Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Windows 7 sau 8.1?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
nici un blue screen pe w7 fata de 8.1. Acu o depinde si de hardware, drivere etc.

#20
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Pai si atunci de ce generalizezi? Eu nu am mai vazut BSOD de pe vremea cand foloseam XP.

Edited by LensFlare, 26 January 2014 - 20:24.


#21
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
nu am generalizat, am dat un exemplu din mai multe cazuri intalnite da in fine, nu stau de polemici. Isi baga ce vrea, imi e absolut indiferent.

#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Sunt si eu de acord cu colegii de mai sus. 8, 8.1 par pentru mine un alt fel de Vista (cu care m-am chinuit, pentru ca arata bine). Astept urmatorul SO, care asa cum ne-a invatat MS, va fi varianta imbunatatita a celor doua incercari anterioare.

#23
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Eu propun sa incerci si un Ubuntu, nu ai nimic de pierdut decat de castigat cunostinte in domeniu

#24
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
@ZerOni

Iti dau aici un mic exemplu

Windows 8/8.1 -> un sistem de operare de cacao,nici o diferenta sesizabila fata de 7,complicat cu noua interfata,incompatibil cu anumite jocuri sau aplicati....pe langa asta o multime de probleme,nervi si timp pierdut.

Windows 7 SP1 -> un sistem de operare care la ora actuala e cel mai stabil,popular,si cel mai matur,nu vei avea probleme cu jocurile sau aplicatile.....pe langa asta te vei bucura de o exeperienta superba in jocuri,nu lag,nu fite,nimic.

Decizia ii a ta,insa eu si inca cateva milioane de useri iti recomandam cu drag Windows 7.

#25
ionutzm05

ionutzm05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 23.06.2009
Eu pur si simplu nu inteleg de unde tot apare dilema asta. Pe orice sistem am incercat pana in momentul de fata, indiferent de hardware, Windows 8.1 a dat randament mai bun. Este foarte bine optimizat si foarte stabil. De altfel, am ramas socat sa vad cat de bine se misca un laptop ceva mai vechi, cu un hardware destul de slabut, folosind Windows 8.1 in comparatie cu Windows 7. In plus, nu am intampinat nicio problema de compatibilitate. Tot ce mi-a mers pe Windows 7 mi-a mers si pe Windows 8.1. De ce oamenii nu vor sa inteleaga ca Windows 8.1 este un upgrade din orice punct de vedere? Daca este un upgrade, de ce sa nu beneficiezi de el? Defapt majoritatea folosesc versiuni piratate de Windows si astfel aleg Windows 7 deoarece il pot activa mai usor (alt motiv plauzibil nu gasesc).

Edited by ionutzm05, 26 January 2014 - 20:42.


#26
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Si eu cred ca 8.1 estwe o ciudatenie, care nu te face decat sa te invarti aiurea in jurul cozii pana gasesti ceva, lucru ce-l poti fase rapid cu 7 - ele.

#27
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,735
  • Înscris: 28.12.2008

View Postmotanu_mic, on 26 ianuarie 2014 - 20:39, said:

Eu propun sa incerci si un Ubuntu, nu ai nimic de pierdut decat de castigat cunostinte in domeniu

Omul a zis că vrea jocuri...

Edited by driftking91, 26 January 2014 - 20:43.


#28
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006
8.1.

#29
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
De cateva zile am 8.1 . Neimpresionant. Cred ca o sa-l dau jos si o sa pun la loc 7 SP1 x64.

#30
kenzokent

kenzokent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.03.2008
8.1

#31
qNpHard

qNpHard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 01.08.2013
Trebuia sa faci un poll.
7

#32
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
w9

#33
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007
Windows 8.1 din punctul meu de vedere... trebuie sa acceptati evolutia...

#34
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View Postwfnse, on 26 ianuarie 2014 - 21:44, said:

Windows 8.1 din punctul meu de vedere... trebuie sa acceptati evolutia...

Da da...așa cum a fost acceptat Vista. 8.x e un eșec. Nu merită încercat dacă nu ai PC cu touch. Îmi pare rău că am dat banii pe el. M-am reîntors la 7.

#35
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
Eu am probleme mari cu un mouse Logitech G5, in Win 8.1 Pro. Are momente in care ingheata, merge sacadat rau. Exista pe internet cateva solutii, care la mine nu au functionat.

#36
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Pai 7 e ultimul sistem de operare clasic care seamana cu windows 95. W 7 e ultimul sistem care se afla in situatia DOS. Ar trebui sa va adaptati deja cu noile interfete si functionalitati. De ce nu cereti si la telefoane un OS dinala antic cu aspect de linie de comanda daca preferati vechiturile?

8-ul nu-i copt destul. Cam greu pt MS sa tina 2 OS-uri mari in acelasi timp.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate