Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

VIZA USA H-1B ( Munca ) sau Turist.

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
http://www.uscis.gov...b-nonimmigrants

#38
lauraitalia

lauraitalia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.02.2014
are obligatia , sau poate (are dreptul, daca vrea)?

#39
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
uitai ceva.
H1B sunt 66000 si se epuizeaza cam in primele 30 minute ale diminetii zilei cand sunt available.
H2B sunt 33000...
H1B apartine firmei, presupun ca si H2B la fel. deci firma are obligatii sa se indeplineasca exact conditiile.
vedeti ca H2B este valabila pt anumite tari...presupun ca v-ati documentat si ati gasit ca Romania este printer ele.
sunt foarte curios de ce mexicanii nu vin prin aceasta viza si prefera sa se supuna la tot felul de pericole si chinuri si vin illegal...unii poate vin asa, mai ales cei din agricultura si hoteluri, abatoare, etc.
bafta si stati legal.

#40
lauraitalia

lauraitalia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.02.2014
cred ca nu ati inteles intrebarea.pe mine ma intereseaza daca angajatorul sotului meu din state , daca constata ca sotul meu nu mai merge la munca,  (sau nu merge deloc la acel loc de munca)poate sa-i anuleze viza?(presupunand ca sotul meu are deja viza si este deja in state)va intreb daca angajatorul are obligatia sa anunte autoritatile sau o face numai daca vrea?

#41
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 lauraitalia, on 28 februarie 2014 - 13:51, said:

cred ca nu ati inteles intrebarea.pe mine ma intereseaza daca angajatorul sotului meu din state , daca constata ca sotul meu nu mai merge la munca,  (sau nu merge deloc la acel loc de munca)poate sa-i anuleze viza?(presupunand ca sotul meu are deja viza si este deja in state)va intreb daca angajatorul are obligatia sa anunte autoritatile sau o face numai daca vrea?

deja ati intrat in ilegalitati.
viza de lucru este pt o anumita firma si un anumit om. autoritatile americane cer sa stie ce se intampla. daca angajatorul nu anunta si este prins (adica alta firma plateste ceva taxe, impozite, contributii pt cel ce este pe viza) atunci nu va mai putea sa obtina asemenea vize.
dar cred ca tot threadul asta este la misto din moment ce se intreaba cum sa se faca chestiuni ilegale in gura mare.

#42
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 lauraitalia, on 28 februarie 2014 - 13:51, said:

cred ca nu ati inteles intrebarea.pe mine ma intereseaza daca angajatorul sotului meu din state , daca constata ca sotul meu nu mai merge la munca,  (sau nu merge deloc la acel loc de munca)poate sa-i anuleze viza?(presupunand ca sotul meu are deja viza si este deja in state)va intreb daca angajatorul are obligatia sa anunte autoritatile sau o face numai daca vrea?

Daca sotul nu se prezinta la munca, angajatorul are obligatia sa anunte serviciul de imigrari in max. 2 zile, care o sa-i anuleze viza. In momenul in care sotul va vrea sa se angajeze in alta parte,angajatorul nou ii va  cere dovada ca poate lucra in SUA, pe care o va verifica prin I9 (un sistem virtual care-ti spune daca esti ok sau nu). O sa vina raspunsul negativ si cu asta basta.

#43
adrian8080

adrian8080

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 12.12.2010

 Purpura, on 28 februarie 2014 - 18:47, said:


Daca sotul nu se prezinta la munca, angajatorul are obligatia sa anunte serviciul de imigrari in max. 2 zile, care o sa-i anuleze viza. In momenul in care sotul va vrea sa se angajeze in alta parte,angajatorul nou ii va  cere dovada ca poate lucra in SUA, pe care o va verifica prin I9 (un sistem virtual care-ti spune daca esti ok sau nu). O sa vina raspunsul negativ si cu asta basta.
si pentru ca nu respecta conditiile de acordare a vizei, fie ca nu lucreaza deloc sau lucreaza la negru, risca interzicerea dreptului de a intra in SUA.

#44
Allyssa25

Allyssa25

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.05.2017

 lauraitalia, on 27 februarie 2014 - 22:41, said:

da asa este .sunt mai multe tipuri de viza .sotul meu va cere una dintre aceste vize , dupa ce va sustine un interviu cu angajatorul din state si cu un reprezentant al firmei.dupa care , daca nivelul lui de engleza este suficient , va merge sa ceara o viza de munca la bucuresti la ambasada sua, in baza unui contract de munca.eu va intreb ,daca va lua viza si va ajunge in sua, ce se poate intampla daca el nu merge sa lucreze la firma la care i-a facut contractul ci merge in alt oras sa lucreze la o alta firma?


Asta e ca si bancul cu rromul :

Un rrom si fiul sau gasesc o potcoava.
Tatal incepe sa fabuleze:
-Ne mai trebuie 3 si calul. Dac-o fi iapa , face si-un manz.
Puradelul se baga si el in seama: teteo , eu am sa calaresc manzul !
rromul, dandu-i o laba dupa ceafa : da-te jos, ca-i rupi şalele !


Atat de bine am ras!!!Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate