Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Fumatorii de tigari home made / rulate

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
6318 replies to this topic

#4429
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
3 pachete de Primus cu un pachet de Drum si merge de rupe :D. Parca as mai adauga ceva la mixul asta, dar nu stiu ce :D. Niste tigari de foi aromate sau ceva.

PS: A trebuit sa toc nenorocirea de Drum la satar  ca sa il pot amesteca cum trebuie cu primusul :lol:.

#4430
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
Concluzia la care ati ajuns care este?
Se aseamana tuburile vandute de magazinele online cu cele care sunt in pachetele de tigari?
Au acelasi nume de firma dar parca nu este la fel ca un tub vandut online, cel care facem tigari acasa?

Edited by deloghi, 14 August 2017 - 13:52.


#4431
eddiezack

eddiezack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 27.08.2007

 deloghi, on 14 august 2017 - 13:50, said:

Concluzia la care ati ajuns care este?
Se aseamana tuburile vandute de magazinele online cu cele care sunt in pachetele de tigari?
Au acelasi nume de firma dar parca nu este la fel ca un tub vandut online, cel care facem tigari acasa?
Asa e! Ma plec in fatza intelepciunii, si de maine renunt la tutun si ma dau pe fan! Am niste tuburi care il fac mai ceva ca Dunhill negru, care imi placea cat de cat.. In fapt ma gandeam chiar sa cumpar tuburi si foite, si sa umplu tubul cu foite tocate. De calitate, desigur. In felul acesta voi avea 80% gust de tutun bun. Pentru 20% nu merita sa mai arunc banii pe tutun adevarat, da-l dreaq..

Edited by eddiezack, 14 August 2017 - 14:00.


#4432
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
Parca ai promis ceva. nu ai cuvant?
Lasa lumea sa vorbeasca, numai tu ai pareri?
Gata, ti-am inteles parerea si o respect.
Sigur esti de la sindicat.
Daca renunti la fumat economisesti bani si esti mai sanatos. Fanul dauneaza grav mental...nu ma crezi? poate contine matraguna.

Edited by deloghi, 14 August 2017 - 17:50.


#4433
eddiezack

eddiezack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 27.08.2007
Pai tocmai ce-ti dadeam dreptate! :D

#4434
eddiezack

eddiezack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 27.08.2007
Am inceput azi dimineata TUTUN MAC BAREN VIRGINIA BLEND 35G. Bun. Deosebit la gust.. pare ca virginia e unul din favoritele mele, dar nu simplu ci in combinatie cu ceva.. asta zice ca ar fi cu Dark Kentucky.. Bun, cum ziceam. Pare de asemenea ca Mac baren face amestecuri pe gustul meu. Pana acum ocupa locul intai in clasamentul personal. Desi iese la pret doar cu putin mai ieftin decat tigarile din comert, la cat fumez eu e ok. Dac-ar fi si Mac Baren adus de pe la duty free-uri asta ar fi alegerea mea.. Diverse sortimente.. :)

Edited by eddiezack, 14 August 2017 - 21:58.


#4435
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
de la 01.09.2017 se scumpesc iar tigarile.
cel intre 16-16.50 lei devin aproximativ 17 lei
cele intre 17-17.50 lei devin aproximativ 18 lei.
motivul scumpirilor....?

#4436
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Motivul? Foamea statului de tip parazit ce aduce bani la buget prin tehnica numita căpușă, nu investiție.

#4437
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Nu le mai ajung banii de salarii.

#4438
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Daa. Ii face sa se simta speciali :lol:

Pensii speciale, salarii speciale, sporuri de orice natie, vrajeala multa.

#4439
olimpiuthunder

olimpiuthunder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 31.12.2009

 deloghi, on 24 iulie 2017 - 19:03, said:

daca le pui in punga se vad: praful, betele si tutunul neuniform.
in tigareta nu poti face diferenta.
acest tutun este cel ce ramane dupa sita finala cand este considerat rebut.
in cazut celor de la corona este deja gunoi.
nu se gasesc aceste modele in polonia, cehia, ungaria si serbia unde isi au sediile de distributie. sunt altfel manufacturate si respecta o anumita reteta.
dupa ce calitatea I este manufacturata ramane calitatea II - a care se tubeaza in tigarete iar calitatea III - IV sunt procesate ca tigarete de 2 feluri. primul este pentru europeni iar al doilea pentru restul lumii in care intram si noi ca tara.
normal pretul calitatii isi spune cuvantul.
mai nou au umiditate de peste 14 % masurate direct dupa desfoliere ceia ce inseamna ca produc mucegai si direct probleme pulmonare.
cand au aparut in toamna 2016 gustul era diferit ( primus ), la inhalare se simtea gustul zaharului din tutun,lipsea acea intepatura a limbii ( amoniacul ) iar umiditatea nu depasea 8%.
pe parcurs, cerea a inceput sa creasca si inevitabil au inceput si jmecheriile.
Asa e .Primus din iulie 2017 sunt mizerie fata de primus aprilie 2016 .Nu le mai pot fuma ca mi se umple caile respiratorii de c.....Am trecut iar la Austin si la cele din magazin

#4440
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 14.09.2006
Salut!O intrebare va rog, pentru tuburile ultra slim, un aparat mai bun?Am cumparat un Laramie, dar tutunul asta din tigarile de foi se incapataneaza sa intre in tub.Este pentru sora mea, eu am un Mikromatic si merge brici, era bine daca faceau si pentru tigari slim.Multumesc!

#4441
eddiezack

eddiezack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 27.08.2007

 dany67, on 21 august 2017 - 09:37, said:

Salut!O intrebare va rog, pentru tuburile ultra slim, un aparat mai bun?Am cumparat un Laramie, dar tutunul asta din tigarile de foi se incapataneaza sa intre in tub.Este pentru sora mea, eu am un Mikromatic si merge brici, era bine daca faceau si pentru tigari slim.Multumesc!

Am folosit Rollo, Laramie si Korona. Laramie a fost cel mai ok, cred ca trebuie doar sa dozezi tutunul mai bine. La aparatul Laramie nu se umple de tot acel "U" unde se introduce tutunul, spre deosebire de Rollo si Korona unde se umple de tot. Mai trebuie vazut daca nu s-a strambat tija metalica pe care se aseaza tutunul. Se desface destul de usor si se indreapta. Eu am si calit-o, cu oarecare rezultate bunicele, am incins-o la aragaz la rosu si apoi am bagat-o sub jet de apa. Isi schimba culoarea si nu mai luceste, dar rezista ceva mai bine.
Uite ca nu m-am gandit sa o schimb (daca merge, desigur) cu tija de la Rollo sau de la Korona, care imi par ceva mai solide..

Edited by eddiezack, 21 August 2017 - 13:12.


#4442
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 14.09.2006
Am vazut ca daca pun tutun mai putin, merge ok, dar e tigara subnutrita rau, nu sta tutunul in ea, daca pun cat trebuie, trag de aparatul ala de zic ca acum se rupe, dar la final tigara e ok.Doar ca dupa 2-3 tigari facute asa, deja ma ustura in palma de la aparat la cat trag de el :) . Cu tutun din acela firicel banuiesc ca ar merge, dar nu prea iese la bani... Credeam ca sunt si aparate gen Mikromatic pentru slim-uri, se pare ca sora-mea nu are noroc, decat sa treaca pe "non-slim" :) Multumesc de raspuns.

#4443
eddiezack

eddiezack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 27.08.2007

 dany67, on 21 august 2017 - 13:26, said:

Am vazut ca daca pun tutun mai putin, merge ok, dar e tigara subnutrita rau, nu sta tutunul in ea, daca pun cat trebuie, trag de aparatul ala de zic ca acum se rupe, dar la final tigara e ok.Doar ca dupa 2-3 tigari facute asa, deja ma ustura in palma de la aparat la cat trag de el Posted Image . Cu tutun din acela firicel banuiesc ca ar merge, dar nu prea iese la bani... Credeam ca sunt si aparate gen Mikromatic pentru slim-uri, se pare ca sora-mea nu are noroc, decat sa treaca pe "non-slim" Posted Image Multumesc de raspuns.
Am patit ca tine, cu trasul greu de aparat in timpul umplerii. E cale de mijloc. Exista si cantitatea INTRE cea care face tigara sa se scuture si cea care face aparatul sa mearga greu. Eu gasisem cam cat trebuie.. Deci asa cum am banuit, la dozaj tre` sa umbli. Si merita sa ramana pe slim, atat pentru bani, cat si pentru plamani. La mine de exemplu conteaza numarul tigarilor fumate, nu marimea lor, asa ca am ajuns la rulate slim de 70mm/6mm cu filtru de 22mm. Daca fumez 10 tigari din alea, fac cam cat 5 normale.

#4444
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
conteaza cat indesi in capilaritate.
daca ai observat tutunul tocat este mare pentru slim.
combina tocat cu firicel.
vad ca te plangi ca este scump firicelul, sunt curios cat o sa te chinui pana iti dai seama ca ceva nu este in regula.
tocat merge bine la 8 mm dar la 6mm trebuie firicel combinat cu putin tocat.
tu de ce crezi ca se chinuie firmele sa faca firicel? il fac ptr rulat in foite dar si pentru cei care prefera tub slim.
cumpara de curiozitate un pachet de tigari slim, strica o tigara si priveste atent dimensiunea tutunului.
daca la 19 lei punga de 30 gr ti se pare scumpa inseamna ca tu cauti tutun gratis dar nu se prea gaseste.
dintr- un plic de 30 gr faci 60 tigari slim....ti se pare scump?
apropo, aparatul tau este excelent

Edited by deloghi, 21 August 2017 - 15:34.


#4445
gheorg1975

gheorg1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 28.08.2004
In tuburile slim intra cel tocat fără probleme dacă are umiditatea care trebuie, tuburile slim au 6,5-7 mm. Cred ca voi vă referiti la cele microslim, de 5,5mm. În alea intra greu.

Edited by gheorg1975, 21 August 2017 - 17:07.


#4446
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Intra nenorocirea de Pegasus pe slim. Primul nu are cum sa nu intre.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate