate, in total la final nu sunt diferente enorme.

Iar ce zici tu la interioare ca daca vrei ceva mai scump, pretul la manopera sa ramana acelasti, e o aberatie. Spre exemplu la gresie se ia o manopera/mp iar la piatra naturala e alta mancare de peste. Una e manopera la parchet laminat si alta la parchet masiv, una la lavabila si alta la tapet.
intrebare ...ti-ai facut casa  si te-a costat cit ai scris mai sus?
mie mi se pare prea mult ,mult prea mult ..din ce am citit,la rosu ar costa in jur de 25 ooo

 Astrul, on 27 ianuarie 2014 - 12:44, said:

Rapeste-ti macar 10 minute inainte de a posta la nimereala. Procesul de construire a unei case nu se face aruncand un post intr-o sectiune unde oamenii au casele finalizate.
unde crezi ca ar trebui  postat ?..cine sa-ti spuna mai real decit cel care a trecut prin probleme
cele 10 min sint scumpe ,timp limitat ,incerc sa aflu pareri ,pt ca eu caut si in lumea reala ,nu numai virtuala..dar aici ma pot ajuta cei care au facut o casa ..

#12
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Esti indolent si ignorant chiar si dupa ce un moderator ti-a atras atentia ca ai postat aiurea. Timpul celor care ti-au raspuns e mai ieftin decat al tau? Timpul celor care au scris jurnalele astea ca sa aiba cei ca tine ce citi e mai ieftin decat al tau? Pana una alta, eu nu vad sa fi multumit cuiva care ti-a raspuns pentru timpul acordat acestui topic deschis cu incalcarea regulamentului cu care ai fost de acord cand ti-ai creat userul.  Nu stiu unde ai citit tu ca poti face case la rosu cu 100 eur/mp dar in mod cert nu pe aici, pe unde sunt oamenii aia pe care ii cauti tu si care au trecut prin asta.

#13
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007

 ad_comand, on 27 ianuarie 2014 - 12:52, said:

unde crezi ca ar trebui  postat ?..cine sa-ti spuna mai real decit cel care a trecut prin probleme
cele 10 min sint scumpe ,timp limitat ,incerc sa aflu pareri ,pt ca eu caut si in lumea reala ,nu numai virtuala..dar aici ma pot ajuta cei care au facut o casa ..
Tipic romanesc, fraierii pierd timpul scriind, citind, dezbatand probleme si solutii, smecherii o iau pe scurtatura si se asteapta sa le dea cineva mura-n gura toate informatiile, eventual un rezumat sa nu se osteneasca prea tare citind, timpul pierdut e pentru prosti.
Din ceea ce-ai citit tu rezum ca n-ai citit suficient. Ai la dispozitie zeci, sute de marturii despre ceea ce inseamna acest proces de construire a unei case. Din pacate chiar si mura-n gura, cu comoara langa tine, te astepti ca cineva sa-ti bage si-n sac, eventual sa ti-l care si in casa...


#14
ad_comand

ad_comand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.01.2014

 Astrul, on 27 ianuarie 2014 - 13:14, said:

Tipic romanesc, fraierii pierd timpul scriind, citind, dezbatand probleme si solutii, smecherii o iau pe scurtatura si se asteapta sa le dea cineva mura-n gura toate informatiile, eventual un rezumat sa nu se osteneasca prea tare citind, timpul pierdut e pentru prosti.
Din ceea ce-ai citit tu rezum ca n-ai citit suficient. Ai la dispozitie zeci, sute de marturii despre ceea ce inseamna acest proces de construire a unei case. Din pacate chiar si mura-n gura, cu comoara langa tine, te astepti ca cineva sa-ti bage si-n sac, eventual sa ti-l care si in casa...
uite care este problema ....vad ca esti inginer constructor...ce ai vrea tu ma rog ..sa platesc 200 euro / m la rosu ?...sa dau bani asa ca pur si simplu este inginer ,proiectant sau constructor
bani se muncesc ...se cistiga greu ..ca ai facut o scoala, o facultate ,nu este obligatoriu sa si cistigi cit vrei tu ..daca gasesti fraierul este ok..
.dar eu mai mult de 120 euro /m  la rosu nu dau
da... am uitat sa-ti multumesc.  daca vrei sa-ti multumesc  personal o fac,nu este bai poate vreau sa multumesc la toata lumea care posteaza cu un comentariu ...poate asa vezi tu lucrurile ..
poate am postat gresit ....dar oricum nu vreau sa ma certi tu pe mine ,daca intelegi ...
poate nu ai citit ce am scris prima data .... daca cunosti o firma.daca ma incadrez etc.
restul lasa in seama mea ,unde am postat,daca dau mult sau putin...si inca ceva ..nimeni care scrie pe forum sau oriunde nu este prost sau destept...

#15
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Nu ma intereseaza ce, cui si cat platesti. Ma intereseaza doar sa respecti regulile si utilizatorii acestui forum.
Problemele tale personale nu te degreveaza de minimul bun simt pe care-l datorezi unei comunitati de la care ai pretentia sa te ajute cu sfaturi ... sau chiar oferte.
Nu stiu in ce domeniu activezi insa, in domeniul prestarilor de servicii actioneaza principiul cerere-oferta.
Fa-ti proiect, cere 700 de oferte de pret si vei gasi raspuns la intrebarile tale.
Sau citeste jurnalele si discutiile si-ti vei face o idee. Nimeni nu vrea sa plateasca mai mult decat face, dar nimeni nici nu va face la mai putin decat pretul pietei.
In plus domeniul asta nu e foarte exact, nu cumperi proiectarea si executia unei case la fel ca o paine. Daca te-ai informa ti-ai da seama si singur de asta.
Uite, daca vrei un raspuns cat mai exact din partea mea ti-l ofer daca-mi spui, cu marja de 5-10% cat costa o masina nemteasca, rosie, cu volan, 4 roti si diesel. Raspunsul pe care-l vei da este exact raspunsul pe care-l astepti.

#16
ad_comand

ad_comand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.01.2014

 Astrul, on 27 ianuarie 2014 - 14:11, said:

Nu ma intereseaza ce, cui si cat platesti. Ma intereseaza doar sa respecti regulile si utilizatorii acestui forum.
Problemele tale personale nu te degreveaza de minimul bun simt pe care-l datorezi unei comunitati de la care ai pretentia sa te ajute cu sfaturi ... sau chiar oferte.
Nu stiu in ce domeniu activezi insa, in domeniul prestarilor de servicii actioneaza principiul cerere-oferta.
Fa-ti proiect, cere 700 de oferte de pret si vei gasi raspuns la intrebarile tale.
Sau citeste jurnalele si discutiile si-ti vei face o idee. Nimeni nu vrea sa plateasca mai mult decat face, dar nimeni nici nu va face la mai putin decat pretul pietei.
In plus domeniul asta nu e foarte exact, nu cumperi proiectarea si executia unei case la fel ca o paine. Daca te-ai informa ti-ai da seama si singur de asta.
Uite, daca vrei un raspuns cat mai exact din partea mea ti-l ofer daca-mi spui, cu marja de 5-10% cat costa o masina nemteasca, rosie, cu volan, 4 roti si diesel. Raspunsul pe care-l vei da este exact raspunsul pe care-l astepti.
ai dreptate cu masina ...asa si cu constructiile....numai ca eu am cerut ceva simplu
o firma serioasa care sa construiasca la cheie la un pret de 250-270 euro
daca nu cunosti ,este simplu ..nu postezi
eu sint convins  ca pretul corect pt o casa de 240-250 m construiti, la cheie cu utilitati,anexe,etc ...nu are cum sa coste mai mult de 80 000 euro
ce este peste ....este cum ai cumpara hyundai santa fe  cu volan si si 4 roti ,diesel cu 50 000 euro +culoarea rosie optional 3600 euro

multumesc la toti care au scris pina acum ..mai cu bune mai cu rele ,nu sintem toti perfecti ..
ne auzim pe seara
intrebarea ramane ...la pretul de 250-270 euro /m  construesc o casa de 250 m construiti ,cu firma ,garantie,factura etc...

#17
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Amice sa-mi spui si mie cand gasesti sa-ti faci casa cu o firma serioasa cu 250-270 euro/mp la cheie.
Eu am facut in regie proprie, am bagat pana acum 300 euro/mp si mai bag inca 150/mp pana la gata. Probabil ai luat preturile din anuntul telefonic, doar acolo se vehiculeaza sume de-astea derizorii.
Citeste cu atentie jurnalele de pe forum si-o sa vezi ca nu poti si ieftin si bun. Numai materialele la rosu te costa 110 euro/mp. Minim.

#18
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Plusez, la pretul asta, vorbind de o casa buna, facuta cum trebuie, imi fac si eu cu cine gasesti.
Ma tot chinuiam cu regia mea, furnizorii mei s-o scot intr-un decent 400 si tu crezi ca-ti face cineva la jumatate.
Poate doar cele facute de samsari fara fier, beton, niste Bca asezat pe-o placa si restul, finisaje super low-cost.
De ce nu 150mp buni decat 250 prosti si fara garantie ca te vei incadra in buget?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate