Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Fumatorii de tigari home made / rulate

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
6318 replies to this topic

#6121
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Ce mi se pare amuzant e că acum discuțiile despre injectate se duc pe două topice. Am impresia că unele discuții au avut loc alternativ, adică întrebare pe unul, răspunsul pe celălalt.

Măcar să-l închidă pe acesta, oricum nu eram prea mulți fumători de rulate ce postam aici și alții noi nu par să apară.

#6122
mihaiLLL

mihaiLLL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 11.10.2004
care este celalat topic?

#6123
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006
https://forum.softpe...2#entry24591131

#6124
rahan72

rahan72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 20.04.2011
Eu zic sa nu-l inchida. sau sa facem unul doar cu rulate.

#6125
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Noi, cei care rulam nu avem prea multe de spus, ci doar de impartasim pareri/impresii despre tutun si accesorii. Subiectele noastre nu-s atat de dezvoltate precum ale celor cu injectate. Daca ei vor sa sa se mute pe alt topic, n-au decat. Nu i-a obligat nimeni sa-si faca alt topic.

Edited by primuministru, 26 April 2019 - 21:23.


#6126
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

View Postflorin71_skoda, on 17 aprilie 2019 - 15:54, said:

Acum am luat sublerul, am scos "tija" la maxim si am masurat, si are fix 70mm. Asa ca nu prea vad cum ar putea umple un tub de 75mm. Din pacate nu am deloc tuburi lungi ca sa probez. Ramine sa vedem ce spun si alti colegi, care au probat.
pai daca tija e de 70 si ai un tub cu filtru de 25, rezulta ca tigara normala are spatiul de umplere 55, mai rupe el putin tubul la capat dar n-are nimic. Daca pui un tub de 100 cu filtru de 25 el trebuie sa umple 75, cam la fix sa zicem

#6127
GonzZo

GonzZo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 19.08.2006
Salut. Vin si eu o intrebare pt  un fumator de vogue sau kent blue ce tutun recomandati in buget minim-mediu:)  Este pt o femeie , golden virgina original fiind  prea tare .

P.S. pt cei din Iasi poate  puteti recomanda si un furnizor.

Edited by GonzZo, 05 May 2019 - 17:22.


#6128
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Cum nu stiu taria tigarilor, recomand SA INCERCE Drum Bright Blue.

Edited by Bogdansv1, 05 May 2019 - 19:25.


#6129
kabanIbucii

kabanIbucii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.02.2019
Il gaseste in vama Sculeni

#6130
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Sau caută pe site-uri de anunțuri, acolo apar de regulă și se spune și județul de unde e vânzătorul.

Dar mai întâi să încerce să vadă dacă îi place. Nu știu ce foițe folosește căci și astea influențează.

#6131
GonzZo

GonzZo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 19.08.2006

View PostBogdansv1, on 05 mai 2019 - 20:40, said:

Sau caută pe site-uri de anunțuri, acolo apar de regulă și se spune și județul de unde e vânzătorul.

Dar mai întâi să încerce să vadă dacă îi place. Nu știu ce foițe folosește căci și astea influențează.

Am vazut ca sunt mai multe culori la foite, dar nu le stiu semnificatia. verzi si albaste , cele ce vin la plicul de tutun. care este diferenta?!

#6132
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Depinde de marcă, e vorba de grosimea foiței, sunt subțiri (ulta fine), medii (fine), groase (original), cu ardere lentă, cu ardere rapidă, cu arome, etc. Unele sunt făcute din orez, altele din bumbac, altele din celuloză. Contează și hârtia, trebuie încercate mai multe până găsești ce-ți place. Cele subțiri au cam 12g/m2, medii 18,5 g/m2, cele groase 21 g/m2 la ce folosesc eu (scrie pe interiorul cutiei de foite.

Nu are rost să spun ce folosesc eu, gusturile sunt diferite, eu prefer țigările tari.

Am impresia că cele groase iau din tărie.



Nu știu dacă e un standard dar la câteva mărci foita albastră e mai groasă ca cea verde. Mie îmi plac mai subțiri

#6133
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Pentru a micsora taria tutunului, e recomandat sa folosesti filtre cu carbon sau filtre x-long. Eu personal le consider pe cele cu carbon mai bune preluatoare de tarie.

Daca nu a mai incercat rulate inainte, e mai greu. Chestia cu "ce tutun ca sa fie ca X marca" nu merge. Cei care chiar iti pot raspunde n-au mai fumat de ani buni ceva din comert. Si daca am vrea sa-ti raspundem, n-am stii. Am fumat vogue sau kent doar in liceu. Vorbim doua limbi diametral opuse.

De exemplu, eu fumam Pall Mall alb (cel cu taria de 0.4, asta pe vremea cand inca era scrisa pe pachet). Recomand sa incerce un Senator White (buget minim) sau Bali Shag alb (calitate mai buna). Iar filtrele recomandabil cu carbon sau extra long. Iar la foite, ia si tu mai multe la rand si iti dai seama. Dar evita firmele no-name (sfat: evita firma Smoking, umbla acum multi ani un zvon ca folosesc clor in exces).

Iar la faza cu foita subtire, medie, groasa. Iti recomand sa incerci toate trei felurile. La cele subtiri, in functie de cat de ud e tutunul, vei sta des cu bricheta langa tine sa o reaprinzi.

#6134
oliviu41

oliviu41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 02.11.2008
Salutare! Stie cineva de unde se mai pot cumpara tuburi Zen blue 100mm....pt ca vad ca nu mai gasesc nicaieri....

#6135
george_daraban

george_daraban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.05.2019
Salutare domnilor, va rog ajutati un necunoscator: am nevoie de tuburi cu dublu filtru sau destul de fine si calitative, 20 -25 mm, accesibile cat de cat (nu neaparat ca pret ci cat pentru usurinta de a le cumpara).Tutun achizitionez din Ungaria, Rothmans, Sopianae, Pall Mall etc. Doar ca de unde cumpar eu au doar filtre de 8 mm slabe calitativ si fac mizerie mereu cu scrumul cazut pe jos sau in ochii altora si sunt destul de tari. Tintesc spre un gust asemanator Kent 8 lung. Am aparat mecanic simplu dar planuiesc sa achizitionez un Power Matic 2. Va rog sa ma sfatuiti daca ati avut rabdare sa-mi citit textul.

Corectez, am scris ca folosesc monentan tuburi de 8 mm dar defapt sunt de 17 mm( pall mall, sopianae). Scuze

#6136
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Pentru injectate, vino aici: https://forum.softpe...made-injectate/
Topicul de aici e pentru rulate

#6137
GonzZo

GonzZo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 19.08.2006
GV ala galben de la moldoveni( GV - VIRGINIA TOBACCO - YELLOW-50 gr) , este perfect pt incepatoriii de rulate.Este ideal in ultra slim si cu hartia cat mai subtire pentru fumatorii de light cu timp si rabdare.

Edited by GonzZo, 09 June 2019 - 08:14.


#6138
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
O perioada am crezut ca a murit topicul asta si ca oamenii s-au lasat de fumat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate