Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Windows 7 sau 8.1?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 08.01.2007
Windows 7 e mai bun! 8.1 nu are drivere pentru toate placile de baza si video.

#38
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 28.12.2008

View Postmotanu_mic, on 26 ianuarie 2014 - 22:11, said:

Pai 7 e ultimul sistem de operare clasic care seamana cu windows 95. W 7 e ultimul sistem care se afla in situatia DOS. Ar trebui sa va adaptati deja cu noile interfete si functionalitati. De ce nu cereti si la telefoane un OS dinala antic cu aspect de linie de comanda daca preferati vechiturile?

Mai bine tăceai.

#39
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
mai @driftingule, eu am facut o paralela in timp. Asa cum initial era dos si utilizatorii s-au enervat ca a aparut windows cu maus si clikuri multe si exagerate, tot asa azi e ala cu maus si clicuri si va trece spre ecran tactil si alte interfete enervand initial utilizatorii.

Tind sa cred ca si profesionistii vor adpta la birou ecranul tactil asa cum au adoptat mausul si clicurile pe iconuri in detrimentul liniei decomanda care azi e mai rara si doar la baza folosita.

Nu va obisnuiti acum cu W8 nu-i nimic, peste 15 ani vor fi doar ecrane tactile si o sa fiti batrani si greu o sa le utilizati spre rasul tinerilor de atunci. Economia va tinde fara ezitare spre produse tot mai putin customizabile si complet integrate si din interes de a deveni consumabile si deci sa obrina profit rapid.

Utilizatorule fa un dual boot intre cele 2 windowaze ca ai loc destul si lasa -i pe astia din forum cu recomandarile lor. Abia vei stii exact ce si cum si poti da sfaturi mai exacte in viitor comparand in timp real 2 sisteme de operare pe aceeasi masina.

Nu stiu ce e asa teama de dual boot, parca musca

Utilizatorule fa un dual boot intre cele 2 windowaze ca ai loc destul si lasa -i pe astia din forum cu recomandarile lor. Abia vei stii exact ce si cum si poti da sfaturi mai exacte in viitor comparand in timp real 2 sisteme de operare pe aceeasi masina.

Nu stiu ce e asa teama de dual boot, parca musca

#40
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 28.12.2008
Uite aici paralelă în timp:
Windows 98: http://cf.broadsheet...73885908945.jpg
Windows 8(.1): http://www.techspot....ws 8 moving.jpg

Rings a bell ?

View Postmotanu_mic, on 26 ianuarie 2014 - 23:01, said:

Utilizatorule fa un dual boot intre cele 2 windowaze ca ai loc destul si lasa -i pe astia din forum cu recomandarile lor. Abia vei stii exact ce si cum si poti da sfaturi mai exacte in viitor comparand in timp real 2 sisteme de operare pe aceeasi masina.

Realizezi că şi tu eşti inclus, nu ?

Edited by driftking91, 26 January 2014 - 23:07.


#41
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
@driftingule pana la urma ma contrazici sau nu?

Vrei sa spui ca nu-i nici o evolutie cu 8-ul? Cred ca este macar ca si concept initial de functionalitate

Si eu sunt fan desktop, dar cu parere de rau trebuie sa spun ca desktopul azi e precum aparatul de radio cu lampi de acum 35 de ani. La cum se vand tabletele, smarturile si consolele cred ca piata desktop e deja mica, firmele, crackerii aia saraci si gamerii ce o mai tin. Cand nu se va mai putea pirata windows-ul o sa renuntati de  buna voie la desktop care va reveni iar acolo unde era initial adica doar la profesionisti pe la automatizari, birouri si altele.

Ca unii mai lucreaza acasa in dormitor o randare pe desktop pt 15 euro e ca si cum tot unul mai are si un strung in garaj si mai face cate o piesa de 15 euro pt cate un client

Edited by motanu_mic, 26 January 2014 - 23:22.


#42
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 28.12.2008
Cum spuneam, mai bine tăceai. O să folosesc funcţia de ignorare a forumului. Baftă.

Edited by driftking91, 26 January 2014 - 23:20.


#43
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

View Postmotanu_mic, on 26 ianuarie 2014 - 22:11, said:

Pai 7 e ultimul sistem de operare clasic care seamana cu windows 95. W 7 e ultimul sistem care se afla in situatia DOS. Ar trebui sa va adaptati deja cu noile interfete si functionalitati. De ce nu cereti si la telefoane un OS dinala antic cu aspect de linie de comanda daca preferati vechiturile?

8-ul nu-i copt destul. Cam greu pt MS sa tina 2 OS-uri mari in acelasi timp.

In primul rand Windows 7 este NT evolution, windows 95 este win 9.x care a murit in 2000.
Asa o sa moara si 8ul cu metro interface evolution.
Nu interfata este problema ci incompatibilitatile cu aplicatiile si jocurile mai vechi, iar ca fps, degeaba consuma RAM mai putin windows 8.x decat windows 7, pentru ca in gaming windows 7 are cel putin 5 sau 6 fpsuri in plus.
Acum unul cu un sistem slab cred ca prefera sa aibe acele 5 fpsuri in plus.
Ca ai adus vorba si de telefoane, eu unul sincer spun ca vreau un telefon care are windows 7 pe el daca se poate, deoarece andoid ios si alte cacaturi ma scot din minti.
Am android 4.11 si nu imi place, cum nu im place nici ios.
Telefon cu Ubunt sau windows 7 as vrea.

View Postmotanu_mic, on 26 ianuarie 2014 - 23:01, said:

mai @driftingule, eu am facut o paralela in timp. Asa cum initial era dos si utilizatorii s-au enervat ca a aparut windows cu maus si clikuri multe si exagerate, tot asa azi e ala cu maus si clicuri si va trece spre ecran tactil si alte interfete enervand initial utilizatorii.


Cati utilizatori sau suprata ca a aparut windows? Sa zicem 10% la nivel modial?
Mai ales ca aveau MS-DOS in paralel.
Dar cati au ales windows 8? sa zicem 5% la nivel mondial? Cati dintre cei 5% au cumparat windows 8.x ca au vrut ceva nou, si cati l-au primit cu japca la noile sisteme cumparate?

View Postmotanu_mic, on 26 ianuarie 2014 - 23:08, said:

@driftingule pana la urma ma contrazici sau nu?

Vrei sa spui ca nu-i nici o evolutie cu 8-ul? Cred ca este macar ca si concept initial de functionalitate

Si eu sunt fan desktop, dar cu parere de rau trebuie sa spun ca desktopul azi e precum aparatul de radio cu lampi de acum 35 de ani. La cum se vand tabletele, smarturile si consolele cred ca piata desktop e deja mica, firmele, crackerii aia saraci si gamerii ce o mai tin. Cand nu se va mai putea pirata windows-ul o sa renuntati de  buna voie la desktop care va reveni iar acolo unde era initial adica doar la profesionisti pe la automatizari, birouri si altele.

Ca unii mai lucreaza acasa in dormitor o randare pe desktop pt 15 euro e ca si cum tot unul mai are si un strung in garaj si mai face cate o piesa de 15 euro pt cate un client

In ce lume traiesti?
Chiar iti place android sau iOS?
Te benoclezi la 4, 6 inci?

#44
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013

Quote

Dar cati au ales windows 8? sa zicem 5% la nivel mondial? Cati dintre cei 5% au cumparat windows 8.x ca au vrut ceva nou, si cati l-au primit cu japca la noile sisteme cumparate? Si vroiai sa primeasca XP la noile sisteme cumparate? Au primit ce-i mai nou.
pai daca-s invatati cu vechea interfata ce sa faci? asa si cu mahnirea conservatorilor cand Gnome s-a schimbat de la 2 la 3. Unii au thema de xp pusa la 7, asta spune totul. Aia din linux au linia de comanda inca la nivel de zeu.

De ce tineti de vechituri? lafel s-a facut si cand aparuse Vista, ca nu-i bun ca bla bla bla, ca Xp e mai bun. Si am destui care spun ca Vista merge perfect de cativa ani si nu-l schimba inca. Cand venise 2000-ul lafel ca bla bla ca 98SE e mai bun. No uite ca xp si urmatoarele dupa el sunt bazate  tocmai pe 2000.

Nu as vrea telefon cu windows phone

Vom trai si vom vedea. Tot mai multi dau afara desktopurile si nu mai pun in locul lor nimic. Asa cum un home user nu are strung in garaj lafel nu va mai tine nici hardughie de 10 kile cu 20 de cabluri in camera. Desktopul mai merita doar daca esti sedentar

Edited by motanu_mic, 27 January 2014 - 13:23.


#45
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

View Postmotanu_mic, on 27 ianuarie 2014 - 13:21, said:

pai daca-s invatati cu vechea interfata ce sa faci? asa si cu mahnirea conservatorilor cand Gnome s-a schimbat de la 2 la 3. Unii au thema de xp pusa la 7, asta spune totul. Aia din linux au linia de comanda inca la nivel de zeu.

De ce tineti de vechituri? lafel s-a facut si cand aparuse Vista, ca nu-i bun ca bla bla bla, ca Xp e mai bun. Si am destui care spun ca Vista merge perfect de cativa ani si nu-l schimba inca. Cand venise 2000-ul lafel ca bla bla ca 98SE e mai bun. No uite ca xp si urmatoarele dupa el sunt bazate  tocmai pe 2000.

Nu as vrea telefon cu windows phone

Vom trai si vom vedea. Tot mai multi dau afara desktopurile si nu mai pun in locul lor nimic. Asa cum un home user nu are strung in garaj lafel nu va mai tine nici hardughie de 10 kile cu 20 de cabluri in camera. Desktopul mai merita doar daca esti sedentar

Daca tu cunosti persoane care arunca desktopurile pai sa stii ca le vreu eu, asa ca mie imi place cu cabluri si hardughii de 10 kg in casa.

#46
ZerOni

ZerOni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.01.2014
Off topic- omfg ați făcut 40+ răspunsuri pe topic-ul ăsta :))
On topic- am Windows 7 și 8.1 în dual-boot pe laptop. Chiar după ce s-a instalat 8.1, zic hai să caut driverele pentru integrată: ( laptopul e un Dell Vostro 1015, vechiuț dar bunicel) intru eu frumos pe site-ul Intel, caut drivere și drivere- și nu găsesc nimic. Ok, m-am resemnat, am zis că o să îl folosesc pentru Office.( aveam chef să joc nițel CS 1.6-că altceva oricum nu mergea) La început mi-a plăcut viteza de boot pe obositul ăla de HDD, se învârteau biluțele alea de vreo 2-3 ori, hop și bootloader-ul, aleg 8.1 și gata! Mamă ce repede. Asta imediat după instalare, primul reboot. Am zis hai să fac update-urile, că na, poate o merge și mai bine. De unde... Fac update, instalez acolo un Power iso, un Office 2013 să se potrivească și dau vreo 2-3 restarturi ca să termine de frecat update-uri și alte șmecherii. Mama mia, la al 4-lea restart... Cred că s-au învârtit biluțele alea de vreo 15 ori cel puțin, nu mai zic cât am așteptat lock screen-ul... Și zic: Ia hai să bag eu un 7 Ultimate ca al 3-lea OS( recunosc, piratat, dar voiam doar să compar). Instalez eu, hai cu driverele. Am găsit absolut tot ce voiam. Laptopul zbura. Boota cam cu 5-6 secunde mai încet decât 8.1, dar nu murea nimeni. Aveam Aero... Mergea CS-ul strună :))
Concluzia:
Windows 8.1=> fleșcăială fără drivere, care îți ia ochii doar cu timpul de boot
Windows 7=> sistem stabil, consacrat, drivere chiar și pentru un laptop mai vechiuț așa, Windows Aero... Fără incompatibilități.



Deci Windows 7 it is. Pe SSD o să meargă sigur și mai repede.

#47
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
8  mi se pare doar o tentativa de a forta o schimbare. Sa fortezi o interfata de tableta pe toate dispozitivele mi se pare o decize cretina.

#48
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

View Postparintily, on 26 ianuarie 2014 - 22:16, said:

Windows 7 e mai bun! 8.1 nu are drivere pentru toate placile de baza si video.
Cand ai verificat ultima data asta??
Si daca te referi la placile video din 1900 toamna normal sa nu aiba drivere pt ca oricum ar merge prost pe W8

View Postcosty_ytsoc, on 27 ianuarie 2014 - 18:16, said:

8  mi se pare doar o tentativa de a forta o schimbare. Sa fortezi o interfata de tableta pe toate dispozitivele mi se pare o decize cretina.
W8.1
Este un buton cu 4 patratele pe el, face minuni :D

Attached Files



#49
morfil

morfil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 18.01.2008
Prietenii mei care nu se joaca pe PC, au instalat Windows 8.

Altii care nu se joaca au ales chiar Ubuntu, altii chiar Linux Mint, de exemplu, fratele meu maniac Posted Image

Eu, care termin 1 joc pe luna, asta ca medie, am instalat Windows 7 x64 Ultimate, intrucat are desktop, urasc Metro UI, compatibilitate crescuta, iar cele 5 fps-uri in plus ma ajuta enorm tinand cont de placa video, adica MSI HD 7770.

Problema este ca pe Windows 7 inca merg jocuri foarte vechi, de exemplu Deus Ex din 2001, Delta Force toata seria, Megarace, Resident Evil, si altele.

Altele nu merg  sau nu mi-au mers nici pe Windows 7, de exemplu Scarface din 2006, pentru care tot ma bate gandul sa fac un dual boot XP - 7 Posted Image

Ceea ce cred eu este ca un gamer serios, nu acela de Angry Birds si Tetris, este legat ombilical de PC. Altii înlocuiesc PC-ul cu PS3 sau Xbox. Dar, totusi, cu un PC poti face mult mai multe comparativ cu orice alt device. Editarea Pro Evolution Soccer este minunata pe PC, in timp ce utilizatorii de pe console se chinuie.

Trebuie sa admitem ca si piratarea este mai facila pe PC, de asemenea. Desi am vazut multe aplicatii piratate si pe Android. Iar acest aspect, daca ne gandim la saracia in care se zbate lumea, este cel mai important !

In final, as adauga ca tastatura si mausul vor fi inlocuite cu certitudine. Touch-ul este viitorul. Cel putin pentru un home user. Nu stiu cum va fi cu gaming-ul serios pe touch, actualmente e groaznic sa ma joc pe un smartphone cu android un shooter sau un racing. Probabil ca joystick-urile inca vor fi folosite.

Din motivele mentionate mai sus, eu am ales Windows 7.

In functie de scopul utilizatorului, office, media entertaining sau gaming, se poate alege dintr-o gama variata de OS-uri.

As zice ca mai bine Ubuntu sau Linux Mint decat Windows 8 !!! Posted Image

Edited by morfil, 28 January 2014 - 10:42.


#50
IonutRaiciu

IonutRaiciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.02.2015
Salutare am următorul sistem
Intel G3258 O.C 4.2Ghz
8 GB RAM DDR 3 1600Mhz
Intel HD 4400 1GB 1600Mhz
SSD 120GB Kingston SATA -III
HDD 250 GB SATA II

Care dintre următoarele sisteme de operare îmi recomandați

Windows Vista
Windows 7
Windows 8.1
Care dintre cele de mai sus îmi recomandați?


#51
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 25.01.2007
Windows 8.1 e mai eficient cu resursele si mai rapid.
Singura problema cu el e interfata oribila.

PS: windows 10 pare sa fie pe drumul cel bun dar mai are umpic de mancat pana sa creasca mare si frumos.

Edited by andreyvsjoker, 11 September 2015 - 12:47.


#52
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
vista e cel mai varza, deci NU.
7-le e ok, dar cam vechi si cum spune si andrei, 8.1 e mult mai eficient, asadar 8.1

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate